چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 24 Apr 2019
 
۱
۴۷
محمد هاشمی:

روحانی هم به سیاست‌های اقتصادی احمدی‌نژاد عمل‌کرد

شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۲
آقای روحانی به‌رغم اینکه خود در مجمع تشخیص مصلحت نظام با وضع دولت آقای احمدی‌نژاد مخالفت می‌کرد، ولی وقتی خود رئیس دولت شد، نمی‌دانم به چه دلیل، همین سیاست آقای احمدی‌نژاد را در این زمینه ادامه داد.
روحانی هم به سیاست‌های اقتصادی احمدی‌نژاد عمل‌کرد
گروه سیاسی جهان نيوز: محمد هاشمی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به لزوم حمایت از دولت در وضعیت اقتصادی آشفته کنونی گفت: «ریشه مشکلات اقتصادی مربوط به امروز و دیروز نیست و بخش زیادی از آن به گذشته بازمی‌گردد.»

به گزارش جهان نيوز، وی افزود: «در اقتصاد اصلی وجود دارد که براساس آن افزایش تولید ناخالص ملی باعث تقویت پول ملی شده و افزایش نقدینگی نیز به کاهش قدرت پول ملی منجر می‌شود.»

هاشمی ادامه داد: «زمانی که آقای احمدی‌نژاد دولت را تحویل گرفت، نقدینگی جامعه متناسب بوده و چندان زیاد نبود، اما در اثر پمپاژ کردن پول به جامعه تحت عنوان یارانه و عناوین دیگر افزایش نقدینگی رخ داد. از سوی دیگر سیاست ضدتولید و در برابر آن سیاست واردات دولت آقای احمدی‌نژاد با این توجیه اعمال می‌شد که او تصور می‌کرد اگر از کشورهای دیگر کالا وارد شود، می‌تواند این کشورها را با ایران همراه سازد، بنابراین دلارها و پول‌های کشور را به کشورهای دیگر فرستاد و برای فرزندان کشورهای دیگر اشتغال و برای جوانان ما بیکاری ایجاد کرد و به عبارت دقیق‌تر تولید را تقریبا از بین برد.»

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: «چون نقدینگی به سمت تولید نرفت و به سمت بازارهای ثانویه همانند سکه، ارز و دلار رفت، در نتیجه ارزش پول ملی به‌یک‌باره در دوره آقای احمدی‌نژاد چندین برابر کاهش داشت؛ یعنی دلار 900-800 تومان به سه هزار و 500 تومان رسید.»

وی افزود: «در دولت آقای روحانی هم متاسفانه این سیاست عمل شد. آقای روحانی به‌رغم اینکه خود در مجمع تشخیص مصلحت نظام با وضع دولت آقای احمدی‌نژاد مخالفت می‌کرد، ولی وقتی خود رئیس دولت شد، نمی‌دانم به چه دلیل، همین سیاست آقای احمدی‌نژاد را در این زمینه ادامه داد. به عبارت دیگر، آقای روحانی مرتب حجم نقدینگی را بالا برد و بنابراین اکنون حجم نقدینگی به عددی رسیده که نتیجه آن همین وضعیتی است که مشاهده می‌شود.»

هاشمی با تاکید بر اینکه نمی‌توان یک‌روزه یا یک‌شبه تولید را بالا برد و حجم نقدینگی را به سمت تولید هدایت کرد، گفت: «راهکار اقتصادی این موضوع آن است که هر نقدینگی که در جامعه وجود دارد، به سمت تولید برود، نه اینکه در بازارهایی همچون سکه، خودرو، مسکن و... وارد شود و هر کسی که وارد این حوزه می‌شود، صرفا منافع شخصی خود را در نظر بگیرد و بخواهد سود کلانی ببرد و اقتصاد مملکت را نابود کند.»

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: «چه سرمایه‌دار، چه دولت، چه بخش خصوصی، چه هر کسی که نقدینگی دارد، باید این نقدینگی را در جهت تولید وارد کند و تولید ملی بالا رود، چراکه همین امر در در طول زمان چند حسن دارد؛ نخست آنکه وقتی تولید رونق بگیرد، باعث افزایش اشتغال مولد می‌شود و تعدادی از جوانانی که امروز با بیکاری درگیر هستند و در نتیجه روی خانواده‌هایشان فشار وارد می‌شود، کار پیدا می‌کنند و درآمد زندگی خود را تامین می‌کنند.»

وی ادامه داد: «در اثر ایجاد اشتغال بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی کاهش پیدا می‌کند. تولید ملی و در نتیجه ارزش پول ملی هم افزایش پیدا می‌کند، بنابراین راهکار اصلی برای مقابله با توطئه آمریکا آن است که نقدینگی فراوان موجود در جامعه به سمت تولید سوق یابد.»

هاشمی در تبیین این ظرفیت‌ها به میزان ذخایر ایران در حوزه انرژی، نیروی کار تحصیلکرده، گستردگی منابع زیرزمینی اعم از فلزات، مواد معدنی و... اشاره کرد و گفت: «با این اوصاف دلیلی ندارد که ما خام‌فروشی کنیم. اکنون در دنیا تنها دو کشور ایران و آمریکا حائز این ویژگی‌ها هستند و پیش از این شوروی نیز این ویژگی‌ها را داشت که پس از تجزیه آن به چند کشور، آن نیز دیگر این حالت را ندارد.»

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: «ما خیلی راحت می‌توانیم به مساله تولید بپردازیم و منابع زیرزمینی را تبدیل به موارد دیگر تولید کنیم که هم ایجاد اشتغال می‌شود و هم ارزش افزوده زیادی دارد. ولی این پراکندگی‌ها و دعواهای جناحی و مزاحمت‌هایی که الان وجود دارد، باعث شده دشمن گمان کرده می‌تواند از این موقعیت سوءاستفاده کند تا از این طریق و به کمک تحریم‌ها، به نظام لطمه بزند و به خواست و اهداف شوم خود دست یابد.»

وی بیان کرد: «الان زمانی است که نیاز داریم هماهنگی و همراهی بین اعضای این کل واحد، وجود داشته باشد و اگر دلخوری و اختلاف سلیقه‌ای در امور وجود دارد، کنار گذاشته شود و همه یکدل و یکسو و همراه به سمت تولید حرکت کرده و نقدینگی درون جامعه را هدایت کنند.»

هاشمی با بیان اینکه همین نقدینگی در جامعه سبب شده قیمت دلار، سکه، ارز و فشار اقتصادی بر زندگی مردم افزایش یابد، اظهار داشت: «مردم الان با این شرایط آسیب‌پذیرتر شده‌اند و زمانی است که نیاز به ایثار و فداکاری و همراهی همه دارد. زمانی است که همه با هم باید حرکت کنند تا مشکلات فعلی را حل کنیم.»

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: «اگر شرایط این مساله فراهم شود، یقینا این بار هم دشمن همانند بقیه توطئه‌هایی که در این 40 سال علیه نظام ما طراحی و اجرا کرده است، شکست خواهد خورد.»

وی افزود: «اینچنین نیست که بگوییم یک قشر می‌تواند و یک قشر نمی‌تواند. هر کسی به اندازه توانایی خود باید قدم بردارد و به قدر همت خود وارد صحنه شود و بخش کوچکی از مشکلات را برطرف کند.»

هاشمی در ادامه با اشاره به موضع‌گیری‌ها پیرامون لزوم ایجاد تغییرات در ترکیب تیم اقتصادی دولت گفت: «این تغییر را لازم نمی‌دانم. با توجه به توضیحاتی که دادم، مشکل اقتصادی ما و کشور در افراد نیست؛ کمبود منابع و سیاست‌های غلطی که در پیش گرفته شده، حجم نقدینگی را افزایش داده و از سوی دیگر مشکلاتی که به واسطه فشارهای اقتصادی بیرونی در وضع موجود موثر است، بنابراین موانعی وجود دارد که در اختیار یک وزیر یا یک دستگاه و قوه نیست که بتواند به تنهایی بر آنها فائق آید، لذا تغییر یک وزیر یا چند وزیر در کابینه نه‌تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه مشکلاتی را بر مشکلات فعلی می‌افزاید، چون در شرایطی که بحرانی یا نیمه‌بحرانی است، ثبات در مدیریت یکی از اصول مدیریت به شمار می‌رود.»

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: «مشکل این نیست که فلان وزیر کم‌کاری کرده یا دینی اینچنین بر گردن دارد و اگر او تغییر کند مشکل حل خواهد شد. مشکلات ما عبارت از وجود موانع متعدد و عدم وجود منابع لازم برای سرمایه‌گذاری است. شوقی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد و باید فکری برای آن کرد.» وی ادامه داد: «در مدیریت ثبات حرف اول را در موفقیت‌ها می‌زند؛ مخصوصا در شرایط جنگ و شرایط بحران. لذا هیچ اصلی بی‌ثباتی در مدیریت را توصیه نمی‌کند. در سایه این ثبات می‌توان بهتر کار کرد.»
کد مطلب: 628185
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
چی شده مرتب از براد هاشمی برای عقده خالی کردن خود بر علیه احمدی نژاد استفاده می کنید!!!
Iran, Islamic Republic of
لطفا مطالب را دست کاری نکنید
به هاشمی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اگه روحانی یک هزارم سیاستهای احمدی نژاد رو پیاده کرده بود وضع الان اینطور نبود
سعید
Iran, Islamic Republic of
چه مقایسه مع الفارقی
احمدی نژاد به نفع محرومان و مستضعفین کار کرد...
عامل گرانی ارز و سکه و طلا و غیره هم در 2 سال آخر دولت احمدی نژاد همین ملاء قوم بودند که الان هم هستند.
سلام بر امام خمینی (ره)
درود بر امام خامنه ای
زنده باد احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد با ۱۰ برابر کردن قیمت نان و ۵ برابر کردن قیمت گوشت و چند برابر کردن قیمت همه چیز به نفع مستضعفان کار کرد یا با حیف و میل و اختلاس های بی نظیر؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
نه کنتور داره نه مالیات
فلذا ده برابر چیه؟
شما بگو هزار برابر
البته مستضعفان خودشان زبان دارند . همین پنجشنبه و پنجشنبه قبل توی بجنورد و تالش حرفشان را زدند؛ اگر به مستضعف بودن قبولشان بفرمایید!!
Iran, Islamic Republic of
روحانی سیاست اقتصادی دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی رو با همان کابینه تکرار کرد و همانطور که در سالهای 68 تا 76 نرخ دلار و مسکن و غیره نجومی شد و نرخ تورم 50 درصد شد همان وقایع امروز در حال تکرار است .
Iran, Islamic Republic of
وقتی روحانی برنامه ای نداره مجبوره الگو برداری کنه
Iran, Islamic Republic of
مطمئنید آقای روحانی سیاستهای احمدی نژاد را ادامه داد؟
Iran, Islamic Republic of
...
United Arab Emirates
اگه سیاستهای اقتصادی احمدی نژاد ادامه پیدا میکرد، وضع کشور اینطور اسف بار نبود.
Iran, Islamic Republic of
چرا فک کردی احمدی نزاد تو 8 سال دلار رو بالا برد. در سال 91 این تحریمها باعث شد و ایشون 1100 رو 3300 تحویل داد. اما روحانی سال 5 دلار 3500 رو 8500 تحویل داده و درضمن نه هسته ای داریم نه احترام. دانشگاههای ما هم مورد بازرسی قرار میگرند. بیکاری و فشار هم به اوج خودش؟رسیده.
Iran, Islamic Republic of
درود بر احمدی نژاد قهرمان
دمش گرم
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
باز دنبال مقصر خیالی میگردن
دیرفهم
Iran, Islamic Republic of
اگه روشون میشد میگفتن ماجرای استخر فرح زیر سر احمدی نژاده!!؟
Iran, Islamic Republic of
...
سرور
Iran, Islamic Republic of
پاراگراف آخر سخنان این آقا بسی باعث خنده و گریه توامان است.
یعنی گفته همین وزرا خوبند.
...
Iran, Islamic Republic of
...
سياست اقتصادي در خدمت مناطق محروم و عمران و آباداني ايشان خوب بود يا تعديل اقتصادي و اقتصاد ليبراليستي شما كه فقير را فقير تر كرد و ثروتمند را دست نيافتني
United Arab Emirates
کافی ب بود ده درصد مثل دولت نهمدهم کار می کردند
عدالتخواه
Iran, Islamic Republic of
اینکه سیاست های اقتصادی و سیاسی روحانی را هاشمی برایش دیکته می کرد و روحانی همان هاشمی دهه هفتاد هست را حتی رفتگر و بغال محله مون هم اطلاع داره...
عقده و کینه ی شما نسبت به احمدی نژاد پایانی ندارد...
حسابدار
Iran, Islamic Republic of
...
احمدی نژادی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
قیمت نان لواش از ۱۵ تومان در سال ۸۴ به ۱۶۰ تومان در سال ۹۲ رسید و قیمت گوشت گوسفند از کیلویی ۵۰۱۰ تومان در سال ۸۴به ۲۹۵۲۸ تومان در سال ۹۲ و گوشت گوساله از ۴۵۸۰ تومان در سال ۸۴ به ۳۰۹۵۰ تومان در سال ۹۲ و گوشت مرغ از ۱۳۵۰ تومان در سال ۸۴ به ۶۲۵۰ رسید و...
محمود احمدی نژاد سخنان خود را تکذیب می کند، با اینکه فیلم سخنانش موجود باشد؛ از شما که انتظاری نیست جز تکذیب کردن ، مانند هاله نور...!؟
Iran, Islamic Republic of
میشه بفرمایید این قیمت هارا از کجا اوردی حتما خواب دید در ضمن یارانه ها را ندیدی
Iran, Islamic Republic of
آرشیو روزنامه ها وحافظه مردم !
Iran, Islamic Republic of
"آرشیو روزنامه ها و حافظه مردم"!؟
خود گویی و خود خندی
عجب مرد هنرمندی
Iran, Islamic Republic of
درود برحاج محمود که با فقرا بود.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
روحانی به سیاست های اقتصادی بردار شما اکبر هاشمی رفسنجانی عمل کرد. همچنین در مشی حکومت داری... خود اگر چه به پای هاشمی نرسید، اما رسم پیروی از طریق ...او را با تمام وجود ادامه داد
وحید
Iran, Islamic Republic of
من نمیدونم اگه احمدی نژاد نبود چه بهانه مسخره ای داشتید

احمدی نژاد هرچی بود دولتش پاکدست تر تمامی جناح های چپ و راست بود
اگه احمدی نژاد گزگی دست شما داشت ریشه خاندانش رو سوزانده بودین
خودتون هم میدونید احمدی نژاد از دولت سازندگی و اصلاحات بیش‌تر خدمت کرد
‌چون باج به اصولگراها و اصلاح طلب ها نداد با هم در تسویه و زدن احمدی نژاد نه تنها اختلاف ندارید بلکه متحد هم هستین
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد، بقایی،مشایی، مرتضوی، خاوری، زنجانی و... پاک یادت نره!!!!!!
محمد
Iran, Islamic Republic of
...
United States
این جناب یک کم در مورد کارکرد برادرش که پایه این اقتصاد بیمار را گذاشت صحبت کنه. احمدی نژاد هر چه کرد از ۲۱ سال حکومت طیف شما بیشتر و با ارزش تر بود. ...
Iran, Islamic Republic of
چقدر از تو کینه دارند@!!!
بوسجین
Iran, Islamic Republic of
حاجی یادمان نمی اید در 3دوره شما و اقراد وابسته شما که بیشترین دوره مدیریت را داشتید کشایی در وضعیت مدیریتی بوده باشد باز مدیریت زمان احمدی نزاد بهتر از زمان شما ها بوده الان شورا و شهردار فعلی را در تهران را نگاه کنید به غیر از وقت تلف مردن و تحمیل هزینه بر مردم انهم در این شرایط کاری دیگری انجام نمی دهد که یک مدل و ماکت دوبت های شماست
عدالت
Iran, Islamic Republic of
مگر مرحوم مغروق استخر فرح پهلوی نگفتند روحانی 3 درصد رای داشت با حمایت من به 50 درصد رسید
به نظر شما چرا برادر شما از روحانی حمایت کرد چون همان دیدگاه را دنبال می کرد پس اگر ایرادی است به همان مرحوم باز می گردد جناب هاشمی بهرمانی
عدالت
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
احمدي نژاد آمد يك سانترفيوژ هسته اي هم كار نميكرد زمان خانمي همه سانترفيوژها را خاموش كردن احمدي نژاد آمد شانزده هزار سانترفيوژ روشن كرد و عني سازي بيست درصدي انجام داد و در زمان احمدي نژاد آمريكا التماس ايران ميكرد كه ايران مذاكره كند بنزين تحريم كردند احمدي نژاد دستور داد پلايشگاه بنزين بسازند أسرااييل به آمريكا گفًت به ايران حمله كن سر مار در ايران است آمريكا از احمدي نژاد ترسيد بايران حمله نكرد و به عراق حمله كردند احمدي نژاد به سپاه در ساخت موشك كمك كرد احمدي نژاد در مسكن مهر خدمت كرد در زلزله كرمانشاه بهترين ساختمانها مسكن مهر بود ديديد كه ستونهاي مسكن مهر بعد از زلزله سالم بود و سقف هيچ مسكن مهري خراب نشدًفقط بك مقدار گچ ديوارها ريخت احمدي نژاد سي هزار مگاوات نيروگاه نصب كرد بيش از نصف مصرف برق كشور در زمان قهرمان احمدي نژاد نصب شد در هر شهري بروي احمدي نژاد يك ساختمان يا ورزشگاه يا بيمارستان نصب كرده است يارانه داد سهام عدالت داد بچه هاي احمدي نژاد در ايران هستن مثل بعضي از مديران و نمايندگان و غيره خارج از كشور نيستند خدمات احمدي نژاد زياد است
صفا
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز، خوبه یادآوری کنی وقتی احمدی نژاد میآمد سیم کارت در سال 84 به مبلغ 1.200.000 تومان بود،بله یک میلیون و دویست هزارتومان و جزو کالاهای لوکس و سرمایه ای به حساب میامد،وقتی هم که ایشان میرفت سیم کارت 5.000هزارتومن بود، بله پنج هزارتومن به اضافه اینکه دوهزارو پانصدتومن هم شارژ داشت.
سلام
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز عزیز، با سلام. لطفا بعضی خبرها را بدون عکس بگذار. با دیدن آنها، تمام بدبختیهای سالهای دهد هفتاد و نود در ذهنم زنده شد.
iman
Iran, Islamic Republic of
به این آقا برسانید احمدی نژاد هرچه و هر که بود برای خودش سبک جدیدی از اداره دولت اسلامی را به ارمغان آورد و حیف شد که آن راه ادامه پیدا نکرد البته شماها که این قدر از احمدی نژاد هنوز هم میترسید بگید شما چه کردید آقا آن از دولت سازندگیتان آن از دولت اصلاحاتتان و این هم از دولت تدبیر و امیتان.بهش برسانید حضرت آقا احمدی نژاد تک بود و خواهد بود تا روزی که دوباره بیاد و بساط شما ها را از سر سفره این مردم مستضعف جمع کند تجربه جمع شدن بساطتان را هم که دارید
Iran, Islamic Republic of
...
ب خ
Iran, Islamic Republic of
همين آقاي(محمد) هاشمي و طرفداراشان سينه چاک روحاني بودند چطور شد تقي به توقي خورد خودشان را کنار مي کشند وروحاني را تخريب مي کند اينها براي اين آقا هزينه کردند وقت گذاشتن حالا طوري نقدش مي کنند انگار ازاول مخالف آمدنش بودند احمدي نژاد بعضي جاها اشتباهاتي داشت ولي براي مردم کشورش احترام قائل مي شداين آقايان فقط دوربر خود شان را نگاه مي کنند
Iran, Islamic Republic of
...