چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 24 Apr 2019
 
۲

رکورد چاپ پول در کشور شکسته شد

چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۸
دولت در سال ۱۳۹۶ با چاپ 34 هزار و 100 میلیارد تومان پول داغ، رکورد چاپ پول در تاریخ اقتصاد کشور را شکست.
رکورد چاپ پول در کشور شکسته شد
به گزارش جهان نيوز، بر اساس آمار بانک مرکزی، حجم پایه پولی در پایان سال ۱۳۹۶ به 213/9 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به سال ۱۳۹۵ رشد ۱۹ درصدی نشان می‌دهد.
 
در پایان سال ۱۳۹۵ حجم پایه پولی در کشور ۱۷۹.۸ هزار میلیارد تومان بود که بدین ترتیب در سال گذشته 34 هزار و 100 میلیارد تومان پول جدید چاپ شد و حجم پایه پولی را به یک رقم تاریخی افزایش داد.

افزایش 34 هزار و 100 میلیارد تومانی حجم پایه پولی در سال ۱۳۹۶ بالاترین رکورد چاپ پول در کشورمان در یک سال محسوب می‌شود. رکورد قبلی مربوط به سال ۱۳۹۵ با ۲۶۵۰۰ میلیارد تومان تعلق داشت.

به بیان ساده، پول پرقدرت یا همان پایه پولی عبارت است از پولی که مستقیما توسط بانک مرکزی به وجود می‌آید و این پول شامل مواردی در ترازنامه بانک مرکزی می‌شود. بر اساس برخی نظرات اقتصادی، ارزش اسمی کل تولیدات صورت گرفته در یک سال مالی مشخص باید با ارزش حجم پول در گردش برابر باشد. افزایش ناموزون این متغیر اقتصادی نسبت به بخش واقعی اقتصاد، آثاری دارد که یکی از آنها آثار تورمی است.

با این حال رشد نگران‌کننده پایه پولی در دولت فعلی در حالی رخ داده که حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ از عملکرد دولت قبل در رشد پایه پولی به شدت انتقاد می‌کرد و در سال‌های اخیر نیز بارها افزایش پایه پولی را خط قرمز خود معرفی کرده بود.۱۶ آذر ۱۳۹۳ حسن روحانی در زمان ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ اعلام کرد: پایه پولی به عنوان خط قرمز ما تعیین شده است و نگاه به بانک مرکزی به عنوان قلک دولت که در گذشته وجود داشت تغییر کرده است.

حسن روحانی رئیس ‌دولت یازدهم در مورخه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ طی سخنانی در مجمع عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: از روز اول هر وزیری اگر خواسته است به سمت پایه پولی تعرض کند، من در دولت ایستاده‌ام و گاهی وقت‌ها اوقات تلخی نیز کرده‌ام و نگذاشته ام از پایه پولی برای اهدافی که مدنظر داشته‌اند استفاده شود.

همچنین علی طیب‌نیا، وزیر سابق اقتصاد دولت روحانی هم گفته بود«با چاپ کردن پول بدون پشتوانه، تورم را به عنوان یک مالیات به عامه مردم تحمیل کردیم و از محل مالیاتی که از عموم مردم گرفته‌ایم، برای بخشی از جامعه مسکن تهیه کردیم.»

منبع:کیهان
کد مطلب: 627688
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *