سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 19 Feb 2019
 
۵
۳۷
خیانت درون‌جناحی

پشت پرده نامه به رئیس دولت اصلاحات افشا شد/ خائنین از نزدیکان خاتمی هستند+ اسامی

چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۵
خاتمی شفاف گفته بود که عارف دست‌زدنی نیست و تغییر نخواهد کرد، اهل تعامل با نظام هستم و از این مسیر کوتاه نمی‌آیم، تغییر شورای عالی اصلاح‌طلبان ممکن نیست، به میرحسین موسوی گفته‌ام راهم تعامل با نظام است نه راهی که موسوی می‌رود. آب پاکی که خاتمی روی دست حواریونش ریخت به همین‌جا ختم نشد. خاتمی گفته بود که از اساس حوصله بیشتر درگیر شدن در بحث‌های اصلاحات را ندارد و شورای‌عالی را تشکیل داده تا از بار مسوولیت او کاسته شود و به عبارتی بتواند کنج عافیت پیشه کند؛ نوعی بازنشستگی سیاسی.
پشت پرده نامه به رئیس دولت اصلاحات افشا شد/ خائنین از نزدیکان خاتمی هستند+ اسامی
گروه سیاسی جهان نيوز: نزدیک یک ماهی از نامه «اصلاح اصلاحات» می‌گذرد، ‌عده‌ای در تدارک ارسال نامه دوم بودند که اختلافات درون‌گروهی اصلاحات افزایش یافت تا جایی که برخی فعالان این جریان سیاسی دست به افشاگری‌هایی از پشت‌پرده‌های این نامه زدند.

به گزارش جهان نيوز، تعدادی از فعالان جوان سیاسی-‌رسانه‌ای جریان اصلاحات، که قریب به اتفاق‌شان از اعضا یا نزدیکان حزب «اتحاد ملت» هستند در نامه به رییس دولت اصلاحات، خواهان تغییرات ساختاری در نهادهای تصمیم‌سازی این جریان شدند. در واقع این نامه اعتراف‌نامه برای فرار از باتلاق فرسایش سرمایه اجتماعی جریان اصلاحات بود، در گذشته این کنشگران سیاسی واقعیت‌های حاکم را تکذیب می‌کردند ولی در وضعیت حاکم به عدم شفافیت، استمرار لابی‌گری به‌جای شایسته‌گزینی، فقدان موازین دموکراسی‌خواهی با حاکمیت فردمحور در تصمیم‌سازی اذعان دارند. این جوانان با اشاره به ناکارامدی‌های اصلاح‌طلبان در حوزه‌های مختلف، انتقادات زیادی را به شورای عالی اصلاح‌طلبان و آقای محمدرضا عارف -که ریاست آن را برعهده دارد- مطرح کردند و با اشاره به ناکارآمدی جریان اصلاح‌طلب، خواستار تغییر و دگرگونی در تشکیلات اصلاحات شدند.

مهم‌ترین گزاره تحلیلی نامه فعالان سیاسی جریان اصلاحات حکایت از کاهش اعتبار سیاسی رییس دولت اصلاحات پس از ناکارآمدی راهبرد دستوری «تکرار» دارد؛ این تقلیل جایگاه در افکار عمومی بعد از ضربات جدی اعضای مورد حمایت ایشان به منافع ملی بوده است؛ بنابراین منجر به دلواپسی برای انتخابات آتی شده است. آنان برای برون‌رفت از بن‌بست پیش‌ رو خواهان تغییرات جدی در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاحات بودند و اصلاح مسیر اصلاحات مطالبه اصلی آنان است که در همین راستا نوشتند: «‌در جریان شکل‌گیری دور جدید شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، با به عضویت درآوردن چهره‌های ملی و امتحان‌پس‌داده که نماد اصلاح‌طلبی‌اند و سپردن مدیریت این شورا به یکی از شخصیت‌های مقاوم و ملی، نخست از گسترش احساس تقلیل اصلاح‌طلبی به محافظه‌کاری پیشگیری شود و در مرحله بعد به این شورا به‌مثابه شورایی موقت مأموریت داده شود تا زمینه را برای شکل‌گیری نهاد ملی اصلاحات به‌عنوان یک سامانه سیاسی وحدت‌بخش میان اصلاح‌طلبان به نحوی که بیش از پیش دموکراتیک و برآمده از روندهای انتخابی، شفاف و منطقی باشد اقدام نماید. چنین اقدامی نخستین گام در مسیر مبارک اصلاح اصلاحات خواهد بود.»

بعد از گذشت نزدیک به یک ماه از این نامه، خبرهایی از تدارک نامه دوم به گوش رسید، خبری که باعث افزایش اختلافات درونی اصلاح‌طلبان شد و برخی از آن‌ها دست به افشاگری‌هایی علیه یکدیگر زدند، حال آقای ساسان آقایی، خبرنگار روزنامه‌های اصلاح‌طلب اعتماد، یاس‌نو، فرهیختگان، همبستگی، توسعه و‌... که سابقه سه‌بار بازداشت و زندان را نیز دارد، در رشته توییتی درباره پشت‌پرده نامه فعالین اصلاح‌طلب اقدام به افشاگری کرده است. او در بخشی از مطالب خود می‌نویسد که «مدعیان اصلاح نه‌تنها دانستن را حق مردم نمی‌دانند، بلکه حق امضاکنندگان نامه هم نمی‌دانسته‌اند.»

بر اساس رشته‌توییت‌های این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب، دست‌کم دو تن از امضاکنندگان تاکید کرده‌اند که این نامه از سوی یک عضو ادوار تحکیم وحدت برای‌شان ارسال اما پیش از اعلام موافقت یا عدم موافقت، با امضای نکرده آن‌ها منتشر شده که به‌دلیل رعایت مصلحت جمعی از تکذیبش چشم پوشیده‌اند، البته برخی امضای خود در این نامه را برای اتمام حجت با خاتمی دانستند.

ساسان آقایی می‌گوید: «حدود 10‌نفر از امضاکنندگان که با من حرف زده‌اند از ماهیت و برنامه اصلی تدوین‌گران نامه و این‌که چه کسان دیگری آن را امضا کرده‌اند، اطلاعی نداشتند. این موضوع بیان‌گر اقدام هماهنگ برای سوءاستفاده از امضای افراد بوده است. نامه از سوی یک باند (که برخی زندانی سیاسی سابق و زندان‌خواه کنونی‌اند) تهیه شده. هسته کانونی با حضور برخی اعضای شورای مرکزی «اتحاد ملت»‌ 10 تا 15 نفر بوده‌اند.»

خیانت نویسندگان نامه 
در ادامه او ماجرا را این گونه روایت می‌کند: «پس از انتشار نامه و ایجاد یک جریان کاذب خبری، باند پشت‌پرده نامه به راه خود رفتند و برای دیگر امضاکنندگان مستقل آن نقش سیاهی‌لشکر را قائل شدند. مدعیان «اصلاح اصلاحات» حتی از خیانت به همراهان خود هیچ ابایی نداشته‌اند. طیف مستقل که با هدف اثرگذاری نامه را امضا کرده بود، بعد از سه هفته از انتشار و بی‌توجهی علنی خاتمی به آن تصمیم گرفتند تا در نامه دوم اعلام دارند ‌وی خود را قائل به پاسخ‌گویی ندانسته، بنابراین اصلاحات در این چارچوب و با چنین رهبری بی‌معناست. اما آن‌ها از پشت‌پرده خبر نداشتند!

پس از نوشته‌شدن نامه دوم، متن برای کسانی که نامه نخست را امضا کرده بودند، ارسال شد. حدود 20‌امضا از نامه دوم حمایت کردند اما درست در بحبوحه تصمیم‌گیری برای امضای نامه، پیک ادواری نامه اول، به امضاکنندگان خبر داد که خاتمی پاسخ آن‌ها را داده و نامه دوم باطل است! 

در این میان بخش مهمی از امضاکنندگان نامه که از اساس از این ساخت‌وپاخت خبر نداشتند، به اعتراض برآمدند که اگر جوابی رسیده، پس کجاست که معلوم شد کاروانی حدود هفت نفر از باند خودی‌ها دو هفته پیش به دیدار خاتمی رفته‌اند و لازم ندیده‌اند به سیاهی‌لشکرشان حرفی بزنند! با فشار امضاکنندگان نامه دوم و تهدید به انتشار آن، سرانجام گروهی از باند تدوین نامه، ناچار به جلسه‌ای با معترضان شدند. این جلسه در یک تعطیلی، دوشنبه (دو هفته پیش) برگزار شد و حدود چهار ساعت به درازا کشید.»

پاسخ خاتمی به نگارندگان نامه
او می‌گوید که «محور بحث این جلسه، پاسخ خاتمی به نامه بود و خاتمی شفاف گفته بود که عارف دست‌زدنی نیست و تغییر نخواهد کرد، اهل تعامل با نظام هستم و از این مسیر کوتاه نمی‌آیم، تغییر شورای عالی اصلاح‌طلبان ممکن نیست، به میرحسین موسوی گفته‌ام راهم تعامل با نظام است نه راهی که موسوی می‌رود. آب پاکی که خاتمی روی دست حواریونش ریخت به همین‌جا ختم نشد. خاتمی گفته بود که از اساس حوصله بیشتر درگیر شدن در بحث‌های اصلاحات را ندارد و شورای‌عالی را تشکیل داده تا از بار مسوولیت او کاسته شود و به عبارتی بتواند کنج عافیت پیشه کند؛ نوعی بازنشستگی سیاسی.»

حال طبق افشاگری‌های این فعال اصلاح‌طلب خاتمی به عارف «توصیه» کرده یک نفر از اعضای 100‌نفره این نامه در شورای‌عالی عضویت پیدا کند که در تمام یک هفته پس از دیدار، محفل خودی‌ها سرگرم انتخاب این یک نفر بدون اطلاع دیگران بود. 

آقایی درباره هسته اصلی و گردانندگان این معرکه گفته که‌: «عماد بهاور و عبدالله مؤمنی گزینه‌های جدی‌تر هسته گرداننده معرکه بوده‌اند که برخی از اعضای آن می‌گفتند با توجه به تاکید نامه بر «قبول نکردن هیچ سمتی از سوی امضاکنندگان» از اساس نباید فرد پیشنهادی از درون این جمع باشد اما در نهایت انتخاب فردی از باند خودشان تفوق یافت.»

حال با شناخت چهره‌های حامی نامه، ترمیم مسیر اصلاحات، نیمه پنهان چشم‌انداز مطالبه‌خواهی را آشکار می‌کند. خاستگاه سیاسی امضاکننده‌های نامه، نشانگر پیوندهای عمیق سیاسی با مراکز تصمیم‌ساز رادیکال اصلاحات در قالب حزبی مانند اتحاد ملت و در بستر فردی افرادی مانند مصطفی تاج‌زاده است. همچنانکه آقای عبدالله رمضان‌زاده نامه جوانان اصلاح‌طلب را «بارقه امیدی برای آینده ایران، خاتمی» توصیف کرده و خواهان استقبال چهره‌های مشهور اصلاح‌طلب شده است.

آقای مصطفی تاج‌زاده نیز در همان ایام انتشار نامه اول خواهان مشارکت سیاسی نویسندگان نامه انتقادی به نحوه تصمیم‌سازی شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاحات شد و در همین راستا نوشت: «شورای سیاست‌گذاری باید به نامه صدنفره توجه کند همچنان آقای خاتمی نیز باید به آن بذل توجه کند و خوب است جلساتی با نمایندگان این عزیزان برگزار کند و از نزدیک انتقادها و پیشنهادهای آنان را بشنود. صدالبته شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز لازم است با این دوستان به مشورت بنشیند و راهی پیدا کند برای جلب مشارکت همه نیروهای اصلاح‌طلب، به‌طوری‌که شورای سیاست‌گذاری سخنگوی فقط بخشی از اصلاح‌طلبان نشود و همه احساس کنند که در روند اصلاحات نقش دارند و سهیم‌اند.» و پس از آن نوبت به عضو حزب اتحاد ملت رسید؛ آقای محمد کیانوش‌راد خط استحاله اصلاحات را هشدار داد و خواهان تأمل جدی بر مفاد نامه شد.

تخریب درون‌جناحی یکی از این افراد در نگاه کارشناسانه به این امر، تنها می‌تواند به‌عنوان یک پروژه سیاسی برای انتخابات آتی قلمداد شود؛ جایی که ممکن است عارف مجدداً کاندیدا شود و این‌بار به نفع کسی کنار نکشد.

 این پیش‌بینی که اتفاقاً منطبق با ویژگی‌های شخصیتی عارف هم هست، حالا فصل مشترکی بین اتحاد ملت و کارگزاران ایجاد کرده و ظاهراً اتخاذ تصمیم نهایی را پیش انداخته است. 
کد مطلب: 627671
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
. هنوز در حیرتم از مصونیت وطن فروشان سال ۸۸ و اعدام نشدنشان تو هر کشور دیگری بودند تا الان به جرم خیانت و وطن فروشی گسترده به طرز فجیعی اعدام شده بودند.
Iran, Islamic Republic of
یعنی از همه کشورهای دیگه خبر داری؟
Iran, Islamic Republic of
احسنت به برادر حیران در گردنه حیران
Iran, Islamic Republic of
اول محاکمه انجام بدین بعد دم از اعدام بزن
موافقم محاکمه سریع و اعدام. ماهیت نفاق خاتمی اظهر من الشمس بود.
United States
پس چرا انجام نمیدین؟
Iran, Islamic Republic of
به نظرم علتی بجز پیراهن عثمان کردنش توسط عمروعاص های داخلی و خارجی زمانه نباید داشته باشه.
هزاردستان
Iran, Islamic Republic of
گاهی اوقات که گفتار و رفتار و کردار این دوستان به اصطلاح اصلاح طلب را می بینم یاد سکانسی از مجموعه هزاردستان زنده یاد علی حاتمی می افتم، آن جا که مفتش تامینات در یک جایی مثل دیزی سراهای امروزی، این گونه می گفت:
جماعت خواب، اجتماع خواب زده و خیلی چیزهای دیگر.
Iran, Islamic Republic of
لعنت خدا بر فتنه گر
Iran, Islamic Republic of
این مقاله دو پهلو نشان دهنده ضعف اصلگرایان می باشد.اصولگرایان بجای آنکه بتوانند نیروهای مردمی خویش را که از بطن مردم باشند زیر یک سقف جمع کرده و پی بخواسته های مردم برده واین خواسته ها را برای مردم لیست کنند وبه سمع ملت برسانند که اهای ملت ما میدانیم که این خواسته های شماست وسعی خواهیم کرد که خواسته های شما را براورده سازیم.به زیر سقف رفتن جناح رقیب و گوش به فرمان بودن انها به فردی که از جانب اصوگرایان فتنه گر است می تازنند. تا زمانیکه نخواهید خواست ملت را بدانیدهرچقدر هم که دست به افشاگری بزنید نزد مردم حنایی نخواهید داشت
محمد
احسنت
United Arab Emirates
من که نفهمیدم چی به چی شد؟ فقط بک گزارش مبسوط از نامه نوشتن و امصا کردن بود. خاتمی رو این وسط طرفدار نطام نشون دادین و راهشو از میرحسین جدا کردین و در نهایت باز نشستش؟کردین و عارفو کاندید 1400 کردین. لطفا توصیح بدین بالاخره چی شد؟؟؟
همه گزینه ها یی که گفتید
ارشاد
...
ناشناس
پس اسامی کو ؟
Iran, Islamic Republic of
منافع ملی شما اصولگرایان بی اصول به باد فنا دادید چون جایگاه واقعی در حک.مت ندارید بلکه با دروغ و ریا و بند و بست ملت و مملکت رو به گروگان گرفتین!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
و صد البته اصلاح طلبان با راستی و درستی ، مملکت را از گروگان اصولگرایان آزاد و به دامان کدخدا برگرداندند . نام عملیات برجام . رمز عملیات یا کدخدا
برجام رو ما امضا کردیم؟ امضا کری؟ بالمرا؟!! لغو تحریم؟ کم حافظه شدید!!
یعنی جناب خاتمی دست از نظام برنمی‌دارد؟
واضح است بدون این نظام حیات سیاسی ندارد
...
در تقطیع نظرات استادید
قسمت دوم را چرا درج نکردید که اصولگرایان بهتر است به آسیب شناسی خود بپردازند
که اصلاح طلبان با عبور از رحم اجاره ای شأن حیات سیاسی خود را حفظ می کنند
شما خود را باشید ، مردم را دریابید
Iran, Islamic Republic of
بدون این نظام هیچکدوم از اصلاح طلبا حیات سیاسی ندارن!! وگرنه که کسی به اینها نگاه نمی کنه
Iran, Islamic Republic of
...
؟!؟!
Iran, Islamic Republic of
ما در ایران حزبی بنام اصلاح طلب نداریم
فقط یک حزب اصلاحات وجود دارد و آن هم
اصلاحات امریکاییست . اگر این حزب امریکایی نبود کودتای نا فرجام 88 بوجود نمی آمد.
وسلام
Iran, Islamic Republic of
تو انتخاباتهای 92 به بعد معلوم شد چی داریم چی نداریم
Iran, Islamic Republic of
اصلاح از صالح بودن میاد، اینا کدومشون صالح و پاک هست، فقط اسمشون اصلاحاته ...
12:01
Iran, Islamic Republic of
یا کامنت من رو نزن مثل اونهایی که اصلا نزدی یا اگه میزنی سانسور نکن
Iran, Islamic Republic of
… نزن بابا ! هنوز كه هنوزه ملت باورشون نشده مموتى راى آورد....
علي
Iran, Islamic Republic of
بعضي ها هنوز در سالهاي قبل زندگي ميكنند . پاچه ليسان آمريكا روي كار هستند . در زمان حال زندگي كنيد و براي آينده تصميم بگيريد . گذشته براي عبرت است . در گذشته نمانيد .
Iran, Islamic Republic of
ترا خدا ببینید فردی مثل خاتمی با تمامی ويژه گیهای منفی اش را با جریان سازی مطرح کرده اند ؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
تکرار می کنم به تاریخ پیوست علی برکت الله
Iran, Islamic Republic of
خاتمی =...
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
نامه های سراسر دروغ و ریا از رفتار جریان مخوف و انحرافی اصلاحات!!
آنچه را که خواندیم چیزی برای مردم و احقاق مردم و احیای حقوق مردم در بر نداشت!! فقط ریاکاری و مسئولیت پروری مدعیان اصلاحاتی !!!
جریانی که روی هر خیانت کاری را سفید کرده است!!!
جریانی که هر بار توانسته دولت را در اختیار بگیره تنها دستاوردش مشکل آفرینی بر مردم و نظام بوده!! ...
Iran, Islamic Republic of
در این کشور عکس مریم رحوی را نشان می دهند اما چهره رئیس جمهور اسبق را خیر. خیلی مسخره است
Iran, Islamic Republic of
یعنی هنوز باورت نشده خائن تر و منافق تر از مریم رجوی وحشی هم وجود داره؟! گرگی که گرگه و دریدن کارشه شرافت داره به گرگی که لباس میش پوشیده و قبل از دریدن فتنه درست میکنه!
Iran, Islamic Republic of
جاسوس و خاين خیلی احترامشو نگه داشتن.در اصل باید اعدام انقلابی میشد.
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
...