سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 19 Feb 2019
 
۰
​در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت اعلام شد:

تکذیب شیوع طاعون انسانی در کرمانشاه

دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۰
سخنگوی وزارت بهداشت شیوع طاعون انسانی در مناطق زلزله زده کرمانشاه را تکذیب کرد و گفت: نگرانی از بابت طاعون انسانی وجود ندارد و این بیماری ریشه‌کن شده است.
تکذیب شیوع طاعون انسانی در کرمانشاه
به گزارش جهان نيوز به نقل از ایسنا، ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی وزارت بهداشت با اشاره به انتشار برخی اخبار درباره شیوع طاعون انسانی در کرمانشاه اظهارکرد: چندین دهه است طاعون انسانی ریشه‌کن شده است و تیترهایی با عنوان «بازگشت طاعون» در مناطق زلزله زده هیچ کمکی به کشور نمی‌کند و خدمت به مردم و جامعه نیست.

وی با تاکید بر اینکه بروز طاعون انسانی در مناطق زلزله زده غرب کشور شایعه است و واقعیت ندارد، گفت: طاعون حیوانی ممکن است در این مناطق وجود داشته باشد که بین حیوانات اهلی و وحشی قابل انتقال است اما نگرانی از بابت طاعون انسانی وجود ندارد.

وی  همچنین درخصوص رسیدگی به تخلفات حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اظهارکرد: مواردی از تخلفات و احتکار در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی داشته‌ایم که به مراجع قضایی اعلام کرده‌ایم اما رسیدگی به این پرونده، صدور حکم یا تجدید نظر ممکن است زمان‌بر باشد و بعد از صدور حکم قضایی، اسامی متخلفان اطلاع‌رسانی خواهد شد. وزارت بهداشت اختیاراتی برای مقابله با تخلفات این حوزه دارد که شامل عدم تخصیص ارز دولتی و عدم صدور مجوزهای شرکت های مختلف است.

هیچ نگرانی برای تامین داروهای بیماران خاص وجود ندارد
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با تاکید بر اینکه برای تامین داروهای داخلی و وارداتی بیماران خاص، تمهیدات بیشتری نسبت به بیماران دیگر اندیشیده شده تا دارو و مواد اولیه مورد نیاز تولید داخل، تامین شود،گفت: هیچ نگرانی برای تامین داروهای بیماران خاص وجود ندارد اما از برخی بیماران و انجمن‌های حمایتی گله داریم چون ممکن است قیمت یک دارو ۱۰ درصد افزایش یافته باشد و بیمه ۹۰ درصد از قیمت آن دارو را پوشش دهد و این پوشش افزایش قیمت هم ممکن است زمان‌بر باشد ولی در همین مدت برخی افراد مصاحبه می‌کنند که قیمت‌ها دوبرابر شده است و وزارت بهداشت به فکر بیماران نیست.

وی ادامه داد: از انجمن‌های حمایت از بیماران انتظار داریم که به فکر میزان کار و خستگی خادمان حوزه سلامت باشند اما در تعامل با افرادی که بحران‌های ساختگی ایجاد می‌کنند یا استعداد ایجاد بحران را دارند، تجدید نظر می‌کنیم.

تاثیر امواج الکترومغناطیس باید با معیارهای سلامت مورد بررسی قرار گیرد 
حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: وزارت بهداشت از ابتدای دولت یازدهم درخواست جدی داشت که در مورد تشعشعات الکترومغناطیس از جمله امواج آنتن‌های تلویزیونی، موبایل، ماهواره، بیسیم، مایکروویو و وای فای که بر ابعاد شخصی، شغلی و محیطی مردم تاثیر دارد، بررسی‌های علمی انجام شود.  تشعشعات بالقوه می‌توانند آسیب‌زا باشند و تاکنون آسیب‌های موارد محدودی از این تشعشعات، ثابت شده که بیشتر مربوط به اثرات گرمایی است اما در مورد جهش ژنتیکی یا ایجاد سرطان توسط آن‌ها هنوز مستنداتی وجود ندارد. 

وی ادامه داد: باید بی‌خطر بودن تکنولوژیهای جدیدی که به حوزه سلامت وارد می‌شوند یا با سلامت مردم سر و کار دارد، ثابت شود. برای مثال در مورد یک دارو باید در مراحل اولیه ثابت شود که بی‌خطر است و در مراحل بعدی اثرگذاری آن به اثبات برسد. 

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه اگر در برخی مناطق، میزان امواج زیاد است، باید اعلام و اقدام لازم قانونی در این زمینه انجام شود، اظهارکرد: خوشحالیم که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که امواج الکترومغناطیس در فضای شهری سنجش و اعلام می‌شود اما در اکثر مناطق ایران که این امواج بررسی شده، مشخص شده است که میزان امواج، پایینتر از استانداردهای جهانی است. با وجود این مردم در این زمینه همچنان نگران هستند. 

حریرچی ادامه داد: به عنوان متولی سلامت جامعه می‌گوییم که بررسی امواج الکترومغناطیس نباید جنبه سیاسی پیدا کند چون در این صورت، مقتضیات سیاسی بر آن حاکم می‌شود. به همین دلیل این موضوع باید با معیارهای سلامت مورد بررسی قرار گیرد. 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه خوشبختانه مواردی از وقف پژوهشی در کشور داشته‌ایم، گفت: واقفین کمک‌های بسیاری در حوزه بهداشت و درمان کرده‌اند اما دو درخواست جدی داریم. اول اینکه این وقف‌ها ادامه داشته باشد و دیگر اینکه وقف در حوزه‌های پژوهشی، علمی و بهداشتی که جنبه پیشگیرانه دارد، تقویت شود. 

وی افزود: در برخی از کشورهای غربی، بخش عمده‌ای از هزینه پژوهش‌ها از محل وقف علمی تامین می‌شود و در این حوزه از کمک واقفین استقبال می‌کنیم. 

حریرچی با بیان اینکه با توجه به آسیب‌های زیاد کیسه‌های پلاستیکی به محیط، وزارت بهداشت نیز درخواست حذف این کیسهها را دارد، تصریح کرد: البته باید مواردی جایگزین شوند که مردم برای تهیه و دسترسی به آن، توانایی و استطاعت داشته باشند. اقدامات متعددی از سوی دستگاههای اجرایی مختلف انجام شده است که کافی نیست و نیاز به فرهنگ سازی دارد تا مواردی که ریشه گیاهی یا کاغذی دارند جایگزین کیسه های پلاستیکی شود.
کد مطلب: 627347
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *