شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ - 21 Jul 2018
 
۴
۲۴
​عبور زیرپوستی؛

عارف از راهبرد اصلاحات در ۱۴۰۰ رونمایی کرد/ شعار جدید اصلاح طلبان؛ تا ۱۴۰۰ بدون دولت

شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۷
​​اصلاح طلبان در این برهه زمانی سعی دارند با توجه به ضعف عملکردی یک جداسازی رسمی را انجام دهند تا در سال 1400 کمتر هزینه دهند اما پیوند این چندساله دولت و اصلاحات از یاد کسی نمی رود.
عارف از راهبرد اصلاحات در ۱۴۰۰ رونمایی کرد/ شعار جدید اصلاح طلبان؛ تا ۱۴۰۰ بدون دولت
گروه سیاسی جهان نيوز، عبور زیرپوستی اصلاحات از دولت اعتدال با صحبت های محمد رضا عارف وارد فاز جدید شده است. حالا رئیس فراکسیون امید انتقاداتی از دولت می کند که نشان می دهد پاستورنشینان در موارد مختلف بنابر نظر این جریان عمل نکرده اند و همین عامل سبب شده تا دولت در برخی امور زمین بخورد.

وی بر ضرورت استفاده از تجربه دوران اصلاحات بویژه در ساماندهی امور اقتصادی کشور تاکید کرد و با یاددآوری تشکیل ستاد اقتصادی کشور در دوران اصلاحات ،گفت: در این ستاد نخبگان اقتصادی کشور از همه جریانات سیاسی حضور داشتند و خروجی موفقی از آن ستاد مورد استفاده قرار گرفت. حتی در تدوین برنامه سوم توسعه کشور تفاهم خوبی بین دو جریان چپ و راست وجود داشت و به نظر می‌رسد این الگو می‌تواند در مقطع فعلی بسیار راهگشا باشد.

عارف با بیان اینکه نمی‌توانیم ناامید باشیم و ناامیدی در قاموس اصلاحات نیست، تصریح کرد: از بعضی دولتمردان که در زمان اصلاحات هم مسئولیت داشتند تعجب می‌کنم که از تجربیات موفق دولت اصلاحات در زمینه مدیریت ارزی استفاده نمی‌کنند و تجربیات شکست خورده را تکرار می‌کنند.

حالا عارف علت ضعف دولت را اصلاح طلبانه کار نکردن دولتمردان بیان می کند. دولتی که در این حیطه توانسته با حمایت اصلاحات روی کار بیاید و راهبرد اصلاح طلبی را مطمح نظر خود قرار داده است، حالا که در چند حوزه این سیاست ها با شکست مواجه شده است، دولتی خوانده می شود که اصلاح طلب نبوده و اصلاح طلبانه کار نکرده است.

با این اوصاف به نظر می رسد که راهبرد جدید اصلاحات برای انتخابات 1400 را باید این روزها از زبان عارف شنید. راهبردی برای اقناع افکارعمومی با این حربه که دولت قبلی اصلاح طلبانه کار نکرد و شکست خود در آن مستتر است؛ هر چند اصلاحات از آن حمایت کرد.

عارف با بیان اینکه نخبگان اصلاحات این ظرفیت را دارند که تجربیات خود را در اختیار نهادهای تصمیم گیر قرار بدهند،گفت: همه به یاد دارند که دولت اصلاحات در چه شرایطی روی کار آمد در شرایطی که خیلی ها منتظر حمله به کشور ما بودند.

با این سخنان عارف تمایزی بین دولت و اصلاحات می بیند و سعی می کند که این افتراق را نشان دهد. رئیس شورای سیاستگذاری اصلاحات اعلام می کند که با راهکار اصلاح طلبانه می توان از سد مشکلات عبور کرد این درحالی است که دولت تمامی راهبردهایی که اصلاح طلبان داشتند را عملی کرده است. برجام یکی از این موارد است که هر دو جریان موافق آن بودند و با نگرش سازش و مذاکره برای رسیدن به توافق هسته ای آنهم با آمریکا و غرب تلاش کردند اما این موضوع با شکست روبرو شد و آمریکا نشان داد که به هیچ مذاکره  و قراردادی پایبند نیست.

هر چند که دیده می شود که بسیاری از بدنه مسئولان دولت را اصلاح طلبان شکل داده اند. در این خصوص آنچه از نگاه ها پنهان نیست ارتباط جریانی این افراد با مرکز جناح اصلاحات است. اصلاح طلبان نشان داده اند که هر کجا که فعالیت داشته باشند با هر سر و شکل و مسئولیتی وفادارانه به جریان خود خدمت می کنند و این موضوعی غیر قابل کتمان است. از همین رو مسئولان اصلاح طلبی که در دولت مشغول به کار هستند علاوه بر اینکه بر کار خود هستند، راهبردها و سیاست های جریان متبوع خود را نیز از یاد نمی برند و این ارتباط گسستنی نیست.

همچنین باید گفت که بخش مهمی از فضای سازی رسانه ای دولت نیز در اختیار اصلاح طلبان بوده است. اصلاح طلبان هم در دولت یازدهم و هم این چند ماه گذشته از دولت دوازدهم بر عملکرد دولت و وزرای فعلی و پیشین آگاه بوده و هستند و اینکه حالا در میان مشکلات سعی می کنند خط اصلاحات را از اعتدال جدا کنند بسیار قابل تامل است.

​اصلاح طلبان در این برهه زمانی سعی دارند با توجه به ضعف عملکردی یک جداسازی رسمی را انجام دهند تا در سال 1400 کمتر در این زمینه هزینه دهند اما پیوند این چندساله دولت و اصلاحات از یاد کسی نمی رود.  
کد مطلب: 626764
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
منم ژن خوبم به منم دلار جهانگيري بديد عشق و حال كنم .پس كي نوبت من ميرسه
سعید110
Iran, Islamic Republic of
نگران نباش! سران قوا در نشست اخیر خود، ارز کافی را برای واردات کالاهای اساسی توسط شماها کنار گذاشته است!
احمد حق پرست راد
Iran, Islamic Republic of
یکی از آخرین میراث به اصطلاح اصلاح طلبان: رحم اجاره ای.
Iran, Islamic Republic of
عارف جان دست شما درد نکنه همین دولت اصلاحات اعتدال که با هم بودید الان دلار شده 8 تومان و مردم رو به خاک سیاه کشاندید بسه دیگه نمی خواد کاری کنید
Iran, Islamic Republic of
البته من اصلاح طلب نیستم و قبولشان ندارم ولی برخی مفاهیم صحبت دکتر عارف از قبیل استفاده از تجارب موفق، استفاده از ظرفیت متخصصان راست و چپ و اذعان به قابلیت حل شدن مشکلات درست است؛ نکته ای دکتر عارف اشاره نکرد این است که اینکه ما کسی را اشتباه انتخاب کردند و توصیه به انتخاب اشتباه کردند زاییده جریان اصلاحات است و امروز باید عذرخواهی کنند و رقیب را تحسین کنند. اینرا هم باید تاکید کنند که هدف ایشان حرکت تاکتیکی سیاسی نیست و بر کرده خود پشیمانند و قصد جبران دارند...
Iran, Islamic Republic of
سیاست اصلاح طلبان همواره سیاست عبور از هر چیزی که سر راهشان است، بوده میخواد اسلام و انقلاب باشه میخواد هم حزبی و همکار . در واقع سیاست ماشین بدون ترمز است که برای حفظ منافع خود حاضر به عبور از هر کس و هر چیز هستند
United States
این دولت اگر اصلاح طلب نبود چی بود پس اصولگرای پایداری؟ اقای عارف به نفع کی شما انصراف دادید و کی بود هی تکرار می کرد؟؟؟؟؟؟!!!!
سعید110
Iran, Islamic Republic of
تا 1400، کی بود؟! کی بود؟! من نبودم!
...
Iran, Islamic Republic of
با این حساب اصلی ترین اقدام لیست امید در مجلس را باید سلفی گرفتن با رفیق ظریف دانست!
Iran, Islamic Republic of
در اصلاح طلبی این دولت همین بس که رییستان و بزرگتان که دل سپرده و مفتون غرب بود و 8 سال زمام اصلاحات کشور را به دست گرفته بود همون آقای "تکرار می کنم"، افاضه کردند که روحانی را از عارف اصلاح طلبتر می دانم
محمدامین
Iran, Islamic Republic of
اداره امورکشوربالای ۳۰سال دردست چپهای گذشته واصلاح
طلبان امروزی بوده است بااحتساب عمر باقیمانده دولت فعلی برای رشدوتوسعه کامل یک کشورمدت ۳۰سال فرصت خوبی است نمونه های خارجی هم وجودداردکه نشان داده اندکمترازاین مدت هم به رشدوتوسعه رسیده اند
اماوضعیت امروزکشورکه عمده اخبارش مشکلات فقر ساختارمعیوب اقتصادوشبکه بانکی ساختارمعیوب اداری
مشکلات مربوط به عمران وآبادانی کشورو...میباشدکه نشان ازسومدیریتهای گذشته امثال آقای عارف است حال
بااین کارنامه درخشان در۱۴۰۰دنبال چه هدفی هستنداگر
دنبال کارواقعی برای کشوربودنددرهمان فرصت ۳۰ساله
میتوانستندانجام دهندیک مقدارکارهایی واقعی ومفیدبه
حال کشورانجام شده است درزمانی که کاربه افرادجوان
دانشمندودرعین حال توانمندسپرده شده وآنهافارغ ازجناح
بندیهای رایج کارهارابه اتمام رسانده اند
درآخرامیدواریم کسانی ماملت راازشراصلاحطلب نماها
نجات دهند
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
قرار نیست استحاله طلبان روزگاری برای کسی با نهایت توان تبلیغ کنند اما تها پس از حدود یک سال از مسئولیت دعوت مردم فرار کنند.بسیاری از استحاله طلبان اکنون در بخشهای مختلف صاحب مقام و منصب هستند.
این فرار برای این است که در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری خود را ناجی ملت معرفی کنند.
United States
من سی و 5 سالمه، چشم باز کردم دیدم جهانگیری و زنگنه و... همه مسیول بودن
Iran, Islamic Republic of
این هشت سال تفکر خاتمی و هاشمی بر مملکت حاکم هست و خواهد بود که پنج سال از اون گذشته، خاتمی تکرار میکنم به روحانی رای دهید، شهادت میدهم بهتر از این دولت وجود نداره
Iran, Islamic Republic of
بیچاره ملتی که با طناب پوسیده خاتمی فتنه گر در چاه افتادند .
Iran, Islamic Republic of
وظیفه هر ایرانی اینه هرجا میشینه خیانتهای اصلاح طلبان را آشکارا بگه
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
جمع کنید مسخره بازی را کشور را به این روز کشاندید جزجاسوس و نفوذی و خیانت چیزی از اصلاح و فسادتان عائد ملت نشده است
Iran, Islamic Republic of
شماراجان عزیزاتون دیگهنمیخایم کاریبکنین
ژن برتر
Iran, Islamic Republic of
جناب عارف اصلاحات دیگر بفراموشی سپرده شد
بجای اینکارا به فکر مردم و مملکت باشید
نفرین بر اصلاحات امریکایی
Iran, Islamic Republic of
آقای عارف مردم را چه فرض کرده اید.!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
برید...
علی اکبر
Iran, Islamic Republic of
یکی از شرازط مسئولیت ها التزام عملی به قانون اساس ی است که از مواد اصلی آن ولایت مطلقه فقیه است وتجربه هم نشان داده که این نهاد کشور را از بحران های سنگینی نجات دادهخ است
حا آقای عارف واصلاح طلبان نظر خودشان را راجع به مواضع صریح وروشن آقای تاج زاده مشخص کنند
آیا آقای تاج زاده حجاریان با اظهارات صریح و روشنشان می توانند زبان وترجمان اصلاحات باشند واگر نه پس چرا اصلاح طلبان اینهارا از اردوی اصلاح طلبی بیرون نمی کنند واز مواضع ضدیتشان با جمهوری اسلامی برائت نمی جویند