شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - 23 Nov 2019
 
۰

چنددرصد سازه قاجاری مسجدساری سالم ماند؟

جمعه ۲۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۰
کد مطلب: 626608
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه مسجد جامع ساری از مساجد قرون اولیه اسلامی به شمار می رود گفت: ۷۰ درصد سازه تاریخی و قاجاری مسجد سالم مانده است.
چنددرصد سازه قاجاری مسجدساری سالم ماند؟
به گزارش جهان نيوز، محمد حسن طالبیان در گفتگو با مهر با بیان اینکه مسجد جامع ساری در دوره های مختلف تجدید بنا شد اما مسجد فعلی چهار شبستان دارد که شبستان جنوبی آن مربوط به دوره قاجار بوده و سه شبستان دیگر آن مربوط به دوره پهلوی است اظهار داشت: سقف های مسجد جامع ساری چوبی و پنج تا شش سال قبل مرمت شده و درها و سقف های چوبی و سفال های آن سوخته است.

وی عنوان کرد: در ایوان جنوبی آن یک تیر چوبی، یک سقف قومی پوشش و نازک داشته که آن تیر چوبی مربوط به قاجاریه سوخته، همچنین بخش اعظم مناره ایوان جنوبی نیز سوخته است.

طالبیان با بیان اینکه یکی از مناره ها حدود ۶۰ درصد تخریب شده است گفت: مناره دیگر نیز درخطر است زیرا چوب ها هنوز در حال سوختن است.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور ادامه داد: خوشبختانه بخش تاریخی دوره قاجار متشکل از پوشش آجری و طاق دست نخورده و ۷۰ درصد سالم است و یک مدرسه علمیه قاجاریه موجود در پشت مسجد نیز سقفش سوخته و برخی مغازه های بازار که بین بازار و مسجد واقع شده اند نیز وضع خوبی ندارد.

وی گفت: مسجد زیر نظر اوقاف بوده و هیئت امنایی اداره می شود و شش امام جماعت داشته و مدیریت یکپارچه ای و واحد نداشته است و این مسئله نبود مدیریت واحد از مشکلات به شمار می رود.

طالبیان با بیان اینکه امشب یک جلسه ای با علما درباره مدیریت و مرمت مسجد داریم درباره علت حریق گفت: احتمال اینکه یکی از کابل ها دچار حریق شده باشد وجود دارد و امشب آتش نشانی گزارش خود را کامل خواهد کرد.

معاون میراث فرهنگی کشور با عنوان اینکه خوشبختانه سازه تاریخی مسجد ۷۰ درصد سالم است گفت: مسجد روی پایه ساسانی دایر شده و از سال ۱۴۰ هجری قمری به سبک معماری خراسانی و سبک ایوانی ساخته شده است.

وی ادامه داد: بخش قاجار مسجد که روی پلان صفوی ساخته شده از سالمترین بخش ها بوده و فقط بخش قومی پوش آن ریخته شده است.

وی با عنوان اینکه از صبح کارآواربرداری شروع شده است و با تمام پایان آواربرداری، کارگاه مرمت برپا می شود گفت: یک طرح تاسیساتی یکپارچه و مهندسی برای مسجد درنظر گرفته می شود.

مسجد جامع ثبت ملی شده ساری شامگاه پنجشنبه به دلیل اتصال سیم برق دچار حریق شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *