شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - 16 Feb 2019
 
۰
ولایتی:

حضور ایران در سوریه ادامه خواهد داشت

جمعه ۲۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۱
مشاور امور بین‌الملل رهبری گفت: ایران به حضور مستشاری خود در سوریه ادامه می دهد زیرا با خروج ایران و روسیه، داعش مجددا باز خواهد گشت، لذا خواب آشفته آمریکا تعبیر نخواهد شد.
به گزارش جهان نيوز، به نقل از مهر، علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در باشگاه مباحثه ای والدای در مسکو به بررسی سیاست های منطقه ای ایران پرداخت.

در این سخنرانی وی با اشاره به تاریخ سیاست های قدرت های فرا منطقه ای در تقسیم کشورها و مبارزات مردم این منطقه عنوان کرد: قبل از جنگ دوم جهانی انگلیسی ها سلطه گر منطقه بودند و بعد ازجنگ دوم آمریکا این نقش را ایفا کرد. برجسته ترین نمونه سرنوشت سومالی و لیبی است که هر دو کشوهای مقاوم و مستقل در مقابل سلطه آمریکاییها ایستادند و امروزه سومالی به پناهگاه دزدان تبدیل شده و لیبی هم به سه قسمت تقسیم شده و ثروت آنها به یغما می رود. 

ولایتی با اشاره به اینکه آمریکایی ها سیاست مشابهی را برای سوریه، یمن و عراق در پیش گرفتند افزود: کشور ما بعد از جنگ جهانی اول تحت نفوذ انگلیس بود و در دهه بعد از آن تحت نفوذ آمریکا قرار داشت. آمریکا در ایران کودتا کرد و ۲۵ سال ایران تحت نفوذ آمریکا بود. علت اصلی دشمنی آمریکا، مقاومت ایران در برابر زیاده خواهی ها و سلطه مجدد بر ایران است.

مشاور رهبری در امور بین المللی ادامه داد: حضور ایران در منطقه بنا بر دعوت دولت های سوریه و عراق و به شکل مستشاری است و هر موقع آنها تشخیص دهند از این کشورها خارج می شویم، اگر کمک‌های ایران و روسیه نبود سوریه اکنون در دست جبهه النصره بود و در عراق هم ابوبکر بغدادی حکمرانی می کرد. 

وی در خصوص شکست شکل گیری داعش افزود: ترامپ به کلینتون گفت شما باعث بوجود آوردن داعش شدید، حالا خود ترامپ همان راه را دنبال می کند؛ کسانی که بوجود آورنده داعش بودند باعث مهاجرت ۱۰ میلیون از ۲۶میلیون نفر جمعیت سوریه شدند، سوریه و عراق به تنهایی نمی توانستند در مقابل آمریکا عربستان و اسراییل بایستند. امروز با کمک ایران و روسیه و حزب الله، ۸۰ درصد از خاک سوریه آزاد شده است.

ولایتی ضمن اشاره به کمک های ارزشمند روسیه برای حفظ کشور سوریه یادآور شد: ایران به حضور مستشاری خود در سوریه ادامه می دهد زیرا با خروج ایران و روسیه، داعش مجددا باز خواهد گشت، لذا خواب آشفته آمریکا تعبیر نخواهد شد.

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به درخواست قانونی دولت های عراق سوریه برای حضور ایران در این کشورها متذکر شد که ایران با اجازه آمریکا به عراق و سوریه نرفته است که اکنون به خواست آنها از این کشورها خارج شود بلکه این آمریکا، اسراییل و عربستان هستند که حضوری متجاوزانه در عراق و سوریه دارند. 

وی گفت: آمریکا اکنون چهار هزار نیرو و چهار پایگاه در شرق مدیترانه دارد و فرانسه نیز حضور دارد و این حضور آنها بدون مجوز از سوی دولت قانونی است. 

ولایتی در پایان خاطرنشان کرد: ایران و روسیه برای دفاع از حکومت های قانونی منطقه همکاری استراتژیک دارند، اگر کشوری در منطقه تجزیه شود مثل دومینو این اتفاق برای سایر کشورها هم خواهد افتاد. 
کد مطلب: 626598
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *