شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - 16 Feb 2019
 
۳
۳۷
​معضل کمبود سواد رسانه‌ای؛

رسانه ملی به هدف زد یا به بیراهه رفت؟/ مردم عطش شنیدن چه اخباری از صداوسیما را دارند؟

چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۵
مردم این روزها منتظرند تا از رسانه ملی در مورد مفاسد اقتصادی و همچنین شفاف سازی عملکرد دولت در حوزه اقتصادی اخباری را دریافت کنند.
رسانه ملی به هدف زد یا به بیراهه رفت؟/ مردم عطش شنیدن چه اخباری از صداوسیما را دارند؟
گروه سیاسی جهان نيوز، امیر حمزه نژاد: این روزها بازهم توجه‌ها به رسانه ملی جلب شده است. رسانه ای که بسیار تاثیرگذاری است اما در برخی از موارد نیز بدون قاعده و سواد رسانه ای لازم عمل می کند و بیشتر تخریب را بر اثرگذاری مثبت رحجان می دهد. در این عرصه برخی از گروه‌های سیاسی که همیشه به هر شکل ممکن با صداوسیما مخالفت خود را ابراز داشته‌اند به میان آمده و از آب گل آلود ماهی خود را می گیرند.

رسانه ملی این روزها هم در کانون توجه و هم در کانون انتقاد قرار دارد. البته این انتقادات این بار کمی بیشتر از یک گروه سیاسی است. از گروه همیشه مخالف اصلاح طلب با رسانه ملی بگذریم، فعالان رسانه ای جناح مخالف نیز نسبت به بررسی و پوشش دهی موارد تخلف مالی و فسادهای اقتصادی گلایه دارند.


در شرایطی که اقتصاد کشور وضعیت نابه سامانی را تجربه می کند، به نظر می رسد رسانه ملی در پوشش دهی این حوزه بیشتر باید تلاش کند. درواقع در این شرایط نیاز رسانه ای جامعه که حالت عطش گونه ای دارد، پوشش دهی حوزه اقتصاد و وضعیت بازار کشور و همچنین عملکرد مسئولان دولتی در این حوزه است.

در این زمینه دولتمردان نیز وعده‌هایی به مردم می دهند که رسانه ملی بایستی در جهت پیگیری آن کوشش و اهتمام جدی به خرج دهد تا رضایت افکارعمومی را نسبت به عملکرد رسانه‌ای خود جلب کند. اگرچه موضوعات فرهنگی و اجتماعی نیز برای سلامت جامعه مهم است اما بایستی اولویت دهی در کار رسانه ای وجود داشته باشد و همچنین در حوزه های فرهنگی و اجتماعی هم اولویت با موضوعاتی است که به زندگی مستقیم افکارعمومی ارتباط داشته و روزانه مردم با مشکلات آن دست و پنجه نرم می کنند؛ وگرنه رسانه ملی نیز خود متهم به انحراف افکارعمومی در زمانه ای که نابه سامانی اقتصادی کشور را فراگرفته و مردم را با مشکلات زیادی همراه کرده است، می شود.

اخیرا «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رییس جمهور وعده داد که مردادماه به صورت جدی و کامل در موضوع فساد اقتصادی با مردم صحبت کند. یکی از مطالباتی که مردم همیشه در این حوزه داشته اند شفاف سازی بحث اقتصاد خصوصا فساد مالی است. مسئولان هم همیشه وعده داده اند که به شفاف سازی می پردازند و با مردم به طور صادقانه صحبت می کنند اما بسیاری از جمله کارشناسان طرفدار دولت بیان می کنند که هنوز این مطالبه و وعده محقق نشده است.


 بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در زمانی که آمریکایی‌ها دشمنی خود را با حضور دونالد ترامپ در راس قدرت کاخ سفید علنی کرده اند و هر روز فشار و تحریم های اقتصادی بیشتری بر کشور وارد می کنند، برخی نیز از داخل در حال تخریب هستند که اثرگذاری این افراد برای تخریب کشور بیشتر است.

چراکه در این حوزه مسئولان بایستی با عوامل داخلی و مفسدان مالی برخورد کند و در حوزه خارجی نیز مردم به خوبی با مقاومت از پس مشکلات بر خواهند آمد اما وقتی که در داخل مردم مشاهده می کنند که در زمان بحران عده ای سوء استفاده می کنند و با سرکیسه کردن آنها پولدار می شوند و در کاخ‌ها زندگی مرفه و مجللی برای خود رقم می زنند، رضایت افکارعمومی کاهش می یابد.

از این رو صداوسیما بایستی بیشتر بر کار هیئت دولت و عملکرد هر روزه آنان نظارت رسانه ای داشته باشد و به قولی به عنوان رکن چهارم دموکراسی دنبال کننده مطالبات مردمی باشد. صرف پوشش نطق های انقلابی شده  مسئولان دولت نمی تواند چاره گشای مشکلات کشور باشد.

رئیس جمهور، معاون اول و وزیر خارجه در این عرصه از جمله شخصیت‌های دولتی هستند که بایستی بیشتر از وزرای دولتی مورد توجه رسانه ای صداوسیما قرار بگیرند. وزیر خارجه در این عرصه که برجام معلق مانده و دولت همچنان امیدوارانه آنرا با اروپا پیگیری می کند، بایستی مانند زمان مذاکرات هسته ای مورد رصد رسانه ملی قرار بگیرد تا برای مردم به طور واقعی و ملموس وضعیت برجام و فعالیت هایی که دولت دیپلمات انجام داده است، شفاف و مشخص شود، تا دیگر برای سرنوشت واقعی برجام شبهه ای ایجاد نشود.

از سوی دیگر معاون اول رئیس جمهور نیز در عرصه‌های مختلف کشور به عنوان مهره مهم دولتی کارهایی انجام می دهد تا فشار اقتصادی از گرده مردم کاسته شود. رسانه ملی می تواند با پوشش دهی اخبار روزانه فعالیت های معاون اول دولت میزان اثربخشی این فعالیت ها را نشان دهد.

رئیس جمهور هم به عنوان مهره اصلی دولت در زمانه‌ای که دولت به طور ستادی و برنامه ریزی شده باید بر بحران اقتصادی فائق آید، بایستی به طور ستادی عمل کرده و این اطمینان را به مردم بدهد که به وظیفه خود به خوبی عمل می کند.

در این عرصه مجلس نیز می تواند قوه دیگری باشد که از سوی رسانه ملی روزانه مورد رصد قرار بگیرد تا مردم با میزان تلاش نمایندگان خود برای بهبود وضعیت زندگی شان بیشتر آشنا شوند و در آینده ای نزدیک نیز تصمیم درستی در قبال ماندن یا نماندن آنان در خانه ملت بگیرند.

این رویه از سوی دیگر می تواند انتقادات بر رسانه ملی را بکاهد. رسانه ای که در بحبوحه مشکلات اقتصادی مردم بایستی به درستی عمل کند و در حوزه پوشش دهی اخباری که واقعا مردم نیازمند شنیدن و دیدن آن هستند تلاش کند. وگرنه هم انتقادات به رسانه ملی بیشتر می شود و هم اینکه در خلاء اخباری که مردم منتظر آن هستند، به سراغ رسانه های تصویری و شنیداری بیگانه می روند که این رسانه‌ها قطعا نه مصلحت نظام جمهوری اسلامی را خواهان هستند و نه رفاه و سعادت مردم ایران را. از این رو ممکن است با دادن آدرس های غلط به جامعه موجب ایجاد بحران هایی هم شوند. بنابراین رسالت اصلی صداوسیما در این عرصه شناخت درست نیاز مردم و با تدبیر و سواد رسانه ای عمل کردن است.
کد مطلب: 626335
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
متاسفانه بخش خبری صداوسیما دربدترین حالت خود به سر می‌برد ،،،،،،دوربودن از اخبار روز،،،اعلام خبربدون سندومدرک ،،،،قطع مکررسخنان میهمانان وحتی خبرنگاران تکرار مکرراخبارکه به عنوان نمونه بخش خبری ۲۱که مهمترین بخش خبراست هیچ خبرتازه ای دریافت نمی کنید بلکه همان اخباری که در طول روز شنیده آید همان را بدون کم و کاست می شنوید،،،،،بخش تحلیل و تفسیر هم ،،،،،،،،،
Iran, Islamic Republic of
صدا سیما رسانه میلی است دیروز به میل ... امروز به میل دولت. ...
United Kingdom
وقتی اخبار ساعت ۲۰،۳۰ را نگاه می کنی می خواهی به چشمات و ایرانی بودن خودت شک کنی . متاسفانه فقط دروغ تحویل مردم میدن و باعث این بی اعتنایی و عدو اعتماد مردم این بخش خبری هست .
Iran, Islamic Republic of
اقای صدا و سیما، بانک مرکزی ، لطفا جواب بدید من بالا ۲ ماه هست تو سامانه نیما ارزی ثبت نام کردم . گواهی اماری هم رد شده . ۳۵% پول را هم بلاک کردم ولی چیزی نگرفتم هنوز . ۱۰ تا کارمند با بیمه تامین اجتماعی هم دارم . ولی صدا و سیما و وزارت بهداشت و حسن و حسین پول گرفتند اونهم کلان . هیچ کس هم جوابگو نیست . هر جا هم رفتم اعتراض کردن تهدیدم کردن که خفه شو حرف نزن ، ما تو جنگیم ، و از این حرفها ..... واقعا کی باید جواب ما را بده ؟؟؟؟؟؟؟
United Kingdom
صدا و سیمای میلی
Iran, Islamic Republic of
یکی از رقصاشو دیدم خیلی افتضاح بود خوب شدگرفتن ولی نباید تو تلوزیون نشون میدادن تا یه عده سواستفاده کنه
United Kingdom
سانسور باعث عقب ماندگی رسانه میشود و سانسور در صدا و سیما بیداد میکند.
بیژن
Iran, Islamic Republic of
...
چرا صدا و سیما دیگر مثل گذشته پر مخاطب نیست چرا برای جذب مخاطب برنامه ریزی اساسی نمی کنند چرا با بی تدبیری این همه باعث جنجال و هیاهو میشوند چرا بهانه دست اصلاح طلبان دشمنان این مملکت می دهند باور کنید اصلاح طلبان اصولا میانه خوبی با صدا و سیما ندارند
Iran, Islamic Republic of
...
United States
برای ا اینکه در گذشته ماهواره نبود و ملت مجبور بودند سینمای میلی را نگاه کنند
Iran, Islamic Republic of
همیشه سر ساعت پخش خبر از تلویزیون مشتاقانه منتظر بودم اما دیگه مدتی است هیچ اشتیاقی به دیدن و شنیدن از تلویزیون ندارم و اخبار را از طریق سایت ها ی خبری و شبکه های اجتماعی دنبال می کنم....
Iran, Islamic Republic of
به بیراهه رفت
Iran, Islamic Republic of
انتقادتان وارد نیست و با اینکه با کیهان حدود ۱۵ سال است که موافق نیستم اما نوع دیدگاه انتقادی امروزش را بسیار بیشتر پسندیدم. بچه مسلمانهایی که انتقاد میکنند اول یک نگاهی به خودشان بکنند متوجه اشکالات خودشان خواهند شد.
United Kingdom
خدا روزیت را جای دیگه بده
Iran, Islamic Republic of
از سازمان اطلاعات انگلیس هستی یا فقط تقربا الی الله برایشان کار میکنی؟
United States
این صدا سیمای خوبی نداره... مردم می خوان ببین مملکت وضعیتش چطوره!!!!!!!!!!!!!!!
رسول مشهدي
Iran, Islamic Republic of
اين انقلاب با وجود اين صدا و سيما و با اين روش كاري كه در پيش گرفته است نياز به هيچ دشمني ندارد.
مائده
Iran, Islamic Republic of
صداوسیمانه حالاکه کلااستراتژی مشخصی دربرنامه واهداف ندارددربخش خبری ورزشی ساخت سریال ویا
پیامهای بازرگانی گاهاضدارزش عمل میکنندویااینکه اهداف
واحدی راتهیه کنندگان هرکدام ازبرنامه هادنبال نمیکنندتا
شاهدهم افزایی بخش های مختلف باشیم
نظرشخص من این است برنامه رازمیتواندالگوی راهبردی
صداوسیماباشدودربخش سرگرمی جناب خان میتواندمایه
امیدباشدچراکه شوخی داردامابی ادبی نه
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا در همین برنامه مزخرف خندوانه؛مهران مدیر به عنوان مهمان برنامه معلمان مملکت رو مورد تمسخر قرار داد
مائده
Iran, Islamic Republic of
منظورم نه شخص رامبدنه مهران مدیری بلکه شخصیت
جناب خان است ومحتوای شوخی های اوست کاراکتر
کیفیت مطلوب راداردبیننده بادیدن یاشنیدن صدای شخصیت جناب خان آرامش میابدیالحظه ای دردرون احساس شادی میکندبه اینگونه کاراکترباکیفیت دردیگر
فیلمهای تلویزیونی نیازاست که دیده نمیشود
علی
Iran, Islamic Republic of
مشکلات کمبود ... کارایی در این مملکت واگیر دار شده همه جا این معضل را می بینیم که پدر ملت و مملکت را در اورده
United Kingdom
نحوه گزینش افراد در صدا و سیما فقط امنیتی است و نه لیاقت و شایستگی
کامران
United States
رسانه میلی جواب بده چه نیازی داشت خوراک دام و ماشین وارده کنه ؟ اونم با ارز دولتی
رحیمی
United States
همانطور که نویسنده محترم اشاره دارند صداوسیما جای بازجویی از دختر نوجوان نیست.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
قبول کنیم که ساختار صدا و سیما کلا به هم ریخته و مغشوشه
باید کوبید از اول ساخت
منصور
Iran, Islamic Republic of
بنده به عنوان یک کارشناس با تجربه کشور، مطالبی رو خدمت روزنامه شما بر حسب شرایط زمانی و مکانی پیش میاد و قبلا فرستادم، متاسفانه آن را تحریف کردید لذا صدا سیمای کشور ما هم همچنین، منشا عقب ماندگی هر کشوری عدم شفاف سازی عملکردها و نبود هیچ شاخصی برای قضاوت می باشد و این بزرگترین معضل هر کشوری محسوب می گردد.
United States
برخورد با یک رقاصه خوبه اما باید در کنارش با ی کله گنده اقتصادی فاسد هم برخورد بشه
حامی
Iran, Islamic Republic of
رسانه میلی...
اینحور چیزا خوب نیست پخش شه؛ باعث تفرقه میشه
فقط خدانکنه تو یه کشور هرکجای جهان ۳۰؛۴۰ نفر بریزن بیرون یه اعتراضی کنن یا یه تصادف شه یا بلایای طبیعی اتفاق بیفته، باسرعت جت جنگی پوشش میدن اونم تو همه بخشای خبری از ۷ صبح تا ۹ شب
نمیدونم کجا چیکار کردم ک ایرانی شدم!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
چرا همه اصلاحاتچی ها وحامیان دولت به دنبال مائده دویدند وکسی موضوعات زیر را ندید ولی ننگ با سانسور پاک نمی شود

گزارش کیهان
پشت پرده تأسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند/ موضع انفعالی و حقارت بار وزارت امورخارجه!
يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۱
وزیر اطلاعات می‌گوید با متخلفان اقتصادی نباید برخوردهای قهرآمیز کرد.

به گزارش جهان نيوز، سیدمحمود علوی در جلسه شورای اداری استان لرستان، ضمن تأکید بر تأمین امنیت اقتصادی و تشویق به سرمایه‌گذاری، افزود: با متخلفان اقتصادی نباید برخوردهای قهرآمیز کرد بلکه باید با توجیه و راهنمایی از انحراف فعالان اقتصادی جلوگیری کرد
Iran, Islamic Republic of
همینه که اکثر مردم بی بی سی میبینن
محمد
United Kingdom
صدا و سیما با تحریف واقعیتها و بازگویی اخبار یکطرفه اعتبار خود را از دست داده است.این رسانه از واقعیتهای جامعه و دنیا عقب افتاده است.اخباری را میگوید که ادمی فکر میکند در کشوری مثل سوئیس زندگی میکنیم.از اشتباهات و نقایص عملکردی مان در داخل و خارج چیزی نمیگوید.منصف و بیطرف نیست.انصاف و بیطرفی و گفتن تمام واقعیت جوهره و وظیفه اصلی یک رسانه است
Canada
کانال ۲۰۳۰ رو زدیم , ۲۵ سنتی دوزاری میخ خرریم.
...
عباس
Iran, Islamic Republic of
رئیس صدا و سیما شفاف توضیح دهند صاحب پیام رسان سروش ئچه نسبتی با ایشان دارد؟هر چند برخی از مردم این نسبت نزدیک را میدانند
United States
این نسبت خیلی هم نزدیک است.ایشان از بیت المال ...شان را تبلیغ میکند
Iran, Islamic Republic of
میرحسین تتلو با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر رقاصی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد!!!!!!!!!!!.
...