پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - 9 Jul 2020
 
۰
۱

چرایی حمله مجدد تل آویو به فرودگاه نظامی T4

سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۶
کد مطلب: 626171
نبرد در جنوب سوریه با فروپاشی و تسلیم گروههای مسلح و تروریستی مورد حمایت رژیم صهیونیستی جریان دارد و خشم تل آویو از این وضعیت به حمله ای دیگر به سوریه منجر شد.
چرایی حمله مجدد تل آویو به فرودگاه نظامی T4
به گزارش جهان نيوز، بامداد ۱۸ تیرماه ۱۳۹۷ رسانه های سوری از حمله رژیم صهیونیستی به فرودگاه نظامی تی فور خبر دادند. یک منبع آگاه نظامی در وزارت دفاع سوریه اعلام کرد: « در حمله رژیم صهیونیستی چند موشک دشمن متجاوز سرنگون و یک جنگنده نیز توسط سامانه های ضدهوایی هدف قرار گرفته است. محل احتمالی سقوط جنگنده مذکور هنوز مشخص نیست، اما سایر هواپیماهای رژیم صهیونیستی مجبور به فرار شدند».

شبکه الاخباریه سوریه گزارش داد: این حمله فقط خسارت های مادی برجای گذاشته است. چهار تا ۶ موشک به فرودگاه تی فور شلیک شده که بیشتر آنها سرنگون شده است.

فرودگاه نظامی (T۴) در استان حمص سوریه در غرب شهر تدمر و ۱۰۰ کیلومتری شرق شهر حمص قراردارد. این فرودگاه دارای ۵۴ آشیانه برای انواع جنگنده ها و بالگردهای نظامی و دو باند پرواز است که طول یکی از آن ها به سه کیلومتر می رسد.

این فرودگاه در ۲۵ کیلومتری میدان گازی شاعر قراردارد و در نوامبر سال ۲۰۱۴ پس از اشغال میدان های نفتی و گازی شاعر، جحار، جزل و المهر به محاصره گروه تروریستی داعش درآمد ولی تروریست ها برغم اینکه با چند خودرو بمب گذاری شده به آن حمله کردند ولی موفق به تسلط بر آن نشدند. این فرودگاه نظامی پیشتر نیز مورد حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی قرار گرفته است.

این یورش جدید رژیم صهیونیستی در شرایطی انجام شد که گروههای تروریستی مورد حمایت تل آویو در جنوب سوریه در برابر ارتش سوریه یا مجبور به تسلیم شده اند یا فرار کرده اند و درهم شکسته شده انداین یورش جدید رژیم صهیونیستی در شرایطی انجام شد که گروههای تروریستی مورد حمایت تل آویو در جنوب سوریه در برابر ارتش سوریه یا مجبور به تسلیم شده اند یا فرار کرده اند و درهم شکسته شده اند.

این گروهها دست به تشکیل جیش الجنوب زدند که به گفته منابع وابسته به گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه این به مفهوم خودکشی نظامی است و نمی تواند معادله جنگ در جنوب سوریه را تغییر دهد.
این درحالی است که ارتش سوریه بر گروههای مسلح زیادی مانند جیش الیرموک، اسود السنه، انصار الفلوجه، عمود حوران پیروز شده است و انبارهای تسلیحاتی و تجهیزات زیادی از گروههای مسلح به دست آورده است. باتوجه به معادلات کنونی باید کار گروههای مسلح و مورد حمایت تل آویو و واشنگتن را در جنوب سوریه تمام شده دانست.

این شرایط سبب شد که رژیم صهیونیستی که به شدت از شرایط حاکم نگران و وحشت زده شده است مشابه موارد قبل دست به تحرکاتی در حمایت از این گروههای مسلح بزند.

دیدگاه کارشناس
«کما جفا » کارشناس راهبردی امور سوریه به اسپوتنیک در این باره گفت: «موضوع به نزاع منطقه ای بزرگ در سوریه مربوط می شود. اگر ما حملات قدیمی را به فرودگاه تی فور مورد بررسی قرار دهیم خواهیم دید که حمله کنونی بر خلاف تجاوزهای قبلی که از سمت لبنان رخ می داد از جنوب رخ داده است اما چرا جنوب؟ به نظر من اوضاع بین المللی درباره سوریه پیچیده شده است و روسیه بازیگر اساسی در منطقه است. روسیه نقش بزرگی در سوریه در سرو سامان دادن به اوضاع و روابط بین الملل دارد. به نظر من، ما در برابر مرحله جدیدی پس از این حمله در تغییر شیوه حمله قرار داریم.

موضوع پیچیده و سخت است. پیروزی بسیار بزرگی در جنوب سوریه به نفع ارتش سوریه رقم خورده است و اسرائیل با این حمله قصد داشته که خودی در تحولات جنوب سوریه نشان دهد. این حمله دو روز قبل از سفر نتانیاهو به مسکو که سومین سفر وی ظرف مدت کوتاهی است رخ می دهد.این حمله دو روز قبل از سفر نتانیاهو به مسکو که سومین سفر وی ظرف مدت کوتاهی است رخ می دهد. هدف اسرائیل ایران و حزب الله است. اسرائیل با تفاهمات انجام شده با اردن که پوتین نقش تعیین کننده در آن داشته و با این ارتش سوریه بر جنوب مسلط شود موافقت کرده و همچنین به اینک ادوات و مزدورانش که مدت هفت سال از آنها حمایت کرده از بین بروند، تن داده است.

هدف اساسی اسرائیل دور کردن ایران و حزب الله که همانند کابوسی برای این رژیم هستند، از جنوب سوریه است. تل آویو پس از ناتوانی از نابودی نظام سوریه و فروپاشی محور مقاومت به بن بست رسیده است. اسرائیل می خواهد که حزب الله به آن نزدیک نشود. تل آویو نمی خواهد که اوضاع سرانجام خوبی برای محور مقاومت پیدا کند. اسرائیل به دنبال گرفتن تضمین از روسیه درباره سوریه است اما دولت سوریه در مرحله ای قرار دارد که هیچ تضمینی به اسرائیل و متحدانش نمی دهد و اجازه نمی دهد که احدی شروطش را بر دمشق تحمیل کند.

درباره هدف قرار گرفتن یک جنگنده اسرائیلی نیز باید گفت که در برخی موارد در بیانیه های نظامی تاخیر انجام می شود و به محض وقوع حادثه بیانیه رسمی و مستقیم صادر می شود و مورد مخفی نمی شود. سرنگون کردن تعدادی از موشکهای اسرائیلی و هدف قرار گرفتن یکی از جنگنده های آن اگر این جنگنده هدف قرار نمی گرفت اعلام نمی شد. رادارهای روسی به طور مستقیم با رادارهای سوریه در ارتباطند. هدف قرار گرفتن جنگنده حتمی است و اسرائیل چاره ای جز اذعان به آن ندارد و باید اعلام کند که جنگنده اش هدف قرار گرفته است».

اما درباره حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ قدر مسلم آن است که هر گاه ارتش سوریه دستاورد میدانی به دست می آورد و بر مناطق جدید مسلط می شود، رژیم صهیونیستی که احساس ناامیدی و سرخوردگی می کند به جنگنده هایش دستور می دهد که دست به حملات موشکی یا هوایی به برخی اهداف در عمق سوریه بزنند تا به افکار عمومی صهیونیستها اینگونه القا کند، که تل آویو دست بالا را دارد و قوی است.

رسیدن ارتش سوریه به مرزهای اردن و سوریه و پایین کشیده شدن پرچم معارضان سوری که بر بالای معبر نصیب نصب شده بود و اهتزاز پرچم سوریه بر فرار آن برای اسرائیل خیلی کُشنده بود و این حملات هوایی در واقع بیانگر درد جانکاهی است که تل آویو می کشد و نشان دهنده ترس آن از آینده استاین حملات هوایی در واقع بیانگر درد جانکاهی است که تل آویو می کشد و نشان دهنده ترس آن از آینده است. همه محاسبات نظامی و سیاسی تل آویو در سوریه به هم ریخته است.

اینکه جنگنده های اسرائیلی برای سومین بار در کمتر از سه ماه به فرودگاه نظامی تی فور در استان حمص حمله می کنند؛ نشان دهنده ناکامی حملات قبلی و اینکه پدافند سوریه اجازه تحقق اهداف این حملات را به صهیونیستها نداده است.

حملات متعدد صهیونیستها به سوریه که با مدرنترین جنگنده های ساخت آمریکا هم صورت گرفت است تاثیری بر دمشق نداشته و نتوانسته به تضعیف دولت سوریه منجر شود و روحیه نظامیان ارتش سوریه را از بین ببرد. ارتش سوریه وقعی به موضع گیری های صهیونیستها ندارد و حرکت و پیشروی در جنوب سوریه و نیز دست به دامان مسکو شدن نتانیاهو گواهی این مدعاست.

قدر مسلم آن است که آخرین حمله رژیم صهیونیستی به فرودگاه نظامی تی فور نیز مشابه دیگر حملات آن با شکست روبرو شد و پدافند هوایی سوریه بیشتر موشکها را سرنگون کرد و یک جنگنده را نیز هدف قرار داد.

واقعیت این است که علت حمله رژیم صهیونیستی ازسویی به ترس این رژیم از رسیدن نیروهای سوری و به عبارتی محور مقاومت به نزدیکی بلندی های جولان مربوط می‌شود و از سوی دیگر تحرکی از سوی تل آویو برای این است که وانمود کند برای هر رخدادی در آینده آماده است.

منبع: مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


علی قزوینی
Iran, Islamic Republic of
با توجه به تحلیل کارشناس. این حمله صورت گرفته تا نخست وزیر رژیم اشغالگر با دست پر به مسکو برای مذاکره برود!بنابراین محور مقاومت هم باید در مدت این دوروز پاسخ کوبنده تری را بر مبنای استراتژی"وقت بزن درو تمام شده" اقدام کنند.