شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - 16 Feb 2019
 
۰

راهکار کاسب‌کارانه ترامپ درباره غزه

ویرانی غزه با اسرائیل، آبادانی آن با متحدان عربی
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۵
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در راستای ادامه سیاست «دوشیدن» کشورهای عربی این بار به دنبال حل‌وفصل قضیه فلسطین با پول‌های کشورهای عربی متحد خود است.
راهکار کاسب‌کارانه ترامپ درباره غزه
به گزارش جهان نيوز، کاخ سفید اعلام کرده است که «جارد کوشنر» مشاور و داماد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به همراه «جیسون گرینبلات» فرستاده آمریکا در غرب آسیا این هفته با هدف بازاریابی برای طرح ابتکاری این کشور جهت حل‌وفصل منازعه فلسطینی- اسرائیلی موسوم به «معامله قرن» به چند کشور عربی از جمله قطر و عربستان سفر می‌کنند.

«معامله قرن» طرح دولت ترامپ برای حل منازعه فلسطینی و اسرائیلی از طریق مجبور کردن فلسطینیان به امتیازدهی از جمله درباره شهر قدس اشغالی و زمینه‌سازی برای ایجاد ائتلاف منطقه‌ای با مشارکت کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی، است.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در این باره فاش کرد که کوشنر و گرینبلات در دیدار با مقامات عربستان و قطر از آنها درخواست خواهند کرد که یک میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی غزه اعم از ایجاد بندر، نیروگاه انرژی خورشیدی و ایستگاه آب شیرین‌کن در منطقه واقع در حد فاصل رفح مصر و العریش سرمایه‌گذاری کنند تا فرصت شغلی برای هزاران فلسطینی ایجاد شود.

این روزنامه همچنین نوشت که واشنگتن از مصر و اردن نیز می‌خواهد که به اجرای این طرح که می‌تواند به بهبود امنیتی غزه نیز منجر شود، کمک نمایند.

به نوشته هاآرتص، این طرح و ایده آن از سوی «یواوو مردخای» هماهنگ‌کننده رژیم صهیونیستی در مناطق فلسطینی مطرح شده است.

ترامپ –این سرمایه‌دار آمریکایی- که همواره به مسائل سیاسی نیز نگاه کاسبکارانه داشته و حتی در مبارزات انتخاباتی خود نیز از عربستان با عنوان «گاو شیرده» یاد کرده بود پس از عقد قراردادهای کلان تسلیحاتی با این کشور و چند کشور عربی دیگر، اکنون به دنبال آن است تا قضیه فلسطین و وضعیت ناگوار غزه که بنا به اذعان سازمان‌های حقوق بشری دیگر قابل زندگی نیست و وضعیت آن به حد انفجار رسیده است، حل‌وفصل کند.

نوار غزه از سال ۲۰۰۶ به دنبال پیروزی حماس در انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین و پس از آنکه این منطقه تحت کنترل حماس درآمد، از زمین، هوا و دریا تحت محاصره قرار دارد و تنها کانال ارتباطی آن با دنیای خارج گذرگاه زمینی رفح است که به دلیل همدستی مصر با رژیم صهیونیستی این گذرگاه نیز تعطیل است و تنها در برخی ایام سال و مناسبت‌های مختلف به مدت دو یا سه روز بازگشایی می‌شود.

رژیم صهیونیستی در این ۱۲ سال گذشته علاوه بر تجاوزات روزمره علیه ساکنان نوار غزه و حملات هوایی پراکنده به پایگاه‌های مقاومت، دستکم دو بار اقدام به حمله گسترده علیه این منطقه کرده که در نتیجه آن هزاران ساختمان مسکونی، مساجد، مدرسه و بیمارستان و زیرساخت‌های این منطقه را تخریب کرده است.

راهکار ترامپ برای عمرانی و آبادانی با پول‌های کشورهای عربی در حالی است که مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت غزه یک منطقه اشغال شده است و رژیم صهیونیستی به عنوان اشغالگر این منطقه مسئول رسیدگی و ارائه خدمات به ساکنان این منطقه است.

حال باید دید کشورهای عربی و در رأس آن عربستان سعودی تا چه حد با این رویکرد کاسب‌کارانه ترامپ برای سروسامان دادن به وضعیت غزه از یک سو و حفظ متحد دیرینه خود همراهی خواهند کرد حال آنکه وضعیت ناگوار غزه اکنون به حد غیر قابل تحمل رسیده به طوریکه محافل سیاسی و امنیتی رژیم صهیونیستی نیز از وضعیت این منطقه به عنوان «بمب ساعتی» یاد می‌کنند که در صورت انفجار خطرات جدی برای این رژیم دربرخواهد داشت.

منبع: فارس
کد مطلب: 620959
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *