شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - 16 Feb 2019
 
۰

همه چیز در مورد کاپ جام جهانی فوتبال +عکس

سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۹
این بار داستان در مورد جام یادبود یا کاپ جام جهانی است، شاید برایمان این سوال پیش آمده است که تاریخچه پیدایش کاپ آرزوها چیست؟ طراح این کاپ دوست داشتنی چه کسی و با ملیت کدام کشور است؟
همه چیز در مورد کاپ جام جهانی فوتبال +عکس
به گزارش جهان نيوز،  جنس و ارزش واقعی این کاپ چقدر است؟ آیا برنده کاپ را به کشور خود برده و در هر دوره کاپ جدید آماده می شود؟ آیا این موضوع که هر کشوری سه بار برنده جام جهانی شود کاپ را برای همیشه از آن خود می کند؟ و هزاران سوال دیگر که در ادامه باهم مرور می کنیم که جالب و خواندنی است.

جامی به عنوان یادبود
گفته می شود، مسابقات جام جهانی فوتبال در ابتدا در سال 1930 میلادی آغاز شد اولین دیدار مسابقات جام جهانی فوتبال در جهان، بین دو تیم ملی انگلستان و اسکاتلند در سال 1872 میلادی انجام گرفت، اما در آن سال‌‌ها فوتبال خارج از انگلستان بعد زیادی نداشت.

جام «ژول ریمه»
پیش از شروع اولین دوره جام جهانی، کشورهای عضو فیفا به رهبری ژول ریمه، رئیس فیفا تصمیم گرفتند که جامی به عنوان یادبود تهیه و به قهرمان اهدا کنند.

جامی که به برنده این رقابتها اهدا می شد را یک مجسمه ساز فرانسوی بنام «آلبل لافلور» Abel Lafleur ساخت. این جام بنام جام «ژول ریمه» Jules Rimet Trophy شهرت داشت.

سایت ورزش 11- جام ژول ریمه
 
سایت ورزش 11- جام ژول ریمه
«آبل لافلور» فرانسوی مجسمه‌ ای به ارتفاع 12 اینچ و وزن 8 پوند (480/3 کیلوگرم) از طلای جامد ساخت و طبق توافق اعضای فیفا تصمیم گرفته شد، هر تیمی که سه بار فاتح آن شود، مالک همیشگی جام شود.

تا سال 1956 این جام طلایی عنوان خاصی نداشت اما در این سال در مراسم تجلیل از ژول ریمه به پاس زحمات و خدمات این پدر فوتبال جهان، جام را به نام وی خواندند و از این تاریخ جام «ژول ریمه» نام گرفت.

سایت ورزش 11- جام ژول ریمه
 
اروگوئه در سال‌های 1930 و 1950، ایتالیا در سال‌های 1934 و 1938 قهرمان جام جهانی شدند ولی برزیل که دو بار پیاپی در سال‌های 1958 و 1962 قهرمان جهان شده بود در سال 1970 میلادی، برای سومین بار قهرمان جام شد و طبق قوانین آن روزهای فیفا، جام را برای همیشه نزد خود نگاه داشت. گرچه در خبرها ادعا شده که این "یادبود ژول ریمه" در 1983 میلادی دزیده شد و تا به حال هرگز پیدا نشده ‌است.

مشخصات جام فعلی
با پایان گرفتن افسانه جام ژول ریمه، مقامات فدراسیون جهانی فوتبال فیفا تصمیم گرفتند که جام دیگری را جایگزین آن کنند. درسال 1971 میلادی برای جام جدید 53 طرح به فیفا ارائه شد در تاریخ 5 آوریل 1971، طرح «سیلویو گازاینگا» طراح ایتالیایی مورد تایید مقامات فیفا قرار گرفت و کارگاه طلاسازی به نام «برتونی» با دریافت یک میلیون فرانک سوئیس، مجسمه ای از طلا خالص ساخت. این جام ارتفاعی برابر با 3٥ سانتیمتر دارد و 6.175 کیلوگرم وزن دارد و از 4.9 کیلوگرم طلای خالص و 18 عیار و دو لایه از سنگ ارزشمند مالاکیت (سنگ مرمر سبز ) ساخته شده است.

سایت ورزش 11- جام جهانی
 
مالک جام جهانی
طبق مقررات فیفا، این جام در پایان هر دوره نزد کشور قهرمان به امانت خواهد بود، هیچ تیم فوتبالی برای همیشه مالک این جایزه ارزشمند نخواهد بود زیرا فیفا این جایزه را در دوره های مختلف جام جهانی فوتبال از تیم قهرمان پیشین به قهرمان جدید انتقال می دهد و تنها چیزی که از قهرمانی نزد تیمهای فوتبال باقی می ماند مدالهای طلا و دیگ جوایز جانبی مانند کفش طلایی در نزد قهرمان هر دوره باقی می ماند.

نام هر کشور برنده فینال هر دوره یعنی تیم قهرمان بر جام جهانی فیفا حک خواهد شد و از این جام تا سال 2038 میلادی یعنی وقتی که جام از نام تیم‌های فاتح پر شود، استفاده خواهد شد.

آرژانتین، آلمان و برزیل تاکنون هر یک دو بار فاتح این جام دومی شده ‌اند. ولی اینار حتی فتح سه‌ باره آن باعث نگهداری همیشگی آن نمی‌شود زیرا در مورد جام جدید چنین قانون وضع نشده است.

قهرمانان جام جهانی فوتبال
به هرحال تاکنون از عمر جام جهانی فوتبال، نوزده دوره می‌ گذرد و برزیل با فتح 5 دوره آن رکورددار است.
ایتالیا 4 قهرمانی، آلمان 3 قهرمانی، آرژانتین و اروگوئه 2 قهرمانی، فرانسه و انگلستان هم یک قهرمانی در این مسابقات کسب کرده اند.
سایت ورزش 11- آلمان قهرمان جام جهانی 1978
 
همچنین تا کنون 15 کشور میزبان باشکوه‌ترین مسابقات دنیای فوتبال بوده‌اند که مکزیک، ایتالیا و فرانسه هر یک دو بار و ژاپن و کره‌جنوبی به طور مشترک و کشورهای اروگوئه، برزیل، سوئد، آلمان، سوئیس، شیلی، انگلستان، آرژانتین، اسپانیا، آمریکا هر کدام یک بار میزبان جام این جام پربیننده بوده اند.

کفش طلایی، جایزه ای شخصی
اما مهمترین جایزه که بیشتر فردی است، کفش طلایی است، جایزه ای که در هر دوره از رقابت های جام جهانی به بهترین گلزن ها اهدا می شود تاریخچه ویژه خود را دارد و در عین حال زمینه ای حاصلخیز را برای شرطبندی بر سر برنده این جایزه برای تماشاگران فراهم آورده است.

سایت ورزش 11- کفش طلای جام جهانی
 
در حالی که 736 بازیکن حاضر در این تورنمنت افسانه ای تابستانی به پایان رقابت های جام جهانی در ژولای 2014 در شهر رودوژانیرو چشم دوخته اند، برخی از آنها در عین حال به نشان افتخار آمیز شخصی تری چشم دارند.

"اولگ سالنکو" برنده کفش طلای جام جهانی 1994، "داور شوکر" برنده سال 1998، "رونالدو" برنده رقابت های 2002، "کلوزه" برنده جایزه کفش طلایی جام جهانی 2006 و توماس مولر در رقابت های جام جهانی 2010.

جوایز نقدی جام جهانی
علاوه بر کاپ قهرمانی، جوایز دیگر مانند مدال طلا به قهرمان، نقره نایب قهرمان و برنز به تیم سوم اهدا می شود ، جوایز نقدی هم بخشی از هدیه فیفا به تیم هاست که به نسبت راهیابی در مراحل چندگانه به تیم های حاضر اهدا می شود.

مجموع جوایز نقدی که به برندگان این تورنمنت ارایه می شود 576 میلیون دلار است. (مبلغی که برای جام جهانی 2010 درنظر گرفته شده بود 420 میلیون دلار بود) تیم قهرمان جام جهانی مبلغ 35 میلیون دلار، تیم نایب قهرمان 25 میلیون دلار، تیم سوم 22 میلیون دلار و تیم چهارم 20 میلیون دلار دریافت خواهند کرد. تیم هایی که به مرحله یک چهارم پایانی جام جهانی صعود می کنند، هر کدام 14 میلیون دلار دریافت خواهند کرد. ضمن اینکه تیم های حاضر در مرحله یک هشتم پایانی هم هر کدام 9 میلیون دلار دریافت می کنند.

• دور یک هشتم - 9 میلیون دلار
• یک چهارم پایانی - 14 میلیون دلار
• تیم چهارم- 20 میلیون دلار
• تیم سوم - 22 میلیون دلار
• تیم نایب قهرمان - 25 میلیون دلار
• تیم قهرمان - 35 میلیون دلار

علاوه بر این تمامی تیم های حاضر در مرحله گروهی هم 8 میلیون دلار از سوی فیفا دریافت خواهند کرد. فیفا اعلام کرده است، به تمامی تیم های حاضر در جام جهانی 2014، مبلغ 1٫5 میلیون دلار بابت هزینه آماده سازی حضور در مسابقات می دهد.

در ضمن فیفا به باشگاه هایی که بازیکنانشان در خدمت تیم ملی برای جام جهانی است، روزانه ۱000 دلار آمریکا بابت هر بازیکن پرداخت می کند. جمع این مبلغ حدود 26 میلیون دلار خواهد بود. این پیمان به درخواست باشگاههای اروپایی در سال 2008 به امضا رسید. پس از اینکه چند بازیکن اروپایی در بازیهای جام جهانی یا بازیهای دوستانه مربوط به آن به شدت مصدوم شدند، باشگاه های اروپایی تصمیم اعتراض و وضع قانون جدید توسط فیفا گرفتند. از نمونه این مصدومیتها می توان به صدمه دیدن مایکل اوون انگلیسی در جام جهانی 2006 اشاره کرد.

شاید عنوان"یک جهان یک جام" اهمیت کاپ مسابقات جام جهانی فوتبال را نشان می دهد به گونه ای که پس از یک ماه رقابت نفس گیر بین 32 تیم حاضر و پس از یکسال و اندی مسابقات مقدماتی در سطح جهان ، جام یاد بود در نهایت به یک تیم هدیه داده می شود به عبارتی میلیاردها چشم منتظرند تا بدانند کدام تیم برنده کاپ خواهد بود؟ باید انتظار کشید...
کد مطلب: 620880
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *