يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - 20 Sep 2020
 
۰

لزوم تکرار ذکرهای العفو و یا کریم در عید سعید فطر

جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۱
کد مطلب: 619985
کارشناس علوم قرآنی گفت: سعی کنیم علاوه بر پرداخت زکات فطریه، صدقه نیز بدهیم و به فقرا و مستمندان توجه کنیم، خوشحالی خود را با دیگران تقسیم کنیم تا خداوند ما را به خوشحالی بالاتری برساند.
به گزارش جهان نيوز، حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم بهاری کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با میزان درباره اهمیت عید فطر گفت: زمانی که 30 روز پاکسازی درونی و معنوی انسان به اتمام می رسد، مجموعه رفتارهای سی روزه انسان اصلاح شده و به درجه‌ای می‌رسد که پروردگار عالم بنده‌اش را از تمامی عیب‌ها و زشتی‌ها صیقل می‌دهد. خداوند می‌داند با سپری شدن این فرآیند وجود انسان به یک عظمت بسیار باارزشی می‌رسد، بنابراین وقتی اول ماه شوال می‌شود خداوند منان می‌خواهد مزد زحمت افراد را عنایت کند که نام این روز، عید سعید فطر است.

وی در همین راستا افزود: عید یعنی برگشتن انسان به نقطه اول. مثلا در عید نوروز طبیعت تمام عیب‌ها و ناامیدی‌هایش به انتها می رسد و از نو به درجه‌ای از کمال و  رشد می‌رسد که دوباره اوج بگیرد. عید فطر فرقش با سایر اعیاد این است که یک عید عمومی برای بشر است و مانند عید نوروز مختص طبیعت یا عید قربان مختص حجاج نیست، عید فطر عیدی است که پروردگار عالم آن روز به انسان مژده پاک شدن از گناه را می‌دهد و به فرشتگان معرفی‌اش می کند. 

حجت‌الاسلام و المسلمین بهاری ادامه داد: نقل شده است به شکرانه روز عید فطر که به شما عنایت شده و رحمت پروردگار ارزانی شده است، شب عید را غسل کن، نماز و دعا بخوان و استغفار کن. حتی در مسجد بیتوته کن و بعد از نماز مغرب، عشا، صبح و عید شعار معروف: الله اکبر، لا اله الا الله و لله الحمد ... را بارها تکرار کن. نافله و دعا‌ها را که خواندی افضل اعمال در شب و روز عید فطر یعنی زیارت قبر امام حسین(ع) از نزدیک یا از راه دور انجام بدهید.


این کارشناس علوم‌قرآنی با تاکید بر صدقه دادن در عید فطر بیان کرد: سعی کنیم علاوه بر پرداخت زکات فطریه، صدقه نیز بدهیم و به فقرا و مستمندان توجه کنیم، خوشحالی خود را با دیگران تقسیم کنیم تا خداوند ما را به خوشحالی بالاتری برساند. 

حجت‌الاسلام و المسلمین بهاری خاطرنشان کرد: ذکر "العفو" و "یا کریم" را فراوان تکرار کنید تا خداوند رحمان درهای رحمتش را به روی شما باز کند. 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *