شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - 30 May 2020
 
۸
۴۷
سخنان قابل تامل مقام ارشد آمریکایی:

از برجام خارج شدیم، ایران هم اقدامی نکرد

چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۴
کد مطلب: 619638
دستیار وزیر خارجه آمریکا می‌گوید بر خلاف آنچه برخی کارشناسان هشدار می‌دادند، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به بر هم خوردن این توافق و ارتقا سطح غنی‌سازی ایران منجر نشده است.
از برجام خارج شدیم، ایران هم اقدامی نکرد
به گزارش جهان نيوز، «کریستوفر فورد» دستیار وزیر در اداره امنیت بین‌الملل و منع اشاعه وزارت خارجه آمریکا می‌گوید خروج این کشور از توافق هسته‌ای، فعلا به از بین رفتن برجام و بازگشت وضعیت برنامه هسته‌ای ایران به وضعیت پیش از توافق منجر نشده است.

فورد که روز دوشنبه در اندیشکده «مرکز امنیت جدید آمریکایی» صحبت می‌کرد، گفت: «بگذارید اشاره کنم که با وجود آنکه ایالات متحده مشارکت در توافق هسته‌ای با ایران را متوقف کرده... غیبت ایالات متحده به فروپاشی این توافق منجر نشده است. قطعا نمی‌خواهم زودداوری کنم، اما همین حد از عدم فروپاشی هم برای ما که در حال بررسی جهان پس از خروج ایالات متحده هستیم، درسی دارد.»

وی با بیان اینکه پیش از خروج آمریکا از برجام هر روز روزنامه‌ها هشدار می‌دادند که این کار به ارتقا سطح غنی‌سازی ایران یا حتی خروج این کشور از معاهده منع اشاعه (NPT) منجر می‌شود، گفت ایرانی‌ها با این هشدارها موفق شدند حساسیت اروپایی‌ها را برانگیخته و از توافق واشنگتن و بروکسل علیه تهران جلوگیری کنند.

این مقام ارشد آمریکایی افزود: «با این وجود، تا امروز به نظر می‌رسد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرده که ایران هنوز کاری بر خلاف تعهداتش در برجام انجام نداده است. شاید ایران حقیقت هشدار ۸ می رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ را که گفت اگر این کشور به جاه‌طلبی‌های هسته‌ای خود ادامه دهد "با مشکلاتی مواجه می‌شود که از هر مشکلی که تاکنون با آن مواجه بوده بزرگترند"، درک کرده است.»

آسمان به زمین نیامد
فورد ادامه داد: «دستکم تا الان، آسمان به زمین نیامده و به نظر می‌رسد که رژیم تهران می‌داند که منافع قوی‌ای در مذاکره دارد، حتی بر سر مفادی که به وضوح از آنچه که این کشور در سال ۲۰۱۵ جامعه جهانی را به پذیرشش متقاعد کرد، جذابیت کمتری دارد.»

او مدعی شد که از این رفتار ایران می‌توان این «درس» را گرفت که ممکن است کشور با وجود اعلام موضع علنی علیه اقدامات آمریکا، به شروط ۱۲ گانه مطرح شده از سوی «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا پاسخ دهد. وی افزود: «در حال حاضر به نظر می‌رسد که این کشور صرفا به مذاکره بر سر یک توافق جانبی با اروپا علاقمند است، اما امیدواریم که این کشور به این نتیجه برسد که تنها راهکار بلندمدت پایدار، رسیدن به یک توافق واقعیت با ایالات متحده و بقیه جامعه بین‌الملل است: توافقی که به نحوی جامع‌تر و پایدارتر به چالش‌های بی‌شمار برآمده از ایران، بپردازد.»

در آستانه توافق با اروپا قرار داشتیم
وی در بخش دیگری از اظهاراتش، به بیان روندی که به خروج آمریکا از برجام منجر شد پرداخت و گفت واشنگتن و اتحادیه اروپا به میزان زیادی به توافق برای تحت فشار قرار دادن ایران در عین حفظ برجام نزدیک شده بودند، اما نتوانستند پیش از موعد تمدید تعلیق تحریم‌های ایران به توافق مد نظر ترامپ دست یابند.

فورد گفت: «ما به پیشرفتی به مراتب بیش از آنچه که انتظار داشتیم دست یافتیم و به نحو غافل‌گیرکننده‌ای [به توافق با اروپا علیه ایران] نزدیک شدیم.»

این مقام آمریکایی ادامه داد: «ما و شرکای مذاکره‌کننده ما همگی درباره چالش‌های کلیدی عمده توافق کردیم. ما درباره تهدید ناشی از توسعه موشکی ایران و ارسال این موشک‌ها و فناوری موشکی به بازیگران منطقه‌ای، توافق کردیم. ما درباره تهدید ناشی از حمایت ایران از تروریسم بین‌المللی توافق کردیم. ما درباره مسائل برآمده از ثبات‌زدایی ایران از منطقه و همچنین تراژدی نقض حقوق بشر در داخل این کشور، توافق کردیم. ما درباره اهمیت همکاری برای مقابله با این چالش‌ها و برخورد با اقدامات تحریک‌آمیز ایران، توافق کردیم.»

اختلاف تاکتیکی با اروپایی‌ها
وی افزود: «در مبحث هسته‌ای، ما حتی در مسئله موسوم به "بند غروب آفتاب" برجام هم توافق کردیم... که این مشکلی واقعی است که باید حل شود. تنها نقطه اختلاف نظر درباره چگونگی و زمان حل مسئله "غروب آفتاب" بود، اما می‌توان گفت این مسئله نهایتا بحث [اختلاف درباره] تاکتیک بود، نه اهداف.»

او با بیان اینکه طرفین نهایتا نتوانستند تا موعد تمدید تعیق تحریم‌ها به توافق برسند، گفت: «این واقعیت که مذاکره‌کننده‌های اروپایی تا این حد نزدیک شدند، دلیلی برای امید به من می‌دهد و می‌توانم به شما اطمینان دهم که... تعهد ما به حل این چالش‌ها از مسیر دیپلماسی از بین نرفته است.»

فورد به تکرار شروط مطرح‌شده از سوی «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا از جمله توقف کامل غنی‌سازی، «توقف فعالیت‌های ثبات‌زدا»، «توقف حمایت از شبه نظامیان و نیروهای نیابتی» و توقف برنامه موشکی پرداخت و گفت: «همانطور که ایالات متحده تصریح کرد، ایالات متحده حاضر، آماده و قادر به مذاکره درباره توافقی جدید و بهتر است که به صورتی جامع به نگرانی‌ها ما بپردازد. در مقابل از ما اجازه ادغام مجدد و کامل سیاسی و اقتصادی ایران در جامعه بین‌الملل را خواهیم داد و از این کار حمایت خواهیم کرد.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: «چنانچه ایران بتواند خودش را به هنجارهای رفتاری صلح‌پذیر متعهد کند و چنانچه بتواند در عمل نشان بدهد که به جای کنار گذاشتن موقتی بلندپروازی‌های هسته‌ای از آنها برای ابد دور شده، تمایل داریم با این کشور بر سر راه حل توافق کنیم.»

فورد گفت: «در ازای این انتخاب راهبردی، ما آماده‌ایم به مولفه‌های اصلی نظام تحریم‌هایمان پایان بدهیم، روابط کامل نظامی و دیپلماتیک خود را با ایران احیا کرده و به این کشور اجازه دسترسی به فناوری‌های پیشرفته را بدهیم. ما همچنین آماده‌ حمایت از نوسازی اقتصاد ایران و پیوستن دوباره آن به نظام اقتصاد بین‌المللی هستیم.»

«پروژه عظیم» تغییر رفتار ایران
او تلاش برای رسیدن به این اهداف را «پروژه‌ای عظیم» توصیف کرد و گفت ایالات متحده به نحوی جدی برای به ثمر رسانده این پروژه تلاش خواهد کرد. وی گفت همین حال «دیپلمات‌های ایالت متحده در حال گشت‌زنی در فهرست رو به رشدی از پایتخت‌ها در سرتاسر جهان هستند تا با همتایان خود درباره راهبرد جدید ما در قبال ایران و راه‌های کاهش احتمال گرفتار شدن شرکایمان در تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای پس از اعمال مجدد این محدودیت‌ها و درباره نحوه همکاری در جهت دستیابی به یک توافق بهتر جایگزین با ایران، رایزنی می‌کنند.»

او در پایان گفت: «آنقدر خوش‌خیال نیستیم که تصور کنیم دستیابی به یک توافق جامع جدید با ایران کار ساده‌ای است. اما اطمینان داریم که دوستان و متحدان ما نهایتا به ما خواهند پیوست تا از ایران بخواهیم که رفتار و اقدامات ایران عادی و غیرتهدیدآمیز شود و در مقابل، ایران بتواند از روابط و تجارت واقعا عادی‌شده با جامعه بین‌الملل بهره‌مند شود.»

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
بعد از خروج امریکا ، حسن روحانی گفت ظرف مدت چند هفته (کمتر از یک ماه) تکلیف برجام را مشخص می کنیم . واقعا این همه انفعال برای چیست.؟ چرا نمایندگان مجلس بازخواست نمی کنند ؟ مرگ بر آمریکا و آمریکا صفتان.
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی، صبر شما از طرف آمریکایی ترس و ضعف تلقی شده. تاخیر خسارتی مثل خود برجام دارد.
سعید110
Iran, Islamic Republic of
...
انفعال دولت برای تحمیل برجام منطقه ای و موشکی است
Iran, Islamic Republic of
بسمه تعالی
هر چه برجام هسته ای ادامه یابد حتی بدون اروپا، دلیل تحریم و فشار به مردم و سایه «جنگ» قریب الوقوع، مسائل منطقه ای و موشکی خواهد بود و دولت و غربگراها می توانند نظام را وادار به پذیرش FATF و ورود به برجام جدید کنند ولی اگر برجام آتش زده می شد دلیل تحریم ها، همام مسائل هسته ای می شد و همه مردم می گفتند آمریکا بدعهد بود زیر معامله زد و ما هم چاره ای جز خارج شدن از آن نداشتیم و مجبور بودند مثل الان که تهدیدهای جنگ و گرانی دلار و سکه و ماشین و مسکن و غیره را تحمل می کنند باز هم مسیر را با این فشار ها ادامه دهند تا بتوان با اقتصاد مقاومتی روی پای خود بایستیم.
Iran, Islamic Republic of
روحانی کاری نکرد چون کاری نمیتونست بکنه

با این قراردادی که مدعیان علم حقوق و زبان دنیا بلدها نوشتند دستمون همه جوره بسته است.
....
United States
چقدر سانسور؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد.
Iran, Islamic Republic of
حرف این آمریکایی تحقیر ایران و سیاست خارجی اش است
تمامش کنید تا بیشتر تحقیرنشدیم
Iran, Islamic Republic of
دولت عزیز ، چقدر یا چه مدت یا چه چیز دیگر باید ببینید تا مطمئن شوید کدخدا دوست قابل اطمینانی نیست. در واقع یک دشمن بالقوه و بالفعل است.
این دنیا دنیای مذاکره نیست. این دنیا دنیای قدرت نظامی و انگیزه های ملی و دینی است.
پیشگو
United Kingdom
بنده درست در زیر خبر خارج شدن ترامپ از برجام نوشتم که ایران جرات خارج شدن از برجام را ندارد و کلی فحش خوردم که تو فلانی و بهمانی و برو از کدخدا آویزون شو و اصلاح طلبی و افساد و غیره . شاید نمیتونم منظورم رو درست برسونم که فحش میخورم ! آقایون ! مسوولین ما ... هستند ، ...
پیشگو
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز ، با سانسور نظر بنده که توهین آمیز هم نبود مسوولین ما با سیاست نمیشن . البته شما هم چون به یک سمت جهت دارید نمیتونم خرده ای از سانسور بقیه کامنت ازتون بگیرم . بالاخره شما طرفدار جریان اصولگرایی و حزب الله و رهبری هستید و مدیران همسوی خودتون رو بی عیب میدونید و تمام تقاصیر رو گردن جریان به اصطلاح اصلاح طلب ولی در اصل استمرار طلب میندازیذ .
جواد
Iran, Islamic Republic of
روز روشن و این حرفها ، واقعا" که......
احمد
Iran, Islamic Republic of
مگه ندیدی دوران خاتمی جناب روحانی عزیز شما هسته ای را پلمپ کرد
مگه ندیدی از وقتی اومده برجام برجام کرده و اینهم اخرش (امریکائیهابچه عزیزش و کشتن تقصیرش رو میندازین گردن اصول گراها)
باز میگین اینها ( اصلاح طلبها )تقصیر نداشتن ؟
Iran, Islamic Republic of
پس قبول دارید که شما مخالف رهبری وحزب الله هستید؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
خیر . بنده منتقد وضع کنونی هستم که حاصل کار دسته جمعی اصلاح طلبان و اصولگراها و نیروهای خودسر دو طرف هستش . ...
Iran, Islamic Republic of
...
United Kingdom
چه لزومی دارد که خارج شود، ایران سالهاست در تحریم است و اموراتش می گذرد و دنیا به ایران و نفت احتیاج دارد هر چه گذشته مایحتاج خود را بیشتر خود ساخته
محسن
Iran, Islamic Republic of
واقعا بر این همه انفعال مدیران وابسته باید گریست
واقعا دولت روحانی چه تعهداتی داده است که نمی تواند آنها را زیر پا بگذارد
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
دولت عزیز آقای روحانی دولت محرمانه هاست. ...
Iran, Islamic Republic of
نمیشه بگیم......
M.sh
Iran, Islamic Republic of
. رژیم امریکا تو واشنگتن تا خالا هیچ غلطی نتونسته انجام بده. دست خدا بر سر ماست! همانطور که مامان هیلاری بعضی ها رای نیاورد خودش کلیه! ...
M.sh
Iran, Islamic Republic of
یعنی جهان نیوز ایه قران رو هم حذف کردی!؟ واقعا متاسفم برات!
با روحانی هستیم تا 1400
Iran, Islamic Republic of
من از همینجا به این لبوفروش بی شناسنامه آمریکایی (کریستوفر فورد ) اعلام میکنم فکر نکنه ما هیچ اقدامی علیه آمریکا نکردیم درسته که ما تو راکتورهامون سیمان ریختیم و 5 سال هم به مردم وعده سیب و گلابی دادیم ولی آخرش حتی چلغوز هم گیر مردم نیومد ولی در عوض آمریکا رو با دیپلماسی قوی خودمون تو دنیا منزوی و روسیاه کردیم حالا چطور آب و صابون بیاریم روتونه بشوریم
Iran, Islamic Republic of
قبل از هر چیز از انتشار متن سخنان ای مقام آمریکایی تشکر می کنم . برای سایت جهان نیوز خیلی بهتر خواهد بود که به جای گیر دادن به ترک دیوار و حمله به دولت روحانی ، نسبت به انتشار این گونه مطالب مفید اقدام کند .
United Arab Emirates
حرفهای این مردک چند نکته داره
اولا این که ما خارج شدیم و ایران کاری نکرد نشون دهنده ترس اونها از ایران و واکنش ایرانه که دیدید ایرانیها کاری نکردند
دوم اینکه بر خلاف حرف این مردک ایران داره کار خودش رو میکنه مخصوصا با دستور آقا، هم آمادگی برای مونتاژ سانتریفیوژهای جدید، تکمیل راکتور آب سنگین، پیشران هسته ای و... هم در بحث منطقه ای که ایران اعلام کرده در سوریه هستیم و خواهیم بود. امروز هم که یک موشک یمنی کشتی اماراتی رو نابود کرد که احتمالا با کمک ما بوده
سوم اینکه حرفهای این مردک نشون میده که علیرغم هم پیمانی غربی ها با هم علیه ایران، دشمنی زیادی هم بینشون وجود داره، به فرموده خداوند در قرآن، تحسبهم جمیعا و قلوبهم شتی، آنها را با هم می پنداری در حالی که دلهایشان پراکنده و از هم دور است.
چهارم اینکه این بدبختها در آرزوی تغییر رفتار ایران در حال سوختنند. اینکه تغییر رفتار ایران یک پروژه عظیم است و اگر ایران حاضر به تغییر رفتارش بشه ما هم حاضریم هر کاری برای ایران بکنیم، که البته دروغ میگه، نشون دهنده سوختن اونها در این آرزوست
ما باید امیدمون به خدا باشه و یادمون باشه که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند
Iran, Islamic Republic of
یعنی میخوایید سکه های ظریف را پس بگیرید؟!
بچه هاشون را از آمریکا و اروپا اخراج کنید؟!
محتشم
United States
جهان نيوز ! با اينكه مى دونيد بخشى از مخاطبين به شما اصلاً اطمينان ندارند، و بارها ديده اند كه چه طور در كامنتهاشون دست مى بريد ، بعيد نيست در اين گفته ها نيز امانت را رعايت نكرده باشيد !
بايد منبع خودتونو ذكر مى كرديد. زرنگى خوب نيست !
Iran, Islamic Republic of
از دید آمریکا ما زمانی ایران خوب میشویم که همه تسلیحات را بگذاریم کنار ، اسلام را هم بزاریم اختیاری و شخصی ، از حماس و حزب الله و یمن حمایت نکنیم ، با آمریکا و دوستانش مشکل نداشته باشیم و.....
یعنی مجموعه کاملی از خطوط انقلابی و دینی و اسلامی. که شرمنده آمریکا و دوستانش هرگز امکان ندارد. تازه من فهمیدم که باید بریم اسرائیل را با خاک یکسان کنیم.
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
شاید بشه گفت چون زدیم همه چیز رو نابود کردیم! آمریکاییها خیالشون راحتی که ایرانی ها هیچ کاری نمی تونند بکنند!!!
...
علی
Canada
جرات خارج شدن از برجام را ندارند...... وگرنه همین خرید قطره چکانی نفت هم قطع خواهد شد!!!!
بی سواد
Iran, Islamic Republic of
البته لازم به توضیحه
وطنفروش هیچ وقت جرات ایستادن در مقابل دشمن و نه گفتن را ندارد
ولی در ایران قحط الرجال نیست
در ایران هنوز پیروان خمینی کبیر نمرده اند
غیرت هنوز نمرده
و هستند کسانی که بتوانند در مقابل زیاده خواهی آمریکا و دیگر دشمنان مردانه بایستند و سر آنها را به نشانه تسلیم به زیر آورند
جوادی
Iran, Islamic Republic of
شما که بیرون گود نشسته ای راحت می گویی لنگش کن اما اگر جای طرف ماشی می فهمی که یک من ماست جقدر کره دارد
امیر ت
Iran, Islamic Republic of
بنظر من ضعف دشمن رو در فشار بیشتر ترغیب می کنه
اگر انها نگرانی نداشتند بعد ار تحریم سال ۹۱ درخواست مذاکره نمی کردن
باید با اخطار جدی و عملی دشمنان متوجه عواقب تصمیم خودشان بشوند
امیر
Iran, Islamic Republic of
یکبار در زمان دولت اصلاحطلب آقای خاتمی هم اروپایی ها بدعهدی کردند و دولت آقای خاتمی بر خلاف خواست قلبی از توافق نامه خارج شد. الان هم بر خلاف نظر دوستان معتقدم که ایران تا دو هفته ی دیگه از برجام خارج میشود حتی اگر دکتر روحانی مخالف باشد
Iran, Islamic Republic of
...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
علی برکت الله.....!!!!!!
United Kingdom
یک توافق بهتر اًن است که برنامهً اتمی اًمریکا هم در اًن گنجانده شود
United States
این یانکی ها که غیب گو نیستند. وقتی روحانی با حرارت میگوید در برجام میمانیم دیگه بچه ه ساله هم میتونه غیب گوئی کنه. روحانی دیگه چه جوری باید بگه که من و عراقچی توی برجام میمانیم و علی لاریجانی اجازه هیچگونه انفعالی بر علیه برجام به مجلس نمیده که همه باورشان بشه بر جام به روح و قلبش چسبیده.
Iran, Islamic Republic of
زمان اخراج آمریکا از خاورمیانه فرا رسیده است
نه تسلیم نه سازش نبرد با امریکا
Iran, Islamic Republic of
ببین یانکی احمق! همه ایران ... نیستن. همه ایران امثال شهید حججی و سردار سلیمانی هستن که با استقامت و نثار خونشون 7تریلیون دلار شما احمقهای امریکایی رو بربادفنا دادن. پس خفه شو و بیخود به حرفهای... دل نبند.
Iran, Islamic Republic of
درود بر روحانی باغیرت و باصلابت و پر ابهت و مرد و وطن پرست و عاشق شهدای هسته ای.
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی تو قلب راکتور تو دهن منتقدا و تو اقتصاد و تو سفره مردم و هرجایی دم دستت رسید بتن ریختی ولی حالا چرا داره چرخش برعکس میچرخه؟ آخه کدوم خرگوشی تابحال بخاطر یه هویچ یا باغ گلابی به گرگ (آمریکا) و روباه (انگلیس) پناه برده و تونسته سالم برگرده؟!
Iran, Islamic Republic of
ای کاش از این همه ناسزاهایی که به منتقداش به هموطناش به ایرانی ها گفت فقط یکی هم نثار غربی ها میکرد. غربی ها خوب اوباما باهوش اونا با ادب ولی سهم ما ده ها فحش و توهین. خیلی زور داره ها هم جیبمونو روز بروز خالی تر کنه و هم تا صدامون دربیاد بخوایم انتقاد کنیم به ناسزا میبندمون.
پوریا
Iran, Islamic Republic of
اگه به آقای روحانی باشه برجام را بدون آمریکا حتی بدون اروپاییها و با باز گشت رسمی تمام تحریمها و بلکه وضع تحریمهای جدید ادامه میده
...
احمد
Iran, Islamic Republic of
آیا همین که کاپ اخلاق رو ازدست دادید وما بردیمش به تنهایی کافی نیست؟
مهدی
خدا چقدر سید عزیز ما ابراهیم رئیسی رو دوست داشت ک بمب ساعتی اقتصاد کشور دستش نیفتاد و گناه برهم زدن برجام رو دوشش نیفتاد. حالا این دولت...مونده و افکار عمومی و مردمی که 5 ساله دارند....