يکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - 26 May 2019
 
۱

عکسی که می‌تواند متقلبین انتخابات را افشا کند

چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۱
دو روز قبل انتشار تصاویر به آتش کشیده شدن صندوق‌های رأی در بخش الرصافه بغداد، جامعه عراق را شوکه کرد.
عکسی که می‌تواند متقلبین انتخابات را افشا کند
به گزارش جهان نيوز به نقل از فردا، دو روز بعد از انتشار تصاویر تکان دهنده به آتش کشیده شدن صندوق‌های اخذ رأی در بغداد، کاربران عراقی در شبکه‌های اجتماعی متوجه حضور یک نفر در عکس‌های محل آتش‌سوزی شدند که می‌تواند پشت پرده این آتش سوزی را افشا کند.
 
دو روز قبل انتشار تصاویر به آتش کشیده شدن صندوق‌های رأی در بخش الرصافه بغداد، جامعه عراق را شوکه کرد. بعد از انتشار تصاویری که تقلب را در انتخابات اخیر پارلمان عراق اثبات می‌کرد، مجلس عراق طرح بازشماری دستی ۱۰ درصد صندوق‌های رأی را به تصویب رساند تا میزان تطابق نتایج اعلامی با آراء واقعی شهروندان عراقی به صورت نسبی مشخص گردد. در چنین شرایطی آتش سوزی انبار نگهداری صندوق‌های رأی، پیام معناداری بود که عمق فساد سیاسی عراق را بر ملا می‌کرد.

با گذشت دو روز از آتش سوزی، تصاویر و فیلم‌های منتشره از محل آتش سوزی سر نخ مهمی را در اختیار کاربران شبکه‌های اجتماعی عراقی قرار داد تا در مورد عاملان اصلی این آتش سوزی گمانه‌زنی کنند. در فیلم‌های منتشره از آتش‌سوزی محل اختفای صندوق‌های رأی، مردی به عنوان نیروی حفاظتی در حال خارج ساختن صندوق‌های نیمه سوخته از انبار و انتقال به مکان‌های امن است. این اتفاق در بخش شرقی بغداد (الرصافة) در حاشیه منطقه سبز عراق رخ داد. جالب این است که وقتی رئیس کمیته تحقیق در مورد تقلب در صحنه آتش‌سوزی حاضر می‌شود، بار دیگر این فرد را در کنار رئیس کمیته تحقیق می‌توان دید. او این بار در قامت یک نیروی امنیتی با رئیس کمیسیون صحبت می‌کند!
 

اما یک فیلم دیگر از انفجار انبار مهمات در شهرک صدر عراق، همین فرد به عنوان یکی از شهروندان حضور دارد! در این فیلم، این فرد در لباس شهروندان عادی در میان قربانیان این فاجعه تروریستی ایستاده و صحنه را تماشا می‌کند! همین موضوع باعث شده تا این سئوال به صورت جدی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شود: «به راستی این فرد چه کسی است؟ آیا می‌توان از طریق او به افراد پشت پرده فساد در عراق پی برد؟»
 
با توجه به این‌که انفجار تروریستی شهرک صدر بغداد و آتش سوزی محل نگهداری صندوق‌های رأی در دو نقطه مختلف از شهر بغداد، در دو حوزه کاری متفاوت (اولی مربوط به تروریسم و دومی مربوط به تقلب) و در دو مقطع زمانی متمایز بوده است، حضور یک فرد در هر دو صحنه سئوال برانگیز است. اما جالب‌تر این‌جاست که این فرد در این دو صحنه، پوشش‌های متنوعی داشته که بر ابهامات می‌افزاید.

با انتشار این تصاویر، برخی رسانه‌های عراقی ادعا کردند نامبرده در زمره کارمندان (نیروهای میدانی) کمیسیون حقیقت‌یاب بررسی تقلب در انتخابات عراق است. پایگاه خبری المسله در واکنش به این ادعا پرسید: «اگر نیروی حفاظتی یا نگهبانی است، چه طور به عنوان نیروی امنیتی برجسته با رئیس کمیسیون بررسی تقلب قدم می‌زند؟ اگر نیروی امنیتی وابسته به کمیسیون بررسی تقلب است، چه طور در صحنه انفجار انبار مهمات شهرک صدر عراق حضور دارد؟»
 

در این میان انتشار یک تصویر جدید از این فرد مشکوک به ابهامات بیش‌تر در مورد باندهای فساد سیاسی در عراق دامن زد. طبق قانون، هیچ یک از اعضا و کارمندان زیر نظر کمیسیون بررسی تقلب در انتخابات حق ندارند وابستگی سازمانی یا سمپات گروه‌ها و فهرست‌های انتخاباتی باشند. با این حال تصاویری از همین فرد در شهرهای حله و بغداد وجود دارد که به عنوان شهروند عادی در ایام انتخابات، بنرهای تبلیغاتی جریان صدر را در دست دارد. جالب‌تر این‌که در تصویری آرشیوی از شهر دیوانیه عراق، او در حال فعالیت در قالب جمعیت‌های خیریه وابسته به مقتدی صدر است!

به راستی همین موارد نمی‌تواند سر نخ مهمی را نشان دهد که چه شبکه و جریان فسادی پشت تقلب اخیر در انتخابات عراق و حتی فراتر از آن، باعث ناامنی و عدم ثبات عراق می‌شود؟ آیا مقتدی صدر یا جریانات رسانه‌ای وابسته به وی، هویت و سوابق این فرد را اعلام خواهند کرد؟
کد مطلب: 619513
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *