جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - 24 May 2019
 
۰
۴

توضیح دفتر امام جمعه اصفهان در خصوص یک خبر

سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۱
دفتر امام جمعه اصفهان در خصوص صحبت هایی که از سوی امام جمعه اصفهان در برخی رسانه ها منتشر شده بود و بازتاب هایی در بین مردم داشت، توضیحاتی ارائه داد.
توضیح دفتر امام جمعه اصفهان در خصوص یک خبر
به گزارش جهان نيوز  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله طباطبائی نژاد، دفتر امام جمعه اصفهان در خصوص خبری که در روزهای اخیر از سوی برخی رسانه ها منتشر و بازتاب هایی نیز در جامعه داشت واکنش نشان داد.

در این اطلاعیه آمده است: ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات ملت شریف ایران، توضیحات مختصری در راستای تنویر افکار عمومی در خصوص انتشار ناقص یک خبر تقدیم می شود:

حدیثی به سند صحیح در کتاب تهذیب شیخ طوسی در باب فضل جماعت امده است از امام صادق علیه السلام به این مضمون که در زمان رسول خدا عده ای در آمدن به مسجد سهل انگاری می کردند و حضرت فرمودند نزدیک است امر کنم که خانه هایشان را بسوزانند.(۱) و یکی از مهمترین جماعات که بر ان تأکید شده است نماز جمعه است. همچنین حدیث دیگری به سند صحیح از امام باقر علیه السلام نقل می کنند که حضرت می فرماید: هر کس سه هفته متوالی نماز جمعه را ترک کند خدا بر قلب او مهر می زند (۲)، که شبیه این حدیث را به سند صحیح، اهل سنت از رسول خدا (ص) نقل می کنند و لذا متفق بین الفریقین است. و در حدیث دیگری به سند صحیح مرحوم صدوق در کتاب مجالس از امام صادق علیه السلام نقل می کند که حضرت می فرماید هر کس بدون علت سه هفته نماز جمعه را ترک کند منافق است.(۳)

لکن توجه به چند نکته در این خصوص ضروری است:

۱-  از این احادیث اهمیت نماز جمعه به طور کلی فهمیده می شود.

۲-  قدر متیقن این احادیث در زمانی است که نماز جمعه واجب باشد مثل زمان حضور رسول خدا (ص).

۳-  این احادیث برای کسی است که از روی بی اعتنایی به جماعت و یا جمعه حاضر نشود.

۴-  مقصود از حدیثی که می فرماید نزدیک است خانه هایشان را بر سرشان خراب کنیم، این نیست که چنین کاری کردیم و یا می کنیم و لذا هیچ فقیهی چنین حکمی نداده است بلکه بیانی است برای اهمیت موضوع، مثل اینکه شخصی که مصیبت بزرگی بر او وارد شده و می گوید خانه خراب شدم.

با توجه به این نکات لازم به ذکر است که:

اولا نشر اخبار آن هم از مجلس غیر عمومی و بدون در نظر گرفتن قرائن حالیه و تقطیع کردن جملات، باز گو کننده حق مطلب و رسالت خبرنگاری نیست.

ثانیا بسیاری از نکات ۴ گانه فوق الذکر در جلسه مدنظر توسط آیت الله طباطبایی نژاد تشریح و تبیین شده است لذا انتشار تنها یک جمله؛ آن هم در مباحث فقهی و نقلی رفتاری غیرمنصفانه و به دور از اخلاق رسانه ای است.

ثالثا اگر واقعیت نیز داشته باشد ولی به جهت تنقیص شخصیتی ضبط و پخش شود، خدای نکرده مشمول این حدیث رسول خدا (ص) خواهد شد که فرمودند کمترین درجه کفر آن است که کلمه ای را از برادرت حفظ کنی و برای کاستن از شخصیت او منتشر کنی.(۴)
کد مطلب: 619373
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
امروزه ازبس به مردم کوچه وبازار فشاروارد آمده ترجیح میدهند از خیلی از موضوعات بگذرندو تنها به زنده ماندن توجه کنند نه زندگی، این تعابیر وتلقی مربوط به دوران زندگی است نه زنده بودن ؛ زندگی را برای مردم فراهم کنید سپس درصدد انتقال مفاهیم نماز جمعه واهمیت آن برآیید.
Iran, Islamic Republic of
حدیث درست است بیان حدیث مشکل دارد
Canada
...
عدالتخواه
Iran, Islamic Republic of
نماز جمعه ای که به بیان مشکلات مردم نپردازد
و از مسئولین مطالبه گری نکند
و موضوعات دست چندم به جای موضوعات و معضلات اصلی جامعه در آن مطرح شود
و پذیرای گروه خاصی از مردم باشد
و جایگاهی برای سوءاستفاده مسئولان برای ارتقای پست شود
و ائمه ی جمعه ی آن از متن جامعه دور باشند و به اشرافی گری و مسائل حاشیه ای بپردازند
و مکانیزمی جهت حل مشکلات مردم و جامعه در آن طراحی نشود...
آن نماز جمعه مورد پذیرش و جذابیت و حضور مردم نیست...