شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - 30 May 2020
 
۴
۱۰
چرخش دولت روحانی به شرق

عمل به تئوری‌هایی که مسخره می‌شد

سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۲
کد مطلب: 619108
در این ایام و زمانی که دونالد ترامپ رسما از برجام خارج شد و تمامی امیدهای باقیمانده به آمریکا نیز کور شد، همین جریان که زمانی روابط با چین و روسیه را تقبیح می‌کردند از گردش به شرق سخن گفتند و حتی در روزنامه‌های خود نوشتند که اهمیت چین از کل اروپا برای ایران بیشتر است.
عمل به تئوری‌هایی که مسخره می‌شد
گروه بین الملل جهان نيوز: 40 سال از سقوط پهلوی و شکرآب شدن رابطه ایران با غرب، به‌ویژه ایالات متحده می‌گذرد. در این سال‌ها سایه تحریم لاینقطع بالای سر کشور بوده و به نوعی اقتصاد و حتی سیاست در ایران را تهدید می‌کرده است و از این رو مساله سیاست خارجی و روابط با کشورهای مختلف چه شرقی و چه غربی مورد توجه و بحث بوده است.  

به گزارش جهان نيوز، در این مدت بسیاری از کارشناسان امر از اقتصاددانان گرفته تا سیاستمداران گفته‌اند که فشار تحریمی کشورهای غربی به اضافه تحریم‌های سازمان ملل حتی در حالت اوج مانند شرایط سال‌های ابتدایی دهه90، نهایتا 30 یا 40 درصد تاثیر منفی بر اقتصاد ایران داشته و بقیه عوامل نارسایی مربوط به اختلال‌های ساختاری، قوانین معیوب و ناکارآمدی نیروهای داخلی بوده است. با وجود این اما به علت همان ناکارآمدی اقتصادی در ادوار مختلف، دولت‌های مستقر و طرفداران‌شان معمولا تلاش می‌کنند عوامل خارجی را بیشتر از آنچه واقعیت دارد، موثر جلوه دهند و بگویند تا تحریم‌ها برطرف نشود، عملا نمی‌شود کار ویژه‌ای را در کشور جلو برد. 

در این میان، بررسی مقطعی از تاریخ نشان می‌دهد که حضور در مرکزیت قدرت یا دور بودن از آن تاثیرات متفاوت و شگرفی در نوع نگاه به مساله سیاست خارجی، فشارهای بین‌المللی و راه برون‌رفت از آنها دارد. در ایام تبلیغات انتخابات سال 92 جریانی که قبلا در زمان انتخابات سال 88 شعار مرگ بر روسیه و چین سر می‌داد، به میدان آمد و انتقادات دوباره خود از سیاست خارجی کشور را به‌گونه‌ای افراطی مطرح کرد.

گزینه این جریان یعنی حسن روحانی که بعدا در انتخابات هم به پیروزی رسید، همواره انتقادات خود را به روابط دولت قبل با شرق مطرح می‌کرد تا جایی که در 6 آذر 92 و در جریان گفت‌وگو با مردم برای ارائه گزارش صدروزه دولت گفت که «دولت قبل شغل زیاد ایجاد کرد، اما برای چینی​ها و کره‌ای‌ها». این نگاه بعدها با پیگیری گسترده روابط با اروپایی‌ها و آغاز مذاکرات دوجانبه با آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای پیگیری شد و عملا ایده گفت‌وگو با غرب برای حل مشکلات اقتصادی پیاده شد.

در این ایام در سخن گفته می‌شد که حتی حل مشکل آب خوردن مردم هم وابسته به رفع تحریم‌هاست و در مقام عمل تنها مسیر واردات کالاهای لوکس و مصرفی از غرب باز شد؛ واردات از آمریکا در مقاطی به میزان سه برابر افزایش یافت و در مقابل هیچ یک از مشکلات اقتصادی کشور نه در عرصه تولید، نه ایجاد اشتغال و نه مشکلات بانکی مرتفع نشد. 

در این ایام و زمانی که دونالد ترامپ رسما از برجام خارج شد و تمامی امیدهای باقیمانده به آمریکا نیز کور شد، همین جریان که زمانی روابط با چین و روسیه را تقبیح می‌کردند از گردش به شرق سخن گفتند و حتی در روزنامه‌های خود نوشتند که اهمیت چین از کل اروپا برای ایران بیشتر است.

این روند با سفرهای متعدد میان مقامات ایران و چین پیگیری شد و در آخرین مورد هم حسن روحانی عازم چین شد تا شاید بتواند تلاش دولت محمود احمدی‌نژاد برای پیوستن به پیمان شانگهای را به سرانجام برساند.  ناگفته نماند که عبور و مرور از شرق و غرب برای خروج از مشکلات اقتصادی کشور در حالی اتفاق می‌افتد که چینی‌ها در پنج سال گذشته به صورت ادامه‌دار مشکلات مالی و بانکی زیادی برای بازرگانان و دانشجویان ایرانی ایجاد کرده‌اند، سهم مبادلات تجاری ایران با روسیه از 13 درصد فراتر نرفته و بانک‌های بزرگ اروپایی هم هرگز فعالیت خود با ایران را از سر نگرفته‌اند. (2)

جزییات نگاه به شرق
در حالی که دولت آمریکا پس از نقض تعهدات بین المللی و خروج یک جانبه از توافق هسته‌ای، تهدید به بازگرداندن تحریم‌ها و افزایش فشارها علیه تهران را طی ماه‌های پیش رو وعده داده است، سفر رئیس جمهور کشورمان به شهر چینگدائوی چین عمدتاً با هدف مقابله و بی‌اثر کردن فشارهای اقتصادی مورد ادعای ترامپ انجام شد.

در واقع پس از خروج یک جانبه واشنگتن از توافق هسته ای، پرسش اساسی درباره امکان حضور و تداوم فعالیت شرکت‌های اقتصادی بین المللی در ایران در صورت تداوم پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ای خود است. بر این اساس تهران امیدوار است که خلأ ناشی از خروج شرکت‌های غربی را با تقویت همکاری‌های اقتصادی با کشورهای عضو شانگهای به ویژه چین، روسیه و هند پر کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الوقت، دیدار روحانی و شی جین پینگ رئیس جمهور چین، با هدف تقویت بیشتر روابط اقتصادی و سیاسی پکن- تهران انجام می شود. تنها چند ماه پس از امضای توافق هسته‌ای گروه 1+5 با ایران در ژوئن 2015 که چین هم عضو طرف‌های مذاکره کننده با ایران محسوب می‌شد، شی جین پینگ در ژانویه 2016 همراه با یک هیئت بزرگ تجاری به تهران سفر کرد و دو طرف متعهد به توسعه بیشتر روابط دو جانبه و افزایش میزان تجارت به 600 میلیارد دلار تا سال 2025 شدند. در سال 2017 تجارت دو جانبه ایران و چین به رقمی بیش از 37.2 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال 2016 بیش از 20 درصد رشد داشت. سال 2017، گروه موسسات سرمایه گذاری CITIC چین وامی به اعتبار 10 میلیارد دلار را به تهران داد، که علاوه بر وام 15 میلیاردی بانک توسعه این کشور به ایران بود.به طور حتم گسترش مناسبات تهران- پکن، فرصت تقویت نفوذ سیاسی و اقتصادی در منطقه را در اختیار چین قرار ‌می‌دهد.

چین در دوره شی جین پینگ بر آن است تا طی یک دهه پیش رو با پشت سر گذاشتن ایالات متحده به قدرت اول اقتصادی جهان تبدیل شود. برنامه بلندپروازانه «یک کمربند یک جاده» که فهرستی بیش از 68 کشور، 65 درصد جمعیت جهان و 40 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان تا سال 2017 را شامل می‌شود و یکی از بزرگ ترین پروژه های زیربنایی و سرمایه گذاری در تاریخ محسوب می شود، در این زمینه طرح ریزی شده است.

هدف اصلی از این طرح احیای جاده قدیمی ابریشم است که در گذشته به عنوان بزرگ ترین خط تجاری جهان، چین را به غرب متصل می‌کرد. یکی از مسیرهای مهم شش گانه کریدور  زمینی از ایران خواهد گذشت. در سال 2017، چین و ایران موافقت کردند که همکاری بیشتری را در چارچوب ابتکار کمربند و جاده در جلسه وزرای خارجه دو کشور در مجمع تمدن های باستانی در آتن یونان انجام دهند.بر همین مبنا «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجی چین 6 ژوئن (هفته گذشته) در گفت و گو با «گلوبال تایمز» سفر روحانی را عاملی برای تقویت مناسبات ایران و چین تا سطح روابط استراتژیک دانسته بود.

وی همچنین شنبه 19 خرداد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره احتمال خروج برخی شرکت های غربی از ایران به دنبال خروج آمریکا از قرارداد هسته ای ایران تاکید کرد: دولت چین همواره با اجرای تحریم های یک جانبه کشوری علیه دیگر کشورها مطابق با قوانین داخلی خود، مخالفت کرده است و اکنون نیز مخالف هرگونه تحریم و اعمال فشار بر ایران به دلیل خروج آمریکا از برجام هستیم.

نشانه‌های تمایل چین به نقش آفرینی بیشتر در شراکت اقتصادی با ایران حتی پیش از انجام سفر روحانی روی داده بود هنگامی که شرکت فرانسوی توتال در ماه می اعلام کرد که به دلیل تحریم های آمریکا پروژه مشترک توسعه میادین استخراج گاز طبیعی با ایران را ترک خواهد کرد شرکت ملی نفت چین بلافاصله اعلام آمادگی کرد تا اکثر سهام این پروژه را از توتال بگیرد. پس از این تحولات، تهران به توتال 60 روز برای به دست آوردن معافیت وقت داد در غیر این صورت چین قرارداد را دریافت خواهد کرد.

هند و ضرورت همکاری اقتصادی با تهران
علاوه بر چین به عنوان بزرگ ترین قدرت اقتصادی سازمان شانگهای، هند دیگر عضو مهم این سازمان بر حفظ روند رو به گسترش همکاری های اقتصادی با تهران به چشم یک ضرورت برای پیشرفت خود بدون توجه به خواسته‌های واشنگتن برای اعمال تحریم  و فشار بر ایران نگاه می‌کند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز دوشنبه ۲۸ ماه می (2 هفته پیش) به هند سفر و در دهلی نو با خانم سوشما سوآراج، همتای هندی خود دیدار کرد.

تجارت نفت ایران و هند همچنین پروژه توسعۀ بندر چابهار از جمله موضوعاتی بود که به آن پرداخته شد. در این دیدار وزیر خارجه هند اعلام کرد: «هند تنها از تحریم‌های سازمان ملل پیروی می‌کند نه تحریم‌های یک جانبه ایالات متحده علیه ایران.» هند به طور خاص از عقب ماندن از رقیب مهم منطقه ای خود یعنی چین در نفوذ به بازارهای خاورمیانه به ویژه در بخش انرژی واهمه دارد که ایران به دلیل قرابت جغرافیایی موقعیت مناسبی برای تامین نیازهای دهلی نو دارد.(1)


منابع:
1)http://newspaper.fdn.ir/?nid=2513&pid=3&type=0
2)http://khorasannews.com/?nid=19839&pid=9&type=0
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


علی برکت الله
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی چوب خدا صدا نداره

تک تک چیزهایی که با مسخره کردنشون رای جمع کردی سرت اومد
Iran, Islamic Republic of
حسن آقا کدخدا محلت نذاشت
تحقیر شدی و تحقیرمون کردی

حالا خسارت صنعت هسته ای رو که منهدمش کردی رو چطوری میخوای جبران کنی؟
بی سواد
Iran, Islamic Republic of
هی به ما کنایه می زدید
که کشور برادر روسیه و ...
و یا به لج ما می گفتند مرگ بر روسیه
حالا چی شد کدخدا و اروپا اَخ شدند
و کشور برادر روسیه و چین خوب شدند
Iran, Islamic Republic of
به توان داخلي تكيه كن جلوي دلا ل هاي مسكن .ارز .خودرو را بگير وگرنه دير ميشه
Iran, Islamic Republic of
وقتی منتظر بودند مشکل آب خوردن رو هم برجام حل کنه تا 1400 منتظر حل شدن هیچ چی نباش تا 1400 بیکاری و گرونی و بدبختی هم هست
United States
به خطبه ها و اظهارات مرحوم اقای هاشمی در طول ریاست بر مجلس و امامت جمعه و ریاست جمهوری ایشان دقیقا توجه بفرمایید بدون رودربایستی و تعارف چون ان مرحوم دستش از معارف و راهکارهای اسلام ناب محمدی ( ص)کوتاه بود و عمده مشاورین پر نفوذ ایشان در دوره های مختلف افرادی مثل اقایان حجاریان / بهزاد نبوی / موسوی خوئینی/ تاجیک/ حسن روحانی / سریع القلم و....بودند و اینان هم نه اطلاعی از فقه حکومتی و اقتصاد و فرهنگ اسلامی داشتند و نه جامعیت اسلام را درک کرده بودند و اساسا خیلی چیزها را قبول نداشتند اقای هاشمی و اخلاف ایشان چون دستشان خالی بود گاه به تئوریهای شرقی و گاه به تئو ریهای غربی و لیبرالی و گاه به جنوب شرق اسیا و گاه به ترکیه و... نگاه کرده و نظر میانداختند و در صدد کسب الگو بودند .و با این ندانم کاری ها ی اقتصادی و فرهنگی و سیاسی هزینه های زیادی به کشور و انقلاب و مردم تحمیل کردند که بخش وسیع از مشکلات و ناهنجاریهای اقتصادی و فرهنگی و چالش های اجتماعی و حتی سیاست خارجی امروز ما در اثر همان سیاستهای غلط جناب هاشمی و دوستانشان می باشد و ما تا در اعتقاد و عمل به اموزه های بحران شکن و بن بست شکن اسلام مترقی و اموزه های امام خمینی (ره) باز نگردیم مصیبت همچنان ادامه دارد .
Germany
آقای روحانی ، آنکه دنیا (بخوانید آمریکا و نوچه هایش) جلویش سر تعظیم فرود آورد، دولت کره شمالی بود، نه دولت شما!
United States
برجام که معلوم شد برای رفع تحریم نبود و برای جمع کردن بساط هسته ای بود چون کدخدا دستور داده بود. حالا که آبها از آسیاب افتاده باید همان کاری را که از اول میکردند بکنند. البته اینو هم از کدخدا الگو گرفتند چون بزرگترین شریک تجاری چین کدخداست.
Iran, Islamic Republic of
هنديها يهوديان شرقند و پول نفت را به لطائف الحيل در طي تحريم ندادند . چيني ها هم كل اقتصاد ما را در طول تحريم مونوپول كردند و اطلاعات منابع نفتي ما را به دشمنان فروختند و روي پروژه هايي كه گرفتند چمبره زده همه انها را قفل كردند !!! طوري نگوييد كه شرق فرشته است و غرب شيطان !! هر بك منافع خود را در نظر ميگيرند و در بدي با ملت ايران از هم سبقت ميگيرند . اصل نه شرقي و نه غربي جمهوري إسلامي كه رهبر معظم انقلاب آنقدر روي آن تأكيد دارند و تشويق به رسيدن به خودكفايي و شعار "ما ميتوانيم " تنها ره سعادت است ... دست از قبيله گري برداريم و رهبرمان را تنها نگذاريم . تاريخ عاقبت قوم بني اسرائيل را بعنوان نماد بهانه جويييها و گم كردگان ره ولايت در جلوي چشمان ما همواره قرار داده و ما هنوز با هم اختلاف ميكنيم !! كمي بخود آييم و وحدت را حفظ كنيم !!!