سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - 22 Jan 2019
 
۰

وضعیت فعلی دریاچه ارومیه امیدبخش است

دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۷
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه خاکریز 14 کیلومتری ایجاد شده در وسط دریاچه ارومیه روند تبخیر آب را شدت بخشیده است، گفت: این خاکریز در اواخر دهه 50 شمسی اجرا شده و بستر چرخشی آب شمالی - جنوبی دریاچه را مختل کرده است.
وضعیت فعلی دریاچه ارومیه امیدبخش است
به گزارش جهان نيوز به نقل از ایرنا، فرهاد سرخوش با اعلام اینکه دانشگاه تبریز طرح مطالعاتی چرخش آب در دریاچه ارومیه را بر عهده گرفته است، اضافه کرد: طبق این مطالعات سه آبگذر در خاکریز 11 کیلومتری به سمت آذربایجان غربی باید ایجاد شود که به محض تامین اعتبار عملیاتی می شود.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی در احیای دریاچه ارومیه تبخیر بالای آب در فصل گرماست، بیان کرد: دریاچه ارومیه یک حوضه آبریز بسته است و در فصل تابستان ورودی آب ندارد؛ حجم قابل توجهی از آب آن نیز در فصل گرما به دلیل سکون تبخیر می شود.

سرخوش اضافه کرد: پل میانگذر دریاچه ارومیه در روند خشک شدن این دریاچه بی تاثیر بوده زیرا این پل بر روی شمع هایی خاص بنا شده است و مداخله ای در چرخش آب دریاچه ندارد.

وی همچنین حجم آب دریاچه ارومیه را بیش از 2 میلیارد و 23 میلیون مترمعکب اعلام کرد و گفت: وضعیت فعلی نگین آبی آذربایجان امیدبخش است.
 
کد مطلب: 618854
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *