دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 20 May 2019
 
۲
۵۳
کواکبیان:

لاریجانی باید لذت پایین نشستن را بفهمد/ کارتش بین اصلاح طلبان سوخت/ روحانی بداند با حرف زدن کار درست نمی شود/نقش دشنام به احمدی‌نژاد در بستن لیست‌امید

شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۲
درباره حضور آقای عارف در انتخابات آینده ریاست‌ جمهوری نیز بنده معتقدم اگر ایشان قصد دارند در انتخابات حضور پیدا کنند بهتر است به‌صورت انفرادی در انتخابات حضور پیدا نکنند.
لاریجانی باید لذت پایین نشستن را بفهمد/ کارتش بین اصلاح طلبان سوخت/ روحانی بداند با حرف زدن کار درست نمی شود/نقش دشنام به احمدی‌نژاد در بستن لیست‌امید
گروه سیاسی جهان نيوز: مصطفی کواکبیان، نماینده اصلاح طلب مجلس و عضو فراکسیون امید که در روز رای گیری ریاست سال سوم مجلس با علی لاریجانی درگیری لفظی پیدا کرد در گفتگو با روزنامه آرمان گفته است: "لاریجانی به‌دنبال این است که هم محبوب‌ القلوب اصلاح‌طلبان باشد و هم محبوب‌ القلوب اصولگرایان. با این وجود فایده انتخابات هیات‌رئیسه اخیر این بود که به‌نظر می‌رسد کارت ایشان در بین اصلاح‌طلبان سوخت".

اهم محورهای گفتگوی کواکبیان با آرمان را درادامه خواهید خواند:

*فراکسیون امید خوداتکایی و خودباوری خود را از دست داده است. بنده در همان ابتدای روز رأی‌گیری عنوان کردم ما در دو سال گذشته آرزوی رسیدن چنین روزی را داشتیم. ما از قبل با آقای عارف و اعضای فراکسیون امید صحبت کرده بودیم که اگر آقای عارف قصد حضور در انتخابات هیات رئیسه را ندارد، بنده قصد کاندیداتوری دارم. با این وجود در روزهای قبل از رأی‌گیری به من اعلام شد که آقای عارف در انتخابات هیات رئیسه شرکت خواهند کرد. به همین دلیل نیز من کناره‌گیری کردم.

* لیست امید از ابتدا به درستی بسته نشده است. در ابتدا 158 نفر با ما عکس یادگاری گرفتند اما در عمل تنها 124 نفر به آقای عارف رأی دادند. در نتیجه به‌نظر می‌رسد بقیه زنبیل خود را در جای دیگری گذاشته‌اند. ما فکر می‌کردیم اکثریت مطلق را در مجلس در اختیار داریم، اما در واقعیت چنین اتفاقی رخ نداد. شرایط به شکلی بود که هرکسی که در حوزه انتخابی خود دشنام بیشتری به احمدی‌نژاد می‌داد اصلاح‌طلبان از آن دعوت می‌کردند که در لیست حضور داشته باشند.

* شرایط به شکلی است که برخی از دوستان ما در صحن علنی مجلس به‌عنوان موافق صحبت می‌کنند اما در نهایت به‌عنوان مخالف رأی می‌دهند و در مقابل نیز برخی مخالف صحبت می‌کنند و به‌عنوان موافق رأی می‌دهند. این در حالی است که اگر نمایندگان براساس برنامه‌ریزی فراکسیون رفتار می‌کردند چنین اتفاقاتی رخ نمی‌داد. با این وجود بنده تا زمانی که آقای عارف رئیس فراکسیون امید هستند قصد ندارم انتقادات خود را رسانه‌ای کنم.

*بالاخره باید روزی آقای لاریجانی صندلی ریاست مجلس را ترک کند و بیاید کنار ما نمایندگان بنشیند تا متوجه شود که پایین‌نشستن چه لذتی دارد. برخی از رفتارها نسبت به نمایندگان مجلس مناسب نیست.

*رئیس مجلس در کشورهای توسعه‌یافته بیشتر به‌عنوان سخنگوی مجلس شناخته می‌شود. این در حالی است که آقای لاریجانی مدت زیادی رئیس مجلس بوده و بیشتر متوجه ریاست مجلس است. به همین دلیل نیز علاوه بر اصلاح‌طلبان، برخی از اصولگرایان نیز از این موضوع رضایت ندارند.

*لاریجانی به‌دنبال این است که هم محبوب‌القلوب اصلاح‌طلبان باشد و هم محبوب‌القلوب اصولگرایان. با این وجود فایده انتخابات هیات‌رئیسه اخیر این بود که به‌نظر می‌رسد کارت ایشان در بین اصلاح‌طلبان سوخت و اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیدند که نباید در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده به فکر گزینه‌ای به‌جز گزینه تشکیلاتی خود باشند.

* اصولگرایان تا شب قبل از روز رأی گیری به ما گفتند که تا آخر در رقابت باقی بمانید و ما نیز حمایت می‌کنیم. این در حالی است که در عمل چنین اتفاقی رخ نداد و اصولگرایان بدعهدی کردند و اخلاق را باختند.

آقای لاریجانی در گذشته و در سال84 یک‌بار شانس خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری امتحان کرده و نتیجه نگرفته است. با این وجود شاید احتمال حضور ایشان در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده وجود داشته باشد، اما اینکه موفق شوند به ریاست‌جمهوری دست پیدا کنند بعید به‌نظر می‌رسد.

*به‌نظر من سرنوشت انتخابات ریاست‌جمهوری آینده را شورای نگهبان مشخص خواهد کرد. اینکه شورای نگهبان چه کسانی را تایید صلاحیت می‌کند و صلاحیت چه کسانی را تایید نخواهد کرد، در سرنوشت انتخابات تعیین‌کننده خواهد بود.

*درباره حضور آقای عارف در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری نیز بنده معتقدم اگر ایشان قصد دارند در انتخابات حضور پیدا کنند بهتر است به‌صورت انفرادی در انتخابات حضور پیدا نکنند بلکه اجازه بدهند پارلمان سراسری جریان اصلاحات تشکیل شود و این پارلمان گزینه نهایی جریان اصلاحات را مشخص کند.

*تجربه انتخابات سال سوم هیات رئیسه مجلس نشان داد اصلاح‌طلبان تنها در شرایطی که دارای وحدت و انسجام باشند، می‌توانند به موفقیت دست پیدا کنند و در صورت تشتت و چنددستگی به‌صورت قطعی شکست خواهند خورد.

*به‌نظر من آقای روحانی در حفظ رأی24‌میلیونی موفق عمل نکرده است. البته این مساله سه دلیل مهم دارد؛ نخست اینکه جریان رقیب در ظاهر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری را پذیرفت، اما در باطن هیچ‌گاه از این مساله رضایت نداشت و به همین دلیل نیز از هیچ‌ کارشکنی در مسیر دولت کوتاهی نکردند.

این افراد عنوان می‌کنند به‌دلیل اینکه رهبری حکم رئیس‌جمهور را تنفیذ می‌کنند ما تابع هستیم، اما در عمل چنین اتفاقی رخ نداده و تابع نیستند. در شرایط کنونی هر روز بیش از صد پیامک تهدید‌آمیز برای بنده و دیگر نمایندگان مجلس از سوی تشکل‌های تندرو ارسال می‌شود.  دلیل دوم حضور برخی مدیران دوزیست در درون دولت است که بنده نام آنها را «مردانی برای همیشه» گذاشته‌ام. آقای روحانی نیز در سخنرانی‌های خود به این نکته اشاره کرده‌اند که مدیرانی که انگیزه ندارند از دولت کنار بروند. با این وجود با حرف‌زدن کار درست نمی‌شود بلکه خود ایشان باید اقدام جدی انجام بدهند.  دلیل سوم رویکرد خود آقای رئیس‌جمهور است. آقای روحانی تجربه روسای جمهور گذشته را پیش روی خود می‌بینند و متوجه این مساله هستند که هیچ‌کدام از آنها عاقبت به‌خیر نشدند.

*آقای روحانی در مسائل زیادی مانند زنان، اقوام، مذاهب و موضوعات سیاسی و وضعیت معیشتی مردم وعده‌های زیادی داده‌اند. با این وجود هنوز به بسیاری از آنها عمل نشده است. هنگامی هم که این وعده‌ها از ایشان مطالبه می‌شود برخی عنوان می‌کنند در این مقطع حساس شرایط به شکلی است که باید تصمیم دیگری اتخاذ کرد. این در حالی است که همواره عنوان می‌شود ما در مقطع حساسی قرار داریم و مشخص نیست این مقطع حساس چه زمانی پایان می‌پذیرد.

*بنده در طول انتخابات ریاست‌جمهوری به بیش از 40 شهر کشور سفر کردم تا برای آقای روحانی تبلیغ کنم. با این وجود امروز احساس می‌کنم تنها نردبان برخی افراد بودیم.

*همواره ما را بین «بد» و «بدتر» قرار می‌دهند و به همین دلیل ما مجبور می‌شویم از «بد» حمایت کنیم. به‌نظر من زمان آن رسیده که بین «خوب» و «خوب‌تر» دست به انتخاب بزنیم و این کار در آینده امکانپذیر خواهد بود.
کد مطلب: 618375
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
شما افساد طلبا.....
Iran, Islamic Republic of
شکست سی بر صفر آرامشو از برادرا گرفته و همش کابوس میبینن
M.sh
Iran, Islamic Republic of
اشتباها مثبت دادم.
Iran, Islamic Republic of
خدا وکیلی جز این که این جمله ی شکست سی بر صفر رو با ربط وبی ربط بگین حرف دیگه ای هم برای دفاع از لیست فله ای امید دارید؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
اگر حرف دیگری داشت که می گفت؛
با این سلفی بگیران محقر باید می نوشتی شکست منفی سی بر صفر
Iran, Islamic Republic of
شرايط زمان موجب شكست و يا پيروزي فرد و يا گروهي در انتخابات مي شود و در تمام جهان احترام به راي و نظر مردم نهادينه شده است ( شمايي كه براي دموكراسي غربي سينه چاك مي كنيد ) ديديد كه انتخاباتي كه باب دل شما نبودچگونه كشور را بهم ريختيد و بزرگترين ضربه بين المللي و حيثيتي و معنوي و مادي را به كشور زديد .
والان كه حاكميت در دست شماست مانند اپوزيسيون عمل مي كنيد و به جاي خدمت به مردم در فكر چالش و التهاب درست كردن در جامعه هستيد
Iran, Islamic Republic of
برادرا باید تا انتخابات بعدی صبر کنند تا شاید مورد اقبال مردم قرار بگیرن پس تا اونموقع سکوت کنید و به رای مردم احترام بزارید
Iran, Islamic Republic of
مردم با رای مجدد به روحانی هم برجام و هم روحانی را تایید کردند پس به جای مردم حرف نزنید و حرف دل خود را بگویید
Iran, Islamic Republic of
ما که با افتخار به روحانی رای ندادیم اگر شما سهم ما را از تبعات و خسارتهای برجام و ... رو قبول کنید حرفی نداریم. ( البته از شما امضای محضری میگیریم و خسارت روی خروج از قرارداد می بندیم)
Germany
شما رای ندادی ولی باید به رای مردم احترام بزاری
United Arab Emirates
من از این مردم متشکرم که بارای خودبه روحانی همه ی مشکلات را حل کردند...
Iran, Islamic Republic of
وقتي براي پيروزي در انتخابات كل نظام را در مناظره ها زير سوال برديد ناجوان مردانه رقيب هراسي كرديد . به كسانيكه يارانه شان قطع شده بود پيامك زديديارانه شما واريز خواهد شد . به هر دهيار 10 ميليون تومان پول براي خريد راي داديد . با اينكه مي دانستيد برجام براي مردم مدينه فاضله نمي شود چه مانور كه بر روي ان داديد و آن را فتح الفتوح و آفتاب تابان و.... ناميديد با اين روش ها پيروز شديد اين ديگر گفتن ندارد
Iran, Islamic Republic of
هربدبختی،درجازدن وعدم پیشرفت وسیمان گرفتن از امثال شما غربزدها است
اصلاح طلب پاسخ دهد
Iran, Islamic Republic of
سوال: نماینده ای که یک میلیارد می دهد تا اسمش در لیست فلان قرار گیرد، قرار است چه کار کند وبا چه هدفی چنین مبلغ هنگفتی را خرج می کند؟ این نماینده با چه امیدی!!! وارد مجلس می شود؟!این یک میلیارد قرار است چگونه با سودش به او بازگردد؟ قرار است از قبل این نمایندگی یک میلیاردی چه استفاده هایی ببرد؟
بدیهی است که یک میلیارد سرمایه قابل توجهی است. آیا این نمایندگی مجلس، لباس خدمت است یا لباس تجارت و رانت و بیزینس و لابی و زد و بند و فامیل بازی و ....
آیا اصلا چنین نماینده ای دغدغه مردم و معیشت آنان و بهبود وضعیت زندگی آنها را خواهد داشت؟! ایا اصلا در قابوس چنین شخصی مردم و قشر محروم و مستضعف و حتی کیان و اقتدار و حیثیت کشور و اعتبار مملکت جایگاهی دارد؟ دغدغه چنین آدمی چیست؟
Iran, Islamic Republic of
نظر شما مهم نیست هر چی میخوای بگو مهم اینه که مردم چی میگن و با شکست بیست و یک بر صفر باید سالها به این فکر کنید که چرا چنین سرنوشتی نصیبتان شد
Iran, Islamic Republic of
این نیز بگذرد
Iran, Islamic Republic of
آخه اینا رای مردمم قبول ندارن
Iran, Islamic Republic of
همین شما ها اولین بار در مجلس ششم بمب اتم بستید به ناف نظام مراجعه شود به نطق شیرزاد نماینده اصلاح طلب،الان مشغول خیانت fatf هستید، برجامم ۲۰ دقیقه تصویب کردید پس لطفا ...
Iran, Islamic Republic of
یادم نمیره تو مناظره ای میگفتی اگه دلواپسا بزارن برجام تصویب بشه قووول میدم دلار بیاد پایین.پس شما سکوت کن که ملت انداختید تو چاه ۸ هزارمتری دلار
Iran, Islamic Republic of
هنوز فصل برداشت گیلاس برجامتون نشده؟ اهان ترامپ خان کدخدا ،درخت از ریشه کنده برده باهاش درخت کریسمس درست کنه، /..
Iran, Islamic Republic of
از سلفی حقارت لیست یأس چه خبر
Iran, Islamic Republic of
...
عمار
Iran, Islamic Republic of
به نظر بنده جنابعالی بهتر است هیچ جا کاندید نشوید چون احتمال فراوان دومین نفری خواهید بود که آراء اش از آراء باطله کمتر خواهد شد.مثلا دربین 3نفر چهارم شوید .
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
آقای کواکبیان پیشنهاد می کنم مرد باشید و مناظره با نماینده ی دست چندم دکتر احمدی نژاد را با حضور رسانه ها در هر جمع و هر مکانی که شما بفرمایید، قبول بفرمایید تا مردم خودشان قضاوت کنند...
Iran, Islamic Republic of
هر چند احمدی نژاد را قبول نداشتم ولی خودتو دست کم نگیر. من میگم یه مناظره با یه بچه دبستانی این مملکت برگزار کنند تا بفهمند کی می فهمد کی نمی فهمد.
حقیقت یاب
Iran, Islamic Republic of
...
محسن
Iran, Islamic Republic of
آه احمدی نژاد شما را بدتر از این خواهد گرفت
Iran, Islamic Republic of
همین دعوا سر بالا نشستن و پایین نشستن ها بیچاره کرده مردم را.
میرطاهر
Iran, Islamic Republic of
"جریان رقیب در ظاهر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری را پذیرفت، اما در باطن هیچ‌گاه از این مساله رضایت نداشت"

اینا چرا انقدر رو دار هستند!؟؟!
سال 88 مملکت رو به آتیش کشیدید
Iran, Islamic Republic of
مردم با رای نجدد به روحانی نظر خود را خیلی واضح بیان کردن برادرا تسلیم رای ملت بشن
Iran, Islamic Republic of
همیشه حق با اکثریت نیست....اگر قبول نداری پس دیگه زیر پرچم امام حسین سینه نزن..۷۲ نفر مقابل سی هزار نفر لشکر یزید....پس با این حساب اون زمان مخالفهای یزید باید سکوت می کردند و تسلیم شهادت امام میشدند که البته شدند و لکه این ننگ تا دنیا دنیاست روی دامنشونه...
Iran, Islamic Republic of
آره همیشه فقط حق با شماست روز قدس اگر راهپیمایی زیاد باشه حق با شماست ولی اگر تعداد آراء به کاندیدی که نمیخواید زیاد باشه حق با اکثریت نیست
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
شماها همچین از رای مردم صحبت می کنید که انگار سال 88 را با اغتشاشات و آشوب و براندازی فراموش کردید یا خودتونو به اون راه زدید!!!
ضمنا 50 درصد آرا هم شد افتخار؟!!!
United States
با رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان، تنها راه باقی مانده همین بود که انجام دادند امیدواریم در آینده اوضاع بهتری را در مورد این رد صلاحیتهای گسترده شاهد باشیم
هاتف
Iran, Islamic Republic of
بسکه فتنه گر وجاسوس وشیفته ی غرب توی جریان اصلاح طلب هست از فیلترها ی نظارتی عبور نمی کنن، عیب رو در خودتون جستجو کنید نه توی دستگاه های نظارتی، ببینید ...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
علی رضایی
Iran, Islamic Republic of
درود بر احمدی نژاد و راه و مرام احمدی نژاد
United States
۸۰% مردم با احمدی نژاد هستند.
رضا
Iran, Islamic Republic of
آقای کواکبیان لطفا یک دونه کار که برای حل مشکل مردم پیگیری کردی بگو. مدام سیاسی کاری و دفاع از برجام بی فرجام و رقابت برای ریاست. ایکاش شما اصلاح طلبا یکساعت عمرتون رو برای خدمت رقابت می کردید.
ali
Iran, Islamic Republic of
اگه‌ پایین نشستن لذت داره چرا قصد‌ کاندیداتوری داشت؟میگه اگه لاریجانی کاندیدای رئیس جمهوری بشه رأی نمیاره ولی یادش رفته خودش برای ریاست جمهوری ثبت نام کرد و حتی تأیید صلاحیت نشد ...
Iran, Islamic Republic of
دقت کردید هر کس به احمدی نژاد فوش بیشتری می داد برای لیست امید از طرف اصلاح طلبان دعوت می شد .وقتی می ایند پشت تربون ما برای مردم است که زنده ایم.چه انتظاری از این نمایندگان می شودداشت.اینگار فوش به احمدی نژاد برای خیلی ها نان داشت.بعد می گویند مردم ما سیاست و فوتبال را خوب می فهمند.مردم ما کم اطلاع ترین مردم دراین زمینه هستند.تا یکی بیاید بگوید پول کمیته امداد را دادند به مردم قزه همه را جومی گیرد.نه فکرمی کنندنه تحلیل فقط حرف پشت حرف.بدونه لحظه ای درنگ وتامل بعد همین مردم اگرکسی جوراه بیندازد کمک کنید به مردم فلان جا زندگیشون را می دهند درورزش هم همین طور است انسان های صفر و صدی هستیم یا کسی صد است یا صفر.همه مان اینطور هستیم لطفا به کسی برنخورد.
Iran, Islamic Republic of
آیا برای اینکه لذت حضور در قبر را بیچشی، کاری کرده ایی؟!
Iran, Islamic Republic of
تو فردا نگذار فاتا تصویب بشه تا باور کنیم واقعا نماینده مردمی...اگه فاتا تصویب بشه رییس جمهور بعدی باید جواب مردم رو بده که چرا تحریم بیشتری شدیم در حالی که بانی و باعث تحریمها باز هم جناب روحانیه همون طور که در تحریمهای زمان احمدی نژاد؛ تعهدات خطرناکی که روحانی به عنوان ارشد مذاکره کنندگان به اروپا داده بود؛ باعث شد بهانه داشته باشند و زمان احمدی نژاد ما رو تحریم کنند و همه هم رییس جمهور وقت رو مقصر معرفی کردند در حالی که همین جناب روحانی زمینه سازی تحریمها رو انجام داده بود....نمی دونم از خدا نمی ترسند؟ باور ندارند خدایی هست که از رازهای پنها در سینه ها و چشمهای خیانتکار آگاهه؟
Iran, Islamic Republic of
عجله نکن!!
به زودی همه شما لذت پایین نشستن را خواهید برد...
روزی که مظلومین بر مسند می نشینند و ظالمان به جزای خود می رسند
پیشگو
Iran, Islamic Republic of
همه مسوولین مثل این آقا هستند ، خودشون رو مالک مردم میدونند .
مردم هم همدیگر رو به خاطر اینها فحش میدن !
فله ای ای راه میفتن به این و به اون رای میدن . افساد طلب و افولگرا .
حسن
Iran, Islamic Republic of
...حالا شما چي ميگي برو همون برجام را بچسب كه نتيجش براي هفت پشتت بسه
Iran, Islamic Republic of
بعنوان نمونه درسته که نماينده اصلاح طلب گلپايگان در اولين اقدام همسرشو در صنعت برق يكماهه استخدام رسمي كرد؟!
Iran, Islamic Republic of
کواکبیان باید مسئولیت حمایت از روحانی را بر عهده بگیرد. آیا مخالفان باعث شدند برجام کلاهی گشاد بر سر ملت ایران باشد؟ شما باید پاسخگوی خسارتی باشید که کشور زده اید. سلفی بگیران باید پاسخوگوی آبروی رفته ملت ایران باشند. حالا با انداختن تقصیرها به مخالفان دولت نمی توانید مردم را فریب دهید. چهار سال اول دولت همه چیز را گردن دولت احمدی نژاد می انداختید. 4 سال دوم هم به گردن مخالفان و .. . شما تا کشور را کاملا ویران نکنید به خودتان اثبات نمی شود که بی لیاقت و نادان هستید.
لاریجانی، بصیرت، بصیرت،‌ بصیرت
Iran, Islamic Republic of
این است عاقبت پیوند با اهل دنیا برای دنیا؛ با کدخدا گفتند و خندیدند و بستند، حالا این گونه زیر پاشون را خالی کرده.
United States
اقای کواکبیان را در یک مناظره در مورد نافرجام دیدم و اندازه منطقش کاملا معلوم بود، تقریبا هیچ....
Iran, Islamic Republic of
...