دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ - 6 Jul 2020
 
۰

آخرین وضعیت ذخیره آب سدهای تهران

شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۳
کد مطلب: 617307
مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات‌ آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران میزان ذخایر فعلی آب در پشت سدهای تهران را ۸۱۷ میلیون مترمکعب اعلام کرد، در صورتی که در روز مشابه سال قبل، یک میلیارد و ۱۱۲ میلیون مترمکعب آب پشت سدهای تهران ذخیره شده بود.
آخرین وضعیت ذخیره آب سدهای تهران
به گزارش جهان نيوز، محمد شهریاری مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات‌ آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران در خصوص آخرین وضعیت ذخایر آبی سدهای تهران گفت: در حال حاضر  مجموع آب ذخیره شده در مخازن سدهای پنجگانه تهران که وظیفه تأمین آب شرب تهران را بر عهده دارند، 817 میلیون مترمکعب است.

وی با بیان اینکه "میزان ذخیره آب در سدهای پنجگانه تهران در زمان مشابه سال قبل یک میلیارد و 112 میلیون مترمکعب بود"، گفت: مقایسه میزان ذخایر امسال و میزان ذخایر سدها در روز مشابه سال گذشته نشان می دهد که حجم آب پشت سدهای تهران در سال جاری نسب به سال گذشته کاهشی 295 میلیون مترمکعبی داشته است.

وی افزود: آخرین وضعیت تفکیکی سدهای تهران که در روز یازدهم خردادماه اندازه گیری و استحصال شده بدین صورت است که میزان ذخایر آب در پشت سد امیرکبیر 177 میلیون مترمکعب، سد لتیان 67 میلیون مترمکعب، سد لار 91 میلیون مترمکعب، سد طالقان 318 میلیون مترمکعب و سد ماملو 165 میلیون مترمکعب است.

مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات‌ آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه " ذخایر برفی تهران به صفر رسیده است"، گفت: در 11 روز ابتدایی خرداد در سال گذشته بارش نداشتیم اما در سال جاری شاهد بارندگی بودیم، اما با وجود این امسال میزان ورودی آب به رودخانه ها و مخازن سدهای تهران در خرداد ماه نسبت به زمان مشابه سال گذشته کاهش داشت، چرا که امسال ذخیره برفی برای آب شدن نداریم اما در سال گذشته آب شدن ذخایر برفی به افزایش دبی رودخانه ها و افزایش ورودی آب به سدها می انجامید.

وی ادامه داد: از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع در تهران شاهد بارش هایی به میزان 234 میلیمتر بودیم که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 28 درصد کاهش و نسبت به متوسط بلندمدت 10 درصد کاهش را نشان می دهد.

با توجه به اینکه حجم مخزن سد کرج 205 میلیون مترمکعب است، کاهش 295 میلیون مترمکعبی ذخایر آب در پشت سدهای پنجگانه تهران نسبت به روز مشابه سال قبل، نشان می دهد که در تهران تقریباً به اندازه 1.5 برابر سد کرج آب کمتر از پارسال داریم.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *