چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - 26 Feb 2020
 
۰

سخنان دبیر دفترتحکیم وحدت در محضر رهبرانقلاب

پاسخگویی به مردم در میان مسئولان کم‌رنگ است/ شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز به انقلاب در درون خود دارد
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۸
کد مطلب: 615989
دبیر دفتر تحکیم وحدت گفت: چرا در شرایط فعلی پاسخگویی به مردم و در مفهوم کلی‌تر احترام به کرامت انسانی در میان مسئولین کشور کم رنگ است؟ این شرایط هشدار خطر استحاله مفاهیم اصیل انقلاب را می‌دهد.
سخنان دبیر دفترتحکیم وحدت در محضر رهبرانقلاب
به گزارش جهان نيوز، اسماعیل کوهی مقدم دبیر انجمن اسلامی دانشجویان ( دفتر تحکیم وحدت) طی سخنانی در محضر رهبر معظم انقلاب گفت: حرف نوی انقلاب اسلامی در بسیاری از مسائل کرامت انسانی و تجلی آن در مسائل سیاسی چیزی نیست جز مردم سالاری دینی، چرا که رای مردم بر اساس کرامت انسان در پیشگاه خدای متعال معتبر است.

وی افزود: مردم سالاری دینی دارای دو مرحله است، نخست آنکه تشکل نظام به وسیله اراده و رای مردم اتفاق بیافتد دوم مسئولان نظام نسبت به مردم وظایف خود را انجام دهند.

کوهی‌مقدم ادامه داد: اما این وظائف اول، دخیل کردن نظرات و مطالبات مردم در امور (در یک کلام مشارکت دادن آنها) و دوم، اقناع مردم و تبیین مسائل. نظام اسلامی در مرحله اول مردم سالاری دینی یکی از بی سابقه ترین عملکردها را به نمایش گذاشته است، یعنی مشارکت پر شور در انتخابات.

* سطح ارتباط مسئولین با نخبگان علمی و تشکل‌های مرتبط مطلوب نیست
دبیر دفتر تحکیم وحدت افزود: اما همه مسئولین باید بدانند! برای نظامی که سرمایه اجتماعی را یکی از مولفه های قدرت می داند حفظ این سرمایه عظیم و قدردانی از این مشارکت مردم تنها در گرو عملی شدن مرحله دوم یعنی انجام وظائف مسئولین نسبت به مردم است. که در قالب شعار مسئول مردمی، نظارت همگانی به بررسی آن می پردازیم.

وی گفت: در خصوص بعد مشارکتِ نظرات و مطالبات مردم، باید از ظرفیت های نظارتی مردم استفاده شود. به نظر می‌رسد سطح ارتباط مسئولین با نخبگان علمی و تشکل های مرتبط مطلوب نیست.
دبیر دفتر تحکیم وحدت یادآور شد: شما تاکید فراوانی به حفظ امید در جامعه دارید، اما این امیدواری الزاماتی دارد و یکی از این الزامات جوان گرایی و شنیدن نظرات آنها است. به عنوان یک پیشنهاد، در سال حمایت از کالای ایرانی، یکی از دیدارهای خودتان را به کارآفرینان جوان اختصاص دهید.

وی ادامه داد: اما در سطح مطالبات عموم مردم! اخیرا اجتماعاتی توسط اقشار مستضعف و مظلوم جامعه، عموما با مطالبات اقتصادی شکل گرفت. این تجمعات یا مورد بی توجهی مسئولین قرار گرفت و یا با بی تدبیری کامل با برچسب "امنیت" به شکل بدی با آن مقابله شد. 

* اگر صدا و سیما به فهم درستی از روش های تبلیغاتی و رسانه ای برسد گام بزرگی پیش رفته ایم
کوهی مقدم تصریح کرد: مثل تجمعات کارگران و برخی مالباختگان. اگر این تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز و کوچک، توجه و پیگیری یک نماینده مجلس یا حتی امام جمعه شهر را در پی داشته باشد، فضا برای میدان داری دشمنان ملت فراهم نمی شود تا اتفاقاتی مثل دی ماه سال گذشته را رقم زنند. بعد از 4 دهه حیات انقلاب اسلامی هنوز نتوانستیم یک  ساز و کار برای طرح اعتراضات مردمی به وجود بیاوریم.

وی یادآور شد: اما در باب اقناع و تبیین، اگر نظام اسلامی در پی کسب اعتماد مردم است باید قدرت تبیین مسائل را در خود ایجاد کند. ما معتقدیم این ضعف در تبلیغات، بخشی از ضعف در حوزه عدالت را موجب شده است. چرا که بدون ابزار رسانه، تبیین عدالت و تبدیل آن به گفتمان غالب در جامعه امکان پذیر نیست.
وی ادامه داد: در میان انبوهی از دستگاه های فرهنگی و تبلیغاتی که در چارچوب نظام فعال هستند، اگر تنها صدا و سیما به فهم درستی از روش های تبلیغاتی و رسانه ای برسد گام بزرگی پیش رفته ایم.

دبیر تحکیم وحدت گفت: ما سیره حضرت امام و شما را در مورد مستضعفین می شناسیم، رسانه ای که برای مردم و به نام ملت ایجاد شده است امروز تا چه حد صدای مطالبات عدالت طلبانه مستضعفین است؟ سهم جریان لیبرال را با سهم مستضعفین مقایسه کنید.

وی تصریح کرد: نظارت همگانی بدون رسانه مستضعفین چگونه تحقق می یابد؟ رویکرد های محافظه کارانه در پوشش وقایع و حتی بازتاب ندادن گله مندی های مردم از دستگاه های مختلف، در شرایطی که گردش اطلاعات توسط حجم وسیعی از ارتباطات اجتماعی هم صورت می پذیرد فقط عرصه را بر دشمن، برای ارائه روایت دست اول باز می کند.

وی تاکید کرد: در شرایطی هستیم که دشمن پا را از اقناع فراتر گذاشته و با ابزار مدیریت ادراک وقایع را کاملا وارونه نشان می دهد، در این شرایط آقایان هنوز راهبردشان بایکوت خبری است!
کوهی مقدم افزود: خود مسئولین هم به عنوان رسانه‌های نظام در باب اقناع بسیار موثر هستند. حضرت امیر خطاب به مالک میفرمایند: "مگو که مرا بر شما امیر ساخته‏ اند و باید فرمان من اطاعت شود". به عبارتی مسئولین باید پاسخگویی به انتقادات و تبیین دلایل تصمیماتشان را به عنوان بخش جدا نشدنی مسئولیت بپذیرند.

وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از مسئولین کشور چنین تکلیفی را احساس نمی کنند و عمدتا مسائلی را که با توضیح ابعاد آن به راحتی امکان پذیرش مردمی دارند، تبدیل به مسئله ای لاینحل می کنند. که مثال بارز آن را در مسئله فیلترینگ پیام رسان های خارجی دیدیم.

* چرا در شرایط فعلی پاسخگویی به مردم در میان مسئولین کشور کم رنگ است؟
دبیر تحکیم وحدت اظهار داشت: باید برای خود یادآوری کنیم! در منطق اسلامی پایه اعتمادسازی تکریم است و نه تکریم از سر ریاکاری و تزویر بلکه تکریم اسلامی و انسانی.
کوهی مقدم افزود: اما چرا در شرایط فعلی پاسخگویی به مردم و در مفهوم کلی تر احترام به کرامت انسانی در میان مسئولین کشور کم رنگ است؟ این شرایط هشدار خطر استحاله مفاهیم اصیل انقلاب را می‌دهد.

وی ادامه داد: مفاهیم اولیه انقلاب اسلامی، هم باید به صورت مداوم بازخوانی شده هم به صورت مداوم به روز رسانی شوند که این امر باید توسط متخصصین انقلابی حوزه اندیشه و آگاه نسبت به فضای جامعه صورت پذیرد و در قالب رسانه های مکتوب و نشریات به جامعه منتقل شود.
دبیر تحکیم وحدت گفت: البته جایی را نمیشناسیم که متخصصین با این ویژگی ها با چنین ماموریتی گرد هم آمده باشند! در بین همه نهاد های فرهنگی، با توجه به فرمایشات حضرتعالی، ستاد فرماندهی، شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

* شورای عالی انقلاب فرهنگی شناختی از ظرفیت‌ها نداشته و توانایی طراحی راهبرد ندارد
وی با بیان این شعر که « از قضا سرکنگبین صفرا فزود؛ روغن بادام خشکی می‌نمود»، ادامه داد: اما این شورا نه تنها شناختی از ظرفیت‌ها نداشته و توانایی طراحی راهبرد ندارد بلکه در تشکیل جلسات خود نیز معطل مانده است!

کوهی مقدم تصریح کرد: ادامه این وضعیت نه تنها موجب پیشبرد اهداف فرهنگی انقلاب نمی شود بلکه عرصه فرهنگی را بر جریان انقلابی تنگ‌تر می‌کند. البته فرمان آتش به اختیار حضرتعالی هنوز نصب العین ماست اما برای جریان سازی فرهنگی قرارگاه های مرکزی باید از اختلال خارج شوند.

* شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز به انقلاب فرهنگی در درون خود دارد
وی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز به یک انقلاب فرهنگی در درون خود دارد. هم از طریق جوانگرایی در نفرات هم از طریق چابک سازی ساختارها. بررسی هایی صورت پذیرفته که کتبا خدمت حضرتعالی ارائه می گردد.
دبیر تحکیم وحدت اضافه کرد: اما مسئله ای در باب حوزه زنان، که در سالهای اخیر خواهران دفتر تحکیم به عنوان یک ماموریت ویژه به آن پرداختند، تا در هجمه های سنگین تبلیغاتی و رسانه ای ابعاد شخصیت زن مسلمان انقلابی را تبیین کنند.

وی گفت: الگوی انقلاب اسلامی برای بانوان جامعه زن نه شرقی و نه غربی است که در کنار خانواده ی خود به نقش آفرینی جدی و اثر گذار در جامعه می پردازد. اما مسیر لازم برای نائل آمدن به چنین الگویی مشخص نیست حرکت در این راه و رسیدن به الگوی قابل ارائه نیازمند الزامات قانونی و ساختاری متناسب با همه ابعاد زندگی زنان است. 

کوهی مقدم تصریح کرد: اما از سویی معاونت امور زنان و مثلا! خانواده و فراکسیون زنانِ مجلس بر خاکستر فمنیستی کردن جامعه می دمند و از سوی دیگر تنها نهاد حاکمیتی سیاست گذار از فهم زنان و دخترانِ امروزِ جامعه درمانده است.

دبیر تحکیم وحدت ادامه داد: این تخاصم گفتمانی در حوزه زنان از یک سو و سیاسی بازی و انحصار طلبی جریانات حاکم از سوی دیگر نوعی تضاد و تعارض در بطن زندگی زنان ایجاد کرده است که زندگی آنان را تبدیل به صحنه ی امتیاز گیری از رقیب نموده است.

* ما به آینده انقلاب اسلامی امید داریم 
وی افزود: تنها راه نجات از این شرایط تبیین گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه زنان با تکیه بر اندیشه ورزی در بستر اسلام اجتهادی و فقاهتی و متناسب با شرایط روز جامعه است. این گفتمان باید به عنوان عامل همگرایی تمامی نهادها به کار گرفته شود.
دبیر تحکیم وحدت ادامه داد: ما به آینده انقلاب اسلامی امید داریم و یقین داریم اگر نظام اسلامی ویژگی ممتاز خود که همان احترام به کرامت انسانی است را حفظ کند روندی بسیار سریعتر برای نیل به اهداف خود خواهد داشت.

منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *