دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - 6 Apr 2020
 
۰

پامپئو و ترامپ از کدام مردم ایران سخن می‌گویند؟

سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۵
کد مطلب: 614373
رئیس جمهور آمریکا از زمانی که روی کار آمده بارها و بارها ادعا کرده است که در کنار مردم ایران ایستاده است اما نگاهی به اقدامات ضدایرانی او نشان می‌دهد بیش از هر رئیس جمهور دیگر آمریکا علیه مردم ایران اقدام کرده است.
پامپئو و ترامپ از کدام مردم ایران سخن می‌گویند؟
به گزارش جهان نيوز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از زمانی که روی کار آمده بارها و بارها در مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها و یا حتی در توئیتهای خود ادعا کرده است که دولت جدید آمریکا در کنار مردم ایران است و با تفکیک کردن حکومت و مردم قصد دارد این تصور را به مردم ایران القا کند که واشنگتن به دنبال رفاه و آسایش مردم و در مقابل دشمن حکومت ایران است.

اوج کارزار ترامپ در این زمینه نیز به اغتشاشات و آشوبهای دی ماه 1396 برمی‌گردد؛ در آن برهه ترامپ در طول چند روز حداقل 10 توئیت در حمایت از اغتشاشات منتشر کرد و مدعی شد که دولت آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.

به عنوان مثال رئیس جمهوری آمریکا در اولین واکنش به آشوبها  در مشهد و کرمانشاه، خواستار توجه حکومت ایران به مطالبات مردم و تظاهرات مسالمت آمیز ایران شده بود. وی در یک موضع جداگانه نیز اعلام کرد که در کنار مردم ایران ایستاده است و از آنها برای کاهش درد و رنج حمایت میکند.
وی در سخنرانی خود در کنگره آمریکا نیز گفته بود «وقتی مردم ایران علیه جنایات حکومت دیکتاتور فاسد قیام کردند، من ساکت نماندم. آمریکا در مبارزه شجاعانه مردم ایران برای آزادی، در کنار آنها ایستاده ‌است.»

دیگر مقامات ارشد آمریکا نیز به تبعیت از ترامپ در هر فرصتی این ادعای واشنگتن را تکرار کرده‌اند. در تازه ترین مورد، مایک پامپئو وزیر خارجه این کشور در سخنرانی خود در بنیاد هریتیج خطاب به مردم ایران گفت: آمریکا بر این باور است که شما شایسته بهتر از این هستید. ما( آمریکا) به صورت بی وقفه از مردم ایران طرفداری خواهیم کرد.  همانطور که رئیس جمهور ترامپ دو هفته پیش گفته بود وی آماده است، تمایل دارد و قادر است که درباره توافقنامه جدید مذاکره کند و دست به اقداماتی بزند که به نفع مردم ایران باشد.

در حالی‌که مقامات آمریکایی مدعی حمایت از مردم ایران هستند و ادعا می‌کنند که در کنار مردم ایران ایستاده‌اند نگاهی به سیاستهای یک سال اخیر دولت آمریکا در قبال ایران نشان می‌دهد که این ادعاها از یک تناقض و پارادوکس بسیار بزرگ رنج می‌برد. این موضوع به هیچ وجه از دید مردم ایران پنهان نخواهد ماند و آن را با تمام وجود احساس می‌کنند.

دولت جدید آمریکا چند روز بعد از اینکه سکان قدرت را در اختیار گرفت یک فرمان اجرایی مهاجرتی امضا کرد که مستقیما مردم ایران، از جمله دانشجویان، متخصصان و.. را شامل می‌شد. طبق این فرمان اجرایی اتباع 7 کشور از جمله ایرانی‌ها برای ورود به خاک آمریکا با محدودیتهای شدیدی مواجه شدند.
این فرمان حتی بسیاری از پدر و مادرها و پدربزرگها و مادربزرگها را از ورود به خاک آمریکا برای دیدار با فرزاندانشان محروم کرد و بسیاری از بیماران از جمله کودکان را برای درمان در آمریکا با مشکلات عدیده مواجه کرد. علاوه بر این، این طرح از چند جهت با ادعاهای مقامات آمریکایی درباره مردم ایران ناسازگار بود. اول اینکه نام کشوری مثل عربستان، که اتباعش به اعتراف گزارش کنگره آمریکا در حملات تروریستی 11 سپتامبر دست داشتند، در این فهرست دیده نمی‌شد. دوم اینکه آمریکا شعار حمایت از مردم ایران سر می‌دهد اما همزمان آنها را از ورود به خاک کشورش به شکلی تحقیر آمیز منع می‌کند. این درحالیست که به استناد آمارهای رسمی، شهروندان ایرانی علاوه بر در اختیار داشتن سهم قابل توجهی از اقتصاد آمریکا، در زمینه‌های علمی نیز در بالاترین سطوح پژوهشی و دانشگاهی قرار دارند.
اما یک تناقض بزرگ دیگر در سیاستهای اعلانی و اعمالی آمریکا در قبال مردم ایران وجود دارد که مورد طرح مهاجرتی در برابر آن بسیار ناچیز است.

ترامپ روز 18 اردیبهشت طی یک سخنرانی پیروزمندانه بالاخره به وعده خود برای خروج از توافق هسته‌ای جامه عمل پوشاند. اگر به صحبتهای ترامپ به مناسبت خروج آمریکا از برجام دقت کنیم وی بخشی از سخنان پایانی خود را به همین ادعاها درباره حمایت از مردم ایران و ایستادن واشنگتن در کنار مردم ایران اختصاص داد. ترامپ در آخر سخنرانی خود گفت: «در پایان، من می‌خواهم پیامی را به مردم ایران بدهم؛ مردمی که برای مدت‌ طولانی‌ای رنج کشیده‌اند: آمریکا در کنار شما ایستاده‌ است.»
ترامپ درحالی که گفت ما در کنار مردم ایستاده ایم بعد از پایان سخنرانی در میز کنار تریبون سخنرانی نشست و یک فرمان اجرایی در زمینه بازگرداندن تمامی تحریمهای ثانویه علیه ایران امضا کرد!
تحریمهایی که برخلاف تحریمهای اولیه بیشتر از هرچیز مردم عادی را نشانه گرفته بود و به عنوان مثال مستقیما با معیشت و سلامت مردم ایران سروکار دارد.

اگر همه این تناقضهای دولت ترامپ را هم کنار بگذاریم مردم ایران حمایتهای همه جانبه دولت آمریکا از رژیم صدام در جنگ 8 ساله تحمیلی به ایران را فراموش نخواهند کرد. همچنین حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران ایر بر فراز خلیج فارس را از یاد نخواهند برد و ایضا حمله شیمیایی صدام با تسلیحاتی که غربیها در اختیار وی گذاشته بودند. از این دست مثال‌ها بسیار است.

منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *