پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - 23 May 2019
 
۰

فرانسه: آمریکا ژاندارم اقتصادی جهان نیست

يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۹
کد مطلب: 613684
وزیر دارایی فرانسه امروز ضمن مخالفت با یکه تازی اقتصادی آمریکا خبر از احتمال جبران زیان شرکت های اروپایی هدف تحریم های ضد ایرانی واشنگتن داد.
فرانسه: آمریکا ژاندارم اقتصادی جهان نیست
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، برونو لومر در مصاحبه ای رادیو تلویزیونی خبر داد که این کشور در پی بررسی امکان جبران زیان های احتمالی شرکت های اروپایی هدف تحریم های ثانویه آمریکا به وسیله اتحادیه اروپا است. لومر به قانون سال 1996 انسداد اتحادیه اروپا اشاره کرد که به گفته وی اجازه می دهد تا اتحادیه اروپا برای محافظت از شرکت های اروپایی در برابر هر گونه تحریم آمریکا مداخله نماید. وی افزود که فرانسه می خواست تا اتحادیه اروپا موضع محکم تری در این زمینه اتخاذ نماید.

به نوشته رویترز، در سال 1996 و زمانی که آمریکا تلاش کرد تا شرکت های خارجی طرف قرارداد با کوبا را جریمه کند، اتحادیه اروپا واشنگتن را با تهدید به تحریم های متقابل وادار به عقب نشینی کرد. اکنون که رئیس جمهوری آمریکا این کشور را از توافق هسته ای 1+5 و ایران خارج کرده، شرکت های اروپایی طرف قرارداد با ایران با تحریم های آمریکا مواجهند.
لومار افزود: آیا می خواهیم به ایالات متحده اجازه دهیم که ژاندارم اقتصادی جهان باشد؟ پاسخ خیر است.

به گزارش ایرنا، جمعه پیش (28 اردیبهشت) کمیسیون اروپا در بیانیه ای مطبوعاتی از آغاز روند رسمی اجرای قانون انسداد برای محافظت از منافع شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا خبر داد. در این بیاینه به همکاری مستقیم با بانک مرکزی ایران، تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری اروپا در ایران به وسیله بانک سرمایه گذاری اروپا و تداوم و تحکیم همکاری های موجود نیز اشاره شده است. 

ترامپ سه شنبه هفته گذشته (18 اردیبهشت) با تکرار اتهام هایی علیه ایران اعلام کرد که آمریکا دربرجام نخواهد ماند و تحریم های یکجانبه تعلیق شده کشورش را علیه ایران بازخواهد گرداند. این تصمیم با مخالفت بسیاری از کشورها از جمله طرف های برجام مواجه شده است و مخصوصا اروپایی ها تلاش تازه ای را برای خنثی کردن تاثیر تحریم های آمریکا بر شرکت های اروپایی آغاز کرده اند. 

مقام های سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان هفته جاری در جلسات متعدد بر حفظ برجام و حفاظت از شرکت های خود در برابر تحریم های آمریکا تاکید کردند و سران اتحادیه اروپا نیز چهارشنبه شب (26 اردیبهشت) در صوفیه بلغارستان اعلام کردند که به حمایت از فعالیت شرکت های تجاری شان با ایران ادامه می دهند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *