پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ - 17 Jan 2019
 
۰
۱۲

واکنش وزارت اطلاعات به گزارش تفحص مجلس از دوتابعیتی‌ها

چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۴
وزارت اطلاعات در پی انتشار گزارش منتشر شده در برخی رسانه‌ها با عنوان «متن گزارش تحقیق و تفحص از دو تابعیتی ها» در نامه‌ای به رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس نکاتی را درباره این گزارش قید کرد.
واکنش وزارت اطلاعات به گزارش تفحص مجلس از دوتابعیتی‌ها
به گزارش جهان نيوز، وزارت اطلاعات در پی انتشار گزارش منتشر شده در برخی رسانه‌ها با عنوان «متن گزارش تحقیق و تفحص از دو تابعیتی ها» در نامه‌ای به علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیحاتی درباره این گزارش را قید کرده است.

متن نامه به شرح زیر است:

سلام علیکم.

با احترام، در پی انتشار محتوای «گزارش نهایی تحقیق و تفحص از بررسی وضعیت افراد دوتابعیتی» که به تصویب کمیسیون امنیت ملی رسیده و بازتاب‌های گوناگونی نیز داشته است، ذکر نکات زیر را ضروری دانسته و در خواست اکید داریم تا نسبت به اصلاح موارد اقدام لازم معمول گردد:

۱- این وزارتخانه طی ماه‌های گذشته همکاری‌های مختلفی با هیات تحقیق و تفحص مزبور معمول داشته است. از برگزاری نشست اعضاء هیات با وزیر محترم اطلاعات و معاون ذی ربط ایشان تا تهیه و ارسال نقطه نظرات کارشناسی وزارت به رئیس محترم هیات، اما متاسفانه در گزارش نهایی نکاتی درج گردیده که ضروری است نسبت به آن اقدام لازم به عمل آید.

۲- در صفحات ۱۴ و ۱۵ گزارش کمیسیون که عینا بخشی از نامه این وزارتخانه می‌باشد، به دلیل درج ناقص مطلب شائبه‌های متعددی ایجاد نموده مبنی بر اینکه طی دو سال گذشته ۲۱۰ مدیر دو تابعیتی در نظام شناسایی شده است. حال آن که در گزارش این وزارتخانه تاکید شده بود که طی دو سال گذشته از ۱۹حوزه‌ای که استعلام شده بود تعداد ۲۱۰ نفر به دلیل دو تابعیتی، اقامت از نوع گرین کارتی، رد صلاحیت شده اند و در ادامه به پنج حوزه اشاره شده بود مانند: اشتغال در مراکز دولتی و حکومتی یا همکاری با مراکز حساس، دولتی، علمی، دانشگاهی، آموزشی و نظامی و ... بنابراین بخش عمده‌ای از استعلامات مربوط به گزینش و همکاری بوده (اعم از بخش‌های حکومتی، دولتی و حتی خصوصی) همان گونه که ملاحظه می‌فرمائید چنانچه این قسمت از متن نامه این وزارتخانه به صورت کامل درج می‌شد، شائبه مذکور ایجاد نمی‌گردید تا موجب بروز ذهنیت‌های منفی شود. عین این مطلب در مورخ ۹۶/۱۲/۱۵ و قبل از چاپ گزارش کمیسیون توسط سرکار خانم چنارانی در صحن علنی مجلس مطرح گردید که این وزارتخانه در مورخ ۹۶/۱۲/۱۶ در اعتراض به موضوع با هیات رئیسه و رئیس هیات تحقیق و تفحص مکاتبه و تذکر داد.

بر این اساس درخواست داریم هم جنابعالی و هم رئیس محترم هیات نسبت به اصلاح متن گزارش و همچنین تذکر به مطبوعات جهت صدور اصلاحیه اهتمام ورزیده و از جایگاه کمیسیون امنیت ملی دفاع گردد. در صورت عدم اقدام، این وزارتخانه ناچار خواهد شد که راسا مبادرت به واکنش و در تبیین موضوع اقدام نماید.

۳- در صفحه ۲۳ گزارش کمیسیون نیز به «عدم همکاری و مسامحه وزارت اطلاعات در این امر مهم ...» اشاره گردیده که به دلیل استفاده از عبارات کلی، کانه تمام مشکلات موضوع دوتابعیتی‌ها بر دوش این وزارتخانه قرار گرفته است. در حالی که علیرغم تمام خلاءها، کاستی‌ها و مشکلات موجود (که در گزارش خود هیات نیز به آن‌ها اشاره شده) سربازان گمنام امام زمان (عج) بدون ادعا و جنجال مجاهدت‌های زیادی نموده و می‌نمایند تا از حضور افراد دو تابعیتی و مظنون در دستگاه‌های حاکمیتی و حتی بعضا خصوصی مهم جلوگیری نمایند و در این راستا توقع تقدیر و تشکر نداریم، اما اتهام بلاوجه مسامحه و عدم همکاری به وزارت غیر منصفانه و جهت گیرانه است.

توضیح اینکه حسب مذاکره به عمل آمده با آقای کریمی قدوسی (رئیس هیات) منشاء درج مطلب مذکور، عدم پاسخگویی به مکاتبه دادستان محترم کل کشور بوده است. حال آنکه اولا: همان گونه که در پرونده‌های قضایی از زمان ایراد اتهام تا صدور حکم نهایی فاصله‌ای طولانی (بعضا چندین سال) طی می‌شود، در مواردی از این دست که فهرستی از اسامی به این وزارتخانه واصل می‌شود بدیهی است که با توجه به اهمیت موضوع از جهات مختلف، بررسی و اعلام نظر نهایی مدتی به طول انجامد و این به معنای مسامحه و عدم همکاری نیست. ثانیا: در متن نامه دادستان محترم کل که در همان صفحه ۲۳ گزارش درج شده نیز مطلبی مشعر بر مسامحه و عدم همکاری درج نشده و مشخص نیست بر چه اساسی این استنباط صورت گرفته که امیدواریم سوگیری و پیش داوری در این امر دخیل نبوده باشد گرچه شائبه آن جدی است. ثالثا: کمیسیون امنیت ملی در مورخ ۹۶/۱۲/۲۰ گزارش هیات تحقیق و تفحص را مورد بررسی قرار داد و گزارش نهایی وزارت اطلاعات در خصوص فهرست مد نظر دادستان محترم کل در مورخ ۹۶/۱۲/۲۲ (دو روز پس از برگزاری جلسه کمیسیون) طی نامه شماره ۲۲۵۵۱۷/س/۸۲۰۳۰۱ /۹۶ خطاب به ایشان و رونوشت به کمیسیون امنیت ملی نیز ارسال گردیده بود که با عنایت به تاریخ انتشار گزارش کمیسیون (۹۷/۲/۵) ضروری بود که متن مذکور در صفحه ۲۳ کاملا تغییر یابد. در عین حال از آنجا که هنوز متن گزارش کمیسیون در صحن علنی مجلس قرائت نشده، مقتضی است نسبت به اصلاح گزارش مزبور اقدام سریع و صریح انجام و هم در خلاصه گزارش که مقرر است در صحن قرائت گردد این دو نکته اساسی به نحو بارز گنجانده شود تا از بروز شائبه‌ها و همچنین سوء استفاده‌های جناحی و سیاسی پیشگیری گردد.

منبع: خانه ملت
کد مطلب: 612694
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
چرا وزارت اطلاعات در موضوع دوتابعیتی ها فقط اقدام به غلط گیری از گزارش تحقیق و تفحص میکند و با طرح بازی "بیست سئوالی " در یک کلام اصل مطلب را نمیگوید که اگر 210 نفر غلط است چند نفر مدیر دوتابعیتی داریم .
Iran, Islamic Republic of
خواهش میکنم مطلب را درست بخوان اقای 00-3
Iran, Islamic Republic of
حتما من بودم که با قاطعیت می گفتم اصلا مدیر دو تابعیتی و اینا نداریم!؟ حالا شدند 210 نفر دو تابعیتی تازه! کشف شده! الله اعلم که اگه اطلاعات کافی در اختیار مجلس بود این عدد از خانواده های محترم ژن برترا! چقدر میشد
مجید سرابی
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه با این دفاعیه وزارت اطلاع رسما" خودش را محکوم کرده در این دفاعیه وزارت اطلاعات مدعی شده که برای پاسخ به نامه دادستانی با استناد به زمان بر بودن پرونده های قضایی ( چند سال ) مدت زمان چند ساله خواسته تا پاسخ دادستانی را بدهد ، یعنی وزارت اطلاعات در خصوص مدیران دو تابعیتی تا کنون در خواب بوده و حالا با پیگیری هیات تحقیق و تفحص چندین سال زمان می خواهد تا به موضوع نامه دادستان پاسخ دهد . این یعنی فاجعه در خصوص وزارت اطلاعات . واقعیت این است که این وزارتخانه از یک مجموعه ملی برای حفاظت از کشور و مردم در برابر دشمنان به دفتر حافظ منافع ... تبدیل شده است . با بررسی رفتارها و اظهار نظرهای وزارت اطلاعات در موضوعات مهم ضد امنیتی از جمله بحث خاص و ویژه دو تابعیتی ها که رسما" امنیت کشور را به خطر می اندازند ... می توان نتیجه گرفت وزارت اطلاعات که زمانی یکی از مقدس ترین نهادهای انقلاب اسلامی نه تنها در دفاع از کشور و ملت ایران بلکه در دفاع از ملت های مظلوم منطقه سرآمد بود با روی کار آمدن آقای علوی متاسفانه به یک نهاد دسته چندم ... تبدیل شده است و در این راستا از هیچ اقدامی فروگذار نیست ....
Iran, Islamic Republic of
وزارت اطلاعات! شما آیا به این نتیجه رسیده ای که مقوله دو تابعیتی مشکل کشور است؟
هادی
Iran, Islamic Republic of
همین که کریمی قدوسی و بروجردی هیات رو دست گرفتن مشخصه که خروجی کار چیه خواهد بود....
اصلا نیاز به تفحص نبود...:)
United States
یه سوال! اینکه وزیر اطلاعات پیشتر گفته بودند ما مدیر دو تابعیتی نداریم،صحیح است؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
بله، صحیح است. آقای وزیر با قاطعیت به خبرنگاران گفتند ما مدیر دو تابعیتی نداریم، اگر شما میشناسید به ما معرفی کنید. کانه این وظیفه خبرنگاران است که جاسوسان را شناسایی کنند!
Romania
اگر صحیح بوده پس مدیر زیرمجوعه وزارت خانه ژنرال زنگنه لابد بدون تابعیت !!بود که میلیاردی از وزارتخونه زد به جیب و الفرار به مقصد کانادا. یا مدیر کل ارشاد یکی از استان های جنوبی که خونوادش تو یکی از کشورهای قاره آمریکاس و مثلا آخر هفته تعطیلات میره یه سر بهشون میزنه و برمی گرده و حتما هم خودش تابعیت اونجا نداره و فقط زن و بچه اش تابعیت گرفتند.یهدمان نرود ضربه ایی که بدنه وزارت اطلاعات در سال های77و78 بدلیل سیاسی کاری ها و دنباله روی ها وارد شد.والله اعلم.ه
Iran, Islamic Republic of
آنها 210 نفر فرزندان معنوی وزیر بودند بیچاره کوچک زاده!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
مرسیکه چاپ کردید ببینیم اونهایی که روی این خبر زمین را به اسمون دوختن در جواب چی میگن
Iran, Islamic Republic of
حساب سربازان گمنام از وزیر .... جداست