يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - 20 Jan 2019
 
۰
معاون آموزشی وزیر علوم خبر داد

بیکاری ۱۷ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها

سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸
معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید بر اینکه ۱۷ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خبر داد و گفت: برگزاری دوره‌های مهارت‌آموزی با محوریت اشتغال در دانشگاه‌ها می تواند آمار بیکاری فارغ التحصیلان در کشور را کاهش دهد.
بیکاری ۱۷ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها
به گزارش جهان نيوز به نقل از ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر صبح امروز در گردهمایی معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه های سطح یک و دو اظهار کرد: از ابتدای دولت یازدهم ما فعالیت خود را در آموزش عالی با سه شعار کنترل کمی، ارتقاء کیفی و اقتدار و هماهنگی آغاز کردیم و تا جایی که امکان داشت جهت تحقق این شعار گام هایی را برداشتیم. در بخش کنترل کمی وضعیت تقریبا مهار و جلوی رشد بی رویه در زیرنظام ها گرفته شده است.

وی در ادامه به برنامه وزارت علوم برای افزایش بخش ارتقای کیفی اشاره کرد و افزود: حرکت هایی نیز در این جهت صورت گرفته است، ما همچنین شاهد هزینه‌های غیرمنطقی آموزش عالی بودیم که به دلیل ناکارآمدی فارغ التحصیلان، ضعف کیفی و رشد بی رویه بر آموزش عالی وارد می‌شد.

شریعتی اظهار کرد: تلاش ما این است که به این هزینه ها پاسخ مثبت داده و وضعیت را بهبود ببخشیم.
معاون آموزشی وزیر علوم در خصوص نرخ بیکاری در سطح کشور نیز گفت: در حال حاضر نرخ بیکاری در سطح کشور ۱۲.۵ درصد است و میانگین بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی حدود ۱۷ درصد است. ۴۰ درصد کل فارغ التحصیلان افرادی هستند که لیسانس دارند. بنابراین ما باید تمرکز و توجه کافی به بخش کارشناسی داشته باشیم. دانشجویان کارشناسی وقتی فارغ التحصیل می شوند و شغل مناسبی پیدا نمی کنند یکی از چیزهایی که به عنوان شغل نگاه می کنند کارشناسی ارشد است.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی بیشترین مهاجران
وی تاکید کرد: عمده مهاجرت فارغ التحصیلان مربوط به مقطع کارشناسی است که امیدی به شغل ندارند. اگر بتوانیم توانمندی دانشجویان کارشناسی را بالا ببریم و زمینه شغل و اشتغال آنان را ایجاد کنیم، دیگر با این پدیده مواجه نخواهیم بود.

دکتر شریعتی نیاسر ادامه داد: یکسری برنامه‌هایی در راستای مهارت آموزی دانشجویان در دانشگاه‌ها شکل گرفته که باید به جمع بندی جدیدی در مورد آنها برسیم و یک مدل هماهنگ در کارآفرینی دانشجویان ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: یکی از نقطه ضعف‌هایی که در نظام دانشگاه‌ها وجود دارد بی توجهی به برنامه‌هاست یکی از این برنامه‌ها که دانشگاه‌ها باید آن را اجرا کنند برنامه ششم است که بر اساس آن دانشگاه‌ها در هر سطحی که قرار دارند باید متناسب با ماموریتی که برای آنها تعریف شده به برنامه ششم عمل کنند و جهت‌گیری آنها باید مبتنی بر آمارهای مصوب در برنامه ششم باشد.

وی به دانشگاه های سطح یک اشاره کرد و گفت: این دانشگاه‌ها چون ماموریت بین‌المللی دارند باید تا پایان برنامه ششم ۱۰ درصد جمعیت آنها از دانشجویان خارجی باشد. این در حالی است که دانشگاه‌های سطح 4 که ماموریت محلی دارند نباید به این موضوع بپردازند. اگر سعی کنیم بر اساس برنامه عمل کنیم جهت گیری کارها بهتر می‌شود.

معاون آموزشی وزیر علوم به جمعیت دانشجویی اشاره کرد و گفت: باید روی جمعیت دانشجویی کنترل نسبی داشته باشیم ۵ درصد جمعیت دانشجویی باید در دانشگاه‌های سطح یک، ۲۰ درصد جمعیت دانشجویی در دانشگاه های سطح دو، ۳۵ درصد جمعیت دانشجویی در دانشگاه های سطح سه و ۴۰ درصد جمعیت دانشجویان در دانشگاه های سطح چهار باشند. یعنی بیشترین جمعیت دانشجویان ما باید در دانشگاه های سطح چهار جمع شوند.

شریعتی نیاسر در پایان گفت: بالغ بر ۸۰ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه‌ها مشغول فعالیت هستند که میانگین سنی آنها پایین است.
کد مطلب: 612205
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *