يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - 29 Mar 2020
 
۱
۱

برای اثبات حقانیت برخی عقب‌نشینی‌ها را پذیرفتیم

آمریکا نشان داد دنبال چیز دیگری است
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۵
کد مطلب: 612025
رئیس قوه قضاییه با اشاره به خروج آمریکا از برجام می‌گوید: برای اثبات حقانیت خود و رد ادعاهای واهی آنها برخی عقب‌نشینی‌ها را پذیرفتیم و برخی التزامات را، با اینکه در چارچوب NPT نبود، قبول کردیم اما آمریکا نشان داد که به‌دنبال چیز دیگری است.
برای اثبات حقانیت برخی عقب‌نشینی‌ها را پذیرفتیم
به گزارش جهان نيوزبه نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با اشاره به تصمیم رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از برجام اظهار کرد: گرچه این اقدام با شایعات و تبلیغات قبلی قابل پیش‌بینی بود اما یک تجربه تاریخی مهم بر تجربیات چهل‌ساله ملت بزرگ ایران که همواره مورد تعدی و ظلم آمریکا بوده است، افزود.

وی ادامه داد: تحریم‌ها، جنگ تحمیلی که وجهه‌ای از جنایات آمریکا بود و همچنین اقدامات آمریکا پس از جنگ برای مردم ما کاملاً آشناست اما اقدام اخیر تجربه بزرگی بود که نشان داد آمریکایی‌ها غیرقابل اعتماد، غدار و عهدشکن هستند.

رئیس قوه قضاییه با یادآوری تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا در جلسات گوناگون، تصریح کرد: مسئولان مربوطه تلاش کردند اما به‌هرحال آمریکا نشان داد که اهل وفای به عهد نیست و هرگونه که منافعش اقتضا کند عمل می‌کند و در این مسیر از جنگ و کشتار نیز ابایی ندارد.

آملی لاریجانی با اشاره به ایجاد گروه‌های تروریستی نظیر داعش از سوی آمریکا به‌اذعان رئیس جمهور فعلی آمریکا در جریان رقابت‌های انتخاباتی، خاطرنشان کرد: اخیراً مستندی درباره نحوه دخالت آمریکا در افغانستان پخش شد که خانم کلینتون در آن اذعان می‌کرد طالبان را با هزینه زیادی علیه حکومت شوروی تجهیز کردند و موجب فروپاشی شوروی شدند.

رئیس قوه قضاییه گفت: آمریکا در دنیا جنگ‌های بسیاری به‌راه انداخته و انسان‌های زیادی را به خاک و خون کشیده است. رئیس جمهور آمریکا که فردی کاسب‌کار و به‌اصطلاح خودشان شومن است امروز صراحتاً می‌گوید کشورهای عربی را باید بدوشیم و تعابیر آنان نشان می‌دهد که هیچ اهمیتی برای جان انسان‌ها قائل نیستند.

آملی لاریجانی افزود: ما در مقابله با این دولت و چنین دولت‌هایی باید به‌فکر خود باشیم. مردم ما همواره در صحنه حضور داشته‌اند و با رهبری‌های داهیانه امام راحل و مقام معظم رهبری در همه جا فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر داده‌اند. حضرت امام (قدس الله نفسه الزکیه) می‌فرمودند که انشاء مرگ بر آمریکا، آمریکا را به ورطه مرگ می‌اندازد. مسئولان باید تلاش کنند که این حضور همیشگی مردم به اقتدار داخلی ضمیمه شود.

رئیس قوه قضاییه افزود: آمریکا امروز آشکارا برای فروپاشی نظام جمهوری اسلامی تلاش می‌کند. در مقابل آنها باید بصیر و هوشیار باشیم. شگرد آمریکا و اروپا ایجاد دوگانگی و القای آن میان مردم و مسئولان است در حالی که هر فرد علاقمند و دلسوزی می‌داند که باید در مقابل این فریب ایستاد.

آملی لاریجانی با توجه به رفتار غرب با ایران تصریح کرد: منطقی‌تر و عقلانی‌تر از روش جمهوری اسلامی نمی‌توانند پیدا کنند. ما برای اثبات حقانیت خود و رد ادعاهای واهی آنها برخی عقب‌نشینی‌ها را پذیرفتیم و برخی التزامات را با اینکه در چارچوب NPT نبود قبول کردیم. پیش از همه این تلاشها فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر تحریم سلاح هسته‌ای بود اما آمریکا نشان داد که به‌دنبال چیز دیگری است و با اصل نظام و اقتدار این ملت مشکل دارد.

رئیس قوه قضاییه با ابراز اینکه امروز ایران بعد از 40 سال مقتدرتر از هر زمان دیگری در منطقه و جهان نقش‌آفرینی می‌کند، تأکید کرد: جمهوری اسلامی در مقابل این موضع خصمانه باید به اقتدار درونی خود بپردازد و مسئولان باید با صداقت و اعتماد به مردم برای حل جهادگونه مشکلات، استعدادهای درونی را به‌کار بگیرند.

آملی لاریجانی گفت: دشمن با فشار می‌خواهد ایران از توان دفاعی و موشکی خود عقب نشینی کند. اما مسلماً جمهوری اسلامی چنین کاری نخواهد کرد و این تحمیل را نخواهد پذیرفت. ایران تحت رهبری‌های داهیانه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) راه خود را یافته و با امید به آینده و استفاده از امکانات مادی و معنوی مشکلات را پشت سر خواهد گذاشت.

رئیس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود با تبریک نتایج انتخابات لبنان به مردم و جریان مقاومت اظهار کرد: آمریکا و اذناب آن هزینه‌های زیادی کردند که مردم لبنان را از خط مقاومت جدا کنند اما نتایج انتخابات این کشور نشان داد که مردم لبنان به مرتبه‌ای از رشد سیاسی و آگاهی و بصیرت دست یافته‌اند که دوست و دشمن را از هم بازمی‌شناسند.
آملی لاریجانی با اشاره به انتخابات عراق نیز گفت: انتخابات در این کشور نیز در آرامش برگزار شد و امیدواریم نتیجه آن برای مردم عراق موجب پیشرفت و تعالی هرچه بیشتر شود.

وی در ابتدای سخنان خود نیز با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان را تبریک گفت و با اشاره به تعبیر «شَهْرٌ دُعِیتُمْ فِیهِ الی ضِیافَةِ اللَّهِ» تصریح کرد: این ماه پرعظمت که در آن به ضیافت الهی دعوت شده‌ایم، خوان گسترده الهی برای بهره‌مندی هرچه بیشتر از نعمات معنوی است و باید از خداوند بخواهیم که همه ما را مستعد استفاده از الطاف خود در این ماه بزرگ کند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه هر کس به‌تناسب استعداد خود می‌تواند از خوان گسترده الهی بهره‌مند شود، افزود: در دعای امام صادق(ع) که در ماه رجب می‌خواندند آمده است که «فَضْلُکَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ وَ نَیْلُکَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ»، در اکثر ادعیه و مناجات‌ها به‌نحوی اشاره شده که فضل خداوند برای سائلین ارزانی می‌شود و مواهب الهی برای اهل رجا و امید روا داشته می‌شود.

آملی لاریجانی یکی از راه‌های بهره‌مندی از ایامی نظیر ماه مبارک رمضان را امیدواری به فضل و رحمت حق تعالی دانست و اظهار کرد: اینکه بر حسب نقل‌ها وارد شده است در شب اول ماه «سبعین الف الف عَتِیقٍ مِنَ النَّار» از ناحیه خداوند تحقّق پیدا می‌کند امر کوچکی نیست یعنی هفتاد میلیون که ظاهراً کنایه از کثرت بسیار است. انسان در این ماه موقعیتی می‌یابد که مستعد آزادی از آتش‌های گوناگون می‌شود، بالاترین آتش نیز دوری از خداست که در این ماه می‌توانیم با انس هرچه بیشتر با حق تعالی به هر میزان که در توانمان بود از آتشی که خود برافروخته‌ایم نجات یابیم.

رئیس قوه قضاییه، تنعم اهل عرفان از نعمات الهی در این ماه بزرگ را فوق تصورات دانست و خاطرنشان کرد: هر نگاهی که اهل معرفت به حق تعالی می‌کنند، نعمت الهی است. «وامنن علینا بالنظر الیک». اینکه انسان به‌چشم قلب، حضرت حق را احساس کند و بر وی نظر بیفکند نعمتی است که انسان باید آن را از حق تعالی بخواهد. اگر این امر محقق شود و در انسان مستقر گردد مشکلات انسان حل خواهد شد.

آملی لاریجانی با بیان اینکه لطایفی از معارف در ادعیه اهل بیت علیهم السلام در این ماه و ماه‌های دیگر وجود دارد، تصریح کرد: به‌عنوان مثال در ذیل مناجات شعبانیه یا در ادعیه ماه رجب چنین تعابیری را مشاهده می‌کنیم. در دعای ماه رجب آمده است که «خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَى غَیْرِکَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلاَّ لَکَ‏ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلاَّ بِکَ» چنین تعابیری را که تأکید کند وفود به غیر الله موجب محرومیت انسان است در کجا می‌توان یافت؟ در جای دیگر می‌خوانیم که «یا مَنْ سَما فِی الْعِزِّ فَفاتَ نَواظِرَ الاْبْصارِ، وَدَنا فِی الُّلطْفِ فَجازَ هَواجِسَ الأفْکارِ». اگر انسان چنین تعابیری را با توجه و حال حقیقی بر زبان بیاورد چگونه حق متعال پاسخ ندهد؟

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: ان‌شاءالله خداوند متعال را در این ماه به‌نیات صادقه و قلوب طاهره بخوانیم و از وجود حضرت حق که فضل مطلق است امید دستگیری داشته باشیم. یکی از مهمترین کارها در این ماه دعا برای برادران ایمانی است. علاوه بر این ماه مبارک رمضان بهار قرآن و انس با کلام الله است. قرآن، تجلی حق است و اگر به باطن آن دسترسی یابیم همه چیز در اختیار ما خواهد بود. 

آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر لزوم شفقت بر خلق خدا در این ماه از سوی مسئولان و آحاد مردم، تصریح کرد: خصوصاً نسبت به محرومان باید این جهات را رعایت کنیم. مسئولان، مایحتاج ضروری مردم را در این ماه تأمین کنند و اصناف و بازاریان نیز رعایت حال مردم را بکنند. گاهی شایعاتی مبنی بر وجود برخی گرانی‌ها شنیده می‌شود. دولت و سازمانهای نظارتی برای جلوگیری از این امر تلاش می‌کنند و لازم است که همه در این ماه قبل از الزام قانونی رعایت حال یکدیگر را بنمایند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اخلاق، انصاف، دیانت و شفقت بر خلق بهترین وسیله برای جلب نظر حق تعالی است، اظهار کرد: ادب حضور در محضر حق تعالی و ماه مبارک رمضان نیز اقتضائاتی دارد که اگر کسی از آن غفلت کرد باید تذکر داده شود. البته این امر چیزی از وظایف دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله دستگاه قضایی نمی‌کاهد و اگر کسی بعد از تذکر بخواهد حرمت ماه رمضان را نادیده بگیرد مستوجب برخورد قانونی و اقدامات مقتضی است.

آملی لاریجانی در عین حال یادآور شد: خوشبختانه در ایام ماه مبارک رمضان، جرم و جنایات و تعدیات کاهش می‌یابد و دلها آماده پذیرش حق می‌شود اما به‌هرحال اگر کسی از شرع و قانون تعدی کند پاسخ قانونی دریافت خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون دستور العمل نحوه نظارت و پیگیری حقوق عامه در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


انصاری
Iran, Islamic Republic of
حضرت ایت الله آمریکا به دنبال از بین بردن ایران اسلامی است نیازی به اثبات حقانیت ایران به آمریکا نباشد اگر به فکر این مردم باشید به قول مقام معظم رهبری آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند این همه مذاکره برای برجام کردید اگر نصف جدیت برجام در اقتصاد ایران می کردید وضع مردم بهتر از العان بوده است رفتید کدخدا را راضی کنید نکه راضی نشد بلکه ملت را ناراضی کردید آقایان مسئول باز هم دیر نشده بجای خوتهش از چند کشور اروپایی بر روی پای خود بایستید و چشم به داخل داشته و با عزت مردم بازی نکنید . آقای رئیس جمهور با عزت خود بساز ...