شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ - 23 Mar 2019
 
۱
۱۶
سفیر ایران در آلمان:

شرکت‌های اروپا بین ایران و آمریکا، ما را انتخاب نمی‌کنند/ اروپا باید «یوروبانک» ایجاد کند/ جلوی تحریم‌های ثانویه آمریکا باید بایستند/ مجبوریم FATF را بپذیریم!/ در مسائل منطقه و موشکی هم می‌توان رایزنی کرد!

دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۶
اگر برجام برای اروپایی‌ها مهم است آنها باید در این ارتباط با آمریکایی‌ها مذاکره و گفت‌وگو کنند و اعلام کنند که حاضر به پذیرش تحریم‌های ثانویه نیستند.
شرکت‌های اروپا بین ایران و آمریکا، ما را انتخاب نمی‌کنند/ اروپا باید «یوروبانک» ایجاد کند/ جلوی تحریم‌های ثانویه آمریکا باید بایستند/ مجبوریم FATF را بپذیریم!/ در مسائل منطقه و موشکی هم می‌توان رایزنی کرد!
گروه سیاسی جهان نيوز:  علی ماجدی، سفیر 72 ساله تهران در برلین که از سال 93 در این ماموریت مشغول شده است در گفتگوی خود با ایسنا گفته است: "ما باید در برنامه‌یزی‌های خود به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که شرکت‌های اروپایی اگر مجبور به انتخاب بین ایران و آمریکا شوند، عمدتا آمریکا را انتخاب می‌کنند چرا که حجم معادلات آنها با آمریکایی‌ها بسیار بیشتر از ما است." آقای سفیر می گوید: "اروپا برای ادامه همکاریهای بانکی خود با ایران باید« یورو بانک» ایجاد کند".

محورهای مهم این گفتگو را در ادامه از نظر خواهید گذراند:

*بر اساس توافق صورت گرفته باید ما با همکاری شرکت زیمنس 10 هزار مگاوات نیروگاه بسازیم، بخشی از آن انجام شده است گرچه در زمینه فاینانس در حال حاضر با مشکلاتی روبرو هستیم. قرار است که از طریق یک کنسرسیوم که متشکل از شش بانک آلمانی هستند این فاینانس تامین شود. این بانک‌ها، بانک‌های دولتی و سرمایه‌گذار هستند که یکی از آنها بانک بزرگی است ولی مابقی بانک‌های متوسطی هستند. مذاکرات در این زمینه در حال طی شدن است گرچه آلمانی‌ها بعضا با نیت، روند این مذاکرات را عقب می‌اندازند تا ببینند تکلیف وضعیت کنونی به چه نحو خواهد شد چرا که آنها نیز در زمینه snapback دارای تردیدهایی هستند، البته خود ما هم سرعت لازم را در مورد پیشبرد این موضوع  نداشته ایم.

*ما باید در برنامه‌یزی‌های خود به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که شرکت‌های اروپایی اگر مجبور به انتخاب بین ایران و آمریکا شوند، عمدتا آمریکا را انتخاب می‌کنند چرا که حجم معادلات آنها با آمریکایی‌ها بسیار بیشتر از ما است.

*اروپا برای ادامه همکاریهای بانکی خود با ایران باید« یورو بانک» ایجاد کند/ اگر چنین اتفاقی بیفتد اروپایی‌ها نه تنها با ایران، بلکه با روسیه نیز که مورد تحریم‌های آمریکا است راحت‌تر می‌توانند تجارت و مبادله داشته باشند.

*کشورهای عضو اتحادیه اروپا در درون خود نیز با مشکلاتی روبرو هستند از یک طرف رشد ملی‌گرایی در آن منطقه در حال وقوع است. اروپایی‌ها تصمیم دارند که تا حدودی مستقل‌تر از آمریکا شوند ولی هنوز این موضوع جای کار زیادی دارد. موضوع برجام نیز یکی دیگر از چالش‌های کنونی اتحادیه اروپا در رابطه فرا آتلانتیکی‌اش با آمریکاست و اینها همه، اروپا را در معرض آزمونی بزرگ قرار داده است که چگونه می‌تواند بر این چالش‌ها غلبه کند.

*در مذاکره با اروپایی ها باید پافشاری کنیم که آنها در برابر تحریم‌های ثانویه آمریکا بایستند

*در آلمان شرکت‌ها و بخش‌های اقتصادی الزاما سیاست‌های دولت را اجرا نمی‌کنند، آنها مجبور هستند محدودیت‌های قانونی که دولت آلمان اعمال می‌کند را اجرا کنند ولی دولت آلمان نمی‌تواند شرکتی را مجبور کند که با یک کشور خاص کار کند.

*این شرکت‌ها برای کار با ایران نیازمند این هستند که از سوی دولت‌شان حمایت شوند لذا در جریان مذاکراتی که با اتحادیه اروپا در ارتباط با برجام داریم باید بر این خواسته خود محکم بایستیم که کشورهای اروپایی در برابر تحریم‌های ثانویه آمریکا بایستند و همچنان به حمایت خود از شرکت‌هایشان جهت تعامل با ایران ادامه دهند.

*اگر برجام برای اروپایی‌ها مهم است آنها باید در این ارتباط با آمریکایی‌ها مذاکره و گفت‌وگو کنند و اعلام کنند که حاضر به پذیرش تحریم‌های ثانویه نیستند.

*شریک اول تجاری ایران در اروپا ، بدون در نظر گرفتن صادرات نفت، آلمانی‌ها هستند/ صادرات آلمان به ایران بیشتر از دیگر کشورهای اروپایی است و  شریک اول تجاری ما در اروپا، آلمانی‌ها هستند.

*اتحادیه اروپا در حال حاضر با مسائل زیادی روبروست که از جمله آن مسائل اقتصادی و بانکی است و قطعا ایجاد یک بانکی که فقط با یورو کار کند باعث تقویت خود یورو نیز می‌شود.

*برای تعامل با دیگر بانکهای جهان، اجرای مقررات FATF اجباری است/ مقررات بانکی در سطح جهان به دلیل مبارزه با پولشویی و همچنین تروریسم روز به روز سخت‌تر می‌شود. این مقررات بین‌المللی هستند، محدود به هیچ کشور خاصی نیست و ما نیز مجبور هستیم آن را بپذیریم، چه بخواهیم ، چه نخواهیم. در همین چارچوب مقررات FATF نیز اجباری است و اگر در چارچوب آن عمل نکنم دیگر بانک‌ها با ما کار نمی‌کنند.

*ما نباید فکر کنیم که این قوانین فقط مخصوص ایران است. ما نمی‌توانیم مقررات یونیکی برای خودمان در این زمینه داشته باشیم و باید در چارچوب مقررات بین‌المللی حرکت کنیم/ در مورد مقررات مربوط به پیوستن به FATF نمی‌توان چانه‌زنی کرد

*ایران در حال حاضر به صورت موقت از لیست سیاه FATF معلق شده است. دولت در مورد پیوستن به این روند کارهایی را انجام داده و اکنون باید مقررات مربوط به آن در مجلس نیز تصویب شود تا طرف‌های مقابل به این اعتماد برسند که برای ایران این قوانین با توجه به تصویب شدن در مجلس لازم‌الاجراست.

*در FATF کسی کاری به بودجه کشوری ندارد، فقط تاکید بر این است که روند شفاف باشد و اگر محدودیت‌هایی در سطح دیگری بر ما اعمال می‌شود به این مقررات ارتباط ندارد. برخی می‌گویند که با پیوستن به این مقررات ما مثلا نمی‌توانیم به حزب‌الله لبنان کمک کنیم. حزب‌الله، حزبی قانونی  است که ما همه قبول داریم اما آیا کل کشور را میتوان محدود کرد؟

*تعدادی از ایرانی‌های ساکن آلمان با مراجعه به سفارت تهران در برلین و یا کنسولگری‌های ایران در شهرهای هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت اقدام به ایجاد پرونده کردند که تعداد این افراد حدود 300 هزار نفر است ولی ما احتمال می‌دهیم که آمار ایرانیانی که در آلمان حضور دارند بیش از این باشد و رقم آنها بین 350 تا 400 هزار نفر برآورد می‌شود.

*در سال 2016 در بین کشورهای اروپایی بیشترین توریست از آلمان به ایران آمده است و در این زمینه آلمان دارای رتبه اول بوده است. در مورد سال 2017 آمار دقیقی در ذهن ندارم ولی فکر می‌کنم طبق اعلام سازمان گردشگری آلمان یا فرانسه در رتبه اول قرار داشته باشند.

* آلمانی‌ها به خاطرهولوکاست و همچنین برخی از مسائلی که در جنگ جهانی دوم رخ داده در مورد اسرائیل تحفظ ویژه‌ای دارند ولی آنها هیچگاه چنین شرطی را برای ما نگذاشته اند. شاید در رسانه‌هایشان چنین موضوعی مطرح شده باشد و آن هم به خاطر این است که لابی اسرائیل در آنجا قوی است ولی تاکنون مقامات آلمانی به صراحت به ما نگفته اند که برای داشتن روابط با ایران چنین شرطی را قائل هستند. برای سفر به ایران نیز چنین پیش شرطی را در نظر نداشته اند ولی همانطور که گفتم تحفظ رابطه با اسرائیل برای آنها مهم است و اینکه ما اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسیم برای آلمانی‌ها یک معضل است ولی این معضل مانع روابط سیاسی نیست.

*ما به آنها گفته‌ایم شما می‌توانید با اسرائیل رابطه داشته باشید و این انتخاب دست شماست که روابط خارجی خود را تنظیم کنید ولی این نباید این موضوع  مانع روابط ایران و آلمان باشد و در همین چارچوب می‌گویم قطعا موضوع اسرائیل مانع روابط دو کشور نیست.

* تاکنون به وزارت خارجه آلمان احضار نشده ام، ما به طور معمول با مقامات وزارت خارجه آلمان رفت و آمد و مذاکره داریم ولی فراخوانی نداشته ایم . 

 *جایگاهی ندارد که آنها در مورد مسائل منطقه‌ای و همچنین فعالیت‌های موشکی ایران به تهران فشار بیاورند البته می‌توان در مورد این مسائل  رایزنی و گفت‌وگو کرد ولی آنها نباید اقدام به فشار آوردن کنند. 

*اروپایی ها باید شرایط را به نحوی تنظیم کنند که شرایط اقتصادی ایران بدتر از یک سال اخیر نشود

*در جریان سفر ظریف به مونیخ دولت آلمان متعهد به تامین سوخت هواپیما حامل وزیر امور خارجه شده بود/ در دو شرکت خصوصی که مسئولیت تامین سوخت فرودگاه مونیخ را بر عهده دارند آمریکایی‌ها سهم عمده‌ای دارند و با توجه به این موضوع این پیش‌بینی وجود داشت که آنها سوخت مورد نیاز را تامین نکنند. در همین چارچوب از قبل  با دولت آلمان رایزنی‌های لازم صورت گرفته بود و آنها اعلام کرده بودند که ما سوخت هواپیما را تامین می‌کنیم.
کد مطلب: 611837
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
جایگاهی ندارد که آنها در مورد مسائل منطقه‌ای و همچنین فعالیت‌های موشکی ایران به تهران فشار بیاورند البته می‌توان در مورد این مسائل رایزنی و گفت‌وگو کرد ولی آنها نباید اقدام به فشار آوردن کنند.

.شرم اوره !واقعا شرم اوره که وقتی برجام با اون همه اهن وتلپش! تو زرد از اب در اومد وبا دستاورد تقریبا هیچ برای ایران ،تاسیسات هسته ای وابزرا چانه زنی رو به باد داد ،درس عبرت این ادمهای واداده نشده والان حرف از برجام موشکی ومالی میکنند.در قالب اف ای تی اف ! ورایزنی موشکی !
انشالله سرپل صراط.....................
Iran, Islamic Republic of
تمام شد برجام دیگری به ایران تحمیل نخواهد شد
شمشیر برجام خوب بر گردن غربگرایان نشسته است
علی
Iran, Islamic Republic of
...
آجرلو
Iran, Islamic Republic of
غرب گرایان که مدالش، حق ماموریتش، حقوق‌های نجومی‌ و شهرتش، برد انتخاباتیشو، همه بردند، آنی که باخت و شمشیر در عمق جانش رفت و تا سالهای دور نمی‌تواند سر بلند کند و حق مسلم هسته‌ای و آزادی و حق حاکمیت مستقل در برابر شیاطین کوچک و برزگ داشته باشد، مردم و نظام مقدس است.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
این بابا که دو دور کیلومتر صفر کرده چطور بازنشسته نیست؟
Iran, Islamic Republic of
نور چشمی است... از مواضعش پیداست.
Iran, Islamic Republic of
مسئولان کشور و مذاکره کنندگان هسته ای، چه نقطه ضعفی در برابر حاکمان آمریکایی نشان داده‌اند که آنها گمان کرده‌اند ایران هم مانند عربستان گاو شیر ده است و در بر جام امتیازات بیشتری می خواهند.
امیر
United States
این دیپلمات دست چند چه حقی داره که اینطور وقیحانه در مورد مذاکرات منطقای و موشکی صحبت کنه. بهتره همون آلمان پناهندگی بگیره و بمونه. ...
صادق
Iran, Islamic Republic of
بنده حقیر با اندک بضاعت علمی خود چند نکته در باره اشتباهات حقوقی ایشان دارم :
1- اوردن لفظ اسرائیل برای رزیم صهیونیستی یک اشتباه فاحش از سوی یک دیپلمات ارشد است شاید هم عمدی در کار باشد . والله اعلم .
2- گفتن اینکه آلمان به خاطر هولوکاست ؛ قبول کردن ضمنی هولوکاست محسوب می شود که نباید توسط ایشان عنوان می شد .
3- موضوع منطقه و موشکی جز. خطوط قرمز نظام است که اخیرا هم در سخنان وزرای خارجه سه کشور اروپایی به طور شیطنت آمیز مطرح می شود و از دهان یک دیپلمات ارشد چرا ?
و مسائل دیگر .
United Arab Emirates
پروردگارا
بحق محمد و آل محمد ما رااز نعمت وجود مدیران بریده و سارشکار محروم و انها را به بازنشستگی کامل و نشستن در خانه رهنمون بفرما و یا عقل اینها انشالله سرجایش بیاید . بخدا وقتی از این دارو دسته می بینم و می خوانم از شدت غضب کهیر میزنم .
Iran, Islamic Republic of
جنجالى ها ! اينقدر بى شرمانه دروغ نگيد ! كجاى اظهارات سفير هست كه شركتهاى اروپائى بين ايران و امريكا ما را انتخاب نمى كنند ؟!
اينكه عمدتاً امريكا را انتخاب ميكنند فرق ميكنه با اينكه ما را انتخاب نميكنند ! اينقدر دست توى اخبار نبريد امانت دار باشيد، اين كارها باعث رسوائى پيش از موعدتون ميشه ، يهو ديديد پاستور از دست تون پريد ! دلتون بحال زاكان خان بسوزه ، به ظاهر هم كه شده خودتون را راستگو و امين نشون بديد ! خخ
Iran, Islamic Republic of
جناب جنجالی ها !!!!!
خوشم می یاد از اعتماد بنفس تو و دوستانت . هنوز هم مدعی پاستور هستید . شما ها اگر صادق باشید چنانچه تمام ملت هم به اشتباه به تفکر امثال شما ی سنگ پا رای بدهند خودتان بخاطر معیوب بودن روش های بشدت لطمه زننده به کشور باید کنار بروید . کاری نداریم که درمقابل بخواهیم از برخی از اصولگراهای مصطلح به معنای سیاسی ان دفاع کنیم . این کاسه کوزه ها بایستی جمع شود و افرادی به ویژه گی و تراز مورد انتظار در نظام اسلامی بالا بیایند و معیارهای مد نظر رهبری را پیاده کنند .
رضا
Iran, Islamic Republic of
امریکا هدفش از خروج از برجام به التماس کشااندن ایران است. این آقا هم در راستای کد خدا به زبان بی زبانی می گوید ملت به کدخدا التماس کنید! البته دولت که از روز اول به کدخدا التماس می‌کرد...
این سفیر ماست یا سفیر غربی ها؟! حافظ منافع ماست یا منافع دشمن؟! ...