سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 19 Feb 2019
 
۰

اقسام روزه از نظر احکام شرعی کدام‌ها هستند؟

دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۸
برای فهم بهتر جایگاه فقهی روزه ماه مبارک رمضان، نیاز است به اقسام روزه‌ها اشاره شود.
اقسام روزه از نظر احکام شرعی کدام‌ها هستند؟
به گزارش جهان نيوز، با نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان، دانستن آداب، اعمال و احکام مرتبط با این ماه شریف جزو دغدغه‌های اصلی روزه‌داران مؤمن می‌شود؛ زیرا بر اساس احکام دین مبین اسلام، روزه‌داران باید از ابتدای اذان صبح تا وقت نماز مغرب از مبطلات روزه مثل خوردن و آشامیدن و ... امساک کنند. به عبارتی دیگر «نزدیک اذان صبح  از طرف مشرق، سفیده‌اى رو به بالا حرکت مى‌کند که آن را فجر اول گویند. موقعى که آن سفیده پهن شد، فجر دوم، و اولِ وقت نماز صبح است و نیز دقیقاً از همان زمان باید امساک از مبطلات روزه داشت. همچنین مغرب شرعی، وقتى است که سرخى طرف مشرق که بعد از غروب آفتاب پیدا مى‌شود، از بین برود که این، اول وقت نماز مغرب و پایان زمان امساک برای روزه است.» 

اما برای فهم بهتر جایگاه فقهی روزه ماه مبارک رمضان ابتدا نیاز است به اقسام روزه‌ها اشاره شود که در ادامه می‌خوانید:

روزه از یک نظر بر چهار نوع روزه‌ی واجب،‌ روزه‌ی مستحب، روزه‌ی مکروه و روزه‌ی حرام است. روزه‌های واجب عبارتند از: روزه‌ی ماه مبارک رمضان،‌ روزه‌ی قضا، روزه‌ی کفاره، روزه‌ی قضای پدر و مادر. روزه‌ی مستحبی که به واسطه‌ی نذر و عهد و قسم واجب شده است، روزه‌ی روز سوم از ایام اعتکاف و  روزه‌ی بدل از قربانی در حج تمتع. همچنین روزه روز عاشورا از روزه‌های مکروه و روزه سکوت از اقسام روزه‌های حرام شمرده می‌شوند. 

منبع:تسنیم
کد مطلب: 611726
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *