دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - 25 May 2020
 
۱
۴

واکنش رئیس مجلس خبرگان به خروج آمریکا از برجام

ماندن در برجام بدون اخذ تضمین خلاف منافع ملی است/ مسؤولان به‌خاطر خسارت‌های وارده در برجام عذرخواهی کنند
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۱
کد مطلب: 611656
در پی نقض عهد و خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، رئیس مجلس خبرگان رهبری با صدور اطلاعیه‌ای این اقدام را محکوم کرد.
واکنش رئیس مجلس خبرگان به خروج آمریکا از برجام
به گزارش جهان نيوز، رئیس مجلس خبرگان رهبری در واکنش به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام اطلاعیه‌ای صادر کرد. 

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:‌
بسم الله الرحمن الرحیم 
« وَإِمَّا تَخَافَنَّ مِن قَوْمٍ خِیَانَةً فَانبِذْ إِلَیْهِمْ عَلَى سَوَاءٍ إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْخَائِنِینَ » انفال/58
بار دیگر مردم شریف ایران، نقض عهد و خیانت‌پیشگی جبهه استکبار را مشاهده کردند و توصیه قرآن کریم مبنی بر عدم اعتماد به دشمن را با همه وجود خود لمس نمودند. مقام معظم رهبری«مد ظله العالی» نیز با تکیه بر تعالیم قرآن کریم و تجربه ارزشمند سالیان مبارزه با استکبار، بارها بر غیر قابل اعتماد بودن دشمنان تأکید ورزیده بودند. ایشان بارها تأکید کردند که به نتیجه مذاکرات خوش‌ بین نبوده و صرفاً بجهت اصرار دولت محترم و به منظور ایجاد تجربه ای دیگر برای مردم شریف ایران با برجام موافقت نمودند.

دستگاه دیپلماسی کشور اگر چه در چند سال گذشته، تمام تلاش خود را برای انجام توافق موسوم به برجام به کار بست؛ لکن در مواردی خطوط قرمز مورد نظر مقام معظم رهبری در این توافق رعایت نگردید و در حالی که جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود را بصورت کامل به اجرا گذاشت؛ اما تضمین لازم از طرف مقابل دریافت نگردید و زمینه را برای خروج آمریکا از برجام فراهم نمود.
در خصوص مسأله نقض عهد و خروج آمریکا از توافق برجام، نکات زیر به اطلاع مردم شریف ایران می ‌رسد.

1. برجام یک پیمان جمعی بوده که در یک طرف ایران و در طرف مقابل، 1+5 قرار داشتند و رعایت این پیمان منوط به التزام هر همه کشورهای طرف قرارداد، به تعهدات بوده و خروج هر یک از طرفها از توافق، به معنای نقض پیمان است؛ خصوصاً در شرایطی که اکثر تعهدات طرف مقابل بر عهده طرف نقض عهدکننده یعنی آمریکا بوده و با خروج آمریکا از برجام، دیگر هیچ محدودیتی برای این کشور در جهت مانع تراشی بر سر راه ایران عزیز نخواهد بود. در شرایط کنونی، ماندن در این قرارداد بدون اخذ تضمین های صریح و روشن، بطور مسلم تضمین کننده منافع ملی ما نخواهد بود.

2. طرفهای اروپایی برجام، سابقه خوبی در تعامل با جمهوری اسلامی نداشته و در سالهای گذشته از هیچ اقدامی بر خلاف منافع جمهوری اسلامی ایران فروگذار نکرده اند و اعتماد بر آنان در ادامه راه برجام، نادیده انگاشتن تجربیات گذشته است. در شرایط کنونی هم به نظر می رسد اختلاف ظاهری آمریکا و سه کشور اروپایی در واقع، نوعی تقسیم کار بین آنان است و بر همین اساس در ادامه مذاکرات با آنان لازم است در اسرع وقت و ضمن جلوگیری از اتلاف فرصت توسط دشمن، تضمین های جدی و محکمی برای ماندن در توافق اخذ شود. در غیر این صورت، خروج از برجام، تکلیف شرعی و قانونی دستگاه دیپلماسی خواهد بود.

3. از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خواسته می شود هر چه سریعتر در خصوص نقض عهد آمریکا، تصمیمات لازم را اتخاذ نموده در خصوص قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی در اجرای برجام، پیگیری جدی را معمول دارند.

4. از دولت محترم می خواهیم در خصوص شکایت از دولت ایالات متحده آمریکا بخاطر خسارتهایی که در طول سالیان گذشته بر کشور وارد شده است، اقدامات لازم را انجام داده، پیگیری حقوقی مناسبی را در مجامع حقوقی جهان آغاز نمایند.

5. لازم است رئیس جمهور محترم، صادقانه و با صراحت، نسبت به خسارتهای وارده در برجام که بخاطر عدم رعایت خطوط قرمز ترسیمی توسط رهبر معظم انقلاب از جمله اخذ تضمین های لازم از 1+5 و نیز عدم رعایت اقدام متناظر و گام به گام، پدید آمد؛ از مردم عزیر ایران عذر خواهی کرده، تجربه توافق برجام را چراغ راه آینده قرار دهند.

احمد جنتی
رئیس مجلس خبرگان رهبری
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


سید سجاد
United States
با سلام. اون زمانی که ریس جمهور محبوب تون دستور رهبری نادیده گرفتن و یازده روز قهر کردن، دو سال مملکت بحال خودش رها کردن چرا بیانیه ندادید که عذر خواهی کنه؟
عدالتخواه
Iran, Islamic Republic of
...
پیشرفت چشم گیر پروژه های مهر ماندگار و مسکن مهر و پروژه های عمرانی، تشکیل جلسات فشرده ی ستاد تدابیر ویژه اقتصادی، تأمین کالاهای اساسی مردم، واردات چند ده تن طلا و افزایش قیمت طلا پس از واردات آن، سرکشی شخص رئیس جمهور از پروژه های کلان ملی تا لحظه ی آخر دولت، تشکیل جلسات دولت تا پاسی از شب و اعتراف بسیاری از وزرا از پرکاری و پرتوقعی احمدی نژاد، همه ش در دو سال پایانی دولت هم اتفاق افتاد. اگه چشم داشتی می دیدی اما غافل از اینکه اصحاب قدرت با لجن پراکنی رسانه هاشون چشم تو و امثال تو را بستند و در پستو کردنت و چیز خورت کردند...
Iran, Islamic Republic of
شما بفرماييد دكتر محمود احمد نژاد، نتيجه اينهمه كارشان چه بود؟!
مگه فقط به ساعت پر كردنه
مگر مملكت داري كارمنديه كه هرچي بيشتر وايسي بهره بيشتري برسونه
نه عزيزم
ايشون به تمام معنا ممكلت رو به باد فنا داد
به تمام معنا
چه از لحاظ حجم فساد اقتصادي بزرگترين فسادهاي تاريخ ايران در اين دوره بود
از لحاظ حيف و ميل و ريخت و پاش هم ركورد دار بودند
از لحاظ دشمن تراشي هم ايشون نابغه بودند.
وضعيت اقتصادي ايران به سمت كره شمالي ميل مي كرد يني نفت در برابر غذا
پروژه هاي هم كه اسختند تماما بدون مطالعه فكر و در راستاي پول پاشي و حيف و ميل بود!
نمونه اش ورزشگاهها و مسكنهاي مهر!
در سياست خارجي كاري كردند كه 7 بار بر عليه ايران در شوراي امنيت قطع نامه صادر شد و ايران به ذيل فصل هفت شوراي امنيت رفت
فصلي كه امكان جنگ بر ضد ايرن رو توجيه ميكرد.
در سياست داخلي اتحاد داخلي رو از بين بردن و باعث شد سپاه رودرروي مردم قرار بگيره!!!!!!!!!!!!! كه نتيجه اش رو الان دارند لمس مي كنند.!
تا دهها سال اثرات كارهاي ايشان رو ملت بدبخت ايران بايد ببينند!!
شماهم يك مقدار سن و سال پيدا كردي ميفهمي من چي ميگم
Iran, Islamic Republic of
...