چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ - 23 Jan 2019
 
۳
۳۱

بزک اروپا جدی تر شد/ پاسخگوی انحراف افکار عمومی کیست؟ +تصاویر

چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۲
اصلاح‌طلبان در حالی که قریب سه سال از برجام می گذرد بازهم بیان می کنند که برای حفظ برجام باید مذاکره کرد، اما تا به کی برای توافقی که باید مردم امروز ثمرش را می دیدند، باید مذاکره کرد؟
گروه سیاسی جهان نيوز: اصلاح طلبان همواره به بهانه برجام دست به بزک غرب از جمله آمریکا و اروپا زده‌اند. روزگاری رسانه‌های این جریان سیاسی همواره با بزک آمریکا راه نجات کشور را مذاکره مستقیم با کاخ سفید می دانستند و آدرس غلط به ملت ایران می دادند، اما حال که موضوع بطلان مذاکره با آمریکا به وضوح مشخص شده است، دست از سیاست غرب نوازی خود بر نمی دارند و اینک با عهد شکنی آمریکایی ها و خروج ترامپ از برجام دست به بزک اروپا می پردازند.

در همین راستا روزنامه اصلاح طلب آرمان نوشت: «پس از خروج یکطرفه آمریکا از برجام و لفاظی‌های ترامپ علیه ایران، چشم جهانیان به دیگر طرف‌های این معاهده مهم بین‌المللی یعنی ایران و اروپا دوخته شده است.  اهمیت این توافق چنان بوده که اروپای عصبانی از رفتار ترامپ را رودرروی آمریکا قرار دهد. آنچه که حیرت ناظران را برانگیخته، دیپلماسی خردورزانه و آگاهانه ایران است.»


عصبانی صفتی است که این روزنامه برای بزک کردن اروپا برای ایرانیان استفاده کرده است. از سوی دیگر در همین روزنامه در مقاله ای که به قلم «علی خرم»، مشاور وزیر خارجه منتشر شده، آمده است: «آنچه در مورد توافق هسته‌ای رخ می‌دهد، این است که اروپا با نقض یا ابطال یا خروج از برجام موافق نبوده و با تسری دادن تحریم‌ها به‌عنوان قوانین فراسرزمینی آمریکا به اروپا مخالف هستند. اروپا آماده است وارد یک جنگ تجاری دیگر بر سر ایران شود به شرط آنکه ایران شریک فعال و قابل اعتمادی باشد.»

این درحالی است که خرم یکی از کسانی است که همواره طرفدار رابطه با آ‌مریکا بوده و بخش اعظمی از یادداشت‌ها و گفت‌وگوهای وی در همین زمینه است. وی در گفت‌وگو با روزنامه شرق درباره رابطه ایران و آمریکا می‌گوید: «به نظر من همه رفتارهای ایالات‌متحده پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری دگرگون شد و امروز می‌توان چرخشی جدید در نوع نگاه آمریکا به ایجاد رابطه بین دو کشور دید. به‌صورت ویژه، رفتار آمریکا در قبال پرونده هسته‌ای ایران تغییر کرده است.»


البته مشخص نیست که وی با چه مصداقی می گوید که اروپا آماده جنگ تجاری بر سر ایران با آمریکاست؟! درحالی که همه وقایع تاریخی عکس این موضوع را نشان می دهد. البته امثال خرم مطرح نکرده اند که چگونه آمریکایی‌ها با بازی رئیس جمهور دیوانه یک توافق بزرگ را یکطرفه برهم زدند؛ درحالی که ایران با بتنیزه کرده رآکتور هسته ای خود تاوان این بازی دوگانه رئیس جمهور خوب و بد امریکا را داد. 

این درحالی بود که امثال خرم مطرح می کردند که با برجام سیل سرمایه گذاری خارجی به سمت ایران روانه می شود. پیش ازاین نیز وی مطرح می کرد که اروپا مقابل تک روی ترامپ درباره برجام می ایستند. اما «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اخیرا در تماس تلفنی با رئیس جمهور کشورمان خواسته های ترامپ را تکرار کرده و بیان اینکه تا زمان پایبند ماندن ایران به تعهدات برجامی، اروپا هم متعهد خواهد ماند، انجام مذاکرات موشکی با ایران را خواستار شد.


مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه اصلاح طلب شرق هم در مناظره با یاسر جبرائیلی فعال سیاسی این اعتقاد را داشت که « این سند اولین و مهمترین سندی است که در اروپای واحد به دنبال دفاع از آن هستند و نمی‌خواهند ذیل آمریکا تعریف شوند و اروپایی‌ها با حفظ برجام ازخودشان دفاع می‌کنند نه ازما.»

وی بیان می کرد:« دولت امروز آمریکا فقط مسئله‌اش برجام نیست، ترامپ در دوران انتخاباتش گفت که برجام را پاره می‌کند اما نتوانست و این نشان از قدرت برجام است».

اما ترامپ به سادگی و بدون هیچ هزینه ای برای آمریکا از این توافق هسته ای تا به امروز گذشته است. 


روزنامه های اصلاح طلب همچنین با اسطوره سازی سعی کردند که تا افکارعمومی ایران را دوباره مانند سال های اول دولت یازدهم به فضای مذاکره با غرب پرتاپ کنند. از این رو روزنامه شرق در یادداشتی به قلم «احمد غلامی» سردبیر خود، نوشت: «بی‌تردید برای هر پیروزی در دیپلماسی باید مستظهر به پشتیبانی مردم بود. مردمی پای کار که تن به هیچ تحقیر داخلی و خارجی ندهند. چنین مردم و دولتی در تاریخ ایران سابقه دارد؛ و آن دوران محمد مصدق است. شاید راه سربلندی ما در احیای سیاست و مقابله با سلطه جهانی احضار دوباره این تاریخ باشد.» 


این حربه نیز در آن زمان با اسطوره سازی از «محمد جواد ظریف» در قامت ظریف و همپایه مصدق از جمله سناریوهای نخ نما شده جریان اصلاحات است. اما  این سئوال اساسی در ذهن افکارعمومی وجود دارد که تا به کی دولتمردان بر سر میز مذاکره با غرب باید بنشینند. حال که قریب سه سال از برجام می گذرد آیا وقت مذاکره مجدد است، یا اینکه چشیدن ثمره این توافق؟ البته اصلاح طلبان برای حمایت از «حسن روحانی» شعار می دادند که به عقب بر نمی گردیم اما این تحرکات رسانه ای در بزک کردن اروپا نشان از عقب گرد 180 درجه ای این جریان سیاسی آنهم با یک طرف غیر قابل اعتماد مانند اروپاست.  
کد مطلب: 611090
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خدایا شر این افساد طلبهای خیانتکار بی دین رو از سر این مردم کم کن
Iran, Islamic Republic of
همه میدانند که اروپا زورش به امریکا نمی رسد و ایران مجبور است دوباره مفادی را به قرار داد برجام اضافه کند این ته ماجرا است ...
Iran, Islamic Republic of
اروپا در ظاهر برای حفظ آبروی سیاسی تلاش میکند و در باطن فکر نمیکنم سودی برایش داشته باشد در برجام بماند.
ترامپ دیوانه از سیاست چیزی حالیش نمیشه . فقط احمدی نژاد این وسط کمه تا حسابی بزنن به تیپ تاپ همدیگر. اگر بود چی میشد!!! هر روز کلی داستان داشتیم.
یانکی احمق فکر میکنه مردم ایران حالیشان نمیشود. شاید ما سیاسی ترین مردم دنیا باشیم. مرحوم مدرس : دیانت ما عین سیاست ماست و سیاست ما عین دیانت ما.
...
Germany
هر وقت مردم به شما اعتماد کردن و زمام امور مملکت بدستان افتاد هر تصمیمی خواستید بگیرید و فعلا بگذارید منتخب ملت کار خود را بکند
Iran, Islamic Republic of
صد بار این و گفتی
خیلی خوب بابا فهمیدیم منطق شما منطق بربریته
United States
ببخشید کدام ملت؟ بیست میلیون از ۸۵ میلیون آن هم با مهندسی انتخابات یعنی انتخاب بین دو تا بد و تقلب منتخب ملت است؟ خدایا به آبروی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در این آستانه ماه مبارک رمضان شر تمام سیاست بازان... را از سرمان کم کن الهی آمین یا رب العالمین
Germany
اگه روحانی منتخب ملت نیست پس کی منتخب ملته؟
Iran, Islamic Republic of
ما و گروه ما منتخب ملته نه روحانی
France
داری تهمت به کی میزنی انهایی که به اقای رییسی رای دادند یا انهایی که رای ندادند با انانی که به روحانی رای دادند... داری به چه نهادی تهمت میزنی ؟
Iran, Islamic Republic of
منتخب ملت توی 6 سال گذشته با برجام بی فرجام ملتو سرکار گذاشته است .
Iran, Islamic Republic of
منتخب ملت!!
خدایش چطور روت میشه ازش دفاع کنی؟!
Germany
حتما شماها منتخب ملتین؟ عجب رویی دارین
Iran, Islamic Republic of
خدا از خيانتهاي برخي از اين ... ملت نگزرد
Iran, Islamic Republic of
نه مفاد دیگری خواهد بود
نه بقایی برای برجام
مرده فقط رونمایی شده و گر نه قبلا هم مرده بود
Iran, Islamic Republic of
خود مردم این جماعت... رو بر خودشون تحمیل کردند

...
Iran, Islamic Republic of
احسنت
Iran, Islamic Republic of
خودکرده را تدبیر نیست ...
Iran, Islamic Republic of
اقای ظریف دانشجویی که با بورسیه دولت شاه در امریکا تحصیل میکرد در ایام انقلاب سروسامان دهنده تظاهرات بر عیله شاه در امریکا بود انقلابی دو اتیشه ان دوران که کشور مستکبر امریکا را برای پیشرفت علمی و تحصیلی خود انتخاب کرده بود و حال شده است مذاکره کننده ارشد کشور ما بر عیله همان کشوری در ان تحصیل کرد و علم اموخت برایش ارزوی سلامتی و تندرستی میکنم
کار ومشکل صرفا با دعا حل نمیشود از تو حرکت از خدا برکت . زمان ان رسیده که از طرق فانونی وساز وکارهایی که در قانون پیش بینی شده با اینها برخورد شوداستیضاح کمترین راهها جهت پیشگیری از روند خط سیر اشتباه کنونی است.مگر جامعه ما از کشور کره جنوبی کمتر است...
Germany
مردم خیلی بهتر از تو میفهمن زور الکی نزن برادر ممکنه بیشتر اذیت بشی حالا خود دانی
Iran, Islamic Republic of
مسائل رو با هم قاطی نکنید. بحث سر فهم ملت نیست. مسلما رهبری بهتر از همه ما متوجه میشن. وقتی خطوط قرمز تعیین می کنن. وقتی شرط می گذارند، دیگران نباید فکر کنن عقلشون بهتر می رسه و سنگ بندازن تو چاه که دیگه نشه درش آورد. در حال حاضر هم باید به حرف رهبر گوش داد.ایشان فرمودند از اروپا تضمین قطعی بگیرید! حالا ببینیم چطور رعایت می کنند!
اگه شما نظامو قبول داری به قوه مجریه معتقدی که با رآی مردم باید باشه همانقدر هم باید به رهبریت نظام معتقد باشی. یعنی سه قوه باید زیر نظر رهبر باشند و تخطی نکنند.
United Arab Emirates
حیف شد! ارباب هم اربابی امریکا! ولی وقتی گنده لاتی مثل ترامپ نیست، بالاخره یک خری باید سر افسار بزک کننده های دشمن را بدست بگیرد! الان اگر همین خانم موگرینی را هم از دست بدهند، دیگر چه کسی را باید بزک کنند!! تا دیر نشده همه دست به دامن روباه پیر انگلیس یا روباه جوان (موگرینی) شوید وگرنه همین هم از دست میرود!!
United Arab Emirates
بزک نکنن چی کار کنن دولت براز اینکه ضایع نشه مجبوره ...
مشتبا
Iran, Islamic Republic of
خوب افکار امثال شما رو با دولت دولت تحت شعاع قرار دادن . کدوم دولت ؟؟؟ ...
Iran, Islamic Republic of
بجای جوابهای انحرافی،روشن بیان کنید که چگونه میتوان معضل بیکاری جوانان،پایین بودن نرخ ازدواج،بالا رفتن نرخ طلاق،افزایش فساد دزدی از بیت المال بالا رفتن تورم پایین بودن دستمزدها مشکل مسکن بالا بودن هزینه هایی دارویی وهزاران مشکل دیگری که ملت بدنبال تحریم ها با آنها دست به گریبان هستند را حل کرد .نه آنکه شعار دهیم که ....
Iran, Islamic Republic of
فقط یک راه در جهان وجود دارد و انهم مذاکره تا ابد برا ی برجام ها.این هم یک پاسخ غیر انحرافی
Iran, Islamic Republic of
بزک ودوزک برجام دیگه جواب نمی ده
Iran, Islamic Republic of
کوته فکر تر از این دارودسته اصلاح طلبان فتنه گر ندیدم. توی دهانتان می زنیم. بی وجودها
توهين به هر حال خوب نيست از سخنان تقرقه انگيزانه بپرهيزيد
مشتبا
Iran, Islamic Republic of
من نمیدونم مسوولین ما رو چی فرض کردن؟ مطمئن باشید اروپا هم به آمریکا میپیونده ، کی؟ وقتی آمریکا قطعنامه لغو تحریم‌ها رو وتو کرد . تمام . تمام تمام . دروغ نگید لطفا ، الکی هم مردم رو بازی ندید ، همین دیشب شرکت‌های آلمانی و انگلیسی از عدم همکاری با ایران خبر دادند . بانک مرکزی هم تحریم شد دیروز . تمام شد آقایون ، حالا هی نیایید تفسیر کنید که چین هست ! چین هیچ بیانیه ای مبنی بر همکاری با ایران نداده .
Iran, Islamic Republic of
الان اصلاح طلب و اصولگرا در مقابل هجمه جهان خواران نباید به جان هم بیفتند چون صورت مسئله را فراموش می کنند و قدرت تصمیم گیری ما ضعیف میشود..