سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - 10 Dec 2019
 
۰

پورتر: اسناد نتانیاهو درباره ایران جعلی است

شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۷
کد مطلب: 609329
گرت پورتر، نویسنده، مورخ و پژوهشگر مسائل بین‌المللی یادداشت را درباره ادعا‌های اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران نوشته است که در ادامه می‌آید
پورتر: اسناد نتانیاهو درباره ایران جعلی است
به گزارش جهان نيوز، نویسنده، مورخ و پژوهشگر مسائل بین‌المللی در یادادشتی به بررسی آخرین تلاش‌های اسرائیل برای انتشار اخبار و مطالب نادرست درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداخته است.

به گزارش وبگاه کنسرسیوم نیوز، گرت پورتر، نویسنده، مورخ و پژوهشگر مسائل بین‌المللی یادداشت را درباره ادعا‌های اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران نوشته است که در ادامه می‌آید:

عملکرد مرحله‌ای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره این ادعا که ایران به دنبال تسلیحات هسته‌ای است، نه تنها بر پایه اطلاعات و داده‌های قدیمی است، بلکه شواهد نشان می‌دهد که این اطلاعات و اسناد، ساختگی و جعلی است.

نتانیاهو در شوی ۲۰ دقیقه‌ای مضحک و بدون منطق خود از دستیابی تل آویو به آرشیو هسته‌ای در تهران خبر داده است و آن را یک دستاورد بزرگ اطلاعاتی برای اسرائیل قلمداد کرده است، ولی این ادعا ظاهرا مورد بررسی دقیق قرار نگرفته است و این ادعا که اسرائیل اکنون به اسناد و مدارک گسترده‌ای درباره برنامه تسلیحات اتمی ایران دست یافته است، قطعا جعلی است.

ادعای نتانیاهو درباره یورش اطلاعاتی اسرائیل در تهران که منجر به دستیابی به ۵۵ هزار صفحه سند و ۵۵ هزار لوح فشرده درباره برنامه هسته‌ای ایران شده، مستلزم آن است که ما گزاره‌ای را قبول کنیم که واقعا پوچ و بی معناست: اینکه سیاستگذاران ایرانی تصمیم گرفته اند تا حساس‌ترین اطلاعات محرمانه نظامی خود را به گونه‌ای محافظت کنند که هیچ چیزی عملا برای حفاظت از آن‌ها وجود نداشته است و بر اساس تصاویر ماهواره‌ای که نتانیاهو نشان داده است، هیچ امنیتی برای حفاظت از آن وجود ندارد.

توضیح مضحک و خنده داری که مقام‌های اسرائیلی برای دیلی تلگراف مطرح کرده اند این است که دولت ایران از ترس دستیابی بازرسان بین المللی به این اطلاعات محرمانه، آن‌ها را در پایگاه‌های اصلی و مهم نگه نداشته اند، نشان می‌دهد که ادعا‌های نتانیاهو تنها یک افسانه برای دولت‌های غربی و رسانه‌های خبری است. حتی اگر ایران به طور مخفیانه به دنبال تسلیحات هسته‌ای باشد، فایل‌های مربوط به این برنامه‌ها باید در وزارت دفاع نگهداری شود نه در پایگاه‌های نظامی. بی شک، ادعای نتانیاهو تنها به این دلیل است که او نیازمند یک داستان جدید بوده تا ترامپ را در برابر مقاومت شدید متحدان اروپایی که خواستار حفظ برجام هستند، پوشش دهد.

در واقع هیچ گنجینه بزرگ و گسترده‌ای از پرونده‌های مخفی درباره یک پروژه منهتن برای ایران وجود ندارد. اطلاعات و اسنادی که نتانیاهو مدعی کشف آن است، مربوط به سال ۲۰۰۳ است (آن هم پس از آنکه آژانس ملی اطلاعات آمریکا برآورد کرد که ایران برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را متوقف کرده است.) از سوی دیگر نمایش جدید نتانیاهو چیزی فراتر از بمب کارتونی نیست که در سال ۲۰۱۲ در سازمان ملل از ان استفاده کرد.

کمپین تخریب اطلاعات

ادعای نتانیاهو درباره چگونگی دستیابی اسرائیل به این آرشیو اتمی تنها آخرین نشانه یک کمپین درازمدت و طولانی تخریب اطلاعاتی است که رژیم اسرائیل از ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ آغاز کرده است. اسنادی که نتانیاهو به آن اشاره می‌کند، در واقع همان اسنادی است که در سال ۲۰۰۵ به رسانه‌های خبری و آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه داده است. سال‌های سال رسانه‌های خبری آمریکا این اسناد را به عنوان اسناد معتبر قبول کرده اند، ولی علی رغم اتحاد رسانه‌ای که پشت این مساله وجود دارد، ما با قاطعیت می‌دانیم که همان اسناد اولیه نیز جعلی و ساختگی بوده و توسط موساد ساخته شده است.

مقام‌های اطلاعاتی ارشد دولت جورج دبلیو بوش به خبرنگاران گفته اند که این اسناد از یک لپ تاپ سرقت شده ایرانی به دست امده است. این مطلب را نیویورک تایمز در نوامبر ۲۰۰۵ میلادی اعلام کرده است. روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های اطلاعاتی ناشناس نوشته است که این اسناد از یک گروه اپوزسیون ایرانی گرفته شده است و بنابر این شک و تردید‌های جدی درباره اعتبار آن وجود دارد. نخستین اظهارات معتبر و قابل اعتماد درباره مسیر اسناد به سوی آمریکا در سال ۲۰۱۳ مطرح شد، زمانی که کارستن وویگت مقام ارشد سابق آلمانی با این نویسنده مصاحبه کرد. وویگت هماهنگ کننده سابق روابط و همکاری‌های آلمان و آمریکای شمالی بوده است.

این مقام آلمانی به یاد می‌آورد که چگونه مقام‌های ارشد آژانس اطلاعات خارجی آلمان در نوامبر ۲۰۰۴ میلادی به او درباره این مساله توضیح داده اند که با اسناد مربوط به برنامه ادعایی تسلیحات هسته‌ای ایران آشنا شده اند، چرا که یک منبع آگاه که یک مامور اطلاعاتی واقعی نبوده، این اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار داده است.

وی افزود: مقام‌های اطلاعاتی آلمان اسنادی را که توسط این منبع ارائه شده بود، مشکوک می‌دانستند چرا که این منبع متعلق و وابسته به سازمان مجاهدین خلق (گروهک تروریستی منافقین) بود، یک گروه مخالف مسلح که در جنگ ۸ ساله ایران و عراق، علیه ایران می‌جنگید.

مقام‌های اطلاعاتی آلمان از این مساله نگران بودند که دولت بوش بخواهد از این اسناد به عنوان شاهد اصلی علیه ایران استفاده کند، آن هم به خاطر تجربه شان درباره یک مهندس عراقی در آلمان که داستان‌هایی درباره آزمایشگاه‌های تسلیحات زیستی گفته بود که بعدا معلوم شد این داستان‌ها جعلی و ساختگی بوده است. در نتیجه دیدار با مقام‌های اطلاعاتی آلمان، وویگت با روزنامه وال استریت ژورنال مصاحبه کرد و مطالبی را مطرح نمود که با اظهارات مقام‌های اطلاعاتی آمریکایی که قبلا به نیویورک تایمز گفته بودند، در تناقض بود. وی همچنین به دولت بوش هشدار داد که نباید سیاست خود را بر مبنای اسنادی تنظیم کنند که قبلا از آن به عنوان سند و مدرک علیه برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران یاد کرده بودند چرا که این اسناد از یک گروه اپوزسیون ایران گرفته شده بود.

حقیقت درباره نقش سازمان مجاهدین خلق (گروهک تروریستی منافقین) فورا منجر به رد پای اسرائیل می‌شود چرا که این مساله مشهور است که موساد از سازمان مجاهدین خلق (گروهک تروریستی منافقین) برای فاش کردن اطلاعاتی استفاده کرده است که اسرائیل نمی‌خواسته خودش را در این قضیه دخیل نشان دهد. موساد در دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ میلادی نیز بار‌ها از سازمان مجاهدین خلق (گروهک تروریستی منافقین) استفاده کرد تا آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای بازرسی از تاسیساتی که تل آویو آن‌ها را مرتبط با برنامه ادعایی تسلیحات هسته‌ای ایران می‌دانسته، تحت فشار قرار دهد، ولی این اسناد و مدارک برای آژانس بی اعتبار بوده است.

کسی که با سازمان مجاهدین خلق (گروهک تروریستی منافقین) آشنا باشد، نمی‌تواند به این مساله اعتقاد داشته باشد که این سازمان قادر به درست کردن اسناد تفصیلی و با جزئیاتی باشد که به دولت آلمان تحویل داده شده است. تهیه این گزارش نیاز به یک سازمان با تخصص در زمینه تسلیحات اتمی و تجربه در جعل اسناد دارد، دو ویژگی که موساد آن را داراست.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *