سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - 26 Jan 2021
 
۰
ایجاد منطقه خودمختار در جنوب سوریه

خوابی که در سوریه تعبیر نخواهد شد

شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۲
کد مطلب: 605848
تحرکات آمریکایی‌ها و همپیمانان منطقه‌ای آنها ضد سوریه تمامی ندارد و آنها برای تجزیه این کشور از هیچ نقشه ای دریغ نمی کنند یکی از این نقشه ها ایجاد منطقه خودمختار برای تروریستهاست.
خوابی که در سوریه تعبیر نخواهد شد
به گزارش جهان نيوز، به نظر می رسد که طرحهای شوم آمریکا ضد سوریه پایانی ندارد پس از اینکه در اقدامی ناقض حقوق و قوانین بین الملل ائتلاف آمریکا-فرانسه و انگلیس حملاتی به سوریه انجام دادند اینبار نوبت به سناریوی تشکیل منطقه خودمختار برای تروریستها در جنوب سوریه رسیده است البته این تحرکات آمریکایی ها موضوع تازه ای نیست و آنها همواره به دنبال تجزیه سوریه و تضعیف دولت مرکزی با ابزارهای خود اعم از گروههای تروریستی و تکفیری تا کلاه سفیدها و دیگر ابزار نامشروع بوده اند.

ماجرا از این قرار است که چند روز قبل وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می دهد تروریستهای جبهه النصره و دیگر گروههای مرتبط با آن با حمایت آمریکا به دنبال ایجاد منطقه خودمختار در جنوب سوریه هستند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: روسیه اطلاعاتی در اختیار دارد که حاکی از تلاش معارضان سوری و جبهه النصره برای ایجاد منطقه خودمختار با حمایت آمریکا در جنوب سوریه هستند. این اطلاعات فعلا صحیح است و ما این روند را رصد می کنیم.

این در حالی است که یک منبع دیپلماتیک نیز بیان کرد که تروریستهای جبهه النصره و گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه به دنبال توسعه بخشیدن به مناطق تحت تسلط خود در جنوب سوریه با هدف ایجاد منطقه خودمختار تحت نظارت آمریکا هستند.

بر اساس این گزارش؛ تروریستها در صدد یورش در سه استان جنوبی سوریه به مواضع نیروهای ارتش سوریه هستند به این بهانه که نیروهای ارتش سوریه منطقه کاهش تنش را نقض می کنند.

بر اساس گزارشهای منتشر شده؛ تصمیم بر این است که منطقه خودمختار مستقل از دمشق به مرکزیت درعا مشابه آنچه نیروهای سوریه دموکراتیک در شرق فرات دارند، ایجاد شودتصمیم بر این است که منطقه خودمختار مستقل از دمشق به مرکزیت درعا مشابه آنچه نیروهای سوریه دموکراتیک در شرق فرات دارند، ایجاد شود و بیش از ۱۲ هزار تروریست جبهه النصره و گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه به سرپرستی آمریکا، مقدمات کار را فراهم کنند.

آمریکا در راستای تجزیه سوریه گام بر می دارد و بر این نیت شوم اصرار دارد. واشنگتن به دنبال پیاده کردن تجربه نیروهای سوریه دموکراتیک موسوم به قسد در جنوب سوریه است و قطعا این موضوعی نیست که دمشق با آن کنار بیاید.

اما نگاهی به شرایط اوضاع سوریه و تحولاتی که رخ می دهد به خوبی نشان می دهد که شرایط موفقیت این طرح شوم تا چه اندازه فراهم است. در بُعد تحولات میدانی بیشتر مناطق حومه دمشق آزاد شده است و ارتش سوریه به نبرد با داعشی ها و  دیگر تروریستها باقیمانده در جنوب دمشق و مناطق نزدیک دمشق ادامه می دهد. در حقیقت می توان گفت که ارتش سوریه زمام امور را به طور کامل در مرکز و به سوی جنوب سوریه در اختیار دارد و امکانات نظامی و انسانی لازم را در اختیار دارد و می تواند دست به عملیات گسترده برای آزادسازی مناطق تحت سیطره گروههای تروریستی و مسلح میان درعا و قنیطره بزند و کنترل این مناطق را در دست بگیرد.

از سویی این طرح خیالی جدید نیست و یکی از اهداف گروههای مسلح در جنوب سوریه بوده است که همواره حتی در زمانی که ارتش سوریه شرایط قوی کنونی را نیز نداشت، محقق نشده است. از این رو تروریستها نمی توانند در حال حاضر که شرایط ارتش سوریه پس از تسلط بر بیشتر مناطق متفاوت از قبل است به تحقق اهداف خود برسند. ارتش سوریه بیشتر مناطق جنوبی و جنوب شرقی با اردن حدفاصل التنف و نقاط تماس در حومه السویدا تا حومه درعا در جنوب ذبین را تحت کنترل خود درآورده است. ارتش سوریه نقطه ارتباطی میان درعا و قنیطره با پایگاه التنف را قطع کرده است به ویژه که روزنه خطرناکی ضد مواضع ارتش سوریه در جنوب این کشور محسوب می شد.

در قنیطره نیز ارتش سوریه با آزادسازی مناطق بیت جن مجاور جولان اشغالی دستاوردهای مهمی به دست آورده است که وضعیت آنرا در برابر گروههای مسلح و تروریستی استان قنیطره بهبود بخشید ه است و ارتش سوریه اجازه طرح های توسعه طلبانه به گروههای مسلح و تروریستی در این مناطق را نمی دهد.

اما جدای از تحولات میدانی بحث مربوط کشور اردن است که آیا اجازه بی ثباتی در مرزهایش را می دهد یا خیر؟ قطعا اردنی ها به خوبی از سیطره گروههای مسلح و تروریستی که به طرفهای مختلف وابستگی دارند در مرزهای خود خرسند نخواهند بود چرا که این بر امنیت و اقتصاد این کشور تاثیرات مخربی خواهد داشت. جدای از آن حضور تروریستها بر داخل اردن نیز تاثیر می گذارد. اردنی ها ترجیح می دهند که با دولت سوریه و نیروهای سوری هم مرز باشند تا تروریستهایی که برای آینده اردن خطرناک هستند به ویژه که تلاش دمشق در راستای سیطره بر همه مناطق این کشور به ویژه مناطق مرزی با کشورهای همسایه است.

اما رژیم صهیونیستی از این طرح به شدت استقبال می کندرژیم صهیونیستی از این طرح به شدت استقبال می کندزیرا یکی از دغدغه های اصلی تل آویو ممانعت از نزدیک شدن ارتش سوریه و همپیمانانش به مرزهای فلسطین اشغالی بوده است. از سویی همه تلاش های اسرائیل در راستای نابودی سوریه و برهم زدن حاکمیت و تمامیت ارضی آن است. اما به فرض تشکیل این منطقه خودمختار آیا رژیم صهیونیستی می تواند کاملا احساس امنیت کند؟ با توجه به توان محور مقاومت پاسخ این سئوال روشن است.

بحث دیگر موضع روسهاست. مسکو در کشاکش عملیات آزادسازی غوطه شرقی از سوی ارتش سوریه و جنجالهایی که درباره استفاده از سلاح شیمیایی تا حمله ائتلاف سه گانه آمریکا، انگلیس و فرانسه به پا شد در کنار دمشق ایستاد و از این رو طبیعی است که اجازه تحقق اهداف تروریستها را در جنوب سوریه ندهد و برملا کردن این طرح از سوی سخنگوی وزارت خارجه روسیه نشان دهنده موضع روسیه است که در کنار دولت سوریه برای به شکست کشاندن طرح منطقه خودمختار در جنوب سوریه می ماند.

در واقع روسیه با آشکار کردن این موضوع این پیام را به آمریکایی ها داد که روسیه از همه چیز آگاه است و  می داند که آمریکا گروههای مسلح و تروریستی را قصد دارد در شرق و جنوب سوریه قبل از عقب نشینی احتمالی از سوریه مستقر شد.

دیدگاه کارشناس
«غسان یوسف» از تحلیلگران جهان عرب به اسپوتنیک گفت: «تسلیم شدن گروههای مسلح در شهر الضمیر و کوچ کردن آنها به جرابلس از تبعات آزادسازی غوطه شرقی است. با فروریختن جیش الاسلام که بزرگترین گروه تروریستی مورد حمایت خارج در شهر دوما بود نوبت به شهر الضمیر و گروههای مسلح در قلمون شرقی رسید و این گروههای یکی پس از دیگری تسلیم می شوند. این به دلیل سرخوردگی و فروپاشی آنهاست. این گروهها علاقه ای برای جنگیدن ندارند زیرا می دانند که سرانجامی غیر از شکست ندارند. ارتش سوریه بر درهم شکستن تروریستها در جنوب دمشق نیز اصرار دارد تا حومه دمشق و مناطق اطراف آن آزاد شود.

وی درباره جنوب سوریه و بحث منطقه خودمختار بیان کرد: ارتش سوریه پس از فراغت از دمشق و حومه آن به سوی جنوب سوریه می رود. در جنوب سوریه منطقه کاهش تنش وجود دارد اما مشمول جبهه النصره و داعش نمی شود. می شنویم که حمایت از جبهه النصره و دیگر گروههای داعشی و گروههای دیگر برای ایجاد ارتش جایگزین و اینکه بتوانند خودشان را اداره کنند و منطقه خودمختار در سه استان درعا، قنیطره و السویداء  تشکیل دهند، وجود دارد اما تحقق این دشوار است زیرا السویدا  و نیمی از درعا نیز تحت و نیز السویدا سیطره دولت سوریه است و مناطق اندکی تحت کنترل گروههای مسلح است. وانگهی دمشق و متحدانش اجازه تشکیل منطقه خودمختار به این گروهها را نمی دهند.
این سرزمین سوریه است و حق دولت سوریه است که بر تمام آن مسلط شود و تلاشهایی که آمریکا، عربستان و اسرائیل در این زمینه می کنند به شکست می انجامد زیرا ارتش سوریه پس از غلبه بر تروریستها در اطراف دمشق و استانهای حماه و حمص به سوی این مناطق برای آزادسازی می رود».

به هر حال قدر مسلم آن است که ارتش سوریه با مساعدت متحدانش اجازه تحقق طرحهای خیالی واشنگتن را نخواهد داد و دست به عملیات گسترده برای آزادسازی مناطق تحت کنترل گروههای مسلح و تروریستی در جنوب سوریه خواهد زد تا بساط تروریستها را در این مناطق برچیند و بر مرزهای خود با اردن و جولان اشغالی مسلط خواهد.

منبع: مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *