پنجشنبه ۱ فروردين ۱۳۹۸ - 21 Mar 2019
 
۳
۱۷
عده ای مانند غارتگر به جان جمهوری اسلامی افتاده اند

چرا دیگر خبری از طرح اعاده اموال نامشروع نیست؟/ چرا مسئولان به دنبال پنهان کردن اموالشان هستند؟

سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۲
پایه گذاری اقتصاد رانتی به اسم اقتصاد بازار آزاد طبقه ای را به وجود آورد که به ناگهان در کنار مسئولیت ها با ثروت های بادآورده و کلانی خود را به طبقات بالا کشاندند. کافی است برخی از مسئولینی که در بهترین نقاط شهر تهران یا کلانشهرها زندگی می کنند و به اصطلاح زندگی «لاکچری » برای خود مهیا کرده اند، سابقه خوانی شوند تا مشخص شود در ابتدای انقلاب چه چیزی داشتند و اینک چه ثروتی کلانی بهم زده اند.
چرا دیگر خبری از طرح اعاده اموال نامشروع نیست؟/ چرا مسئولان به دنبال پنهان کردن اموالشان هستند؟
گروه سیاسی جهان نيوز: یکی از امیدواری هایی که در حوزه جلوگیری از دست اندازی به بیت المال و منابع مادی کشور از سوی باندهای قدرت و ثروت وجود دارد، طرحی است به نام اعاده اموال نامشروع مسئولان که چندین ماه است مطرح شده ولی تاکنون خبری از تصویب و اجرای آن به گوش نمی رسد.

به گزارش جهان نيوز، تشکیل نظام جمهوری اسلامی در بهار سیاسی 58 نوید بخش پایان قرن ها ظلم و بی عدالتی بود. تنها یک مرور ساده در قانون اساسی نشان می دهد که اصول مترقی و بدیعی در خدمت ورزی به مردم در آن وجود دارند که می تواند گویای تلاش برای تشکیل یک جامعه آرمانی است.

خدمت گذاری خالصانه و بدون هیچ چشمداشت از جمله شاخص های اصلی مدیران تراز جمهوری اسلامی بود. چپ ها و راست ها در این موضوع از یکدیگر سبقت می گرفتند هرچند نباید از ناخالصی هایی نیز گفت که بسیار بسیار اندک بود. اما پس از پایان جنگ تحمیلی و ورود ایران به عرصه پس از جنگ و بازسازی، شاهد کم رنگ شدن ارزش ها و آرمان های متعالی بودیم و به آنی، مسابقه ثروت اندوزی و جدایی از مردم بین مدیران و مسئولانی به راه افتاد که دو دهه بعد این مسابقه به اوج خود رسید.

پایه گذاری اقتصاد رانتی به اسم اقتصاد بازار آزاد طبقه ای را به وجود آورد که به ناگهان در کنار مسئولیت ها با ثروت های بادآورده و کلانی خود را به طبقات بالا کشاندند. کافی است برخی از مسئولینی که در بهترین نقاط شهر تهران یا کلانشهرها زندگی می کنند و به اصطلاح زندگی «لاکچری » برای خود مهیا کرده اند، سابقه خوانی شوند تا مشخص شود در ابتدای انقلاب چه چیزی داشتند و اینک چه ثروتی کلانی بهم زده اند.

اساس طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان نیز براساس این دغدغه بود. طرحی که تنها برای چند ماه خبرساز شد و پس از کش و قوس های فراوان در کتابخانه مجلس در حال خاک خوردن است. بدون شک برای جلوگیری از شفاف سازی اندوخته های مسئولان سنگ اندازی می شود و مردم نامحرم اسرار این آقایان همچنان باید باقی بمانند.

اجرای این طرح در حالیکه در بسیاری از حوزه ها با مشکلات فراوانی همراه هستیم، امری مفید بود. با این وجود مشاهده شده دهها مقام و مسئول ریز و درشت علیه آن به اقامه دعوا پرداختند و آن را معطل نگاه داشته اند. در همین رابطه با توجه با اظهارات طراح آن یعنی محمد دهقان، نماینده مجلس، به نظر می رسد تاخیر ها و موانع در این زمینه وجود دارند.

طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان فعلا در ایستگاه هیات رئیسه مجلس قرار گرفته و به گفته دهقان قرار است تا دو هفته آینده در صحن مطرح شود. هرچند وی ابراز امیدواری کرده و عنوان داشته:« اکثر قریب به اتفاق نمایندگانی که تاکنون طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان را به امضا رسانده‌اند بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای، همچنان بر امضای خود پایبند هستند، به‌طوری که حتی اجازه تبدیل دوفوریت طرح به یک‌فوریت را نیز نمی‌دهند.

البته ممکن است افراد اندکی هم باشند که به‌خاطرمطالبه عمومی و بدون اعتقاد واقعی به ضرورت بازپس‌گیری اموال مردم از حرام‌خواران فاسد طرح را امضا کرده باشند.» ولی به نظر می رسد با وجود این خوشبینی ها باندهای قدرت و ثروت برای جلوگیری از اجرای آن تا حد الامکان سنگ اندازی کنند و آن را ناقص به سر منزل مقصود برسانند.

اما اجرای این طرح مزیت های بسیاری دارد. شفاف سازی اموال مسئولان و رانت هایی که در اختیار دارند، می تواند مانع اصلی برای ادامه این روند خسارت بار برای کشور شود. رانت تنها محدود به ذخایر مادی نبود و رانت اطلاعات نیز به بخشی از روش های کسب ثروت تبدیل شد. نظام آزاد اطلاع رسانی در بخش اقتصاد، حلقه مفقوده ای است که کشور همچنان در گیر و دار آن است.

اینکه عده ای خاص و حلقه ای محدود دسترسی به اطلاعات اقتصادی داشته باشند و یک شبه صدها میلیارد تومان سود کنند، منفعتی است که برای از دست نرفتن آن باندهای قدرت و ثروت خود را به آب  و آتش می زنند.

در بازار ارز در هفته های اخیر شاهد بودیم که چه سودهای کلانی نصیب شبکه ای از افراد شد که با اخلال در بازار با توجه به دانشی که از اطلاعات خاص داشتند، نصیب خود کردند. همین مسیر در بسیاری از بازارها چون واردات کالاها و تعرفه ها نیز صورت می گیرد.

به عنوان مثال سودجویانی وابسته به باند قدرت با آگاهی از افزایش تعرفه ورود خودرو در روز قبل از این سیاستگذاری به ثبت سفارش چند هزار میلیاردی با تعرفه های قبلی می پردازند و خودروهای وارداتی را با تعرفه جدید قیمت گذاری کرده و به این شکل چه سودهایی به جیب خود واریز می کنند.

در صنعت نفت و پتروشیمی نیز همین رویه وجود دارد و این بلایی است که کشور باید به خاطر سود عده ای محدود همچنان در مارپیچ خام فروشی شناور باشد.

در چنین شرایطی است که جامعه ملتهب می شود و احساس ناامیدی و بی اعتمادی در آن به تلاطم می افتد. تقریبا دو دهه است که بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی در گیرو دار منافع شخصی و گروهی باندهای قدرت و ثروتی قرار دارد که در پشت صحنه سیاستگذاری ها می توانند تغییرات اساسی به نفع خود ایجاد کنند.

صد البته موانع اساسی بر سر راه آنها قرار دارد ولی در دست گرفتن قدرت شبکه رسانه ای در انحراف افکار عمومی به عنوان یکی از ابزارهای اصلی آنها کار برد دارد.

متاسفانه باید گفت این رویه در دو جریان سیاسی کشور با نفوذ افراد و باندهای قدرت و ثروت وجود دارد و استفاده از جایگاه سیاسی احزاب نیز به عنوان یکی از این ابزارهای اقناعی در برخی مواقع مورد سواستفاده این باندها قرار می گیرد.

اما فضا به این میزان نیز خاکستری نیست و این امید همواره وجود دارد که نظام جمهوری اسلامی آنچنان اقتدار دارد که این تهدیدات داخلی در زمینه اقتصادی را مرتفع سازد. نظامی که در حوزه امنیت جزیره ثباتی را در منطقه پرآشوب ایجاد کرده است.

مبارزه با باندهای قدرت و ثروت همواره هزینه ساز بوده و دستگاه های قضایی، نظارتی، اطلاعاتی و امنیتی به خاطر برخوردهایی که در بیش از یک دهه اخیر با جدیت بیشتری با این باندها داشته اند، هزینه هایی نیز داده اند. موج های رسانه ای که هرازگاهی در حمله به برخی از نهادهای انقلابی می شود، گویای این موضوع است.

مشاهده شده که برای جلوگیری از تصویب و اجرای طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در برخی از رسانه ها چه گفتگوها و اظهارنظرهای متناقضی صورت می گرفت و آن را در حد انتقام گیری سیاسی و مچ گیری تنزل دادند.

اما به هر حال نظام و حاکمیت ناگزیر به انتخاب راهی جهت پالایش درونی است تا ناخالصی های آن برطرف شود و طرح اعاده اموال یکی از این مسیرهاست که باید هم افزایی و مسیرهای جدید نیز تعبیه شود. پالایش کسانی که برای خود، اطرافیان و مرتبطانشان دوره غارت در کشور را شروع کرده اند باید با قدرت و همت بیشتری ادامه یابد.

غارتگرانی که پایان جمهوری اسلامی را متصور شده اند و برای آینده خود در حال چپاول اموال عمومی و بیت المال هستند و با رانت های اطلاعاتی در اقتصاد بازارها را برهم می ریزند. برخورد جدی و بدون مصلحت اندیشی و تسویه کامل این باندها مبارزه بی امانی است که می تواند باعث ایجاد نشاط و امید در مردمی شود که در مشکلات معیشتی و اقتصادی غرق شده اند.
کد مطلب: 604755
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Hong Kong
جدى جدى نميدونين چرا؟
چون اون موقع اكثر مسئولين بايد داروندارشون رو بدن
Iran, Islamic Republic of
ایول حرف حق و زدی
Iran, Islamic Republic of
به خاطر این طرح مطرح نشد که الحمدلله اموال مسئولان نظام ما بالمره همه پاک و طیب و طاهر هستند ... نیازی نبود که وقت ارزشمند و ذی قیمت مجلس با این طرحهای پیش پا افتاده گرفته شود و مسئولین ما مکدر شوند.
ایثار
Iran, Islamic Republic of
چی شد؟ ببخشید کسی اموال نامشروع داره
محمد
Iran, Islamic Republic of
فعلا تنها رییس جمهوری که اموال وداراییهاشواعلام کرد شماها انگ انحرافی بهش زدید
مهدی
Australia
باسلام
ببخشید کدوم رئیس جمهور؟
اگر منظورت آقای احمدی نژاده ؟. درسته . آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است .
Iran, Islamic Republic of
پاکترین و بهترین مسول مملکت احمدی نژاد است .درود بر دکتر احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
چون ما نمیخوایم
مالک اشتر
Iran, Islamic Republic of
چون تو این 40 سال در ایران هیشکی دزدی نکرده!!!


فقط چند نفر دزد بودن! اونم اسمشون جریان انحجرافی گذاشتن زندانی کردن تموم شد.

الان گل و بلبله باز!!!
Iran, Islamic Republic of
عجب!!!! جهان خودت هم منحرف شدی ! چه جور به مدیران نظام انتقاد کردی . فکر نکردی نظام رو داری تضعیف می کنی . مگه نه اینکه احمدی نژاد رو به این دلیل هر روز داری تخریب می کنی .
M.sh
Iran, Islamic Republic of
اشتباها مثبت دادم
Romania
اقای احمدی نژاد هم مثل همه کسانیکه وارد میدان سیاست شدند اوهم شد . خودرا آزمودورفت .از خدا بخواهیم که در هیچ لحظه ایی از لحظات عمرخود و درمناصب مختلف که قرار گرفتیم آنطور که خدای متعال راضی است شب وروز خود را برای رفع امورات خود و یا رفع گرفتاری مردم سپری کنیم .دراین راه ازگذشتگان عبرت بگیریم وبر آنها که این راههای صعب العبور رابا موفقیت پیمودندغبطه بخوریم . انها که سینه چاک دفاع از مظلوم اند و بخدای خود عهد بسته که تا زنده اند درهر شرایطی از حقوق ضایع شده مظلوم دفاع و ظالم را به هرقیمتی شده بزیر بکشند این را ه راه همه اولیاء خدا از ازل تا ابد بوده وخواهد بود ومشمول مرور زمان نخواهد بود .علی ابن ابیطالب هرگز خود را راضی نمیکرد که دانه گندمی را بناحق از دهان موری بگیرد و انجا که باید بستیزد مقابله میکرد و در این راه اعتقادش بر این بود که ای خدا من نه بخاطر عشق به بهشت ونه ترس از جهنم ترا پرستش میکنم بلکه ......پس بیائید از تعصبات کور دست بکشیم و راهی را در پیش گیرم که مردم در سایه ان بزیند.
علی
Iran, Islamic Republic of
خودشان هم می دانند ...
Romania
آن جملات آخری مطالب، توجه مرا بیشتر جلب کرد. آنجاکه غارتگران پایان عمرجمهوری اسلامی را متصورند و در اقتصاد بازار به ثروت اندوزی مشغولند.چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی بیشتر نگذشته .انقلابیون دیروز خصوصا بعد از دفاع مقدس یعنی دهه هفتاد ببعد و بتدریج وارد دو جریان اقتصاد دولتی و اقتصاد بازار و یاهمان آزادشدند.منازعات حتی در بودجه سالیانه دولت همه ساله بحث داغ روز بود هم اکنون که من با شما صحبت میکنم آثارآن همه دفاعیات و یا مخالفتها در بدنه اجتماعی این کشور بخوبی قابل مشاهده است فرقی هم ندارد که چپ و راست بوده یا نبوده ، اینطور نیست که مردم چیزی از آن ندانند بلکه درست بلعکس قضیه است چه انسانهای ارزشی که ارزش حقیقی خود را بکل از دست دادند وارزش مطامع این چند روزه دنیا را حتی برای وارثان خود به ارث باقی گذاشتند.وهرگاه سخنی بمیان آورده شود بلحاظ پیامدهای آن که امکان دارد روزی گریبانگیر خود شود بنارابرسکوت ویا مصلحت قرارمیدهند و بنوعی از ان طفره میروند.رانت اطلاعاتی که طی دوران گذشته سایه زشت خود را برمردم انداخته امروز آن قدر گسترده شده که محال است کسی را توان مقابله بر اید. درآینده این موضوع یک پدیده بسیار خطر ناک برای آینده کشوراست کمااینکه اکثرمردم هم بدور ازشائبه ها و انتقام سیاسی، مطالبه حقیقی مردم از حاکمیت شده است .من از نزدیک این ثروت های باده اورده را در قراردادها و پیمانها مشاهده که ریشه در دور زدن قانون وبرخی درهمان اقتصاد دولتی و یا بازار داشت میدیدم .اگر از خود بپرسید که علل سقوط حکومتهااز آغاز تا انتهای هردوره تاریخی چه بوده بخشی ویا مهمترین ان بهمین موضوعاتی است که شما به آن اشاره کردید بر میگرددو خدا نکنداصحاب قدرت و پول حاکمیت را نه بدان خاطر که احیای مدینه فاضله باشد بلکه بخاطره استفاده سوء ازقدرت اجتماعی برای غارت اموال ملاک جانبداری خود قرار بدهند .این هم خود نظری است که در جای خود تامل بر انگیز می باشد .درنهایت به اجزاء در جامعه که برسیم شاهد تمام این ادعاهای اشاره شده در این چند سطور بالا را بخوبی مشاهده ونقش آن را برحیات جامعه ملاحظه خواهید کرد .به انتظارات مردمی باید پاسخ داده شود .عزت زیاد.
United States
این شعبده بازیها در مجلس ... عادی شده. یک مدت قبل از یک تعطیلی عمده سر مردم را با سوژهائی که دغدغه واقعی مردم هست گرم میکنند و بعد از تعطیلی روی کم حافظگی مردم حساب میکنند و خودشون هم کم حافظه میشن. انسان باید خیلی ساده باشه که فکر کنه این مالهائی را که این بندگان خدا باز هزار زحمت بدست آوردن را راحت پس بدهند. حق دادنی نیست، از توی حلقوم ظالم بیرون کشیدنی است.
Iran, Islamic Republic of
ایرانی جماعت چه مسئول چه مردم از بررسی اموال خوششون نمیادچون مال نامشروع زیاد دارن. بر عکس کشورهای پیشرفته که منبع هر پولی که تو بانک میزاری باید مشخص باشه...
Iran, Islamic Republic of
این را می گویند مبارزه با پول شویی در صحنه بین المللی اما هایی هم دارد که گاه این اقایون را توجیه پذیر میکنه که گویند از اطلاعات مالی شفاف ایران کشورهای پیشرفته بمنظور ضربه زدن به اقتصاد کشور سوء استفاده نموده واز طرفی غربیها لازمه حضور در بازارهای مالی دنیا رارعایت قوانین بین المللی مرتبط با مبارزه با پول شویی میدانندکه ظاهرا" غرب به بهانه بستن راههای تامین بودجه تروریسم حسابهای این بازارها را کنترل واز طرف دیگر چون ایران هم خود را در مبارزه با ترویسم بین الملل میداند که باید براورد مالی کند قطعا" راضی به حضوردراین باشگاههای مالی نمیشود .بنابراین بتدریج این بازارها رنگ وبوی سیاست بخود میگیرد که بمراتب با حضور در این بازارهای مالی برای کشور خسارت بارتر از حضور درانها ست .اگربانکهای اروپائی را در نظر بگیرید برای نگهداری پول مشتریان خود ماهیانه مبلغی در نظر میگیرند که مشتری باید هزینه کند ولذا مشتری ناچارمیشود سرمایه های خودرا در کارهای مولد اقتصادی بکار گیرد اما در ایران خلاف نظراحمدی نژادکه معتقد بود ایران در کمک به سایر کشورها بسود فکر نمیکند بالعکس بانکهای آن بهره پول پرداخت میکند که برایش کلاه شرعی درست هم کرده اند که نامش را سود مشارکت گذاشته اند.چون ایران درتعاملات مالی بادنیا یابهتربگوئیم کشورهای صنعتی تعارض منفعت سیاسی دارند قطعا"این تعارضات تاثیرمنفی بربازارهای مالی داخلی خود دارد درنتیجه هرچه تلاش کند که خودرادربخشی ازاقتصاد رها کند دربخش دیگری گرفتاری دیگری برای خود بوجود میاورد چراکه امکانات مالی او اجازه میدان داری وتعادل اقتصادی را به او نمیدهد.