يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ - 24 Mar 2019
 
۳
۲۹
چرا برخی اصلاح طلبان به شهرداری جهانگیری اصرار دارند

چرا اسحاق جهانگیری در مدیریت تهران هم موفق نخواهد بود؟/ معاون اولی که بخشی از کارنامه ضعیف دولت است

سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۳
پایتخت در حال حاضر نیازمند مدیر اجرایی قوی و متخصصی است که به دور از هرگونه منافع حزبی یا تبدیل تهران به ستاد انتخاباتی جهت انتخابات ریاست جمهوری دور بعد پیش رود. جهانگیری دقیقا در جهت عکس این رویکرد قرار دارد. آنچه مسجل است اسحاق جهانگیری تجربه مدریت شهری را ندارد و در سال های اخیر نیز عملکرد تیم اجرایی دولت در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی و معیشتی با شکست روبه رو شده که معاون اول نقش اساسی در این زمینه داشته است.
چرا اسحاق جهانگیری در مدیریت تهران هم موفق نخواهد بود؟/ معاون اولی که بخشی از کارنامه ضعیف دولت است
گروه سیاسی جهان نيوز: برخی از حامیان معاون اول دولت به گونه ای درباره اسحاق جهانگیری موضع گیری می کنند که گویی وی یکی از مدیران اجرایی قوی و برند کشور در سالهای اخیر بوده است که حد و حدود وی بسیار بالاتر از سطح شهرداری تهران است و کت ریاست جمهوری تنها برازنده اوست!

به گزارش جهان نيوز، اسحاق جهانگیری یکی از مدیران ارشد در دولت محسوب می شود که بخش عمده ای از ناکارآمدی فعلی دولت را باید به حساب وی نوشت اما طیف حامی وی که ردای ریاست جمهوری را برایش در نظر گرفته، سعی می کند تا همچنان سطح و لول او را بالا نگاه دارد و این اغراق پیرامون جهانگیری به حدی زیاد است که شایعات مربوط به شهردار شدن او را نیز به شدت تکذیب و این پست را در قامت ابر مردی چون او نمی دانند! این در حالیست که جهانگیری معاون اول دولتی است که با گذشت بیش از پنج سال از آغاز به کارش یکی از ضعیف ترین دولت ها در حوزه اقتصادی و و وضعیت معیشتی مردم محسوب می شود.

اما چه کسی است که نداند مدیریت تهران یکی از مسئولیت های سنگین، پرچالش و سخت است که از عهده هر کسی بر نمی آید و نجفی بعد از 7 ماه زیر بار آن کمر خم کرد و صد البته این مسئولیت برای اصلاح طلبان نیز خاطرات خوبی نداشته و مدیر موفقی هم در این حوزه نداشته اند.

حال در این میان یکی از افرادی که بارها از سوی برخی از محافل رسانه ای اصلاح طلب به عنوان جایگزین نجفی در شهرداری مطرح شده، اسحاق جهانگیری است. کسی که در انتخابات ریاست جمهوری 96 نقش نامزد پوششی را برای حسن روحانی بازی کرد ولی پس از رای دوباره مردم به روحانی، کاملا به حاشیه رفته است.

نام بردن از جهانگیری برای شهرداری تهران چیزی برای گرم کردن تنور انتخاباتی سال 1400 و زمینه سازی برای آن نیست. در تابستان و پاییز 96 بود که بارها از سوی برخی از فعالین اصلاح طلب به جهانگیری توصیه شد که از دولت جدا شود. دلایل متعددی نیز برای آن عنوان می شد. از جمله ادامه ضعف دولت در تحقق وعده ها و شرایط اقتصادی و معیشتی که ماحصل عملکرد دولت اعتدالی در سال های اخیر بود.

همچنین در دولت دوازدهم نقش اسحاق جهانگیری نسبت به گذشته در حاشیه قرار گرفته است. وی در چینش کابینه جدید نقش چندانی نداشت و این باعث اعتراض اصلاح طلبان نسبت به رئیس جمهور نیز شد. توصیه به کناره گیری جهانگیری در اواخر پاییز سال گذشته از سوی برخی از اصلاح طلبان اعلام شد. در 9 آذر ماه بود که روزنامه آفتاب یزد در صفحه اول خود تیتری خطاب به معاون اول با این مضمون زد که «استعفا بده». روزنامه آفتاب در همین رابطه نوشته: «پس از چینش کابینه بازهم سخن از استعفای جهانگیری از سمت خود به میان آمد؛ زمانی که گفته شد او با قهر، یکی از جلسات هیئت دولت را ترک کرده است و علت هم نارضایتی او از چیدمان تیم اقتصادی رئیس‌جمهوری عنوان شد. پس از تشکیل کابینه رفته‌رفته حضور جهانگیری در محافل عمومی کمرنگ می‌شد به‌طوری‌که برخی رسانه‌ها این عدم حضور را به «سکوت جهانگیری» تعبیر کردند؛ اما در همین حال تداوم حضور واعظی در اجلاس‌ها و نشست‌های گوناگون حاکی از پررنگ شدن نقش او در دولت دوازدهم بود و بنا به تحلیل کنشگران اصلاح‌طلب، علت کمرنگ شدن حضور جهانگیری، محمود واعظی بوده است»

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در رابطه با اختلاف جهانگیری و واعظی گفته: «من دلخوری و یا بهتر بگویم این دغدغه را از آقای جهانگیری شنیده‌ام علیرغم مسئولیتی که در بسیاری از حوزه‌ها‌ در دولت قبلی داشتند، اشخاصی مانند واعظی ورود می‌کنند، شاید چون ایشان در ایام انتخابات رسماً اعلام کرد که من نماینده اصلاحات هستم و با شناختی که از آقای واعظی داریم که ماهیت اصلاح‌طلبی ندارد و بیشتر به سابقه اصولگرایی و سوابق دهه 60 و 70 تکیه می‌کند، تردیدی دراین‌باره وجود ندارد و اما معتقدم که شاید از سوی خود آقای روحانی تصمیمی صورت گرفته تا نقش آقای جهانگیری کمرنگ شود.» همچنین صادق زیبا کلام نیز در چند اظهارنظر از جهانگیری خواست که از دولت خارج شود.

جهانگیری کجا برود؟
انتخابات مجلس در سال 1398 و سرلیستی جهانگیری در لیست اصلاح طلبان برای حضور در مجلس و ریاست آن یکی از گزینه هایی بود که برای کنش بعدی وی در نظر گرفته شده بود. اما با مطرح شدن استعفای محمدعلی نجفی از شهرداری تهران در برخی از محافل از کوچ جهانگیری از پاستور به بهشت سخنانی به میان آمد.
البته در 27 اسفندماه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به این سؤال که «گفته شده شما از گزینه‌های شهرداری تهران هستید و چقدر این احتمال وجود دارد که در آینده به ساختمان شهرداری در خیابان بهشت بروید؟»، گفته بود:« الآن هم در بهشت هستم؛ اینجا مگر بهشت نیست؟»
این جریان سازی در ایام تعطیلات نوروزی نیز وجود داشت و خبری مربوط به استعفای جهانگیری و جایگزین شدن بیژن زنگنه به جای وی در دولت به عنوان دروغ 13 در شبکه های اجتماعی منتشر شد. خبری که به سرعت در بسیاری از رسانه های اصلاح طلب بازنشر یافت و حتی در برخی از روزنامه های اصلاح طلب در 14 فروردین بازتاب یافت.

محمدعلی ابطحی، فعال اصلاح طلب در مصاحبه ای در 15 فروردین در واکنش به خروج جهانگیری از دولت با اذعان به اینکه اختلافات و دغدغه هایی درباره نقش کمرنگ جهانگیری در دولت وجود دارد، به دیدار عیدانه خود با وی اشاره کرده بود که نکات جالبی داشت: « ایشان به طنز یا جد گفتند عده‌ای دوست ندارند من در دولت باقی بمانم و آمال و آرزوهایشان را در قالب دروغ سیزده مطرح می‌کنند. البته من قبلا هم گفته بودم و در این دیدار هم گفتم که بهتر است آقای جهانگیری از دولت خارج شود.»

اما در دنیای سیاست هیچ چیز بعید نیست. حتی در صورت خروج جهانگیری از دولت و حضور در شهرداری تهران علاوه بر اینکه وی با مخالفانی از طیف اصلاح طلب برای این نقش آفرینی جدید روبه رو است، بازهم نمی توان انتظار عملکرد قوی از وی در مدیریت شهری داشت. اصلاح طلبان قصد خود را برای نامزد کردن جهانگیری در ریاست جمهوری 1400 صراحتا اعلام کرده اند، این بدان معناست که بهشت سکویی برای رسیدن به پاستور خواهد بود. موضوعی که این طیف سال هاست نسبت به آن انتقاد داشتند و تخریب های جهت داری در این زمینه به دو شهردار گذشته تهران داشتند. از جهت دیگر تمامی اقدامات جهانگیری جنبه تبلیغاتی خواهد داشت و از همان بدو شروع به کار سیاسی کاری هدفمندی آغاز می شود.

پایتخت در حال حاضر نیازمند مدیر اجرایی قوی و متخصصی است که به دور از هرگونه منافع حزبی یا تبدیل تهران به ستاد انتخاباتی جهت انتخابات ریاست جمهوری دور بعد پیش رود. جهانگیری دقیقا در جهت عکس این رویکرد قرار دارد. آنچه مسجل است اسحاق جهانگیری تجربه مدریت شهری را ندارد و در سال های اخیر نیز عملکرد تیم اجرایی دولت در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی و معیشتی با شکست روبه رو شده که معاون اول نقش اساسی در این زمینه داشته است.

بنابراین مشخص نیست چرا اصلاح طلبان قصد دارند از وی مدیر اجرایی قوی را در اذهان عمومی متصور شوند در حالیکه چنین زمینه ای را در سال های اخیر در جهانگیری شاهد نبوده ایم.

به  هر حال شهرداری تهران در مارپیچ سیاست های بی حاصل اصلاح طلبان گرفتار شده که در اولین آزمون انتخاب شهردار توسط شورای شهر با شکست روبه رو شده و در صورتیکه با هدف انتخابات ریاست جمهوری این پست مهم و استراتژیک در اختیار فرد دیگری از جمله جهانگیری قرار بگیرد، زمان و فرصت است که از کف تهران خارج خواهد شد و این سازمان به بنگاه سیاسی تبدیل می شود که انتظار پیشرفت و توسعه بر اساس چشم انداز برنامه تفصیلی بسیار بعید خواهد بود.
کد مطلب: 604514
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
پس از اعلام نرخ اسحاقی (42000 ريال)به نظرتان الان مثلا بازار ارز ثبات گرفته است! یا فقط صورت مساله پاک شد و ...
اردکانی
Iran, Islamic Republic of
کامنت جالب مردمی در سایت مشرق:
وقتی بجای ریاست جمهوری سلطنت جمهوری را شاهدیم
و حتی وزرا هم نمیتوانند راحت با روحانی دیدار کنند باید شاهد تسری این خلق مدیریتی اشرافی به سایر بخشهای جامعه منجمله شهرداری تهران باشیم و جای فرصت خدمت را فرصت سلطنت بگیرد و برایش جنگ و دعوای حزبی راه بیفتد.
بیچاره مردم نارو خورده از این جماعت.
Iran, Islamic Republic of
مردمی که 4 سال از این جماعت ... نارو خورده اند و بازه هم بهشون اعتماد کردند لایق بدتر از اینها هستند

دلت به حال مردم نسوزه

...
Iran, Islamic Republic of
مردم را سرزنش نکن ... باید پاسخگو باشد
Iran, Islamic Republic of
صورت مسئله هم پاک نشد
صرافیهای خارجی با مسافران و بیماران به نرخ 6000 تسعیر میکنند سایر ارزها را
Romania
اصلا نیاز نیست شهردار شود
چون در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد باز ۷ -۸ تا اصولگرا احساس تکلیف میکنند و کاندیدا میشن و رای ها بینشون تقسیم میشه و اصلاح طلب ها و اعتدالیون با همین اسحاق تک کاندیدا میان و ایشان ریس جمهور میشود
Iran, Islamic Republic of
یک دونه اصولگرا هم بیاد جهانگیری قطعا برنده خواهد بود شک نکنید
آینده این را ثابت خواهد کرد
لازم به سوپرمن سازی هم نیست دو تا مناظره شرکت کنه کار تمومه
Iran, Islamic Republic of
خداکنه جهانگیری با همین توهم پیروزی بیاد با مخ میخوره زمین آخ چه کیفی میکنن مردم و پشیمونا
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبها همیشه با دروغ و ایجاد توهم و رقیب هراسی و هلاصه پدرسوختگی رای آورده اند

سرمایه اصلاحات = جهل و ترس مردم

اگه مردم آگاه بودند هیچ وقت به روحانی رای مجدد نمیدادند
Iran, Islamic Republic of
استراتژی اصلاح طلبان در حوزه عملکردهای سیاسی و اجتماعی و... به این ترتیب است که اصولا خودشان به دلیل رخوت و کهولت و ضعف قوا و حتی عدم داشتن تعهد کاری و فقدان حس مسئولیت پذیری که دلیل اصلی آن عدم اعتقاد به مبانی و چارچوب نظام جمهوری اسلامی است، به دنبال عملگرایی نبوده و نیستند ولیکن فقط بیصدا و چراغ خاموش مترصد فرصت می نشیند و بعد عملگرایی جناح مقابل اصولگرایی را که نشات گرفته از روحیات جهادی و انقلابی و دینی است زیر سوال می برند. بدیهی است که دیکته ننوشته است که غلط ندارد. به عبارت دیگر این جماعت اصلاح طلب کار نمی کنند ولی از کار دیگران ایراد گرفته و خود را صاحب عقل، دانش و درایت و... معرفی کرده و طوری القا می کنند که آنها بهتر از جناح مقابل هستند و زمانی هم که به قدرت رسیدند وعده های توخالی خود را چون توان اجرا ندارند، به بوته فراموشی می سپارند و باز هم مردم از یک سوراخ دوباره گزیده می شوند ...
Iran, Islamic Republic of
بیجاره تهران و تهرانی ها
حمید
حقشون. کفران نعمت کردند, باید عواقب بدتری را انتظار بکشند.
Iran, Islamic Republic of
...
کاربر محترم. با تشکر فقط نظرخود را بدهید نه متلک پرانی و سخنان دو پهلو و نه توهین و جملات نامناسب. جهان نیوز
قد و قواره اسحاق
Iran, Islamic Republic of
بسمه تعالی
جهانگیری در زمان انتخابات 96، می گفت طبیعی است که پس طی سلسله مراتب، اکنون کاندیدای ریاست جمهوری باشد و به قالیباف کنایه می زد که شهرداری تهران در حد وزارتخانه هم نیست. حال چه شده که اصلاح طلبان، دنبال تنزل رویای جهانگیری از ریاست جمهوری به شهردار شدن هستند؟ درختی که 4سال ثمری نداشته باشد باز هم در هیچ جایی حتی در یک بقالی یا نانوایی نیز ثمری نمی دهد چه برسد شهرداری تهران. شاید هم خود اصلاح طلبان فهمیدند تاریخ مصرف اسحاق تمام شده است.
چمنی
Iran, Islamic Republic of
وقتی بجای ریاست جمهوری سلطنت جمهوری داریم و حتی وزرا هم نمیتوانند راحت با روحانی دیدار کنند باید شاهد تسری این خلق مدیریتی اشرافی به سایر بخشهای جامعه باشیم و جای فرصت خدمت را فرصت سلطنت بگیرد و برایش جنگ و دعوای حزبی راه بیفتد. ...
Iran, Islamic Republic of
پيش گوئى كرديد يا عقده كشائى ؟! خجالت هم خوب جيزيه، بجاى اين حرفها به توصيه حكيم محموت احمدى نژاد عمل كنيد همين !
افتاد يا واضح تر بگم ؟!
Iran, Islamic Republic of
بهترین حالت اینه که جهانگیری شهردار شود.اونوقت معلوم میشه کسیکه از عهده اداره یک شهر بر نمیاد ،به ناحق پنج سال ،اداره یک کشور رو در دست گرفته است.
برای تهران هم فرقی نمیکنه ،هر اصلاح طلبی بیاد ،همین اش وهمین کاسه است.یکی از زنهای عضو شورا رسما افتخار میکرد نجفی مرد سیاسی است وبیماریش رو خیلی از مردان سیاست دارند ،پس چندماه! بره درمان ! وبعد برگرده سر پستش! از این تفکر میخواهید چه شهرداری سبز بشه؟؟؟!
Iran, Islamic Republic of
عقده گشائی اصولگراها به بدترین شکل و با فتنه ای جدید
Iran, Islamic Republic of
...
کاربر محترم. با تشکر فقط نظرخود را بدهید نه متلک پرانی و سخنان دو پهلو و نه توهین و جملات نامناسب و ادعاهای بدون مدرک که اگر مدرک هم باشد باید به مراجع مربوطه ارجاع دهید. جهان نیوز
Iran, Islamic Republic of
مثلا با این خبر جعلی که منتشر می کنین دنبال چی هستین؟
جهان نیوز!
Iran, Islamic Republic of
چرا نظری حاوی عبارت «عقده گشایی» را منتشر می کنید؟ مگر کلمه عقده گشایی بی احترامی نیست؟ پس چرا منتشر می کمنید؟
Iran, Islamic Republic of
جواب نداری ،مجبوری توهین کنی.هیاهوی همیشگی اصلاح طلبها برای گیج گردن مردم ، عادی شده است.
بیژن
تاجائیکه ما میدانیم شناسنامه فتنه و فتنه گر به اسم افسادطلبان صادر شده؟چطور میگید فتنه جدید اصولگرایان؟....جای شهید و جلاد....در مرام افسادطلبان
Iran, Islamic Republic of
جهانگیری بشه شهردار?!!!
Iran, Islamic Republic of
...
کاربر محترم. با تشکر. ادعا بدون ارائه سند معتبر و قانونی قابلیت انتشار ندارد. جهان نیوز
خیاوی
Iran, Islamic Republic of
حالا انصافا اگردرسایر کشورها قیمت دلارروهمینطوری بازور وفیلم بازی نگهمیداشتن خبرنگارصداوسیما چطوری گزارش میکرد ؟
Iran, Islamic Republic of
تهران مثل اقتصاد کشور ویرانه میشود علی برکت الله
خیاوی
Iran, Islamic Republic of
واقعیت اینه که اکثرروسای ومدیران کشورما ازیک حلقه قومی وفامیلی هستن وحتی توان وسواد اداره یک دامداری روهم ندارن چه برسه به یک کشور این ادم هم یکی ازاونهاست
Iran, Islamic Republic of
....