سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - 26 Mar 2019
 
۳
۲۹
روایتی از مباحثه دکتر مصطفی چمران و حجت‌الاسلام روحانی

ماجرای یک تقابل/ آیا صحیح است که بهترین رزمندگان را دور بریزیم؟

سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۴
رئیس (یدا... سحابی) آقای دکتر چمران بفرمایید. دکتر مصطفی چمران ... دوست عزیز ما آقای دکتر روحانی مساله‌ای را مطرح کردند که تیپ «نوهد» را منحل کنید. یکی از مشکلات بزرگ همین‌جاست که تیپی را که بهترین رزمندگان ما هستند، منحل کنیم. آنها را بیرون بریزیم، آن‌وقت این تعدادی را که بیرون ریختیم، اینها چه خواهند کرد؟ کجا خواهند رفت؟ آیا به دشمن می‌پیوندند؟ نمی‌پیوندند؟ با آنها باید چگونه معامله کرد؟ آیا صحیح است که بهترین رزمندگان را دور بریزیم؟
ماجرای یک تقابل/ آیا صحیح است که بهترین رزمندگان را دور بریزیم؟
گروه سیاسی جهان نيوز: ماجرای مباحثه شهید مصطفی چمران و حجت‌الاسلام روحانی پس از ایام کودتای نوژه، یکی از موضوعاتی است که مورد توجه پژوهشگران تاریخ معاصر قرار داشته است. ماجرا از این قرار است که حسن روحانی در یکی از جلسات مجلس شورای اسلامی خواستار انحلال نیروهای ویژه نوهد ارتش می‌شود.

بر پایه گزارش فرهیختگان، پس از این سخنان وزیر دفاع وقت یعنی دکتر مصطفی چمران در سخنان خود استدلال‌های متفاوتی را در پاسخ به درخواست این انحلال بیان می‌کند. در ادامه ماجرای مجادله دکتر چمران و حجت‌الاسلام حسن روحانی که در جلسه مورخ ۲۳ تیر ۱۳۵۹ مجلس شورای اسلامی دوره اول صورت گرفت را عینا به نقل از شماره ۱۰۹۸۷ روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران روایت می‌کنیم:

حجت‌الاسلام حسن روحانی ... در اینجا خوشبختانه آقای چمران مسئول وزارت دفاع هم تشریف دارند، مساله را مطرح می‌کنم. راجع به نیروهای مخصوص ارتش (نوهد) بارها به مسئولان پیشنهاد شده که این نیرو را منحل اعلام کنند و اینها خطرناک هستند و متاسفانه توجه نشد و در این کودتا هم نقش عظیمی را آنها داشتند. البته در میان آنها هم افراد صالحی وجود دارند که آنها باید بمانند. دیروز آقای اصفهانی...

رئیس (یدا... سحابی) وقت جنابعالی تمام شد.
حجت‌الاسلام حسن روحانی اجازه بدهید یک لحظه، آقای اصفهانی اشاره کردند به مساله همافرها و درجه‌دارها. این را من باید تذکر بدهم که در ارتش زبان خاصی وجود دارد. اگر کسی می‌خواهد راجع به ارتش بحث کند، نگوید همافرها و درجه‌دارها. ما در ارتش پنج قشر داریم؛ کارمند و غیرنظامی، همافر، درجه‌دار، سرباز و افسر و بین تمام این گروه‌ها افراد انقلابی وجود دارند و در میان این پنج گروه هم ممکن است افراد ضدانقلاب کم و بیش باشند، بنابراین نام قشر خاص و گروه خاص صلاح نیست که در اینجا مطرح بشود، تمام نظامیانی (زنگ رئیس) که متعهد و مسئول بوده‌اند، ما به آنها احترام می‌گذاریم.

رئیس (یدا... سحابی) آقای دکتر چمران بفرمایید.
دکتر مصطفی چمران ... دوست عزیز ما آقای دکتر روحانی مساله‌ای را مطرح کردند که تیپ «نوهد» را منحل کنید. یکی از مشکلات بزرگ همین‌جاست که تیپی را که بهترین رزمندگان ما هستند، منحل کنیم. آنها را بیرون بریزیم، آن‌وقت این تعدادی را که بیرون ریختیم، اینها چه خواهند کرد؟ کجا خواهند رفت؟ آیا به دشمن می‌پیوندند؟ نمی‌پیوندند؟ با آنها باید چگونه معامله کرد؟ آیا صحیح است که بهترین رزمندگان را دور بریزیم؟ برای اینکه احتمالا یک‌دهم آنها به دشمن بپیوندند. یا بهتر است آنها را تحت کنترل خود داشته باشیم.

حجت‌الاسلام حسن روحانی انحلال به‌معنای اخراج نیست، می‌شود آنها را به واحدهای دیگر منتقل کرد.
دکتر مصطفی چمران به‌هر حال من تعجب می‌کنم که جناب آقای دکتر روحانی خودشان دست‌اندرکار ارتش هستند و در سازمان سیاسی و ایدئولوژیک ما بزرگ‌ترین نقش را پیاده می‌کنند و به این مشکلات آگاهی کامل دارند.

 ... مساله مهمی که از نظر نظامی باید به‌عرض دوستان برسانم، این است که دشمن همیشه و همه جا قادر است کودتایی به راه بیندازد. خریدن پنج افسر یا 20 افسر برای دشمن با قدرت پول کار ساده‌ای ‌است. شما اگر ارتش صدر اسلام را هم در نظر بگیرید، دوست عزیز من جزء عده انگشت‌شماری افراد دیگر بودند، آن‌چنانکه باید و شاید رسالت مقدس نبی‌اکرم را درک نکرده بودند (کیاوش - مومنین همان‌ها بودند). آنها هم تعدادشان از انگشتان دست تجاوز نمی‌کرد، بنابراین مساله مهم استراتژیک که برای ما مطرح است اینکه زمینه برای کودتا وجود نداشته باشد و مساله‌ای را که از نظر نظامی در حال حاضر می‌خواهم عرض کنم این است که زمینه برای کودتا نیست.

به‌فرض اینکه 20 نفر از تیپ نوهد بخواهند کودتا کنند ۱۲۰ نفر در مقابل آنها می‌ایستند. اگر فرماندهی بخواهد هواپیما را همان‌طور که امام امت فرمودند به هوا ببرد، پس از مدتی بنزینش تمام می‌شود و باید بنشیند. هنگامی که زمینه برای کودتا نیست، درجه‌داران و افسران و... با ۲۰ نفر افسر همکاری نکنند کودتایی درنمی‌گیرد.

مساله مهم زمینه‌ای است که در آن زمینه ما داریم زندگی می‌کنیم؛ مساله‌ای که می‌خواهم به‌شما بگویم در تمام دنیا حتی در خود آمریکا حتی در روسیه شوروی، آمریکا و در آنجا جاسوس دارد. در خود پنتاگون روسیه شوروی هم جاسوس دارد. امری است واضح که عده‌ای از افراد کشور را دشمن می‌تواند بخرد. اینکه امر کلی است، ولی مساله زمینه است. در حال حاضر در ارتش ما زمینه برای کودتا وجود ندارد. این ارتشیان ما اطاعت نخواهند کرد و زیر بار نخواهند رفت. نه‌فقط ملت ما علیه آنها خواهد جنگید، بلکه ارتشیان هم خواهند جنگید.

مساله‌ای را که می‌خواهم به‌عرض شما برسانم، این است که این ارتش با تمام هجوم و حمله‌ای که به آن می‌شود، ارتشی نبود که با ملت ما بجنگد. پیروزی انقلاب ما در سایه این حقیقت بود که ارتش به ملت ما پیوست و نجنگید. یک ارتش 500 هزار نفری اگر می‌خواست با ملت بجنگد، میلیون‌ها کشته می‌دادند نه 60 هزار نفر، نه 70 هزار نفر. ارتش به ملت پیوست و طاغوت احساس کرد که این وفادار به منفعت طاغوت نیست، پس گریخت. بنابراین ارتشی است که اکثریت مطلق، به‌نفع ملت و به‌نفع انقلاب ما است.

از این رو عده‌ای که می‌خواهند کودتا به راه بیندازند، اعداد معدودی هستند و این عملی است که در همه جای دنیا و برای همیشه برای دشمنان وجود دارد، ولی مساله‌ای را که می‌خواهم اینجا مطرح کنم این است که با یک بازی سیاسی و با یک مساله و با یک کودتای ساختگی که نظیرش را در چند روز پیش دیدیم، سبب نشوند که رابطه ملت با ارتش قطع شود. سبب نشوند که آن پرستیژ و شخصیتی را که قلمداد می‌کرد، از بین برود. این وحدت و یکپارچگی بین ارتش و مردم بزرگ‌ترین تجربه است.

مساله خوزستان را شما بهتر از من آگاه هستید، بنابراین شما مقابل قدرت‌های نظامی بزرگ و سازماندهی دشمن مقاومت بکنید. احتیاج به ارتش هست و به‌همین علت است که دشمن سعی می‌کند ارتش را با قدرت بکوبد، از نظر مردم بیندازد، پرستیژ ارتش را از بین ببرد و ما نباید تسلیم این امر بشویم. از این کودتاها و نظیر این توطئه‌ها چه‌بسا که زیاد اتفاق بیفتد، ولی همین‌طور که گفتم، زمینه‌ای برای کودتا در داخل ارتش و در خارج از ارتش وجود ندارد. در این ارتش است که من با کمال جرات و جسارت در پشت آنها نماز خوانده‌ام و نماز می‌خوانم.

بد نیست از یکی از افسران پاک در اینجا اسم ببرم به‌نام سرگرد صیاد شیرازی که هم‌اکنون به‌فرماندهی عملیات غرب منصوب شده است و یک سرگرد است و رئیس‌جمهور هم دستور فرمودند که به او دو درجه بدهند که سرهنگ بشود. این افسری است که در روزگار گذشته در سردشت همراه من بود و [شاید] در پاکی و تقوا و ایمان و شجاعت و هرچه بخواهید از این کسانی که در اینجا نشسته‌اند تبحر زیادتری داشته باشد.

چنین کسانی به‌فرماندهی قابل‌قبول همگان در این کشور است. چنین افسران پاکی که مورد قبول همگان هستند، به مسئولیت گماشته شدند. حتی دیروز دوستی از ما به باقری حمله کرد. تیمسار باقری کسی بود که قبل از هر کس (جناب آقای خلخالی هم اطلاع دارند) دوماه قبل این توطئه را به رئیس‌جمهور خبر داد. او اگر می‌خواست بگریزد، می‌توانست بگریزد. او اگر می‌خواست با آنها همکاری کند، خیلی امکانات داشت.

ولی کسی بود که به‌طور مرتب اخبار توطئه‌گران را به رئیس‌جمهور می‌داد و دولت و رئیس‌جمهور از کانال‌های مختلف، افکار مختلفی دریافت می‌کردند که یکی از طرف او بود، بنابراین به صرف شعارهای تند و احساسات کور افرادی را کوبیده‌اند، درحالی که گفتم چنین فرماندهان فکوری، همچون سرهنگ فکوری که فرمانده نیروی هوایی شما است، کسی است که بیشتر مومنین پشت او نماز می‌خوانند.
کد مطلب: 604498
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


شما را ارجاع می دهم به فرمایشات مقام معظم رهبری خطاب به مسئولان دهه60یادتان هست ...
Iran, Islamic Republic of
در ارردوگاه اصلاح طلبان افسادطلب؛
...به دستانی مثل سعیدحجاریان ها ...
خشونت طلبانی مثل محسن مخملباف ها...
پونز به دستانی مثل اکبر گنجی ها ...
و در اردوگاه اعتدالگرایان بی تدبیر هم ایضا آقایان نقاب به چهره به وفور دیده می شوند.
امروز اینها منادی آزادی و حقوق ملت و جامعه مدنی و تراز اعتدال و تدبیر و عقلانیت درجامعه و... شده اند.
Iran, Islamic Republic of
فیلم این جلسه موجود است ، چرا نگذاشتید
دنیا فریب خورده
Iran, Islamic Republic of
ببخشید من نمی دانم یعنی در این عکس منزل آقای روحانی تو همون خیایان نیاوران و ثارالله زعفرانیه بود یا طبق گفته خودشان قبل از انقلاب ودر زمان شروع طلبگی در یکی از طبقات یک خانه کوچک هنوز در قم مستاجر بوده اند؟!
seyed hosein
Iran, Islamic Republic of
شما هم شدید طرفدار روحانی؟!
اون قسمتی که این مدعی اعتدال امروزی میگوید: "باید در نماز جمعه اینها را دار بزنید! حقوقشان را قطع کنید و ...." اینها چرا سانسور شده است؟
شاید هم زور آقایان باعث این سانسور باشد...
تفاوت از کجا تا کجا؟!
Iran, Islamic Republic of
چمران مردی که تمام وجودش غرق در معرفت الله بود و پست و میز و سمت و ... را داد تا فرمان خداوند و ولی امر خویش را به اجرا بگذارد. به جایزه نوبل پشت پا زد پا روی شیطان نفس خود گذاشت و ... ولی برخی...
Iran, Islamic Republic of
میان ماه من تا ماه گردون
تفاوت از زمین تا آسمان هست ...
Iran, Islamic Republic of
پس این منحل کردن ها سابقه داره
Canada
چند نکته مهم از سخنرانی شهید چمران ایفاد میشود (که البته محدود به این چند نکته نیست):

1. در جلسه مورخ ۲۳ تیر ۱۳۵۹ مجلس شورای اسلامی از شیخ حسن بعنوان دکتر روحانی یاد شد. اما ایشان در دهه هفتاد (یعنی بیش از یک دهه بعد) بزعم خود در انگلیس در مقطع دکترای حقوق درس خواند. موضوع چیست؟ آیا در سال 59 آقای روحانی دکتر بعد از این بود؟

2. تعداد شهدای انقلاب اسلامی 60-70 هزار نفر بودند (نه چهار هزار نفری که امثال آقای عمادالدین باقی اصلاح طلب ادعا کرده اند).

3. شیخنا حسن مصرانه خواهان انحلال تیپ نوژه بود که از بهترین و ورزیده ترین نظامیان کشور بودند. در حالیکه به گواهی شهید چمران همان انقلابیون میهن دوست در مقابل کودتاچیان ایستادند.
هدهد
Iran, Islamic Republic of
نکات جالب خیلی داره این مصاحبه مثل کنایه شهید چمران به وضعیت عقیدتی سیاسی و ایمان شهید صیاد نسبت به روحانیون انقلاب کرده در مجلس و اصرار و برنامه دارو دسته روحانی برای انحلال بهترین واحد های ارتش در استانه جنگ ولی در یک کلام باید گفت شرایط خیلی شبیه الانه.
Iran, Islamic Republic of
ميشه بفرماييد اين 60 تا 70 هزار شهيد با استتناد به كدوم مدرك هست؟!!!
اخه دروغ انقدر بزرگ :)
Canada
...
Iran, Islamic Republic of
خب كه چى ؟! رفتيد خاطرات قديمى رو از زير … درآورديد كه روحانى را بكوبيد ؟! روحانى در اين صحنه فرصت نكرده استدلالش رو مطرح كنه ! از اينها گذشته از اين نظرات خيلى ها اوائل انقلاب داشتند اگه قرار باشه مثل مرغ هد كدوم را كه دلتون بخواد نوك برچين كنيد ديگران هم هستند كه شاهكارهاى بقيه را رو كنند ! يه ذره بصيرت داشته باشيد ! روز نيست عليه روحانى يا اصلاح طلبان و حتى احمدى نژاد مطلبى ننويسيد انگار با همه سر جنگ داريد ؟! من كه ميگم وجودتون با اين شكل و شمايل مضره به حال مملكت !
هدهد
Iran, Islamic Republic of
انتقاد بهتر این است که بگویید ایا شما بقیه مواضع شهید چمران را هم قبول دارید یا نه.
Iran, Islamic Republic of
بله كه قبول دارم خدا رحمت كنه اين شهيد مجاهد و استاد فرهيخته و بى ادعا را، اعتراض من به فرمايش ايشون نيست،كدام انسان منصف يا با شرفى دلباخته اين شهيد جاويدان نيست ؟! مشكل من با دو دوزه بازى هاى جنجال نيوزه ! روز نيست كه عليه روحانى و اصلاح طلبها مطلب نذاره ، فقط لجن مالى، فقط منفى بافى فقط عقده گشائى !
هدهد
Iran, Islamic Republic of
من هم روی سئوالم و انتقادم به جهان نیوز بود اما سئوال این است که مگر رسانه های اصلاح طلب و اعتدالی کاری غیر ا ز جهان نیوز می کنند البته دوست گرامی خون خودت را به خاطر اینها کثیف نکن و گول جنگ زرگری اقای زاکانی و روحانی رو نخور.چون که اینها در جاهایی که صلاح بدانند مثل حمله به احمدی نژاد باهم دیگه خیلی هم هماهنگند
Iran, Islamic Republic of
از قرار معلوم اين جناب شيخ ما همان اوائل انقلاب هم ... شناخت درستي از فضاي سياسي و آرمانهاي انقلابي نظام و بنيانگذار كبير انقلاب حضرت امام روح الله رحمةالله عليه نداشته.
در زمان جنگ 8 ساله هم همين جناب دكتر!! اقدام به تشكيل گروهي بنام عقلا !!؟؟ در مجلس شورا مي كندتا مثلا" با درايت اين حضرات عاقل و باتدبير!! مشكلات كشور حل شده و جنگ هم سريعتر تمام شود! كه با واكنش تند و سخت امام روبرو شد.
امین
Iran, Islamic Republic of
بیچاره شهید چمران

...
Iran, Islamic Republic of
...اونهائی هستند که از اول هم ،قصدشون نابودی امنیت ما با از بین بردن قوای نظامی بود.شهید چمران که الان اون دنیا سربلند وپرافتخار زندگی میکنه وثواب امنیت ما ،مدام بهش میرسه.
Iran, Islamic Republic of
پس جناب روحانی از همون اول روحیه این روحیات را داشته اند
Iran, Islamic Republic of
حضرات جهان نيوزي! اگر هم مي خواهيد نظرات كاربران را سانسور كرده و مطالب مد نظر خودتون رو بگذاريد ,حداقل دقت فرموده ,جمله بندي تون درست باشه!
" ازهمون اول روحيه اين روحيات را داشته"!!!
جمله من اين بود؟!!!
Iran, Islamic Republic of
باید پذیرفت که جهان نیوز هم معذور است از طرفی آدمهایی که در مقابل تریبون و مجامع عمومی پناه می برند به خدا ...
Iran, Islamic Republic of
عشق نابودی موشک در یه عده نهادینه است وعشق رو نمیشه کاریش کرد!
Iran, Islamic Republic of
مناظره ی سال 92 بین قالیباف و روحانی رو برام تداعی میکنه
Iran, Islamic Republic of
این بحث مربوط بوده به ماههای اول بعد از پیروزی انقلاب بوده نه الان ، ارتش هم قبل و بعد انقلاب طرفدار مردم و امام (س) بوده اند ولی عناصری هم بوده اند که دشمن انقلاب و جمهوری اسلامی بودند که تسویه ، اخراج ، بازخرید و یا دستگیر و محاکمه و مجازات شدند ؛ مطلبی بوده مربوط به گذشته عناصری معدود ، ارتش جمهوری اسلامی در کردستان و دفاع مقدس عالی درخشید درود خدا بر همه رزمندگان اسلام .
صداقت
بیچاره چمران بیچاره احمدی نژاد بیچاره بقایی بیچاره مشایی بیچاره و ...: اینها که (براساس فیلم ومستندات از روحانی)همش حجاب اجباری وسرکوب کردن وخفقان وتحلیل درست نداشتن از فضای سیاسی و...رو سد راه نخبگان ودانشمندان ودانشجویان وبازاریان ومردم پرتلاش و...می کنند ونمی گذارند فضای جامعه وخدمت کردن مهیا بشه وبا سانسور وقدرت وتزویر ورانت وثروت و دروغ و... فضا رو مه آلود می کنند..راستی چطور به قدرت می رسند؟؟؟!!! مردم مقصرند صدرصد مقصرند...از ماست که برماست....
Iran, Islamic Republic of
واقعا فکر میکنید این کارا چقدر موثره. یه فیلمو برداشتید نشون دادید کار بجایی بود. چرا متوجه نیستید که با تکرار فقط لوثش میکنید.
Iran, Islamic Republic of
خدا پدرتو بيامرزه عزيزم ! حرف منهم همينه ، انگار ماموريت آقايون فقط تخريب روحانيه !
حسین
Iran, Islamic Republic of
اوایل انقلاب میخواد ارتش رو منحل کنه...
م. ج
Iran, Islamic Republic of
بعضی از اقایان یادشان رفته چی بودن? وچی? شد ند?