دوشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۸ - 25 Mar 2019
 
۵
۲۹
محسن هاشمی بهشت خیلی دور خیلی نزدیک

چرا خاتمی همچنان با شهرداری فرزند ارشد هاشمی مخالف هست؟

دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۵۱
شنیده‌ها از نارضایتی رئیس دولت اصلاحات و میدان‌داری حزب اتحاد ملت در میان مخالفان شهرداری هاشمی نیز درست از همین‌جا آب می‌خورد؛ مخالفت‌هایی که خرداد سال گذشته نیز در جریان انتخاب شهردار، به کرات ابراز شد و البته به نتیجه هم رسید.
چرا خاتمی همچنان با شهرداری فرزند ارشد هاشمی مخالف هست؟
گروه سیاسی جهان نيوز: انتخاب شهردار برای تهران از همان روز اول ماجراهای زیادی برای خود داشت؛ از حمایت و لیست n نفره کاندیداها گرفته تا ارائه برنامه و حمایت از این و انصراف آن. در این میان یکی از کسانی که نامش کم و بیش لابه‌لای گزینه‌های روی میز به چشم می‌خورد، محسن هاشمی‌رفسنجانی بود. حالا فرزند ارشد مرحوم هاشمی که از قضا بالاترین رای مردم تهران را در راهیابی به شورای شهر نیز به خود اختصاص داده بود، باید میان ماندن در شورا و رفتن به شهرداری یکی را انتخاب می‌کرد؛ دوراهی‌ای که در نهایت به ریاست شورای شهر ختم شد.

به گزارش جهان نيوز، در این فضا همان روزها عده‌ای حضور هاشمی در شهرداری را که معادل با خروجش از جمع اعضای شورای شهر بود، نوعی خیانت به رای مردم تلقی کردند. خروج هاشمی البته یک پیامد دیگر هم داشت؛ چنانچه او پایش را بیرون می‌گذاشت، این مهدی چمران بود که باید جایش را در بهشت می‌گرفت؛ کسی که پیش از این سابقه 11 سال ریاست شورای شهر را در کارنامه داشت و خط و ربط سیاسی‌اش هم بر کسی پوشیده نیست. این‌گونه شد که عده‌ای ترجیح دادند صرفا با عینک سیاسی به حوزه تخصصی مدیریت شهری نگاه کنند و دامن آقامحسن را از آنچه فکر می‌کردند خطاست، بپالایند.

این اما پایان ماجرا نبود. هرچند در آن مقطع قصه به این نقطه رسید که محمدعلی نجفی 66 ساله راهی بهشت شد و ماه‌عسل شورای شهر با شهردار منتخب‌شان کلید خورد، اما ماه‌عسل خیلی دوام نداشت و واقعیات خیلی زود خود را بر ادعاها و وعده‌های دهان پرکن تحمیل کرد. حالا نجفی مانده بود و یک خروار کار بر زمین‌مانده. در این بین هنوز چیزی از بهبود مشکل قلبی نگذشته بود که بیماری جدید هم برای شهردار از راه رسید؛ بیماری‌ای که به‌رغم انکار اعضای شورا و خوشبینی‌های تعجب‌برانگیز آنها جدی‌تر از آنی بود که بتوان کج‌دار و مریز با آن ساخت.

استعفای نجفی سرانجام مورد قبول قرار گرفت و تکلیف تهران و شهردار بیمارش بعد از یک ماه بلاتکلیفی بالاخره مشخص شد. حالا گمانه‌زنی‌ها بر سر فهرستی از کاندیداهای احتمالی دوباره اوج گرفته است؛ فهرستی که از پیروز حناچی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گرفته تا سمیع‌ا... حسینی مکارم سرپرست کنونی شهرداری تهران، محسن هاشمی رئیس شورای شهر، محمدعلی افشانی معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهردارها و دهیاری‌ها و مصطفی سلیمی سرپرست شهرداری تهران پیش از حضور نجفی و حتی عبدا... جاسبی رئیس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی و محسن مهرعلیزاده شهردار اصفهان و... در آن به خط شده‌اند.

بر پایه گزارش فرهیختگان، در میان همه این گزینه‌ها بار دیگر نام محسن هاشمی حاشیه‌ساز شده است، حرف‌ها اما همان حرف‌های تکراری است. مخالفان شهرداری هاشمی قائل به آنند که چون با خروج او از شورا، مهدی چمران به‌عنوان عضو علی‌البدل به شورای شهر تهران راه می‌یابد، استعفای رئیس شورا به صلاح نیست. حامیان شهرداری هاشمی هم که عمدتا با محوریت حزب کارگزاران در حال زمینه‌سازی برای استعفای او از شورا و ریاستش بر ساختمان بهشت هستند، می‌گویند ورود یک اصولگرا به شورا احترام به رای اقلیت است و از همین رو نباید مانع ورود مهدی چمران شد.

در همین رابطه حسین مرعشی، سخنگوی کارگزاران از ورود چمران به شورا استقبال می‌کند و می‌گوید که این موضوع خللی در کار شورا وارد نمی‌کند. مصطفی کواکبیان هم معتقد است اعضای شورا نباید نگران یک رای اصولگرایان در شورای 21 نفره باشند. محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات هم استدلال ‌یادشده را مردود می‌داند و اعتقاد دارد که یک زمانی شعار اصلاح‌طلبان «زنده باد مخالف من» بود. به هر دلیلی یک مخالف وارد شورا شود، اصلاح‌طلبانه‌تر از آن است که شورا بی‌حضور جناح مخالف باشد.

در مقابل، روزنامه آفتاب یزد ضمن تخطئه این رویکرد نوشته: «جریان خاص» اصلاح‌طلب برای زمینه‌سازی استعفای محسن هاشمی و شهردار شدن او، به جای آنکه بخواهد حالت تدافعی به خود بگیرد، استراتژی حمله را در پیش گرفته و مخالفان شهردار شدن محسن‌هاشمی را به فراموشکاران دموکراسی‌خواهی متهم می‌کند.»

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر هم در مقابل نظر ابطحی، این سوال را مطرح کرد که با این وصف تکلیف میثاق‌نامه و وفاى به عهد چه می‌شود و آیا شهر گرفتار قحط‌الرجال شده؟

اما فارغ از دوگانه توجه به رای مردم یا پشت کردن به آن، به نظر می‌رسد حرف‌های دیگری هم وجود دارد برای گفتن؛ حرف‌هایی که فعلا عقلای قوم ترجیح داده‌اند از درز کردن‌شان به رسانه‌ها ممانعت به عمل آید. هرچه باشد، تکیه بر کرسی شهرداری تهران مترادف است با طی کردن بخش زیادی از مسیر ناهموار فتح پاستور. کارگزاران به خوبی نسبت به این موضوع واقفند که راه میان‌بر پاستور، همین راهی است که تلاش دارند هاشمی را راهی آن کنند؛ راهی که در بزنگاه انتخابات ریاست‌جمهوری 1400، احتمالا تا حد زیادی آنها را از «تکرار» بی‌نیاز خواهد کرد و این یعنی حذف بسیاری از حلقه‌های تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز از چرخه تعیین کاندیدای نهایی. همین موضوع، یاران دیرین آیت‌ا... هاشمی را به این جمع‌بندی رسانده که قبای شهرداری تهران برازنده هیچ‌کس به اندازه فرزند ارشد آیت‌ا... نیست. مضاف بر اینکه هاشمی واجد خصوصیات و ویژگی‌هایی است که حاملان آن ویژگی‌ها در میان نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب، حسابی انگشت‌شمارند.

شنیده‌ها از نارضایتی رئیس دولت اصلاحات و میدان‌داری حزب اتحاد ملت در میان مخالفان شهرداری هاشمی نیز درست از همین‌جا آب می‌خورد؛ مخالفت‌هایی که خرداد سال گذشته نیز در جریان انتخاب شهردار، به کرات ابراز شد و البته به نتیجه هم رسید. این روزها هم اصلاح‌طلبان که از انزوای اسحاق جهانگیری در دولت دل خوشی ندارند، بر پایه همان استدلال کارگزاران، نام معاون اول دولت را در میان گزینه‌های شهرداری تهران جا دادند؛ موضوعی که البته خیلی زود از جانب خود او تکذیب و به پای دروغ سیزده نوشته شد.

خلاصه عاقبت این کشمکش دنباله‌دار هرچه که هست، طبق گفته رئیس شورای شهر تهران ظرف یک ماه آینده مشخص خواهد شد. با این وصف باید منتظر ماند و دید که در رایزنی‌های فشرده طیف‌های سیاسی حاضر در شورای شهر و البته گروه‌های بیرون از آن در این یک ماه زور کدام‌یک بیشتر خواهد چربید.
کد مطلب: 604178
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
سلام و خداقوت.
ازتون خواهش میکنم این پنجره تبلیغاتی که 1/3 صفحه رو می پوشونه و هر بار با باز کردن یک مطلب جلوی چشم آدم خودنمایی میکنه رو یا حذف کنید یا یک جای دیگه سایتتون با ابعاد کمتر بازش کنید. واقعاً روی اعصاب آدمه!
این یک جور توهین به خوانندگان و بازدیدکنندگان از سایت شماست و حیفه که سایت وزین شما هم اسیر این بازیهای تبلیغاتی بشه!
ايرج
Iran, Islamic Republic of
اصولگراها !! چي؟ دوست دارن هاشمي عزيز شهردار بشه يا نه ؟
عباس گودرزی
سلام برادر یا خواهر گرامی هاشمی نمی خواهد شهردار شود که خادم من و شما باشد و تنگنا های ترافیکی و آلودگی ها را حذف و جلوی برج سازیهای بی رویه را بگیرد بلکه می خواهد شهردار شود که مجوز قانونی برای کاندیدایب ریاست جمهوری بگیرد بیاییم انقلابی بیندیشیم نه جناحی که آخر مثل منافقین نوکر دشمنان شویم
Iran, Islamic Republic of
خاتمی هم یک سیاست باز است و به فکر مردم نیست
عباس گودرزی
سلام فکر می کنم انقلاب به دست نا اهلان افتاده که حتی رسانه های خبری که باید بدون مماشات نظرات تحلیلی مخاطبان را منعکس نماید جناح بازی نموده و جملات بی مغز را منتشر ولی از انتشار مطالب علمی خود داری می کند .
عباس گودرزی
سلام بازی شهردار شدن را تمام کنید مردم می فهمند شما برای موجه شدن کاندیدای ریاست جمهوری دارید تلاش می کنید و اصلا مشکلات و ارائه خدمات به ملت برایتان اهمیت ندارد قدرت طلبی کور و کرتان کرده مگر مرگ شما را فرا گیرد
Iran, Islamic Republic of
گودرزى جان !
تا شقايق هست زندگى بايد كرد !
Iran, Islamic Republic of
بابا این تیترهاتون رو کی می نویسه!
مخالف هست؟؟؟
مخالف است؟
Iran, Islamic Republic of
بسيار خوب جهان ! حالا شما چرا دو دوزه بازى ميكنيد ؟! اول تكليف خودتونو روشن كنيد بعد براى شوراى شهر تعيين تكليف كنيد ! بالاخره هاشمى بياد يا نياد ؟! چرا مثل مرد !! جواب نمى ديد ؟!
آره يا نه ؟! سياسى كار كه نبايد مذبذب باشه !
Iran, Islamic Republic of
چقدر بی منطق
مگه جهان نیوز شهردار انتخاب میکنه
شهروند تهرانی
Iran, Islamic Republic of
درود بر هاشمی مرگ بر خاتمی
خاتمی با فتنه 88 گور تاریخی خودرا کند
یک خائن به مملکت هیچ وقت نمی تواند نظر خودرا
به مردم تحمیل کند . بهترین کار ی که خاتمی می تواند بکند این است که حیا کند و سیاست کثیفش را رها کند .
Iran, Islamic Republic of
چون با اين كار چمران به شورا مي خزد.
سرور
Iran, Islamic Republic of
بنده فکر می کنم رفتن چمران به شورای شهر بهانه است.
ترس خاتمی ناشی از رقابت درونی احزاب اصلاح طلب است وگرنه همه می دانند گزینه شهرداری تهران برای خاتمی اصلا نجفی نبود.
بنظر می رسد باتوجه به اینکه محسن هاشمی آدم نسبتا معتدل(نه معادل اعتدال حسن روحانی) و معقولی در میان اصلاح طلبان است بنابراین با بزرگ شدن وی یک رقیب قدرتمند و نسبتا جوان در میان پیرمردهای غالبا بالای 75 ساله اصلاح طلب و قاعدتا مساله حذف سیاسی آنها بوجود می آید.البته امثال خاتمی شاید بتوانند موضوع را به تعویق بیاندازند اما مطمئنا در آینده ای نزدیک این موضوع تلخ برای آنها رخ خواهد داد.
بنده دور نمی بینم روزی که همین طایفه اصلاح طلب(از نوع چپی آن) به محسن هاشمی کارگزارانی هم انگ های اقتصادی و امنیتی بزنند.
مجید
Iran, Islamic Republic of
تنها وجه مشترک اینها فقط سفره انقلاب است هیج وجه مشترکی دیگری ندارند فقط بخورند فریب دهند مردم را و به اقازاده های خود برسند و در خارج از کشور برای نسل خودشان بسازند و ذخیره کنند .....
درود بر هاشمی
Iran, Islamic Republic of
این خاتمی ... چیکاره است که نمی گذارد
اقای محسن هاشمی شهردار شود ؟ محسن فرزند مردی است که روزی همین خاتمی دشمنش بود
خاتمی از نظر کارگزاران خائن به کشور است
Iran, Islamic Republic of
حتما ممدخاتمی می داند که این هم مثل برادرش...
جواد
Iran, Islamic Republic of
به کوری چشم اصلاح طلبان کودتا چی سال 88 و خاص آنها خاتمی ، پسر آقای هاشمی باید شهردار شود
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان ... ها در سال 88 متحد بودند نقش مرعشی و مهدی هاشمی در فتنه 88 فراموش نکن .
شهروند تهرانی
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای محسن هاشمی یکی از مثبت ترین فرزندان هاشمی مرحوم می باشد لذا نسبت به نجفی و همدستانش خیلی پاک تر است . خاتمی هم مرده ای متحرک است و از صحنه سیاست خارج شده
عرضه ی ارز و اندام این دخالت کردنهارو نداره
Iran, Islamic Republic of
محسن هاشمی در حد و اندازه مدیریت کلانشهر تهران نیست ...
Iran, Islamic Republic of
تو با اين ادبياتت معلومه شهروند دوغوز آباد هم نيستى ، الكى خالى نيند !
Iran, Islamic Republic of
علت مخالفت رئیس دولت اصلاحات و فتنه گر 88 این است که هاشمی شهردار شود نفر بعدی که سر جایش می آید چمران اصول گرا است که خراب کاریهای اینها را نشون می دهد بخاطر این حساسن
سیاوش
Iran, Islamic Republic of
دقیقا....وای وای اینا چقدازاصولگراهامی ترسن....خدایا اینا اصلادرد خدمت ندارند فقط دنبال بازیهای سیاسی خودهستن....
Iran, Islamic Republic of
اره بابا این اصولگراها خیلی ترسناکند.خصوصا خاتمی از شون خیلی می ترسه .
البته از نبودنشون چون اگر اینها نباشند نمی تونه بایه تکرار می کنم امثال ...ها را بر جامعه حاکم کنه. ...
Iran, Islamic Republic of
این مثلا اصلاح طلبها که عدم کاراییشون در حدود سه دهه مدریت بر مسئولیت های اجرایی کشور را در کارنامه خود دارند و با این مدیریت سیاست زده و نون به نرخ روز خور اقتصاد مملکت را به این وضع رسانده اند مشکل ودرد این جماعت کسب قدرت وثروت است که برای نگه داشتن این قدرت که در اثر فریب افکار عمومی آن را به دست می آورند وصد البته یک پرو پاگاندای رسانه ای داخل و خارج را هم همیشه به دنبال دارند تاریخ ثابت خواهد کرد که این تکنوکرات های پر مدها چه ضربه هایی به ایران زده اند هرچه این جماعت غربزده براین سیاسی کاری خود پافشاری کنند بیشتر از چشم مردم می افتند
Iran, Islamic Republic of
نه اصولگرا نه اصلاح انقلابی کاری
Iran, Islamic Republic of
شورای فله ای ...
Iran, Islamic Republic of
عفت : اگر محسن شهردار نشه مردم باید بریزند توی خیابونها .
م ج
Iran, Islamic Republic of
غیر از مر حوم پدر ایشان چقدر مردم به این خا نواده بدهند دست از سر این ملت بردارند ؟