يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - 15 Dec 2019
 
۰

دست‌درازی غیرقانونی شهرداری به جیب شهروندان

يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۶
کد مطلب: 604149
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: حبس یک میلیون تومان پول به بهانه طرح ترافیک صد‌در‌صد غیرقانونی است شهرداری به‌جای ایجاد رفاه برای مردم آسایش را از آن‌ها گرفته است.
دست‌درازی غیرقانونی شهرداری به جیب شهروندان
به گزارش جهان نيوز، درحالی‌که رئیس شورا‌ی شهر پایتخت و معاون شهردار مستعفی از اجباری بودن شارژ یک میلیون تومانی برای ورود به طرح ترافیک خبر می‌دهند، عضو کمیسیون عمران مجلس حبس این مبلغ پول را برای متقاضیان ورود به محدوده طرح ترافیک صد‌درصد غیر‌قانونی می‌داند و خواستار لغو این بند از شرایط دریافت طرح ترافیک شده است. قاضی سراج، رئیس سازمان بازرسی هم هفته پیش گفته بود سازمان بازرسی به این موضوع ورود خواهد کرد.

طرح ترافیک جدید در زمان مطرح شدن و تصویب با مسائل و مشکلات بسیاری روبه‌رو بود و حالا هم در اجرا با مخالفت‌های بسیاری مواجه شده است. گویا این طرح ابتدا باید به صورت پایلوت به اجرا درمی‌آمد و سپس نهایی و عملیاتی می‌شد. متأسفانه اصرار معاون ترافیک شهردار مستعفی و برخی از اعضای شورای شهر سردرگمی شهروندان و مسئولان را به دنبال داشته است تا آنجایی که معاون ترافیک شهردار تهران تلویحاً ضعف طرح جدید را پذیرفته است.

در این خصوص محسن پورسید آقایی، معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه از منتقدان تشکر می‌کنم که با بیان نظرات و انتقادات خود به ما کمک کردند که نقاط ضعف طرح ترافیک را تکمیل کرده و آن را برطرف کنیم، اعلام کرد: حالا به مرحله‌ای رسیده‌ایم که با کار کارشناسی اجرای این طرح مورد تأیید و وثوق همه دستگاه‌ها از جمله پلیس، استانداری، وزارت کشور رسیده است!

افزایش نگرانی قشر‌های مختلف

پورسیدآقایی با بیان اینکه لازم است شهروندان حداقل مبلغ ۳۶ هزار تومان در حسابشان باشد، گفت:، اما افرادی که دارای سهمیه یکساله تردد هستند، باید یک میلیون تومان در حساب شهروندی آن‌ها در ابتدا شارژ شود. وی با بیان اینکه مردم هیچگونه ناراحتی و استرسی برای ثبت‌نام نداشته باشند، گفت: اگر تا اول اردیبهشت که قرار است طرح ترافیک جدید اجرایی شود، ببینیم که هنوز بخش زیادی از مردم ثبت‌نام نکرده‌اند و تحت فشار و استرس هستند، قطعاً نسبت به تمدید ۱۰ روزه یا دو هفته‌ای طرح قبل اقدام خواهیم کرد تا همگان بتوانند بدون ناراحتی ثبت‌نام خود را کامل کنند.

همچنین محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه دو نوع کارت داریم، گفت: شارژ یک میلیون تومانی حساب شهروندی برای دارندگان کارت‌های ویژه است.

پس از گلایه شهروندان، خبرنگاران و جامعه معلولا‌ن نسبت به شارژ یک میلیون تومانی کارت شهروندی حالا رئیس کل و رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی نیز نسبت به این موضوع ابراز نگرانی عمیق کرده‌اند.

شارژ یک میلیون تومانی صد‌در‌صد غیرقانونی است

در این رابطه عضو کمیسیون عمران مجلس شارژ یک میلیون تومانی حساب شهروندی برای استفاده از طرح ترافیک را غیرقانونی دانست.

یوناتن بت کلیا در واکنش به اظهارات معاون شهردار مبنی بر اینکه تمامی افرادی که می‌خواهند مجوز سالانه ورود به طرح ترافیک دریافت کنند، باید حساب شهروندی خود را یک میلیون تومان شارژ کنند، این کار را تخلف دانست و گفت: مبلغ روزانه برای ورود به طرح ترافیک ۳۶ هزار تومان و در واقع هزینه سالانه طرح ترافیک حدود ۷ تا ۸ میلیون است؛ در این ارتباط نمی‌توان شهروندان را مجبور به شارژ حساب کرد و این امر خلاف قانون است.

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه شهردار جای اینکه آرامش مردم را تأمین کند با این اقدام آرامش را از مردم گرفته و فشار‌های مضاعفی را به مردم وارد کرده است. وی تصریح کرد: شارژ یک میلیون تومانی حساب شهروندی برای استفاده از طرح ترافیک صد‌درصد غیرقانونی است و باید این مصوبه لغو و در آن تجدیدنظر شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: از وزارت کشور و فرمانداری تقاضا داریم اجازه ندهد چنین مصوباتی در شورای شهر تصویب شود.

گفتنی است، پیش از این ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور هم از ورود سازمان متبوعش به حبس یک میلیون تومان پول از شهروندان به بهانه طرح ترافیک توسط شهرداری خبر داده بود.

رئیس سازمان بازرسی هفته گذشته ضمن اعلام این موضوع که حبس یک میلیون تومان پول در حساب شهروندی به بهانه طرح ترافیک نیازمند قانون است، گفته بود اگر این موضوع صحت داشته باشد سازمان بازرسی به این مورد خاص هم ورود خواهد کرد. ضمن اینکه این سازمان از زمان مطرح شدن جزئیات طرح ترافیک جدید به کلیت این موضوع هم واکنش نشان داده و به آن ورود قانونی کرده بود.

جبران کسری بودجه از جیب شهروندان

واضح است مجموعه مدیریت شهری با سوءمدیریت و ناکارآمدی درگیر مسائل حاشیه‌ای شده است، ولی همه این‌ها دلیل نمی‌شود که شهرداری تهران با دست‌اندازی به جیب شهروندان در‌صدد لاپوشانی عیوب مدیریتی خودش باشد.

جبران کسری بودجه‌ای که مدیریت جدید شهری آن را پیشاپیش پیش‌بینی می‌کند ظاهراً قرار است به شیوه‌های ناپلئونی تامین شود، شیوه‌هایی که غیرقانونی هم هستند.

طرح بدون زیرساخت

البته یکی دیگر از فرض‌های مطرح در این رابطه این است که به نظر می‌رسد سامانه و بستر‌ها برای اجرای طرح ترافیک جدید هنوز آماده نیست و مسئولان با امروز و فردا کردن قصد دارند بر ناکارآمدی طرح سرپوش بگذارند.

مطابق این فرضیه گرفتن و حبس پول یک میلیون تومانی از شهروندان تهرانی تنها یک بهانه است برای ایجاد حاشیه و البته خرج این پول زور برای زیرساخت‌هایی که هنوز آماده نیست و معاون شهردار مستعفی یک جانبه بنا را بر این گذاشته که طرح بدون زیرساخت و ناپخته را به شهر و شهروندان غالب کند.‌ای کاش مدیران بالانشین لااقل از خطا‌های گذشته جریانی درس بگیرند و به‌جای مدیریت اشرافی و متمولانه قدری هم به درد اقشار محروم در برنامه‌های مدیریتی خود بیندیشند.

منبع: روزنامه جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *