پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - 1 Oct 2020
 
۰

دلایل و اهداف تجاوز سه‌جانبه غربی‌ها به سوریه

يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۱
کد مطلب: 603842
بامداد شنبه بیست و پنجم فروردین، رئیس‌جمهوری آمریکا فرمان تجاوز نظامی به سوریه را صادر کرد، حمله‌ای که یک هفته پس از آن صورت گرفت که گروه‌های تروریستی فعال در شهر «دوما» واقع در غوطه شرقی دمشق مدعی شدند که به این شهر حمله شیمیایی شده است.
دلایل و اهداف تجاوز سه‌جانبه غربی‌ها به سوریه
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، طبق اعلام مقام‌های آمریکایی، در جریان این حمله تا 120 فروند موشک به مناطق مختلف سوریه شلیک شده است. پدافند هوایی ارتش سوریه بخشی از این موشک‌ها را ساقط کرده است.

کدام مناطق هدف تجاوز نظامی آمریکا و متحدانش قرار گرفت
خبرنگار تلویزیون «روسیا الیوم» اهداف بمباران‌شده در جریان تجاوز نظامی چندملیتی غرب به سوریه را به این ترتیب اعلام کرد: ــ تیپ 105 گارد ریاست‌جمهوری در دمشق،  پایگاه دفاع هوایی در کوه «قاسیون» در دمشق، فرودگاه نظامی «المزه» در دمشق، مرکز تحقیقات علمی در «برزه» دمشق، مرکز تحقیقات علمی در «جمرایا» واقع در ریف دمشق، تیپ 41 نیروهای ویژه در ریف دمشق، مواضع نظامی در نزدیکی «الرحیبه» در قلمون شرقی واقع در ریف دمشق، مواضعی در منطقه «الکسوه» در ریف دمشق.

خبرگزاری رسمی سوریه نیز گزارش داد، سامانه‌های پدافند هوایی سوریه با حملات چندملیتی غرب به این کشور مقابله کردند و ده‌ها موشک را در مناطق هدف قرارگرفته ساقط کردند.
این حمله یک هفته پس از آن صورت گرفت که گروه‌های تروریستی فعال در شهر «دوما» واقع در غوطه شرقی دمشق مدعی شدند که به این شهر حمله شیمیایی شده است. دولت آمریکا بلافاصله دمشق را به دست داشتن در این حادثه متهم و اعلام کرد که ممکن است به‌زودی به سوریه حمله کند.
ترامپ در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: شب گذشته حمله تمام‌عیاری صورت گرفت. از فرانسه و بریتانیا برای خردورزی و قدرت ارتش خوبشان متشکرم. بهتر از این نمی‌شد. مأموریت انجام شد!

«دانا وایت» سخنگوی پنتاگون هم مدعی شد: مواضعی که مربوط به سلاح شیمیایی بوده مورد هدف قرار گرفت. نمی‌توان به ادامه استفاده از سلاح شیمیایی اجازه داد.وی ادعا کرد: اولویت مبارزه ما در سوریه با داعش بوده و از روسیه می‌خواهیم که ضمانت‌هایی درباره نابودی سلاح شیمیایی بشار اسد و عدم استفاده مجدد از آن را بدهد.

به‌ادعای وی، حملات پیام‌های قدرتمندی به نظام اسد بوده و اهداف تعیین‌شده با دقت مورد هدف قرار گرفت و این حملات برنامه توسعه سلاح‌های شیمیایی اسد را سال‌ها به عقب بازمی‌گرداند.نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل هم با  تکرار ادعای کشورش مبنی بر استفاده دمشق از سلاح شیمیایی تهدید کرد در صورتی که به‌زعم وی سوریه حمله شیمیایی انجام دهد، آمریکا بار دیگر برای تجاوز به سوریه آماده است.

اما واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل با رد این  ادعاها تأکید کرد: کارشناسان روسیه هیچ اثری از به‌کار گرفته شدن سلاح شیمیایی در دوما نیافتند، حملات سوریه سبب نابودی روابط بین‌المللی بوده و تاریخ درباره آن حکم خواهد کرد و حمله به سوریه نقض آشکار قوانین بین الملل و اقدامی تجاوزکارانه به دولتی است که حق حاکمیت دارد.
این تجاوز در حالی صورت گرفت که مقام‌های رسمی آمریکا در بالاترین سطوح حتی در محافل علنی درباره نقش دولت سوریه در این حمله شیمیایی ادعایی تردید ابراز کرده‌اند؛ به‌عنوان مثال «جیمز متیس» روز پنجشنبه در یک جلسه استماع در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا اذعان کرد با وجود گزارش‌های رسانه‌ای، مستندات کافی درباره اینکه دولت سوریه عامل حمله شیمیایی دوما بوده وجود ندارد.
روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی روز جمعه به‌نقل از مقام‌های پنتاگون نوشته بود با آنکه قطعیتی درباره نقش دولت سوریه در حمله شیمیایی «دوما» وجود ندارد، توئیت «دونالد ترامپ» امکان عقب‌نشینی را دولت آمریکا سلب کرده است.

همدستی رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی با آمریکا در تجاوز به سوریه
رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که این رژیم در تجاوز نظامی آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه مشارکت داشته است."اوریل لوی" خبرنگار پایگاه خبری صهیونیستی "دفار ریشون" فاش کرد: "اسرائیل از طریق ارائه اطلاعات، در حمله آمریکا و فرانسه و انگلیس به سوریه شرکت کرد.

رژیم‌های سعودی و قطر هم که پایگاه‌هایی را در خاک خود در اختیار آمریکا و دیگر کشورهای غربی قرار دادند، در این تجاوز با آمریکا همکاری کردند و البته هزینه‌های موشک‌های شلیک‌شده را هم همان‌طور که ترامپ قبلاً گفته بود رژیم سعودی متقبل شده است، چرا که ترامپ پیشتر به‌صراحت به آل‌سعود گفته بود اگر می‌خواهند آمریکا در سوریه بماند، باید هزینه‌هایش را تأمین کنند."بسام ابوعبدالله"معاون وزیر اطلاع‌رسانی سوریه در گفت‌وگو با تسنیم تأکید کرده بود: ولیعهد سعودی و اسرائیل محرک اصلی حمله آمریکا و متحدانش به سوریه هستند و ترس از متحدان سوریه مانع از ادامه این تجاوزات می‌شود.

دلایل، انگیزه‌ها و اهداف تجاوز سه‌جانبه غربی‌ها به سوریه و پیامدهای آن
پیروزی‌های بزرگ ارتش سوریه یکی از دلایل مهم تجاوز آمریکا و متحدانش
وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای تأکید کرده است تجاوز سه‌جانبه کشورهای غربی ارتباطی به حمله شیمیایی نداشته‌اند، بلکه به‌دلیل موفقیت ارتش سوریه در آزادسازی سرزمین‌های سوریه از تروریسم بین‌المللی انجام شده‌اند. 

ناامیدی از شکست طرح‌های توطئه‌آمیز علیه سوریه
وزارت خارجه سوریه اعلام کرده است: تجاوزگری رژیم‌های قلدر و سلطه‌جوی غربی در نتیجه احساس یأس و ناامیدی آنها به‌خاطر شکست طرح توطئه‌آمیز علیه سوریه روی داد. این تجاوزگری بعد از آن صورت گرفت که ابزارهای کشورهای متجاوز یعنی گروه‌های تروریستی در برابر پیشروی ارتش سوریه شکست خورده و بیرون رانده شدند.
همزمانی تجاوزگری با ورود تیم تحقیقات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با هدف مانع‌تراشی در کار این تیم و پیش‌دستی از نتایج آن صورت گرفت.

انتقام از پیروزی‌های محور مقاومت در سوریه
عماد خمیس نخست وزیر سوریه درباره علت تجاوز آمریکا و متحدانش به این کشور گفته است: "تجاوز سه‌جانبه آمریکا و انگلیس و فرانسه به سوریه در راستای انتقام از پیروزی‌های سوریه و هم‌پیمانانش در زمینه مبارزه با تروریسم صورت گرفت".

حمایت بیشتر از رژیم صهیونیستی و تأیید سیاست‌های ضدفلسطینی
جنبش جهاد اسلامی فلسطین در بیانیه‌‌ای با بیان اینکه، آمریکا سرکرده شرارت در جهان است و تلاش می‌کند که با سیاست‌هایش علیه منطقه و ملت‌های اسلامی به وضعیت هرج‌ومرج و گسستن منطقه و ضربه زدن به ارکان وحدت و انسجام آن ادامه دهد،‌ تأکید کرد: هدف واقعی از این تجاوزگری، حمایت بیشتر از رژیم صهیونیستی و تشویق سیاست‌های تروریستی آن علیه ملت فلسطین و همه ملت‌های منطقه است.

پول و حمایت مالی سعودی و اسرائیل، مشوق انگلیس و فرانسه در حمله به سوریه
بسام ابوعبدالله معاون وزیر اطلاع‌رسانی سوریه تأکید کرده است: پول و حمایت مالی بن‌سلمان عامل مهم مشارکت فرانسه و انگلیس در ملحق شدن به آمریکا و حمله به سوریه بود.
وی درباره اقدام آمریکا به چنین حمله‌ای علیه سوریه به‌بهانه استفاده از سلاح شیمیایی آن هم در شرایطی که کمیته حقیقت‌یاب در مورد سلاح مزبور در "دوما" هنوز کار خود را آغاز نکرده است، به تسنیم گفت: آمریکا در اصل یک کشور قانو‌ن‌شکن است و عملاً نیز این کشور و فرانسه و انگلیس ثابت کردند که قانون‌شکن هستند، زیرا احترامی برای قانون بین الملل و منشور سازمان ملل و نیز مشروعیت بین الملل قائل نیستند و می‌دانند موضوع سلاح شیمیایی نمایشی سبکسرانه و برملا شده است و علاوه بر این دولت سوریه دلایلی دارد که نشان می‌دهد موضوع سلاح شیمیایی در غوطه شرقی چیزی جز یک نمایش نیست.

افزایش عزم سوریه و متحدانش برای نابودی تروریسم
به‌گفته بسام ابوعبدالله معاون وزیر اطلاع‌رسانی سوریه، واکنش‌های نظامی برای نابودی تروریسم ادامه خواهد داشت و این اولویت ما به‌شمار می‌آید و آنان در اصل پس از عملیات غوطه شرقی از شکستی که متحمل شدند، دچار هیستریک شدند، زیرا دست‌نشاندگان آنان در غوطه شرقی نابود شدند.

شکست تروریست‌ها آمریکا را مجبور به دخالت مستقیم در سوریه کرده است
مشاور سیاسی وزیر اطلاع‌رسانی سوریه تأکید کرد شکست تروریست‌ها در سوریه آمریکا را مجبور به دخالت مستقیم در سوریه کرده است.
"علی عبدالله الاحمد" مشاور سیاسی وزیر اطلاع‌رسانی سوریه به تسنیم گفت: غرب و نیروهای وابسته به استکبار جهانی توان تحمل پیروزی محور مقاومت را ندارند به همین دلیل تلاش می‌کنند به هر روش ممکنی مسیر پیشرفت نیروهای محور مقاومت و نیروهای مبارزه با تروریسم را که روسیه و چین بخشی از آن هستند سد کنند. به‌طور حتم غربی‌ها برای متوقف کردن محور مقاومت دست به تلاش‌های زیادی خواهند زد که جنگ نیز یکی از گزینه‌های پیش‌ِروی آنها است.

به‌گفته وی، آمریکایی‌ها می‌خواهند گروه‌های تروریستی شکست‌خورده را مجدداً احیا کنند تا بتوانند مقابل دولت سوریه بجنگند. اما باید گفت که این گروه‌ها خود را شکست‌خورده می‌دانند و هر تحرکی باید پیش از آزادسازی کامل غوطه شرقه صورت می‌گرفت، در وضعیت کنونی دولت سوریه پیروز میدان است.

تلاش برای قطع ارتباط میان اضلا