پنجشنبه ۱ فروردين ۱۳۹۸ - 21 Mar 2019
 
۰
۲۵

اژه‌ای: تاخیر در برخورد با پرونده احمدی نژاد حکمتی دارد

چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۳
حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای عصر امروز در دیدار دانشجویی با دانشجویان علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: از دیدار‌های مردمی استقبال می‌کنیم و آن را بسیار سودمند می‌دانیم، اما محدودیت‌های زمانی مانع از برگزاری جلسات بیشتر می‌شود و دیدار با همه مردم میسر نیست.
اژه‌ای: تاخیر در برخورد با پرونده احمدی نژاد حکمتی دارد
به گزارش جهان نيوز، سخنگوی قوه قضائیه گفت: هنوز هم درباره "حکمت" رسیدگی نکردن به پرونده احمدی نژاد نمی‌توانم سخن بگویم.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای عصر امروز در دیدار دانشجویی با دانشجویان علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: از دیدار‌های مردمی استقبال می‌کنیم و آن را بسیار سودمند می‌دانیم، اما محدودیت‌های زمانی مانع از برگزاری جلسات بیشتر می‌شود و دیدار با همه مردم میسر نیست.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اینکه بیان برخی از مسائل پرونده‌ها به دلیل حفظ حریم شخصی امکان پذیر نیست افزود: بیان برخی پرونده‌ها هم به لحاظ قانونی امکان پذیر نیست؛ براساس قانون، رسانه‌ای و یا علنی کردن برخی پرونده‌ها ممکن نیست و اگر خبر منتشر شود به عنوان افترا قابل پیگیری است.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: در آیه ۱۶۵ سوره بقره به این واقعیت اشاره شده که همه ما انسان‌ها، تمایلات و امیالی داریم، ولی اینکه میل ما به چه چیز و بر چه مبنایی باشد، اهمیت زیاد دارد، زیرا بعضی میل‌ها و دوست داشتن‌ها گذرا‌ست و عاقبت خوب ندارد، گاهی امیال به ضرر است و گاهی به نفع، گاهی براساس حس است و گاهی بر اساس عقل، همچنین وقتی انسان به چیزی میل پیدا کند حاضر است برای جلب توجه او هر کاری انجام دهد و در مواردی تا ناکجا آباد پیش می‌رود و حاضر است به خاطر آن دوستی دست به خطر بزند.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: اگر دوستی واقعی و از روی شناخت باشد هرگز حاضر نمی‌شود آبرو و حیثیت کسی که دوست دارد را ببرد یا کسی که اسید تهیه می‌کند و دست به جنایت هولناک اسیدپاشی می‌زند، دوست داشتن او از روی هوس است؛ یکی از مواردی که لطمه زیادی به ما می‌زند دوستی‌های نا‌به‌جا است و این دوستی الزاما با افراد نیست بلکه عضویت و دوستی با سازمان‌ها، گروه‌ها و احزاب را هم شامل می‌شود.

وی در ادامه افزود: خیلی نگران نباشید که امروز عده‌ای دید دیگر پیدا کردند و لغزش داشتند در کنار ریزش‌ها، رویش هم وجود دارد، یکی از آفت‌های بزرگ که منجر به لغزش می‌شود این است که عیب‌های خود را نبینیم و فقط به دیگران بپردازیم، در این راستا یکی از توصیه‌های مکرر همه صاحبان خرد این است که انسان آن مقدار که به دیگران می‌پردازد به خودش هم بپردازد؛ اگر انسان عیب خودش را نبیند به تدریج خودخواه، مستکبر و دیکتاتور می‌شود و گاهی اوقات حاضر می‌شود همه را به خاطر آنچه در ذهنش است از بین ببرد.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اینکه مشکلات زیادی در دستگاه قضایی وجود دارد، عنوان کرد: طولانی شدن پرونده‌های ما به دلیل مشکلات کارشناسی است، بسیاری از تصادفات و نزاع‌ها نیاز به نظر کارشناس دارد و تا نظر کارشناسانه نباشد قاضی حق صادر کردن حکم ندارد.

وی بیان کرد: یکی از این کارشناسی‌ها، کارشناسی‌های پزشکی است. در مورد اینکه نظر پزشک دقیق باشد و لازم به تکرار نباشد باید چه کارکنیم؟ برای توقعی که از سوی مسئولین هست و توقعی که مردم دارندچه کاری می‌توان انجام داد؟ چه کمکی می‌توانید انجام دهید که این توقع مردم را به میزانی که میسر هست تامین کنیم؟ همچنین در بعضی پرونده‌ها قانون اجازه نمی‌دهد که قبل مشخص شدن حکم آن را بیان کنیم این اشکال به قانون وارد است و در پی اصلاح آن هستیم، اما در حال حاضر تا حکم قطعی نشده حق اینکه اسم ببریم و حکم را بگوییم نداریم.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: حتی اگر دادگاه علنی باشد و خبرنگار هم حضور داشته باشد اجازه انتشار حکم را نداریم، اگر چه دادگاه‌های علنی برای مردم، قاضی و حتی در بعضی موارد برای متهم خوب است؛ زیرا قضات مستحکم‌تر حکم می‌دهند و از این نظر به نفع دستگاه قضایی نیز است که شفاف‌تر حکم بیان می‌شود، این قانون در حال حاضر در دست بررسی در مجمع تشخیص مصلحت است و طبق قانون فعلی بعضی موارد را نمی‌توانم بگویم این نیست که نخواهم بگویم.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: در پرونده احمدی‌نژاد و برخورد با او گفتم حکمتی در تاخیر است و اگر حکمت را بگوییم اسمش را نمی‌توانیم حکمت بگذاریم؛ نگفتم به خاطر مصلحت به پرونده رسیدگی نشده است. هنوز هم درباره "حکمت" رسیدگی نکردن به پرونده احمدی نژاد نمی‌توانم سخن بگویم، ولی با گذشت زمان بسیاری از مسائل برای مردم روشن شده است.

وی ادامه داد: پرونده فردی که کار روشن و جرم واضح انجام داده زود به نتیجه می‌رسد، اما گاهی نمی‌توانیم بررسی کنیم، چون مشخص نیستند و ما خبر نداریم و این دو رویه به این دلایل است، پرونده‌های شهرداری تهران زمان آقای قالیباف در دست بررسی بود و قبل از اینکه شهردار مستعفی تهران صحبت کند، مشغول بررسی آن بودیم.

وی بیان کرد: زمانی که بعضی موارد مانند حصر و انتشار عکس از برخی افراد را ارجاع می‌دهیم، علت این است که شورای امنیت ملی حکم داده و محتوای مصوبه را حق ندارم توضیح دهم.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اینکه در مورد تفاوت حوزه‌های تصمیم‌گیری در زمینه احیای حقوق عامه اختلاف نظر وجود دارد ادامه داد: در حال تهیه دستورالعمل در زمینه حقوق عامه هستیم. در زمینه حقوق عامه، در پی آن هستیم که تعارضات و موارد آن را تعریف کنیم تا به جای احیای حقوق عامه، به افراد لطمه نزنیم و در حال حاضر در زمینه ورود مدعی‌العموم کمی اشکال وارد است. در حال تهیه دستورالعملی هستیم که دستگاه‌های مختلف در ارتباط با حقوق عامه رویه‌ای واحد داشته باشند و با مجلس نیز در حال رایزنی هستیم که تعاریف حقوق عامه تا کجاست.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه با اشاره به روند رسیدگی به پرونده حقوق‌های نجومی تصریح کرد: در زمینه حقوق‌های نجومی برای ۱۰ نفر حکم صادر شده و ۱۰ نفر دیگر نیز پرونده‌شان در حال بررسی است و تعدادی پرونده هم هنوز نوبت آن نشده است.

وی افزود: در زمینه این بررسی‌ها، سازمان اطلاعات سپاه و بازرسی کل کشور وارد شدند، ۱۲ نفر از سمت سپاه و تعداد بیشتری نیز از سوی بازرسی کل کشور وارد این پرونده شدند.

محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: تعدادی از این افراد حقوق اضافه گرفتند و جرمی انجام ندادند که باید آن مبلغ را برگردانند، اما تعدادی علاوه بر حقوق زیاد، جرم هم دارند یعنی علاوه بر اینکه مال را باید برگردانند باید مجازات هم بشوند.

وی با اشاره به اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان پرونده بسیار سنگینی است که با بانک سرمایه ارتباط دارد تاکید کرد: بیش از ۳۰ نفر به عنوان متهم برای آن‌ها حکم صادر شده است. نوع اتهام و جرم اگر به هم پیوسته باشد نمی‌توانیم منتشر کنیم و گرنه امیدواریم عوامل اصلی را به زودی کیفرخواست ایجاد و حکمشان مشخص شود.

محسنی‌اژه‌ای در ادامه با طرح این سوال که کسی که خودش می‌گوید مریض است و توان کار کردن ندارد چرا شورای شهر مخالفت می‌کند با استعفایش؟ افزود: دادستان کل کشور به شورای شهر تهران گفته کسی که خودش مریض است و می‌گوید نمی‌توانم کار کنم، اگر مشکلی برای شهر تهران ایجاد شود قاضی به عنوان مدعی‌العموم می‌تواند حکم صادر کند.

وی همچنین این گفته یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه آیا آقای نجفی با وثیقه آزاد شده است را تکذیب کرد.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: پرونده فاضل لاریجانی، چون یک طرف آن فراری است نمی‌توانیم حکم دهیم؛ پرونده‌های قضایی کنار گذاشته نشده و معطل نیست و همه در دست بررسی است، اما هنوز کیفر خواست صادر نشده است. پرونده برادر آقای جهانگیری نیز کار سنگینی است، چون یک طرف آن بانک است.

محسنی اژه‌ای در زمینه فیلترینگ تلگرام نیز اظهار داشت: فناوری جدید یک تحول بزرگ در دنیاست و ایران اسلامی نمی‌تواند نسبت به این تحولات بی تفاوت باشد خود ما هم باید در این تحولات نقش مثبت داشته باشیم؛ اگر کسی به مرز فیزیکی کشور ما حمله کند، عقل، دین، قانون و مردم به ما اجازه می‌دهند کوتاهی کنیم؟ همه عقلا می‌گویند باید از استقلال کشور دفاع کرد؛ همه مرز‌ها در فضای مجازی دارد از بین می‌رود و کم کم بازار، فرهنگ و اقتصاد را نیز می‌گیرد و از حریم کشورمان باید دفاع کنیم.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: زیرساخت‎ها را در حد توان، باید عمومی کنیم؛ ایران استعدادش را دارد و هر اندازه زودتر شروع کند جلوتر است؛ باید تلاش کنیم زیرساخت‌ها را بومی کنیم. در موضوع شبکه‌های اجتماعی تا جایی که بتوانیم سعی در دفاع از حریم و منافع کشور داریم.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: می‌خواهیم فضا را مدیریت کنیم و رسانه‌ها و پیام رسان‌های داخلی را تقویت کنیم و اینترنت ملی داشته باشیم؛ فضای پیام‌رسان‌های خارجی را هم باید مدیریت کنیم و البته این موضوع نیاز به زمان دارد و کار یکی دو روز نیست.

وی با اشاره به اینکه شورای عالی فضای مجازی تصمیم گرفته از حقوق مردم حمایت شود گفت: امنیت شبکه‌های اجتماعی ایرانی اصلا کم نیست؛ شاهد بودید که مقام معظم رهبری فرمودند: دسترسی به اطلاعات شخصی حرام شرعی است و حفاظت از اطلاعات مردم واجب است و بدون حکم قاضی حق کاری را نداریم. مدیریت فضای مجازی کاری عقلانی است و صرفاً کار قانونی نیست؛ ممکن است دو سه هفته در کسب و کار‌های مالی مشکل ایجاد شود، اما بعد آن درست می‌شود و نیاز به همکاری همه جانبه داریم.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 603477
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حکمت انتخاباتی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
ایشان را خیلی دوست دارم و نوع کار کرد و پاسخگویی ایشان را می‌پسندم
Iran, Islamic Republic of
پرونده فاضل لاریجانی چون یک طرف فراری هست نمیشه بیان کرد
پرونده احمدی نژاد نمیشه بیان کرد
مرتضوی را جهت اجرای حکم زندان گیر نیاوردیم

من دیگه حرفی ندارم!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
برای ایشان م. ه تا آخر م. ه مانند و الآن
م.ه به مرخصی می رود
م.ه به تعطیلات می رود
م.ه به ....
اما روز اولی که بقایی دستگیر شد ایشان گفت بله بقایی دستگیر شد.نام برد!
بنده طرفدار هیچ مجرمی نیستیم ولی تبعیض یعنی عدم عدالت نه برای بقایی برای امثال م.ه , م. ج , ح .ف و .............
آقای اژه ای روزی برسد که برای م.ج و ح .ف باید در دستگاه عدل الهی پاسخگو باشید به فکر آن روز باشید
...
Iran, Islamic Republic of
بله عملکرد خیلی نابی دارند خیلی ناب!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
این حکمت را به مردم هم بفرمایید بگین تا صداقتتون معلوم بشه ولی مطمئنا این حکمت به مصلحت مردم و کشور نبوده
عجله نکنین
Iran, Islamic Republic of
عجله نکنین
به زودی معلوم میشه
علی
Iran, Islamic Republic of
چه حکمتی که فقط خودتان می دانید چه چیزهایی پشت پرده است کجای دنیا با فتنه گر مماشات می کند ...
Iran, Islamic Republic of
پرونده فاضل لاریجانی، چون یک طرف آن فراری است نمی توانیم حکم دهیم!!!!!!
به حق چیزای نشنیده
ما هم رو پیشونیمون چیزی نوشته
Iran, Islamic Republic of
تکلیف اختلاس های کلان فاضل لاریجانی چی شد؟
سید
Iran, Islamic Republic of
لابد این هم حکمت نیست!!!!!
...
حسینی
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای اژه ای اینجانب با رفتار واعمال این روزهای آقا ی ااحمدی نژاد مخالف هستم ولی نوع بیان شما هم قابل قبول نیست طبق شرع وقانون اساسی وهچنین بیان مقام معظم رهبری که اخیرا فرموده اند،درکشور هرکسی حق دارد حرف خود را بزند ویا نامه بنویسید وحق دارد اگر فکر می کند ظلمی به او شده است بیان کند چه یک فردعادی باشد وچه یک فردی که قبلا مسولیتی داشته است اینکونه صحبت کردن زیبا نیست یا سکوت کنید یا جواب درستی بدهید از شما که ملبس به لباس روحانیت وآشنا به مبانی اخلاقی هستید بعید است ...
Iran, Islamic Republic of
درود بر دکتر احمدی نژاد عزیز .
Iran, Islamic Republic of
خبر رسيده كه بقايي در داخل زندان ارتباطاتي برقرار كرده و مخفيانه غذا مي گيرد و دور از چشم دوربين ها مي خورد. بعد حاميانش در رسانه ها اعلام مي كنند او همچنان در اعتصاب غذاست تا القا كنند كه از غيب تغذيه مي شود. راستي مگر مي شود بقايي از دنيا برود و دستش از آن همه ارز و شمش طلا كوتاه شود؟
اصغر
Iran, Islamic Republic of
یادمان نرودکه اژه ای وزیراخراجی احمدی نژادبود
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مردم احمدی نژاد را دوست دارند.
Iran, Islamic Republic of
بنده هم احمدینژاد را دوست داشته و دارم. ولی نیک میدانم که او دشمنان قسم خورده ای داشته و دارد و اگر نبود به خاطر کینه توزی صاحبان زر و زور و جنگ مهیب قدرت، هرگز از ورود به انتخابات نهی نمیشد.
احمدینژاد زنده است و زنده خواهد ماند. احمدینژاد که دیگر فقط یک شخصیت نیست، در صورتی میمرد که پس از تائید صلاحیت با طرفندهایی نظیر 88، 92، 94 و 96 نهایتا اینبار در انتخابات شکست میخورد.
فارغ از اینکه احمدینژاد تغییر کرده یا نکرده، بسیار ساده لوحانه است که هدف اصلی رقیب از تخریب احمدینژاد، که همانا تخریب رهبری نظام بود را تغییر یافته ارزیابی کنیم. مروری بر بیانات مقامات، شخصیت ها، وقایع و خبرها که عمدتا در پی نفی و سیاه نمایی آن هشت سالند این نظر را تائید میکند.
Iran, Islamic Republic of
زنده باد یاران بهاری علی الخصوص پرچمدار انها احمدی نژاد عزیز
United States
...
Iran, Islamic Republic of
...
Malaysia
تا حالا ندیده بودیم واژه حکمت به امور قضایی هم مربوط بشه !
کاری به مهمی رو متاسفانه باهوای نفس و قول خودشان حکمت منظور همان چیزی که در ذهن خودشان است و مردم نمی دانند، دارند قضاوت را انجام می دهند !
اگر این قوه قضائیه سالم و کارآمد بود که اوضاع کشور اینطور نبود با این همه فساد !
آیا در مورد بقیه مفسدین دولتی هم حکمتی در کار است ؟!
Iran, Islamic Republic of
یه چیزی بگید که مردم قبول کنند واکه نمی توانید به مردم بقبولانید حداقل سکوت اختیار کنید
Iran, Islamic Republic of
ولله خیلی ها احمدی نژاد را دوست دارند و آقای اژه ای شما و دوستانتان هیچ محبوبیتی در بین مردم ندارید . پس خدا و مردم را در نظر بگیرید و اینقدر سیاسی بازی نکنید.
فریاد
Germany
چطوری سانسورچی کیفت کوکه؟ کارت که به راست . جان جانانت این رو حذف نکن .... بعد یه خجالتی هم بکش از همین مثبت منفی ها باید فهمیده باشی که اوضاع به نفع هیچ ایرانی باشرفی نیست باید دست به دست هم بدیم توی این اوضاع خطرناک نگذاریم این ...غربی و جود یا هر بدخواهی جرات غلط کردن پیدا کنه ...
...