چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - 22 Jan 2020
 
۰
۲

مخاطرات اقتصادی انحصار تلگرام جدی است

سه شنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۳
کد مطلب: 601362
مهرداد لاهوتی با بیان اینکه انحصاری شدن یک نرم افزار در فضای مجازی کشور مخاطرات جدی اقتصادی را در پی خواهد داشت، گفت: جدای از مباحث سیاسی و فرهنگی باید به این نکته توجه داشت که از زمانی که تلگرام در فضای مجازی ایران به شکل انحصاری درآمد باید منتظر عواقب اقتصادی آن هم می‌بودیم.
مخاطرات اقتصادی انحصار تلگرام جدی است
به گزارش جهان نيوز، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه، انحصاری شدن تلگرام در فضای مجازی مخاطرات جدی اقتصادی را در پی خواهد داشت گفت: همانطور که رئیس جمهور تاکید کرد فضای مجازی ایران باید از انحصار تلگرام خارج شود.

مهرداد لاهوتی با بیان اینکه انحصاری شدن یک نرم افزار در فضای مجازی کشور مخاطرات جدی اقتصادی را در پی خواهد داشت، گفت: جدای از مباحث سیاسی و فرهنگی باید به این نکته توجه داشت که از زمانی که تلگرام در فضای مجازی ایران به شکل انحصاری درآمد باید منتظر عواقب اقتصادی آن هم می‌بودیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به آسیب‌های جدی اقتصادی حضور تلگرام در فضای مجازی ایران گفت: همانطور که رئیس جمهور تاکید کرد فضای مجازی ایران باید از انحصار تلگرام خارج شود.

وی افزود، بسیاری از کشور‌های دنیا به دلیل همین مخاطرات اقتصادی به سمت پیام رسان‌های داخلی حرکت کردند، اما به نظر میرسد در کشور ما در گام اول باید به دنبال انحصار زدایی از فعالیت تلگرام در کشور باشیم.

این نماینده مجلس گفت: وقتی یک شبکه اجتماعی به صورت انحصاری در فضای مجازی کشور فعال باشد یکی از مهمترین آسیبی که وارد میشود فضا سازی روانی است که میتواند در مباحث مختلف اقتصادی نیز تبعات خاص خود را داشته باشد.

وی افزود، به عنوان مثال زمانی که با التهاب در بازار ارز رو به رو می‌شویم، فعالیت‌های سوداگرانه در تلگرام به این التهابات دامن زد و در این مورد عملا مدیران بازار ارز کشور نتوانستند کنترل کامل این بازار را در دست داشته باشند و از این مسیر شاهد رشد قیمت‌ها در این بازار بودیم. ممکن است در آینده همین فضا سازی‌ها در خصوص بازار‌های دیگر نیز ایجاد شده و مخاطراتی را به همراه داشته باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: انحصار در هر زمینه‌ای فساد را به همراه خواهد داشت و فضای مجازی نیز از امر مستثنی نیست. انحصار زدایی از حضور تلگرام در فضای مجازی ایران نگاه مثبتی است که از سوی رئیس جمهور مطرح شده و امیدواریم مردم نیز در این خصوص همکاری لازم را داشته باشند. به نظر میرسد خارج شدن فضای مجازی کشور از انحصار تلگرام برای مردم ایران به خصوص از لحاظ اقتصادی نیز مفید باشد.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


امیرعلی
Iran, Islamic Republic of
مساله انحصار تلگرام نیست
چیز دیگری است
با تلگرام نمی توان فضای رسانه را کنترل کرد این مساله اصلی شماهاست
و گرنه بیشتر بازارهای اقتصادی کشور در قبضه واردات و کالاهای خارجی است که منجر به بیکاری و مشکلات شدید اقتصادی شده است
تمام مدیران دولتی از ماشین های خارجی استفاده می کنند
چرا استفاده از ماشین و کالای خارجی برای مسئولان مساله برانگیز نیست؟
تلویزیون پیوسته در حال تبلیغ کالاهای خارجی است. پس چرا نگران ضربه اقتصادی ناشی از کالاهای خارجی نشده و نیستید؟
هدف اصلی از فیلتر کردن تلگرام کنترل فضای رسانه و جو عمومی مردم است
بهانه های خوبی هم برایش دارید امنیت ملی و ...
اعتراضات دی ماه 96 هم که توسط اراذل و اوباش به اغتشاش تبدیل شده دستاویزی برای شما شده است که به این بهوونه تلگرام رو فیلتر کنید
شما اگر نگران انحصار کالا و خدمات خارجی در کشور بودید اقدامت موثرتری هست
سرور خیلی از وب سایت ها خارج از کشور است
اکثر مردم ایران از gmail یا یاهو برای ایمیل زدن استفاده می کنند
چرا در این موارد و هزاران مورد دیگر نگران نشده و نیستید؟
Iran, Islamic Republic of
در رابطه با فیلتر پیام رسان ها مردم تحلیل خودشان را دارند و به دولت گوش نمی دهند. اولا دولت خودش با فیلتر کردن سایرین باعث رشد تلگرام شد ثانیا فیلتر پیام رسان ها زیر سر پروپاگاندای مخابرات است که ماهانه از هر خانواده کلی پول به جیب می زند ثالثا اگر پیام رسان داخلی مکالمه صوتی و تصویری داشته باشد مردم خودشان داخلی را انتخاب می کنند.