جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ - 23 Aug 2019
 
۰

مافیای واردات چوب لای چرخ تولید داخل میگذارد

شنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۲
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مافیای واردات مانع مهم در راه حمایت از کالای ایرانی است گفت: مافیای واردات حتی برای فرهنگ سازی علیه تولید داخل مبالغ هنگفتی خرج می‌کند.
مافیای واردات چوب لای چرخ تولید داخل میگذارد
به گزارش جهان نيوز، مقام معظم رهبری در بیانات ابتدای سال در مشهد الرضا(ع) با بیان اینکه حمایت از کالای ایرانی الزاماتی دارد افزودند:« یکی از الزامات، مدیریّت جدّی واردات از سوی دولت است. دولتی‌ها باید به‌طورجدّی واردات را مدیریّت کنند. اجناسی که در داخل تولید می شود یا قابل تولید شدن است، باید حتماً از خارج وارد  نشود. به بنده مراجعه میکنند، موارد زیادی شکایت میکنند میگویند ما این کارخانه را ایجاد کرده‌ایم، این محصول را تولید کرده‌ایم، به ‌مجرّد اینکه این محصول خواست بیاید بازار، یک‌وقت دیدیم درِ گمرک باز شد، از خارج، مشابه این جنس وارد شد! موجب میشود که بسیاری‌ از کارخانجات ما از این‌جهت ناکام بمانند؛ بعضی ورشکسته بشوند و مشکلات برایشان به وجود بیاید. بایستی حتماً این واردات مورد توجّه قرار بگیرد و مدیریّت بشود از سوی دولت.»

در این رابطه با حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی برای واکاوی بیشتر گفت‌و‌گو کردیم: وی با بیان اینکه دولت نباید به ته لنجی، کوله بری و چمدان همراه مسافر به چشم اشتغال نگاه کند  گفت: چرا که  بخش عظیمی از واردات بی رویه و قاچاق  از این سه طریق وارد کشور می‌شود و در این زمینه باید قوانین و مقررات شفاف سازی شود.

* وظیفه مجلس رصد  مداوم و اصلاح قوانین برای جلوگیری از سوء استفاده مافیای واردات است
حاجی دلیگانی با اشاره اینکه مجلس نیز در مبارزه با قاچاق نقش دارد گفت: اکنون خلاء های قانونی وجود دارد و قوانینی نیز وجود دارد که دور زده می شود به این جهات مجلس باید قوانین  را به صورت مداوم رصد کند و بررسی کند تا با مواردی که باعث سوء استفاده مافیای وارد کنندگان می شود، متوجه شوند و جلوی آن را با اصلاح قانون بگیرند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقش دیگری که مجلس شورای اسلامی دارد نقش نظارتی آن است گفت: مجلس وظیفه دارد نظارت خود را بر اجرای صحیح قانون به عمل بیاورد.
حاجی دلیگانی با بیان اینکه وظیفه دستگاه قضایی نیز این است که امنیت قضایی برای تولید کنندگان و کار آفرینان فراهم کند گفت: نقش دیگری که در حمایت از کالای ایرانی دستگاه قضایی می‌تواند داشته باشد نقش بخش تعزیرات حکومتی است که زیر مجموعه دستگاه قضایی است و بایستی که در بخش واردات کالاهای خارجی که وارد کشور می شود و برای عرضه به بازار کشور انتقال پیدا می‌کند بر روی آنها نظارت بیشتری کند تا کالاهای خارجی برای ورود با محدودیتهای بیشتری مواجه شوند.

* ضرورت حمایت دستگاه قضایی از تولید کنندگان
وی با بیان اینکه دستگاه های قضایی و تک تک قضات محترم به تولید و تولید کنندگان باید توجه، عنایت و حمایت ویژه ای در نظر داشته باشند نه اینکه با مدیری که کار آفرینی کرده یا در بخش تولید سرمایه‌گذاری کرده برخوردی صورت گیرد که از تولید پشیمان شود که بخواهد تولید انجام دهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وظیفه رسانه‌ها این است که در این زمینه الگو دهی کنند و نمونه‌های موفق در زمینه کار آفرینی را به جامعه معرفی کنند گفت: باید رسانه‌ها سراغ نخبگان بروند تا هم تشویقی برای آنها محسوب شود و هم زمینه‌ای برای الگو دهی به جامعه شود. شرایط باید به گونه ای شود که تا هر ایرانی به اینکه کالای ایرانی می خرد افتخار کند.

* وجود مافیای واردات در کشور
* 4 اقدامی که مافیای واردات بر علیه تولید کشور انجام می‌دهد
وی در پاسخ به این سؤال که نقش دستهای پشت پرده در واردات بی رویه یا به عبارت بهتر قاچاق کالا چقدر است گفت: این مورد مسأله‌ای  است که متأسفانه وجود دارد و یک عده‌ای در کشور هستند که مافیای واردات هستند.

حاجی دلیگانی با تذکر به اینکه مافیای واردات به صورت موازی اقدامات گوناگونی را بر علیه تولید داخلی انجام می دهد گفت: اکنون وارد کنندگان تشکل بسیار فعالی دارند اما چنین تشکلی برای تولید کنندگان، توزیع‌کنندگان و عرضه‌کنندگان  وجود ندارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیگر اقدام مافیای واردات بر علیه تولید کشور گفت: نسبت به واردات کالا به صورت مهندسی عمل می‌کنند آنها سعی می‌کنند با بررسی  قوانین خلاء های قانونی را شناسایی کنند و سعی می‌کنند قوانین را دور بزنند.

حاجی دلیگانی از اقدامات دیگر مافیای واردات را استفاده از قدرت لابی‌گری دانست و افزود:‌ آنها قدرت لابی‌گری فوق‌العاده‌ای با مسئولان و نمایندگان مجلس دارند که لابی‌های مختلفی را از تصمیم گیران تا تصمیم سازان انجام می دهند.

وی افزود: همین قدرت لابی گری باعث شده است که اکنون کمترین میزان پرداخت مالیاتی را داشته باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی از دیگر اقدامات این گروه را استخدام افرادی  به عنوان کارشناس و مشاور دانست و افزود: کار این اشخاص تهیه  گزارشهایی است تا به جامعه القا کند  پیوستن به سازمان تجارت جهانی تنها راه نجات اقتصاد کشور است و این را راهی معرفی کند که همه دنیا آن را دنبال می‌کند.

وی افزود: اما واقعیت این است که شرایط جامعه جهانی در حال حاضر عکس این قضیه است و همه دنیا حمایت از کالای خود را در اولویت می‌بینند و بسیاری از مناقشه‌های اقتصادی کشورها نیز به همین جهت است.

* نقش مافیای واردات در فرهنگ سازی بر علیه تولید داخل
حاجی دلیگانی با بیان اینکه مافیای واردات یک نقش جامعی از واردات در کشور دارد گفت: سعی آنها این است که به انواع روشهای متقلبانه و غیر متقلبانه واردات به کشور را تشویق و ترغیب کنند و به لحاظ فرهنگ سازی در این زمینه نیز متحمل هزینه‌های زیادی می‌شوند و مرتب ناتوانایی کالای ایرانی را به جامعه القا می‌کنند.

وی افزود: این مافیای واردات با توجه به منافع مشترکی که با کشورهای وارد کننده کالا دارند زد بندهایی نیز با آن کشورها دارند تا وضعیت فعلی واردات استمرار پیدا کند و تولید داخلی مزاحم آن نشود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که بحث الحاق به کنوانسیونهای مختلف بین المللی بیشتر به جهت  نفوذ چنین افرادی در دستگاه تصمیم گیر است یا دید غلط حاکم و به تبع مشاورهای نادرست در این زمینه است گفت: مسئله اولی که در این زمینه مطرح است دوری از شعور  شعار ما می‌توانیم است.

حاجی دلیگانی افزود: دلیل عدم درک شعار «ما می‌توانیم» در برخی مسئولان این است که  منافع‌اشان در واردات است یا برخی از آنها دو تابعیتی هستند و آنچنان که باید و شایسته است نسبت به کشور علاقه و تعلق خاطر از دست داده اند.

* برخی مسئولان به جهت منافع شخصی خواهان نقش منفعل به اسم تجارت آزاد جهانی اند
وی با اشاره به  اینکه نسخه‌ی شفا بخش مسئولانی که توانایی کشور را باور ندارند پیوشتن به اقتصاد جهانی و انواع و اقسام کنوانسیون هاست گفت: نکته ای که آنها به کرار به آن اشاره می‌کنند و به جامعه القا می‌کنند پیوشتن به اقتصاد جهانی است و خواهان بازی کردن نقش منفعل به اسم تجارت آزاد در اقتصاد جهانی هستند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حالی این نسخه به جامعه القا می‌شود که بنیان‌گذران آن یعنی کشورهای اروپایی و آمریکایی نسخه‌ای  که برای خود اجرا می‌کنند ابتدا تجهیز تولید داخلی و سپس حضور در اقتصاد جهانی است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 600917
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *