چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - 16 Jan 2019
 
۲
۷

«وظیفه جدی اصلاح طلبان» روشن شد

جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۰
ممکن است برخی از روشنفکران، هدف از طرح گفت‌وگوی ملی را رفع مسائل مربوط به خاتمی، کروبی و موسوی بدانند و برخی هم ممکن است فضا را آلوده به سوء تفاهم بفهمند و بخواهند با طرح گفت‌وگو در صدد رفع آن برآیند.
«وظیفه جدی اصلاح طلبان» روشن شد
به گزارش جهان نيوز؛ عبدالله گنجی در روزنامه جوان نوشت: کمتر روزی است که نخبگان و رسانه‌های اصلاح‌طلب از گفت‌وگوی ملی سخن نگویند اما هیچ موقع وارد محورها و چارچوب آن نشدند. حتی در جلسات محفلی اعضای دو طرف را نیز نام می‌برند و مرور می‌کنند اما از اولویت‌ها و مسئله‌ها سخن نمی‌گویند. البته گفته‌های دیگری نیز هست که نشان می‌دهد مطالبه گفت‌وگوی ملی لقلقه زبان است و بس. در جریان اصلاحات – به خاطر مشی روشنفکری – هر کسی با حالت آتش به اختیار ساز خود را می‌زند و نظر شخصی خود را می‌گوید.
 
قبلاً نگارنده در یادداشتی نوشتم مسئله اصلاح‌طلبان با نظام – که آن را مسئله خود با رقیب معنا می‌کنند– از جنس ملی نیست که از جنس معرفتی است. مسئله آنان ارتقای کارآمدی نظام در ابعاد اشتغال و تولید نیست که مسائل دیگری است. بخشی از آنان گفت‌وگوی ملی را با هدف جا باز کردن در قدرت و سفید نمودن پرونده 1388 طرح نمودند. آنان علاقه‌مندند که سرپلی را که با روحانی در حاکمیت گرفته‌اند به نام خود سند بزنند. لذا گفت‌وگوی ملی را با هدف اعتمادسازی طرح می‌کنند.

ممکن است برخی از روشنفکران آتش به اختیار، هدف از طرح گفت‌وگوی ملی را رفع مسائل مربوط به خاتمی، کروبی و موسوی بدانند و برخی هم ممکن است فضا را آلوده به سوء تفاهم بفهمند و بخواهند با طرح گفت‌وگو در صدد رفع آن برآیند. اما هر چه باشد مسئله و شکاف موجود در کشور ملی نیست بلکه مربوط به ماهیت / هویت انقلابی اسلامی و چیستی جمهوری اسلامی است. اما اگر با خوشبینانه‌ترین دریافت، طرح گفت‌وگوی ملی را قسم حضرت عباس بدانیم با دم خروس آنان چه کنیم؟ سعید حجاریان (روزنامه شرق 19/12/96) می‌گوید: «مادامی که نهاد روحانیت در نهاد قدرت ادغام شده است، این قافله به سر منزل نخواهد رسید. بنابراین تلاش برای عرفی کردن قدرت یکی از وظایف جدی اصلاح‌طلبان است.»

این عبارت نشان می‌دهد که وظیفه این نخبگان تجدیدنظرطلبی است و بر آن اصرار دارند. روشن نیست کدام «قافله به سرمنزل نخواهد رسید؟» و سرمنزل مدنظر کجاست؟ بازی با کلمات «نهاد روحانیت» به جای «پایگاه دینی حکومت» به چه منظور است؟ هم عرفی‌گرایی هم اصرار بر جدایی روحانیت از حکومت به معنی سکولاریسم است و این بازتاب و عصاره همان «شاهد قدسی و شاهد بازاری» دهه 70 است و در بر همان لولا می‌چرخد و هیچ چیز عوض نشده است.

لذا عرفی‌گرایی به معنای حذف اسلامیت نظام است و در نتیجه گفت‌وگو در این پارادایم مشابه بیانیه 15 نفری است که عصر 22 بهمن و پس از سخنرانی روحانی رفراندوم عبور از نظام را طرح کردند. اصلاح‌طلبان عبور از روحانیت را از طریق «عرفی کردن منزلت‌ها» سال‌هاست که دنبال می‌کنند و امثال خاتمی را نه به خاطر جوهره روحانی وی که به عنوان یک روشنفکر متمایل به سکولاریسم محترم می‌شمارند. آنان عرفی کردن دین یا حتی قلب ماهیت آن را در دستور کار داشته و دارند لذا اصلاح‌طلبانی که ایده گفت‌وگوی ملی را طرح کردند، باید مسئله را در درون خود حل کنند که منظور از گفت‌وگوی ملی همان «وظیفه جدی عرفی‌گرایی است؟» اگر این نیست تکلیف خود را با بغل‌دستی‌های خود روشن کنند و از هزینه‌سازان ابراز برائت نمایند. تاج‌زاده نیز در نقدنامه احمدی‌نژاد به رهبری، انتخابات آزاد را به معنی ورود مارکسیست‌ها به حاکمیت می‌داند لذا اصلاح‌طلبان اگر مدعی قانون اساسی و «در نظام» هستند روشن نمایند که عرفی کردن حاکمیت (بخوانید سکولاریسم) و اعتقاد به ورود مارکسیست‌ها به حاکمیت از کجای قانون اساسی استنباط می‌شود؟ سؤال دومی که اینجا باید پرسیده شود اینکه چنین گفتمانی در کجای جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی قابل تعبیه است.

بی‌حکمت نیست که پس از هر اقدام این نخبگان خیابان‌ها شلوغ می‌شد و براندازان از شما کولی می‌گرفتند. امید است شعار دروغین «ما اصلاحات را در چارچوب قانون اساسی می‌دانیم» تکرار نشود، چرا که وظیفه جدی شما عرفی‌سازی است.

نکته‌ای که اصلاح‌طلبان هیچ موقع نتوانستند برای آن مدل و طریق ارائه بدهند، جایگاه اسلامیت نظام در اصلاحات است. از دموکراسی گفتند و عرفی‌گرایی، از انتخابات آزاد و حجاب اجباری، از حذف نظارت استصوابی تا نظارت فقیه، از ایدئولوژی‌زدایی تا دوری روحانیت از قدرت. اما نگفتند بعد اسلامیت نظام در این پروسه چگونه جاسازی می‌شود و اگر مدلی برای «کل وحدت یافته» «جمهوری اسلامی» ندارند، چرا اصرار بر اعتقاد به قانون اساسی دارند؟ باید همانند جناب حجاریان صادقانه خیمه خود را بیرون از نظام و قانون اساسی بزنند و عرفی‌گرایی را با مدل مشروطه انگلیسی دنبال نمایند، زیرا سیاست دو گام به پیش و یک گام به عقب از حیز انتفاع ساقط شده است.
کد مطلب: 599472
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مگه نه یکی از لیدراشون گفته مشکل مردم حصر و.... نیست مشکل مردم نون شبه
عبدالله نوری یا اینکه باز وباز مذبذب شد ازحسینیه منتظری خراب کردن تا مفتخر به تقلیدش بودن ازضداستکباری بودن تا اسراییل را به رسمیت.....
ولش کن یه.....کرد
سقا
Iran, Islamic Republic of
امیدوار م بلطف خدا این جماعت منافق ومنحرف هر گز فرصت ضربه زدن به نظام رو پیدا نکنند....
بزرگترین خطر همین لیبرال مسلک های داخلی هستن.....
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه امروزه سطح تنش و درگیری بین اصولگرایان و اصلاح طلبان به جای خطرناکی رسیده که مانع از پیشرفت کشور شده زیرا با این وضعیت هر دو اینها میخواهند اگر اتفاق مهمی در کشور بیفتد باید بدست خودشان باشد واگر رقیب این مسئلرا رقم بزند سعی میکنند که آن را تخریب کنند. مثال خیلی روشنش هدفمندی یارانه ها و برجام است که متاسفانه این درگیری ها باعث شد هر دو تصمیم اساسی به سرانجام نرسد. پس بنظر میرسد باید از انحصارگرایی دست برداشت و گفتگوی ملی را آغاز کرد زیرا همه ما در یک کشتی نشسته ایم و اگر غرق شود اصولگرا و اصلاح طلب با هم غرق خواهند شد.
Iran, Islamic Republic of
اصل قطار انقلاب هست که بدون توقف داره به مسیرش ادامه میده و معطل کسی هم نمیمونه. منتها این فکر که به لیدرهای فتنه 88 اجازه داده بشه بدون اعتراف به گناه و عذرخواهی رسمی و علنی راحت به فضای سیاسی کشور برگردند به دور از عقلانیت و محال است
Iran, Islamic Republic of
حضراتی که خودشان را اصلاح طلب می دانند را با چه معیاری اصلاح طلب بنامیم ؟
می شود کسی بر شاخ بنشیند و در اندیشه درآوردن ریشه باشد ؟
اینها همه نهادهای اساسی انقلاب را به نام رقیب ! می خواهند حذف کنند
و تاسف بارتر هم آن که ، ته باور اینها مشکل دارد
لذا بی تعارف وظیفه شورای نگهبان بسیار بیشتر از گذشته شده و می شود
از همین الآن بایستی تمامی افکار و عملکرد و افراد اینها رصد شوند
و باز هم بدون ذره ای مماشات اجازه سکان داری به عناصر معلوم الحال به هیچ وجه داده نشود
هم اصل انقلاب هم اسلام هم امنیت هم وضعیت اخلاقی کشور در مخاطره جدی است
امير
Iran, Islamic Republic of
جريان اصلاح طلبان در انتخاباتهاي اتي با قاطعيت راي خواهد اورد.
Iran, Islamic Republic of
به حول و قوه الهی ، افسادات ، از گستره سیاسی ، فرهنگی و ... محو خواهد شد