جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - 14 Dec 2018
 
۰

دستفروشی شغلی پر درآمد و بی هزینه

چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۲
بازار گرم دستفروشی در پایان سال از مترو تا پیاده رو‌های شهر را مملو از بساط‌هایی کرده که اغلب نیاز مردم را تامین می‌کند و در این روز‌ها به کسب و کار پردرآمدی برای افراد تبدیل شده است.
دستفروشی شغلی پر درآمد و بی هزینه
به گزارش جهان نيوز، استقبال مردم برای خرید در روز‌های پایانی سال حال و هوای شهر را به کلی تغییر داده به طوریکه کوچه و خیابان‌های پرتردد شهر جایی برای سوزن انداختن ندارد.
 
در این بین استقبال مردم برای خرید، دستفروشان بسیاری را به پیاده رو‌ها کشانده و از کیف و کفش و مانتو گرفته تا هفت سین و سبزه اغلب نیاز شب عید مردم را تامین می‌کند.

در گذشته کالا‌های کنار خیابانی را اجناسی بی کیفیت تشکیل می‌دادند، اما امروزه دست فروشان هم به سمت کالا‌های گران قیمت رفته و دامنه فعالیتشان گسترده شده است.

دست فروشی به شغلی تبدیل شده که بسیاری از فعالان آن دیگر بی بضاعت نبوده و از سر ناچاری دست به آن نمی‌زنند بلکه برخی از آن‌ها در کنار شغل اول خود این کسب و کار را به راه انداخته اند تا از بازار پررونق شب عید سودی به جیب بزنند.

هرسال در آستانه نوروز با زیاد شدن بساط دست فروشان در خیابان‌ها شکایت مغازه دار‌ها از کم رونق شدن کسب و کارشان به گوش می‌رسید، اما مغازه دار‌ها نیز دست به کارشده و بخشی از اجناس خود را به بیرون از مغازه‌ها کشانده و از این راه کسب درآمد می‌کنند.

در این میان دستفروشان، چون برای عرضه کالا هیچ مالیات و کرایه‌ای پرداخت نمی‌کنند و قیمت تمام شده اجناسشان پایین‌تر است به همین دلیل اجناس خود را کم‌تر از قیمت مغازه‌ها به فروش می‌رسانند که این امر بازارشان را رونق بیشتری داده است.

در همین زمینه با یکی دستفروشان کنار خیابان که هفت سین و سبزه به فروش می‌رساند در ارتباط با درآمد روزانه سوال کردیم که گفت: دانشجو بوده و برای امرار معاش خود در برخی از روز‌ها کار دستفروشی را پیش گرفته و از این راه کسب درآمد می‌کند.
وی افزود: هفت سین‌ها اغلب سفالی بوده و با سود ۲۰ تا ۳۰ درصدی فروخته می‌شود و بیشتر سود در فروش سبزه‌هایی است که توسط مادرش تهیه شده و با سود ۴ هزار تومان برای هر سبزه فروخته می‌شود.

این دستفروش گفت: در روز‌های پایانی درآمد روزانه ام حداقل ۳۰۰ هزار تومان بوده و باتوجه به بازار ممکن است به ۵۰۰ هزار تومان هم برسد.
بساط دست فروش‌ها فقط به خیابان‌ها ختم نمی‌شود و مردم در مترو نیز باید پذیرای آن‌ها باشند به طوریکه این روز‌ها تعداد زیادی از این دستفروش‌ها پاتوقشان مترو ست و هر دستفروش با کیسه‌ای بزرگ به فروش اجناس خود مشغول است.

در این میان باتوجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد، اما درون واگن‌ها فروش مانتو، روسری، شلوار، زیورآلات و حتی کفش هم دیده می‌شود و افراد با یک بار سوار شدن مترو می‌توانند کلی از نیاز‌های خود را بدون مراجعه به بازار و مغازه‌ها تامین کنند.
با این تفاسیر کسب و کار‌های پردرآمد و مقطعی در روز‌های پایانی سال هر فردی را برای درآمد بیشتر وسوسه می‌کند تا بساطی برای خود راه بیاندازد و به کاری مشغول شود.

منبع:تسنیم
 
کد مطلب: 599133
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *