يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ - 24 Mar 2019
 
۰
بایگانی پرونده حقوق بشر؛

استقبال گرم خاندان سلطنتی انگلیس از بن سلمان

چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۶
ولیعهد سعودی در حالی هفته گذشته راهی لندن شد که سازمان های حقوق بشری در انگلیس با انتقاد شدید از جنایت‌های عربستان در یمن مسئولان انگلیس را به لغو این سفر فراخوانده بودند.
استقبال گرم خاندان سلطنتی انگلیس از بن سلمان
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی در حالی هفته گذشته در یک سفر سه روزه راهی لندن شد که از مدت ها قبل سازمان های دست اندرکار حقوق بشر در لندن با انتقاد شدید از جنایت های عربستان در یمن، مسئولان انگلیس را به لغو این سفر فراخوانده بودند.

موج اعتراض به سفر بن سلمان به انگلیس
در همین ارتباط کمپینی علیه سفر بن سلمان تشکیل شد که به جمع آوری امضاء مخالفان سفر ولیعهد سعودی نیز اقدام کرد. اقدام اعتراض آمیز دیگر به سفر ولیعهد سعودی به لندن این بود که روی تعدادی از کامیون ها در این شهر شعارهایی علیه بن سلمان نقش بست.

انتشار بیانیه ها و تصاویری از فجایع یمن اقدامی بود که سازمان های خیریه و گروه های حقوق بشری این کشور با استفاده از آن حمایت های تسلیحاتی انگلیس از عربستان و نیز میزبانی از بن سلمان را محکوم کردند.

تصاویر جنایت سعودی در یمن، پیش چشمان بن سلمان در انگلیس
نکته قابل توجه اینکه  تصاویری از تخریب یمن و کشتار کودکان یمنی ، در نقاطی که مقصد بن سلمان در سفر به انگلیس بود، دیده می شد.
دلیل تمام این اعتراض ها یک چیز است: جنگ علیه یمن و کشتار مردم بیگناه این کشور حال آنکه بن سلمان در این سفر برای خرید تسلیحات جدید به ملاقات "گوین ویلیامسون" وزیر دفاع انگلیس رفت و با او در مورد خرید حدود  50 جنگنده تایفون و برخی تسلیحات نظامی به ارزش چند میلیارد دلار گفت وگو کرد.

اولویت قراردادهای تجاری برای دولت ترزا می
اما این اعتراضات چندان تاثیری نداشت زیرا دولت محافظه کار انگلیس به رهبری "ترزا می" نیم نگاهی به این مسائل نیز ندارد بلکه سفر ولیعهد ثروتمندترین کشور خاورمیانه را فرصتی برای قراردادهای اقتصادی چند میلیارد دلاری دانست.
بنابر اعلام رسانه ها، انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن  تاکنون مجوز فروش تجهیزات نظامی به ارزش تقریبیب 6.5 میلیارد دلار به عربستان را صادر کرده است.

به هر حال با این توضیحات پرواضح است که نگاه انگلیس به دوره خروج از اتحادیه اروپا پس از سال 2019 است و عربستان نیز در چارچوب سند 2030، به دور شدن از اقتصاد نفتی امید بسته است.

نایده گرفتن اعتراض محافل حقوق بشری
با وجود تمام این اعتراض ها که از مدت ها قبل از سفر بن سلمان در انگلیس شکل گرفته بود، اما  این سفر لغو نشد، بلکه بن سلمان در لندن با استقبال گرم روبه رو شد و خاندان سلطنتی نیز برای او ضیافت شام ترتیب دادند.
با این توضیحات باید پرسید دلیل استقبال گرم لندن از بن سلمان چه بود؟
در این خصوص بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که رسانه ها در چند روز گذشته دلایل گوناگونی را برای استقبال گرم انگلیس از میهمان سعودی خود عنوان کردند، اما مهمترین موضوعی که به آن اشاره داشتند، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) بود به این معنی که این اقدام انگلیس را به سمت جلب یک شریک سرمایه دار سوق می دهد تا بتواند به بازارهای جدید اقتصادی دسترسی داشته باشد.

به عبارت بهتر انگلیس تا کمتر از یک سال دیگر باید فرایند برگزیت را کامل کند حال آنکه این تصمیم موجب از دست دادن منابع مالی قابل توجهی در اروپا می شود، از همین رو لندن به چاره جویی برخاسته و به فکر نزدیک شدن به عربستان و منابع مالی آن افتاد و در این راستا به دنبال این است که برای دوران پس از برگزیت، بازارهای جدیدی را برای شرکت های بخش خصوصی خود پیدا کند.

تقویت روابط تا تحقق سرمایه گذاری هایی دهها میلیارد پوندی
تحلیلگران اهداف اقتصادی گوناگونی را برای سفر ولیعهد عربستان به انگلیس بیان کردند و بر همین اساس همزمان با این سفر، لندن و ریاض هدف خود برای سال آینده را دستیابی به حجم تجارت و سرمایه گذاری چند ده میلیارد پوندی تعیین کردند.

نکته قابل توجه اینکه یکی از اهداف مهم محمد بن سلمان به عنوان مهمترین حامی سند «چشم انداز 2030 » عربستان، کاهش اتکای کشورش به درآمدهای نفتی و پیدا کردن شرکای جدید تجاری در حوزه هایی به جز نفت و انرژی است.
 در مقابل انگلیس به دنبال متقاعد کردن عربستان برای فروش سهام در لندن است زیرا عرضه سهام آرامکو در لندن، نه تنها سود سرشاری را نصیب بازار بورس و اقتصاد انگلیس می کند بلکه تاثیر چشمگیری در جذب دیگر شرکت های بزرگ بین المللی خواهد داشت.

هم صدا شدن انگلیس با بن سلمان در اتهام زنی علیه تهران
نکته قابل توجه در جریان  میزبانی لندن از بن سلمان اینکه مقامات انگلیس همصدا با عربستان مدعی دخالت تهران در امور کشورهای منطقه شدند و مقامات انگلیسی علاوه بر تاکید بر ضرورت پایان حمایت و پشتیبانی ایران از گروه های مقاومت در منطقه، حمایت خود از راهکارهای مورد نظر شورای همکاری خلیج فارس در زمینه مسائل مهم منطقه از جمله بحران یمن  اعلام داشتند.
 
کد مطلب: 599125
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *