پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - 4 Jun 2020
 
۰

کاهش میزان واردات گندم ایران از روسیه

چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳
کد مطلب: 599054
روسیه در نیمه نخست فصل ۱۸/۲۰۱۷ تنها ۷۷ هزار تن گندم به ایران صادر کرده در حالی که این رقم در سال ۱۷-۲۰۱۶، بالغ بر ۳۳۲ هزار تن بوده است.
کاهش میزان واردات گندم ایران از روسیه
به گزارش جهان نيوز، ایران، روسیه و قزاقستان یادداشت تفاهمی را برای تعیین معیارهای توسعه تجارت گندم و ایجاد شرایط مناسب برای تجار ۳ کشور به امضا رساندند.

 بر اساس اعلام معاون اتحادیه غلات روسیه، این یادداشت تفاهم در بر دارنده مجموعه‌ای از اقداماتی است که به انجام فعالیت‌های موثرتر تجار در این بخش کمک خواهد کرد.

به طور مشخص، گندم روسی و قزاقستانی‌ای که وارد بازار ایران می‌شود، ابتدا تحت رژیم وارداتی موقت قرار خواهد گرفت. تعدادی از معیارهای مشترک برای بهینه سازی حمل و نقل دریایی محموله‌های گندم بین سه کشور تعریف شده است.

وی افزود، اتخاذ رویه ترجیحی در سطح بین دولتی با تجار گندم موجب می‌شود که تحویل گندم به بازار ایران توجیه اقتصادی پیدا کند.

وی حجم گندمی که سالانه به بازار ایران عرضه خواهد شد را ۱٫۵ میلیون تن اعلام کرد و افزود، ممکن است تجارت در زمینه سایر محصولات کشاورزی نیز بین ۳ کشور توسعه پیدا کند.

گفتنی است، ایران یک مقصد اولویت دار برای گندم صادراتی روسیه و قزاقستان است، اما بعد از ممنوعیت واردات گندم توسط ایران میزان واردات از این کشورها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

بر اساس گزارش موسسه یو کی آر آگرو کنسالت، روسیه در نیمه نخست فصل ۱۸/۲۰۱۷ تنها ۷۷ هزار تن گندم به ایران صادر کرده در حالی که این رقم در سال ۱۷-۲۰۱۶، بالغ بر ۳۳۲ هزار تن بوده است. قبل از اعلام ممنوعیت واردات گندم به ایران، روسیه در طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ سالانه ۸۰۰ هزار تا ۱٫۷ میلیون تن گندم به ایران صادر می‌کرد.

در عین حال، میزان صادرات گندم قزاقستان به ایران نیز در بازه زمانی سپتامبر تا دسامبر ۲۰۱۷ به ۳ هزار تن کاهش یافته، در حالی که این رقم در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶، ۲۰۰ هزار تا یک میلیون تن بوه است.
 
منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *