يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ - 24 Mar 2019
 
۰

آیا آرمانگرایی با دیدن مصلحت‌ها در تعارض است؟

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۸
آرمان‌گرائی به‌هیچ‌وجه به معنای در همه‌ی زمینه‌ها پرخاشگری کردن، برخی از واقعیات لازم و مصلحت‌های لازم را ندیده گرفتن، نیست.
به گزارش جهان نيوز، در شماره هفته گذشته خط حزب الله، به سوالی پیرامون تعارض آرمان با مصلحت از دیدگاه رهبر انقلاب پاسخ داده شد.

سؤال: جایگاه مصلحت در نظام اسلامی چگونه است؟ برخی آرمانگرایی را در تعارض با دیدن مصلحت‌ها می‌بینند، این گزاره تا چه اندازه درست است؟

پاسخ: آرمان‌گرائی به‌هیچ‌وجه به معنای در همه‌ی زمینه‌ها پرخاشگری کردن، برخی از واقعیات لازم و مصلحت‌های لازم را ندیده گرفتن، نیست. مصلحت هم شده یک اسم منفور؛ آقا مصلحت‌گرائی می‌کنند! خب، اصلاً باید ملاحظه‌ی مصلحت بشود. هیچ وقت نباید گفت که آقا حقیقت با مصلحت همیشه منافات دارد؛ نه، خود حقیقت یکی از مصلحت‌هاست، خود مصلحت هم یکی از حقایق است. 

 اگر مصلحت‌اندیشى درست باشد، باید رعایت مصلحت را کرد؛ چرا نباید رعایت مصلحت را کرد؟ باید مصالح را دید... هیچ منافاتی وجود ندارد بین انجام دادن وظائفی که جوانی و آرمان‌گرائی به انسان دیکته می‌کند، و بین ملاحظه‌ی مصالح مدیریتی کشور، ملاحظه‌ی قانون، ملاحظه‌ی تدبیر و درایت مدیریتی در کشور. یعنی می‌توان آرمان‌گرا بود، به احساسات جوانی هم پاسخ داد و بر طبق اقتضای جوانی و آرمان‌گرائی عمل کرد؛ در عین حال جوری هم بود که با مصلحت کشور و با مصالح مدیریتی کشور تعارض و اصطکاکی نداشته باشد.(۱۳۹۱/۰۵/۱۶)
کد مطلب: 598458
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *