سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - 18 Dec 2018
 
۰

کاهش تعدادکتاب‌های کودک و نوجوان‌در بازار نشر

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴
مقایسه آمارهای نشر بهمن ماه سال جاری با دوره زمانی مشابه در سال گذشته نشان از ۹ درصد کاهش در تعداد عناوین کتاب‌های منتشره این حوزه در بهمن ماه دارد.
کاهش تعدادکتاب‌های کودک و نوجوان‌در بازار نشر
به گزارش جهان نيوز، اگر بگوییم که ادبیات کودک و نوجوان در سال‌های گذشته در مرحله گذار بوده است،‌ بیراه نیست‌، چرا که این گونه ادبی که درسال‌های پس از پیروزی انقلاب از نظر کیفی و کمی رشد قابل توجهی را سپری کرد،‌  در دهه 90 نیز از مرحله سنتی رفته رفته خارج شده و شکل جدیدتری را تجربه می‌کند. ناشران جدیدتر و با انگیزه‌ای که وارد این حوزه شدند توانستند ادبایت کودک و نوجوان ایران را با مفاهیم مدرن‌تری آشنا کنند‌، استقبال قابل توجه مخاطبان از ناشران تازه‌کار اما قدرتمند این حوزه به خوبی مؤید این نکته است.

در این میان اما آسیب‌ها و نقاط ضعف و قوت بسیاری نیز برای این ادبیات می‌توان برشمرد از غیرحرفه‌ای بودن برخی نویسندگان وارد شده به این حوزه گرفته تا رشد کمی ناشران این حوزه در مقابل توقف رشد کیفی کتاب‌ها. مشاهده آمارهای نشر کتاب کودک و نوجوان در یکسال گذشته نشان می‌دهد که عناوین منتشر شده در این حوزه قابل توجه است،‌ وجود اینکه بازار کتاب‌های ترجمه ادبیات کودک در ایران در سال‌های اخیر رشد و گسترش نگران‌کننده ای داشته است‌، اما ادبیات کودک و نوجوان ایران به باور بسیاری از فعالان حوزه نشر بین‌الملل یکی از حوزه‌های امیدوارکننده برای جهانی کردن نشر ایران است‌، کشورهای چون چین،‌ ایتالیا‌، مالزی و ...پذیرای نشر کودک و نوجوان ایران هستند و باید سرمایه‌گذاری‌هایی در این زمینه انجام شود.

اما آمارهای نشر در بهمن ماه سال جاری نشان می‌دهد که از 10 هزار و صد و هفتاد و یک عنوان کتاب منتشر شده،‌ هزار و 557 عنوان کتاب کودک و نوجوان بوده‌اند‌، چیزی بیشتر از 10 درصد کتاب‌های منتشر شده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته با 9 درصد کاهش مواجه شده است.

در میان هزار و 557 عنوان کتاب کودک و نوجوان منتشر شده نیز،‌ هزار و 39 عنوان کتاب کودک و نوجوان تالیفی و 518 عنوان ترجمه هستند،‌ ناشران تهرانی هزار و 95 عنوان و ناشران شهرستانی 462 عنوان کتاب منتشر کرده‌اند. 

831 عنوان کتاب چاپ اول و 726 عنوان چاپ مجدد هستند‌، میانگین شمارگان کتاب‌های کودک و نوجوان هزار و 945 نسخه است و میانگین قیمت 84 هزار و 183 تومان است.

منبع:تسنیم
کد مطلب: 598375
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *