جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - 14 Dec 2018
 
۰
۱۳

علوی تبار: هيچ اصلاح‌طلبي در هدف برانداز نيست/ مشکل اینجاست که فقط برخی براندازان، اصلاح طلب هستند!

يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۸
اصلاح‌طلبان را مي‌توان به سه گروه تقسيم كرد. هدف يك گروه از اصلاح‌طلبان تغيير مسوولان و مديران سياسي است. فكر مي‌كنند با تغيير اشخاص و افراد مي‌توانند اصلاحات مورد نظر را در جامعه تحقق بخشند. هدف گروه ديگر تغيير راهبردها و خط مشي‌ها است. گروه سوم معتقد است كه اشكالات ساختاري در نظام تصميم‌گيري وجود دارد و تا آنها حل نشوند
علوی تبار: هيچ اصلاح‌طلبي در هدف برانداز نيست/ مشکل اینجاست که فقط برخی براندازان، اصلاح طلب هستند!
گروه سیاسی جهان نيوز: بهزاد نبوي به «اعتماد» گفته است كه «يكي از طيف‌هايي كه در جريان ناآرامي‌هاي اخير عليه اصلاح‌طلبان موضع گرفتند، «براندازان در هدف و اصلاح‌طلبان در روش» بودند كه به شكل گسترده در صفوف اصلاح‌طلبان جاي دارند.»

به گزارش جهان نيوز، اما عليرضا علوي‌تبار، فعال سياسي اصلاح‌طلب، مشخصا اين تعبير را غيردقيق و نادرست مي‌داند و معتقد است هيچ براندازي در روش اصلاح‌طلب نيست و هيچ اصلاح‌طلبي هم در روش خواهان به كار‌گيري خشونت نيست بنابراين اساسا وارد كردن اين مفهوم را در طيف اصلاح‌طلبان نادرست مي‌داند.

وی تاکید دارد: براندازان عليه اصلاح‌طلبان حتما موضع مي‌گيرند اما چطور كسي مي‌تواند در روش اصلاح‌طلب باشد ولي در هدف برانداز باشد. اگر منظور ايشان طرفداران اصلاحات بنيادي است كه آنها روش‌شان اصلاح‌طلبانه بوده است. بنابراين اين افراد از اصلاح‌طلبان دفاع مي‌كنند، فقط تفاوت آنها با بقيه در اين است كه عمق اصلاحات بيشتري مي‌خواهند. يعني به تغيير افراد و برخي خط‌مشي‌ها اكتفا نمي‌كنند. برانداز لفظي است كه اصلا مناسب اين موقعيت نيست. به اين معنا اصلا اصلاح‌طلب برانداز نداريم. براندازها از روش خشونت‌آميز يا دخالت خارجي دفاع مي‌كنند. كساني كه در ماه‌هاي اخير به اصلاح‌طلبان حمله كردند؛ اصلاح‌طلب در روش نيستند.تعبير جناب آقاي مهندس نبوي تعبير دقيق و درستي نيست.

علوی تبار تاکید می کند: نمي‌توان به كساني كه طرفدار اصلاحات ريشه‌اي و اصلاحات راديكال و بنيادي هستند، برانداز بگوييم. چون روش آنها روش براندازانه نيست. بايد به آنها طرفدار اصلاحات بنيادي گفت. براندازان اساسا نمي‌توانند اصلاح‌طلب باشند. به يك معنا همه اصلاح‌طلبان خواهان تغييراتي در وضعيت جامعه هستند كه از وضع موجود خيلي فاصله دارد. در جريان اصلاح‌طلب برانداز نداريم و همه در روش اصلاح‌طلب هستند. روش اصلاح‌طلبانه در مقابل روش انقلابي تعريف مي‌شود. روش اصلاح‌طلبي از خشونت پرهيز مي‌كند؛ روش انقلابي خشونت را به عنوان ابزار تحقق اهدافش مي‌پذيرد.

وی در ادامه نیز می افزاید: اصلاح‌طلبان را مي‌توان به سه گروه تقسيم كرد. هدف يك گروه از اصلاح‌طلبان تغيير مسوولان و مديران سياسي است. فكر مي‌كنند با تغيير اشخاص و افراد مي‌توانند اصلاحات مورد نظر را در جامعه تحقق بخشند. هدف گروه ديگر تغيير راهبردها و خط مشي‌ها است. گروه سوم معتقد است كه اشكالات ساختاري در نظام تصميم‌گيري وجود دارد و تا آنها حل نشوند، حتي اگر دو مورد قبل تغيير كند، خطاهاي موجود در ساختار تصميم‌گيري تكرار مي‌شود. گروه اول كاملا حامي اصلاحات محافظه‌كارانه است. گروه سوم كاملا اصلاحات بنيادين و راديكال را پيش مي‌برد و گروه دوم ميانه‌رو‌تر است. اين تقسيم‌بندي به عقيده من دقيق‌تر است. بين اصلاح‌طلبان برانداز نداريم. برانداز كسي است كه از روش‌هاي خشونت‌آميز استفاده مي‌كند.

درباره این اظهارات می توان نکات ذیل را نیز بیان کرد:
الف: گرچه آقای علوی تبار معتقد هستند که هیچ اصلاح طلبی برانداز نیست ولی یک بررسی کوچک در کارنامه اصلاحات از سال 76 تاکنون نشان می دهد که کم نبودند براندازانی که ریشه و تابلو رسمی اصلاح طلبی داشته اند. در فتنه 88 و 78 که اغتشاشات به سمت براندازی سوق پیدا کرد مگر از این بود که چهره های اصلی اصلاح طلب در پشت سر آن قرار داشتند؟

ب: اصلاحات بنیادینی که علوی تبار از آن سخن می گوید و آن را براندازی نمی نامد، نیز نشان می دهد که این اصلاحات بنیادین مدنظر اصلاح طلبان عملا براندازی جمهوری اسلامی را تحقق خواهد بخشید. به عنوان نمونه حمله و تخریب نهادهای انقلابی منجمله شورای نگهبان- به عنوان حافظ اسلامیت نظام - یکی از ارکان همیشگی سیاسی ورزی اصلاح طلبان در سالهای اخیر بوده است. در این صورت وقتی جریانی در اصلاحات به دنبال حذف شورای نگهبان از عرصه انتخابات و یا کاملا تشریفاتی کردن آن هستند، در واقع نوعی براندازی محتوایی در نظام را دنبال می کند. تهی شدن جمهوری اسلامی از برخی ارکان انقلابی و اسلامی خود، مگر غیر از این است که نهایتا به براندازی کامل انقلاب منتهی می شود؟ بنابراین اصلاح طلبان هم کم برانداز نداشته اند و هم بسیاری از اصلاحاتی که تاکنون دنبال کرده اند، افق براندازی داشته است. چه منکر آن باشند و یا ناخواسته و از سر جهل‌شان باشد.
کد مطلب: 598039
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
این درد
درد بی درمان دنیا و خودپرستی است
هر کسی در هر لباسی باشه مفتضحش میکنه
اصلاح طلب باشه یا اصولگرا یا سید کاذب شیرازی پوندی یا قایم مقام ساده لوح باشه...
Iran, Islamic Republic of
ما که دزد رو از هر طرف خوندیم دزد بود
خودت و اذیت نکن جناب اصلاح طلب شما با هر قرائتی برانداز حقوق ملتید
تا نظام خان-رعیتی و زنده کنید و خودتون ژن های خوبتر از خودتون مردم و به صلابه بکشند
Iran, Islamic Republic of
اول و وسط و آخر اصلاح طلبا، هر چه که هست، ولی در این شکی نیست که خوراک اول و وسط و آخر سازمان سیا و ترامپ روسیاست!
سعید110
Iran, Islamic Republic of
دوستان جهان نیوز از این...طلب ها یاد بگیرید!
هنوز یک رسانه شان به واسطه هنجار شکنی بسته نشده، دوتا دیگه را تو چنته برای جایگزینی و دنبال کردن اهداف شبه استکباری شان در قالب هوچی گری رسانه ای در اختیار دارند!
ولی شما از زدن حرف درست هم بیم دارید تا نکند یک جورایی دست و بال شما را با سوء استفاده از همین ظرفیت های قانونی خودمون ببندند!
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلب=برانداز
اثبات مساله: فتنه های 78 و 88. پنهان کاریهای امضای معاهدات و قراردادهای نفتی 25 ساله و فرهنگی و آموزشی2030 و محیط زیستی جاسوس پرور....
Iran, Islamic Republic of
اصلح طلب=فقط یک دهان دارد برای نقد هرچه بوی خالص وطن وفرهنگ ایران را میدهد وتمجید از ته قلب برای هرچیزی که بوی کدخدا وغرب را میدهد.
تنها هم یک دغدغه دارد ،رسیدن به قدرت به هر قیمتی وهاپولی کردنهائی مثل رشت الکتریک در قبیله خود.
در مقام تکان دادن به خود برای ارتقای زندگی ومعیشت مردم هم، شما از یک کوه تکان خوردن خواهید دید ولی از یک اصلاح طلب هرگز.
Iran, Islamic Republic of
با این جملات فوق فلسفی مغزم هنگ کرد!!
یعنی چی: هيچ اصلاح‌طلبي در هدف برانداز نيست، فقط برخی براندازان، اصلاح طلب هستند!!
Iran, Islamic Republic of
آخه دانشمند اصلاح طلب چرا باید برانداز باشه مگه مغز خر خورده! تمام مناسب و مدیریت ها رو گرفتن و دو دستی بیت المال تو مشتاشونه ملت هم که متاسفانه بهشون رای میدن، خب براندازی کنن که بخور بخورشون تعطیل میشه!
Iran, Islamic Republic of
بعله بعله همه می دانند که اصلاح طلبان چه فضائلی که ندارند ...ما داریم شرمنده میشیم از کرامتهای شما برای اصلاح کشور آن هم همه جانبه به سوی کعبه غرب و به قول اقبال افرنگ!
Iran, Islamic Republic of
هيچ اصلاح‌طلبي هم در روش خواهان به كار‌گيري خشونت نيست ...
ببخشید پس کروبی و میر حسین یا اصلاح طلب نبودن یا خشونت گرا نبودن . که هردو تاش بودن این جمله نغز شما کلا مچاله و نابوده
Iran, Islamic Republic of
هيچ براندازي در روش اصلاح‌طلب نيست
اونوقت ببخشید دارو دسته فتنه ۷۸ و ۸۸در روش اصلاح طلب نبودن یا برانداز نبودن ؟ خوب هر دوتاش بودن ( مگر اینکه بخوای بگی اون برانداز ها در روش انقلابی و حزب اللهی بودن !!!!)
پس این جمله هم نابوده
Iran, Islamic Republic of
میدونی چیه کلا شرو ور بافتی به هم . نصف شبی وقت منو نگیر . همین که داری در مورد این موضوع حرف میزنی یعنی خودت هم اینو قبول داری که اصلاح طلب مساوی است با برانداز . چطور یه اصولگرا نمیاد در این مورد حرف بزنه که هیچ اصولگرایی در هدف برانداز نیست و فلان
محمد
Iran, Islamic Republic of
شعبده بازی و مهارت سیاسی و تبلیغاتی این آقایان در همین موارد است بد نیست کسی با مهارت و زرنگی بیش از خودشان معنای دقیق و روشن و بدون تردستی و شعبده بازی دو کلمه « اصلاح طلبی و اصلاح طلب » و همچنین « براندازی و بر انداز » را از آنان بپرسد تا ببیند چگونه جواب می دهند آن وقت همه چیز روشن می شود ولی آنها همیشه از پاسخ گویی دقیق به این موارد با زرنگی سر باز زده و خود را پنهان می کنند.