چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - 19 Dec 2018
 
۱

بیش از ۴۵۰۰ متجاوز سعودی کشته شده‌اند

يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۰
«صادق الشرفی» عضو جنبش أنصارالله با بیان اینکه عربستان سعودی متحمل خسارتهای فراوانی به دنبال جنگ علیه یمن شده است، گفت: بیش از ۴۵۰۰ متجاوز سعودی در مناطق مرزی کشته شده اند.
بیش از ۴۵۰۰ متجاوز سعودی کشته شده‌اند
به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، سعودیها پس از ناامید شدن از تضعیف قدرت أنصارالله و همچنین بازنشاندن هادی بر کرسی قدرت در یمن، تلاش کردند تا از طریق تشدید حملات وحشیانه خود به این کشور همزمان با تشدید تحریم‌های اقتصادی، یمنی ها را در مقابل أنصارالله قرار دهند؛ به گونه ای که مردم یمن به نیابت از ریاض مانع از تداوم عملیات نظامی أنصارالله علیه نظامیان سعودی و مزدوران آن در شهرهای مرزی شوند.
 
با این حال، ریاض در این زمینه نیز همچون گذشته دچار اشتباه محاسباتی شد و نتوانست هدفی را که دنبال می کند، محقق سازد. مردم یمن با وجود شهدای بسیار زیادی که در مقابله با رژیم سعودی دادند، باز هم حاضر نشدند دست از حمایت جنبش «أنصارالله» کشیده و به نوعی پشت آن را خالی کنند. درهمین ارتباط خبرنگار مهر گفتگویی را با «صادق الشرفی» عضو جنبش انصارالله انجام داده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛

«مارتین گریفیتس» به عنوان فرستاده جدید سازمان ملل در امور یمن منصوب شده است. در سایه این انتصاب آیا می‌توان حل بحران یمن را متصور بود؟
ما از ابتدای آغاز بحران یمن شاهد آن بودیم که اسماعیل ولد الشیخ نقش منفی ایفا می کرد. این در حالی است که وی فرستاده سازمان ملل متحد بود. قرار بر این بود که ولد الشیخ بی طرف باشد اما شاهد آن بودیم که ولد الشیخ از رژیم سعودی جانبداری می کرد. اسماعیل ولد الشیخ به صورت کاملا واضحی در راستای پیاده سازی اهداف آمریکا در یمن فعالیت می‌کرد. گروه های یمنی ولد الشیخ را یک عنصر نامطلوب می دانستند.

واقعیت این است که اسماعیل ولد الشیخ تلاش می کرد تا مردم یمن تسلیم اراده اشغالگران شوند. این مسأله ای بود که ما شاهد آن بودیم. همین مسأله موجب شد تا تجاوزگران از جنایتهایی که مرتکب می شدند و می شوند، بی گناه جلوه داده شوند. اکنون ما می بینیم که یک شخصیت انگلیسی مسئولیت پرونده یمن را برعهده گرفته است. شاید انتخاب این شخص از آن جهت بوده که وی آشنایی بیشتری با پرونده یمن دارد.

شاید گریفیتس که به تازگی به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در یمن منصوب شده است، بتواند تعامل سازنده ای با گروه های یمنی داشته باشد و بی طرفی را برخلاف ولدالشیخ رعایت کند. واقعیت این است که متجاوزان سعودی در یمن متحمل شکست شده اند؛ چه از لحاظ سیاسی و چه از لحاظ اقتصادی. بنابراین، شاید انتخاب فردی دیگر به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن با درخواست عربستان به منظور خروج آن از باتلاق کنونی صورت گرفته باشد.

تا چه حدی این امیدواری وجود دارد که گریفیتس برخلاف ولد الشیخ بتواند به اصل «بی طرفی» در جنگ علیه یمن پایبند باشد؟
ما در حال حاضر نمی توانیم قضاوت درستی درباره عملکرد گریفیتس در یمن داشته باشیم. ما نمی توانیم قضاوت کنیم که آیا گریفیتس می تواند مشی اعتدال را در یمن به کار گرفته و بی طرفی را رعایت کند یا خیر. نمی توان قضاوت کرد که آیا وی می تواند با تمامی گروههای یمنی ارتباط برقرار کند یا نه. با این حال، می توان گفت که هیچ حرف و سخن منفی درخصوص گریفیتس گفته نمی شود. باید منتظر ماند و دید در آینده این فرد چگونه عمل می‌کند.

دیدگاه شما در خصوص نقش دولت انگلیس در تحولات یمن چیست؟ مقامات انگلیس مدعی هستند که نسبت به آنچه که در یمن می گذرد دارای نگرانی هستند.
واقعیت این است که یمن برای دولت انگلیس کشور بسیار مهمی تلقی می شود و این مسأله به هیچ وجه بر هیچکسی پوشیده نیست. دولتمردان انگلیس همواره برای اشغال یمن به ویژه اشغال مناطق جنوبی یمن تلاش کرده و می کنند. آنها همواره به دنبال نفوذ در یمن و منطقه بوده اند و تلاش داشته و دارند که بتوانند اراده سیاسی خود را به خواست و اراده ملت های منطقه از جمله یمن تحمیل کنند.

وزیر خارجه سعودی در اظهارنظر اخیر خود ضمن تکذیب اختلافات ریاض و ابوظبی در یمن، روابط میان دو طرف را حسنه توصیف کرده است. آیا واقعا اختلافی میان عربستان و امارات در مسئله یمن وجود ندارد؟
واقعیت این است که اختلافات میان عربستان و امارات کاملا واقعی و ریشه است. هرچند که آنها در زمینه نظامی با یکدیگر هماهنگ هستند. آنها تحت لوای ایالات متحده آمریکا علیه ملت یمن تجاوزگری می کنند. با این حال، باید گفت که امارات متحده عربی برنامه هایی در یمن دارد که این برنامه ها به طور کلی با برنامه های عربستان در تضاد است. طبیعی است که در چنین شرایطی ریاض و ابوظبی با یکدیگر به چالش می خورند.

هر یک از عربستان و امارات به دنبال تسلط بر مناطق استراتژیک یمن هستند و در این زمینه با یکدیگر اختلافات اساسی دارند. درگیری های میان مزدوران سعودی و اماراتی در جنوب یمن بسیار شدید است و این مسأله بر کسی پوشیده نیست. می توان گفت که امروز عربستان سعودی هم به دلیل اختلاف باید امارات و هم به دلیل رسیدن موشک های یمنی ها به عمق اراضی این کشور، به شدت احساس شکست می کند.

درحال حاضر بیش از۴۵۰۰ نظامی سعودی در مناطق مرزی کشته شده اند؛ موشک های یمن به فرودگاه ها و مناطق استراتژیک عربستان رسیده اند و به همین دلیل مقامات ریاض دچار ناامیدی شده اند. پایگاه های مهم عربستان سعودی امروز هدف حملات موشکی یمنی‌ها قرار می گیرد.
کد مطلب: 597884
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *