يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ - 24 Mar 2019
 
۰
وحیدی:

قلب مومن واقعی به دور از شرک است

پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۹
کارشناس علوم قرآنی گفت: در عالم همه چیز سالم ارزش دارد ولی یک چیز که شکسته اش ارزش دارد و آن دل است که خریدار آن خداوند تبارک تعالی است. برای این که افراد صاحب چنین قلبی شوند اعمالی نیاز است تا به قلب یک مومن برسیم که راه رسیدن و برخورداری از چنین قلبی، انجام واجبات و ترک محرمات است.
قلب مومن واقعی به دور از شرک است
به گزارش جهان نيوز، حجت الاسلام وحیدی کارشناس علوم قرآنی درباره ویژگیهای قلب مومن گفت: خداوند تبارک و تعالی در آیات قرآن چند ویژگی را برای قلب مومن نام می برد و می فرماید: قلب او خاشع، خداترس و برای خداوند حریم قائل است. قلب او سالم یعنی پیراسته از شرک و نفاق و هرچه آلودگی است. هرکس بخواهد در روز قیامت نجات یابد باید قلبش سالم باشد.

قلب مومن واقعی
وی در همین راستا افزود: در آیات قرآن از قلب منیب نام برده شده است. منیب از انابه می آید که یک مرتبه بالاتر از توبه است. توبه بحث پشیمانی از گذشته ولی انابه یعنی تصمیم به ترک در آینده است. انسان گاهی اوقات آنقدر دل شکسته می شود که تصمیم می گیرد در آینده دنبال فلان گناه نرود. این شخص دارای قلب انیب است.
حجت الاسلام و المسلمین وحیدی اظهار کرد: در روایات به یک قلب دیگر اشاره شده که خداوند در این باره می فرماید: "ان عندالله منکسرت القلوبه"، "من نزد شکسته دلان هستم". در عالم همه چیز سالم ارزش دارد ولی یک چیز که شکسته اش ارزش دارد و آن دل است که خریدار آن خداوند تبارک تعالی است. برای این که افراد صاحب چنین قلبی شوند  اعمالی نیاز است تا به قلب یک مومن برسیم که راه رسیدن و برخورداری از چنین قلبی، انجام واجبات و ترک محرمات است. مرحله اول ایمان و در مرحله دوم رفتار است، در رفتار یکی انجام واجبات و دیگری ترک محرمات اتفاق میفتد. ایمان و عمل صالح در کنار هم است. در سوره والعصر که می فرماید: ان الانسان لفی خسر الا الذین آمنو و عملو الصالحات. ایمان و عمل صالح در کنار هم اند، وقتی خداوند ایمان را به تصویر می کشد هر کس را که بخواهد معرفی کند اعم از مومنین، محسنین و متقین اولین ویژگی را بحث نماز قرار می دهد.

قلب مومن واقعی
وی خاطر نشان کرد: خداوند در سوره مومنون می فرماید، "قد افلح المومنون. الذین هم فی صلاتهم خاشعون. اولین و آخرین ویژگی آنها نماز است و الذینهم فی صلواتهم خاشعون. و الذین هم علی صلواتهم یحافظون. اگر خواستید مومن واقعی رابشناسید ویژگی اول و آخر او نماز است. 9 ویژگی دیگر وجود دارد اما نماز اولین و آخرین ویژگی است که از آن نام برده شده است باید از نماز فرد او را شناخت.

منبع:میزان
کد مطلب: 597374
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *