سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - 25 Feb 2020
 
۱

راز علاقه خاص امام صادق (ع) به سلمان فارسی

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۴
کد مطلب: 596460
حجت الاسلام حیدری با بیان اینکه منتظر برای زمینه سازی باید الگو‌های رفتاری عصر ظهور را اخذ و پیاده کند، گفت: یکی از این ویژگی‌ها احسان و نیکوکاری است چنان که اثری از فقیر و نیازمند در آن دوران وجود نخواهد داشت.
راز علاقه خاص امام صادق (ع) به سلمان فارسی
به گزارش جهان نيوز،  حجت الاسلام والمسلمین علی حیدری، کارشناس مرکز تخصصی مهدویت، که به مناسبت ۱۴ اسفند، «روز احسان و نیکوکاری» انجام شد، با اشاره به اینکه عصر ظهور، الگویی برای عصر غیبت محسوب می‌شود، اظهار کرد: منتظران ظهور به دنبال آن هستند که نوع زندگی، روابط، وضعیت دینی، فرهنگی و اقتصادی خود را متناسب با اهداف و برنامه‌های امام زمان (عج) انتخاب و راهبری کنند که در این مسیر بهترین راهکار اخذ ویژگی‌های حکومت مهدوی است.

وی با اشاره به ویژگی‌های دوران ظهور امام عصر (عج)، افزود: امام زمان (عج) از اصحاب خویش، پیمان و بیعت می‌گیرند که فساد و غیبت نکنند، مُحرمی را نکشند، حریمی را هتک نکنند، از آلودگی‌ها بپرهیزند و امر به معروف و نهی از منکر کنند و در سایه این رفتارها، جامعه مهدوی از امنیت، صلابت، رفاه و معنویت برخوردار خواهد شد.

حیدری با اشاره به اینکه در دوران ظهور رفاه مادی و عدالت اجتماعی فراگیر خواهد شد، تصریح کرد: اثری از فقیر و نیازمند در این دوران پیدا نخواهد شد و سطح زندگی‌ها چنان افزایش خواهد یافت که مسلمانان از غیر مسلمانان در داد و ستدها، سود نخواهند گرفت و سنت پیامبر (ص) احیاء می‌شود.

امام زمان (عج) دین جدیدی ارائه می‌کند

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت اضافه کرد: در این دوران، تردید‌ها از چهره مبانی اسلامی زدوده می‌شود و معارف اسلامی و احکام از یاد رفته و پنهان، اجرایی خواهد شد تا جایی که مردم تصور می‌کنند، امام زمان (عج) دین جدیدی ارائه کرده است.

وی با بیان اینکه در سایه امام زمان (عج) سطح عقل و دانش در میان مردم بسیار بالا خواهد رفت، ابراز کرد: معارف اهل بیت (ع) در این دوران، وسعت بسیار زیادی پیدا خواهد کرد و مساجد بزرگی ساخته خواهد شد که پایگاه نشر معارف اهل بیت (ع) می‌شوند و مردم همواره به عبادت و دین داری مشغول شده و تمامی نماز‌ها به جماعت برپا می‌شود.

حیدری با اشاره به اینکه در دوران ظهور عاطفه مردم نسبت به یکدیگر افزایش می‌یابد، ابراز کرد: در این دوران زمین از چنان امنیتی برخوردار می‌شود که زنی از یک سوی دنیا تنها به سمت دیگری سفر می‌کند و از هیچ کس جز خداوند ترسی ندارد.

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه در دوران ظهور، دارندگان زکات برای پرداخت پول، به دنبال نیازمندان می‌گردند، اما هیچ نیازمندی را نمی‌یابند، گفت: دوران ظهور چشم انداز مطلوب و جامعه آرمانی است که براساس روایات ترسیم شده و در سایه عنایات امام عصر (ع) رقم خواهد خورد.

وی با اشاره به اینکه باید در حد توان این ویژگی‌ها را در عصر غیبت در جامعه خود پیاده سازی کنیم، گفت: الگوی ما در عصر غیبت باید چشم انداز دوران ظهور امام عصر (عج) باشد که جامعه ما اگر چنین تلاشی کند به سمت زمینه سازی برای ظهور حرکت می‌کند.

سیره فاطمی الگوی سبک زندگی منتظرانه

حیدری در پاسخ به این سوال که احسان و نیکوکاری در جامعه مهدوی و سبک زندگی منتظرانه دارای چه جایگاهی است، بیان کرد: انتظار، یک عمل و اقدام است و تبلور عینی آن در زندگی معصومان (ع) بویژه حضرت زهرا (س) مشاهده می‌شود که می‌تواند برای یک منتظر هم در بعد اجتماعی و هم فردی الگویی کامل باشد.

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه امام زمان (عج) می‌فرمایند: «فی إبنَةِ رسُولِ اللهِ (ص) لِی أسوَهٌ حَسَنَهٌ؛ دختر رسول خدا (ص) برای من الگویی نیکوست»، گفت: ویژگی‌هایی از قبیل: ایثار و انفاق حضرت زهرا (س) می‌تواند براساس این حدیث شریف، اسوه و الگویی برای منتظران ظهور باشد.

وی با بیان اینکه ایثار به این معناست که دیگران را بر خود مقدم بدانی، افزود: در آیه ۸ سوره انسان پیرامون ایثار حضرت زهرا (س) داریم: «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلی حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً؛ و به فقیر و یتیم و اسیر طعام می‌دهند، با وجود احتیاجی که به آن طعام دارند» که شان نزول این آیه چنین است که حضرت زهرا (س)، امیرالمومنین امام علی (ع) و حسنین (ع) سه روز روزه گرفتند، روز اول نان خود برای افطار را به یک فقیر دادند، روز دوم به یتیم و روز سوم به اسیر و در این مدت با آب به روزه داری پرداختند.

سه محبوب حضرت فاطمه (س) در دنیا

حیدری با اشاره به انفاق در سیره حضرت زهرا (س)، تاکید کرد: این بانوی بزرگ اسلامی می‌فرمایند: «حُبِّبَ إلیَّ مِنْ دُنْیاکُمْ ثَلاثٌ: تلاوَةُ کِتابِ اللهِ وَالنَّظَرُ فی وَجْهِ رَسولِ اللهِ وَالإنْفاقُ فی سَبیلِ اللهِ؛ از دنیای شما سه چیز را دوست دارم: تلاوت قرآن، نگاه به چهرۀ رسول خدا (ص) و انفاق در راه خدا.» و اینگونه ایشان به جامعه بشری آموزش دادند که برای رسیدن به خوبی‌ها باید از خوشی‌ها گذشت.

این کارشناس مرکز تخصصی مهدویت اضافه کرد: تفسیر عینی آیه شریفه «لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتّى تُنْفِقُوا مِمّا تُحِبُّونَ وَما تُنْفِقُوا مِنْ شَىْ ءٍ فَإِنَّ اللّه َ. بِهِ عَلِیمٌ؛ هرگز نایل نمى شوید به برّ و احسان و تفضّل الهى تا اینکه انفاق و بذل کنید از چیزهایى که دوست مى دارید و علاقه‌مند به آن‌ها هستید.» در زندگی حضرت زهرا (س) نمایان است که الگویی بسیار زیبا برای منتظران محسوب می‌شود.

دلیل علاقه بسیار امام صادق (ع) به سلمان فارسی

وی در پاسخ به این سوال که آیا انتظار ظهور امام زمان (عج) با بی تفاوتی نسبت به مشکلات اجتماعی دیگران قابل جمع است، خاطرنشان کرد: امام صادق (ع) در خصوص اهمیت و جایگاه رفیع انتظار می‌فرمایند: «وَ لَوْ أَدْرَکْتُهُ لَخَدَمْتُهُ أَیامَ حَیاتِی؛ اگر او را درک کردم، در ایام زندگانی ام خدمتگزار او خواهم بود» که نشان دهنده اهمیت دوران ظهور امام زمان (عج) است و همین امام معصوم (ع) همواره از سلمان به نیکی یاد می‌کردند و وقتی عده‌ای از اصحاب علت را جویا شدند، ایشان فرمودند: «سلمان علاوه بر اینکه مقید به انجام واجبات و ترک محرمات بود، دارای سه ویژگی شاخص در زندگی خود بود، اول اینکه دوستدار علم و عالم بود، دوم اینکه هر زمان کاری را انجام می‌داد رضایت، ولی خدا را در اولویت قرار می‌داد و در نهایت سوم اینکه به فقرا احترام می‌کرد». یعنی شهرت، پول و مقام، سلمان را فریب نمی‌داد و با وجود اینکه مشاور پیامبر (ص) و امیرالمومنین امام علی (ع) بود، از زیردستان غفلت نمی‌کرد و تواضع نشان می‌داد و همین رفتار‌ها سبب شد که امام معصوم (ع) به این جهت از وی تجلیل کند.

منبع: شبستان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *